Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#1
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Salut! Sunt hotarat sa imi construiesc o casa in sistem american pe structura din lemn!
Peretele va fi unul de tip sandvici si care are in faza finala urmatoarea alcatuire  de la exterior spre interior : tencuiala, polistiren de 3-5 cm, peretele efectiv din lemn,  o folie contra condensului, vata minerala cu folie de aluminiu, bariera de vapori, si peretele interior din rigips peste care se va aplica un glet! Acoperisul va fi unul bituminos Tegola! CAsa va avea si o mansarda!
Intrebarea mea este ce parere aveti despre acest tip de pereti, daca credeti k face fata climei din Bucuresti, de asemenea in privinta acoperisului si mansardei credeti k sunt ok ? De asemenea ce vroiam sa va mai intreb este cam cat consuma o centrala termica, sa zicem Ariston pentru a incalzi cca 90 mp ? Pe masura ce mai gasesc probleme o sa incerc sa le postez aici !
Pretul constructiei este undeva la 350 E / mp la cheie !!!

Edited by Mosotti, 11 September 2006 - 06:44.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pe mine m-ar interesa cam ce rezistenta au aceste case, sau acest tip de case, la cutremur sau la diverse intemperii.
adica daca este prevazut din constructie ceva in sensul asta.
sunt ieftine, sunt aspectuoase, dar, poate e o prejudecata, cred ca sunt foarte putin rezistente fata de casele noastre tipice din caramida.

#3
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
casele astea rezista bine la cutremure datorita faptului ca structura se indoaie, nu crapa ca la cele din beton armat.
peretii aia o sa reziste bine la  clima de romania, dar neaparat sa fie folosite materiale de calitate, puse de o echipa cu experienta.
sunt mai putin rezistente ( 50 de ani ) fata de cele clasice ( 100 de ani ) - valori teoretice, dar practic uitati-va cum la fiecare  uragan/tornada/ploaie in sua cad 20000 de case, daca erau facute din zidarie nu prea cred ca s-ar fi intamplat asta...

#4
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
In ceea ce priveste rezistenta la cutremur aceasta este peste medie si am sa incerc sa punctez cateva motive in acest sens :
# in primul rand structura este mult mai usoara k una din caramida
# apoi asa cum s-a spus si mai sus casa asta are o elasticitate mai mare si nu crapa k o casa obisnuita
# structurile de rezistenta sunt facute nu din una ci din patru bucati de lemn care formeaza un patrat, astfel in caz de  cutremur sa aiba elasticitate si de asemenea daca ar fi sa se rupa se va rupe unu si nici decum toti
Cam astea ar fi in linii mari!

Daca priviti cum vine acoperisul, o sa vedeti k e in asa fel facut incat sa preia don portanta, permite scurgerea rapida a apei si caderea zapezii datorita unghiurilor sale si de asemenea acolo unde se intalneste cu fundatia este foarte bine ancorata in aceasta!

Aceasta e o casa ce se afla in constructie acum si pe care am vizitat-o de curand !
Ce stiti sau ce parere aveti despre termoizolatie ?

Attached Files

  • Attached File  casa.jpg   275.07K   6354 downloads

Edited by zfcristian, 29 August 2006 - 09:49.


#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
salut zfcristian! felicitari pt curaj dar permite-mi sa iti atrag atentia la cateva aspecte:
1. casa de lemn este cu totul altceva fata de una de caramida. avantaje: se incalzeste mai repede, izolare fonica mai buna din exterior, mai ieftina. rezista mai bine la cutremure ( parca acum standarul la noi e 8 sau 8.5 pe scara Richter)
dezavantaje: costul mediu de intretinere anuala este mai mare, structura de lemn este predispusa la umiditate, nu prea sunt mesteri priceputi pe la noi.

o casa de lemn are 2 mari inamice: apa si insectele. Presupun ca fundatia este pe ciment se recomanda o structura de tip continuu. foarte mare atentie la hidroizolarea peste placa , trebuie foarte bine facuta. de asemeni mare atentie la acoperis! daca iti ploua, o sa ai mari probleme, mult mai mari ca la una din caramida. acoperisul bituminos tegola nu stiu daca te va ajuta prea mult. este bun dar sindrila bituminoasa are tendinta de a crapa in timp la variatii mari de temperatura cu o durata mai mica de viata de 15-20 ani . de aceea la noi nu este prea raspandit decat la chioscuri sau la case de vara ( mai ales in sud unde avem variatii mari). ti-as recomanda o tigla mai usoara care sa nu incarce structura de rezistenta ( aici trebuie vorbit cu constructorul).

la instalatiile sanitare tb mare grija. orice scurgere cat de mica se infiltreaza si provoaca o putrezire locala . daca nimereste pe o grinda e nasol se poate umfla si atunci incep problemele.

pretul este f bun ma intreb daca este la cheie si contine toate utilitatiule. fii f atent la tratarea chimica a lemnului ignifugare si anti-insecte.

mai scrie !

ps: foarte frumos designul mi-a placut la nebunie! insa pt ca au folosit tegola ( parca asa vad eu acolo) de aceea au dat panta extrema la acoperis. va fi greu de intretinut o astfel de panta.

Edited by turbo trabannt, 29 August 2006 - 10:01.


#6
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006
foarte misto cu conditia sa ai un mester bun si priceput. avantajele au fost deja enumerate..mai este unul: e gata rapid, cam 6 luni am inteles,  fata de o casa clasica. bafta si sa ne pui si o poza de la tine   :coolspeak:

#7
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Ok! hai sa o iau pe rand!
#Intr-adevar ai dreptate in ceea ce priveste incalzirea si cutremurele, casa e ok din acest punct de vedere din tot ce am citi pana acum
# CE intelegi tu prin intretinere anuala, legat de lemn vroiam sa spun k el este tratat ignifug pentru a rezista cca 90 de min zic ei la flacara deschisa si contra insectelor!
#Ai dreptate in privinta instalatiilor dar acestea vor fi din cupru si zic eu si sper k nu vor fi probleme!
# In ceea ce priveste sindrila bituminoasa momentan nu stiu ce sa zic, am auzit numai vorbe bune pana acum k sa zic asa plus k sa nu uitam k la predarea casei constructorul asigura o garantie pe cladire de 50 de ani asa k ....  :coolspeak:

# Pretul este la cheie si contine tot: calorifere, chiuvete, gresie , faianta, parchet in toata casa, tamplarie din lemn cu geam termopan, cada, cabina de dus, centrala de incalzire, tot ce inseamna instalatie electrica, etc! Insa tu k si proprietar vei fi cel care vei trage gazele, electricitatea si apa pana la un punct de unde ele intra in casa, am inteles k ar costa fiecare cam 1000 E !

Constructorul zice k face casa in 90 de zilew dar eu cred k si 120 ar fi ok! plus k are o groaza de premii pe la tot felul de expozitii internationale cu acest tip de cladire
http://www.tehnopate...o.ro/premii.htm

in ce sens greu de intretinut panta respectiva???
Acum dupa cum vezi in foto inca nu este terminata de tratat si de aranjat pe interior, este inca in constructie!

Edited by zfcristian, 29 August 2006 - 10:11.


#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postzfcristian, on Aug 29 2006, 21:09, said:

Ok! hai sa o iau pe rand!
#Intr-adevar ai dreptate in ceea ce priveste incalzirea si cutremurele, casa e ok din acest punct de vedere din tot ce am citi pana acum
# CE intelegi tu prin intretinere anuala, legat de lemn vroiam sa spun k el este tratat ignifug pentru a rezista cca 90 de min zic ei la flacara deschisa si contra insectelor!
vei baga mai multi bani in reparatii. asta constatat si pe 2 vecini cu case lemn si se cam stie asta. insa structura de tencuiala ( cred ca decorativa ai vrut sa spui) te va mai apara . cu ce este tratat ? intreaba si verifica dupa aia. de multe ori , constructorul spune ca a dat dar nu a dat.  :) #Ai dreptate in privinta instalatiilor dar acestea vor fi din cupru si zic eu si sper k nu vor fi probleme!nu ma refer la material ci la imbinari. si la scurgeri gen de la wc, cada locuri unde nu le vezi si se pot acumula probleme. cred ca nu faci scurgerea din cupru? :D
# In ceea ce priveste sindrila bituminoasa momentan nu stiu ce sa zic, am auzit numai vorbe bune pana acum k sa zic asa plus k sa nu uitam k la predarea casei constructorul asigura o garantie pe cladire de 50 de ani asa k ....  :coolspeak: este sigur de 50 de ani ? poate structura, doar?
# Pretul este la cheie si contine tot: calorifere, chiuvete, gresie , faianta, parchet in toata casa, tamplarie din lemn cu geam termopan, cada, cabina de dus, centrala de incalzire, tot ce inseamna instalatie electrica, etc! Insa tu k si proprietar vei fi cel care vei trage gazele, electricitatea si apa pana la un punct de unde ele intra in casa, am inteles k ar costa fiecare cam 1000 E !
f bun pretul !Constructorul zice k face casa in 90 de zilew dar eu cred k si 120 ar fi ok! plus k are o groaza de premii pe la tot felul de expozitii internationale cu acest tip de cladire
http://www.tehnopate...o.ro/premii.htm

ai grija, o casa de lem trebuie sa respire . lemnul tb sa vina in contact cat mai mult cu curenti de aer ( aici ma refer sa nu stai cu termopanele inchise ca va fi jale).

si inca ceva, tot legat de tencuiala. casa de lemn se "aseaza" altfel. in functie de temperatura, umiditate lemnul se micsoreaza si se umfla. atentie la asta si sa nu te superi daca o sa observi niste crapaturi mai mici pe tencuiala interioara dupa 1-2 ani. asta se leaga si de intretinerea anuala.
prespun ca e pe placi osb, nu? ce placa? cat de mare este vata din interiorul stelajului?

#9
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
pe interior va fi perete di  rigips, in interiorul acestor placi, va fi peretele respectiv de lemn peste care spre interior va veni vata de sticla care am inteles k va fi de 10 cm pe peretii externi si 15 la mansarda sau oriunde acoperisul intra in contact cu casa! Dupa aceasta vata de sticla va fi perna de aer care zic ei k este utila atat pentru izolatie cat si pentru a permite lemnului sa respire

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postzfcristian, on Aug 29 2006, 21:26, said:

pe interior va fi perete di  rigips, in interiorul acestor placi, va fi peretele respectiv de lemn peste care spre interior va veni vata de sticla care am inteles k va fi de 10 cm pe peretii externi si 15 la mansarda sau oriunde acoperisul intra in contact cu casa! Dupa aceasta vata de sticla va fi perna de aer care zic ei k este utila atat pentru izolatie cat si pentru a permite lemnului sa respire
e bine asa , nu au mintit. dar unde e bariera de vapori? si mai verifica garantia aia. o chestie la designul ala: mi se pare mie sau nu bate soarele pe nici o fereastra?

#11
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006

View Postturbo trabannt, on Aug 29 2006, 10:28, said:

e bine asa , nu au mintit. dar unde e bariera de vapori? si mai verifica garantia aia. o chestie la designul ala: mi se pare mie sau nu bate soarele pe nici o fereastra?
bariera de vapori este  pozitionata asa de la exterior spre interior : tencuiala, polistiren de 3-5 cm, peretele efectiv din lemn, o folie contra condensului, vata minerala cu folie de aluminiu, bariera de vapori, si peretele interior din rigips peste care se va aplica un glet!

In ceea ce priveste soarele, daca o sa te uiti la poza si o sa vezi umbra cum pica, soarele bate practic pe spatele casei acolo unde sunt dormitoarele, poza a fost facuta undeva in jurul orei 12-13 !

#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
e bine m-am lamurit, sa ii faci un jurnal de constructie, ceva. arata f misto casa!sa iti puna polistiren de 5 cm cu densitate cat mai mare si o sa ai gazul mic de tot la iarna...
peretele din lemn dar placile tb sa fie osb altfel e nasol. esti sigur ca e lemn brut si nu unul taiat in placi? bine, nu vorbesc de stalpi ci de perete ( daca vrei caramida).

Edited by turbo trabannt, 29 August 2006 - 10:39.


#13
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Postturbo trabannt, on Aug 29 2006, 10:59, said:

acoperisul bituminos tegola nu stiu daca te va ajuta prea mult. este bun dar sindrila bituminoasa are tendinta de a crapa in timp la variatii mari de temperatura cu o durata mai mica de viata de 15-20 ani .
Durata de viata este de 30 de ani. Dupa aceea se poate repara foarte simplu, aplicind inca un strat peste cel vechi. Montajul este rapid si foarte simplu.
Unul dintre cele mai mari avantaje ale sindrilei bituminoase este ca nu este zgomotoasa cind ploua, spre deosebire de Lindab, care face un zgomot apreciabil. De asemenea, am vazut un test la vint, in care sindrila bituminoasa a rezistat cel mai bine, comparativ cu alte solutii (Lindab, tigla clasica), datorita elasticitatii sale.
Fiecare solutie are avantaje si dezavantaje.

View PostSaint666, on Aug 29 2006, 10:13, said:

sunt mai putin rezistente ( 50 de ani ) fata de cele clasice ( 100 de ani )
Nu cred ca o casa trebuie sa stea in picioare 100 de ani. Standardele de confort se schimba de la o generatie la alta. Dupa parerea mea, o casa trebuie sa stea in picioare doar pentru o generatie. Urmatoarea generatie nu se va mai simti bine intr-o casa "batrineasca".

Edited by Iocan, 29 August 2006 - 11:09.


#14
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Chiar nu stiu daca e osb sau din lemn brut!  In ceea ce priveste grinzile si ce se mai foloseste pentru acoperis de exemplu dupa cum se vede si in poza este brad tratat! Din ce mi-a spus constructorul, nu dureaza atat de mult asamblarea peretilor cat tratarea lemnului din care este facut!

Am auzit in ceea ce priveste acoperisul k intr-adevar nu este zgomotos comparativ cu altele si k este destul de rezistent! :coolspeak:

Iti dai seama k o sa stam cu ei sa vedem constructia pas cu pas si k o sa fac si poze si o sa pun  si pe site !

Edited by zfcristian, 29 August 2006 - 10:47.


#15
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postzfcristian, on Aug 29 2006, 21:46, said:

Din ce mi-a spus constructorul, nu dureaza atat de mult asamblarea peretilor cat tratarea lemnului din care este facut!

Am auzit in ceea ce priveste acoperisul k intr-adevar nu este zgomotos comparativ cu altele si k este destul de rezistent! :coolspeak:

Iti dai seama k o sa stam cu ei sa vedem constructia pas cu pas si k o sa fac si poze si o sa pun  si pe site !
iarasi nu a mintit constructorul . imi place ce aud, pare serios. nu e zgomotoasa tegola dar in timp isi pierde elasticitatea, apar mici broboane pe ea . va fi greu de schimbat un acoperis ca asta. mai intreaba la oameni care si-au facut printre primii acoperis din asta !
succes!

#16
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
aaaa si inca o smecherie in ceea ce priveste acoperisul , se folosesc cuie de aluminiu pentru a nu fi probleme cu rugina !  :naughty:

Edited by zfcristian, 29 August 2006 - 10:54.


#17
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postzfcristian, on Aug 29 2006, 21:53, said:

aaaa si inca o smecherie in ceea ce priveste acoperisul , se folosesc cuie de aluminiu pentru a nu fi probleme cu rugina !  :naughty:
da, asa e. cuiul clasic se umfla in rugina si rupe sindrila.asa va fi doar dilatarea aluminiului ( un pic mai mare ca fierului).  bravo constructorului ca nu incearca sa te duca de nas! sa fii sigur ca ai multe cuie de rezerva.  :)

#18
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006

View Postturbo trabannt, on Aug 29 2006, 10:58, said:

da, asa e. cuiul clasic se umfla in rugina si rupe sindrila.asa va fi doar dilatarea aluminiului ( un pic mai mare ca fierului).  bravo constructorului ca nu incearca sa te duca de nas! sa fii sigur ca ai multe cuie de rezerva.  :)

sa fii sigur ca ai multe cuie de rezerva ???????????????? adica, nu inteleg ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate