Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unele chesti in CSS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
baiatul

baiatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2006
Salut.As dori si yooo un pic de ajutor in css.Imi place ff  mult css-ul(flash si altele) si am incercat sa invatz,exersez dar problema este ca nu prea inteleg aceste 4 proprietati:clear,content,display si position (cat de cat mai stiu la ele dar nu asha bine de exemplu la display stiu ca list-item,inline,run-in is la fel si se aseara una dupa alta ca floar:left ,display:block se aseaza una in josul celalaltei,la position stiu ca aseaza elementul dar problema e care e diferenta intre relative si absolute,fixed o tine fixa de nam nevoie de exeplicati,content abar nam).Multumesc celui care incearca sa ma ajute si si-a rapit cateva minunte din viata si mia citit acest topic.Mrs inca o data si bafta !!

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
iti recomand: http://www.w3schools.com/

#3
baiatul

baiatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2006
de acolo am incercat sa invatz pana akm!!!

#4
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
pt specificatiile css 2.1 (revizia curenta) http://www.w3.org/TR/CSS21/

pt clear: http://www.w3.org/TR...ml#flow-control
pt position: http://www.w3.org/TR...ropdef-position
pt display: http://www.w3.org/TR...propdef-display
pt content: http://www.w3.org/TR...te.html#content

In principal explicatiile sunt cam astea:
clear: specifica care parte a elementului curent NU POATE STA LANGA UN FLOAT ANTERIOR. mai pe romaneste: ai un float stanga, si un div cu clear:both. Div-ul va fi fortat sa coboare sub float, pt ca partea sa stanga nu are voie sa fie adiacenta unui float. Daca clear era setat cu valoarea left se intampla acelasi lucru. Daca insa clear avea valoarea right, div-ul tau statea langa cel floated.

position: defineste pozitia unui element in pagina in functie de mai multe elemente. daca nu are valoare sau are valoarea static, atunci elementul este in flow-ul normal al documentului. Daca este relative, elementtul este pozitionat relativ (cu ajutorul proprietatilor left, right, top, bottom) fata de pozitia initiala (left:-1px inseamna ca e cu 1 pixel mai la stanga fata de pozitia sa normala in flow-ul documentului). Partea ciudata este ca daca depaseste pozitia normala, NU INFLUENTEAZA RESTUL ELEMENTELOR.  position:absolute este partea mai tricky. Absolute inseamna ca elementul curent este pozitionat in functie de parintele anterior cel mai apropiat si care are ORICE ALTA POZITIE DECAT STATIC). Nu influenteaza flow-ul documentului, dar elementele pozitionate absolut stau deasupra oricaror elemente care au fie z-index mai mic ca ele, fie au pozitionare relativa sau statica. Daca niciunul dintre parintii sai nu poseda pozitie alta decat statica, atunci elementul pozitionat absolut se relationeaza la body. Position:fixed - este intr-un anumit mod similara cu position:absolute cu diferenta ca la scroll nu reactioneaza. Practic relationarea sa se face fata de viewport, nu fata de elementele parinte.

display: alta proprietate tricky, cu o gramada de valori posibile, din care o sa explic doar cateva:
1: inline - genereaza un box inline (poate fi considerat un fel de <span>). Nu permite folosirea marginilor si a padding-ului top si bottom, permite in schimb folosirea marginilor si a padding-ului lateral. Nu permite aplicarea proprietatilor width si height. Permite asezarea altor elemente inline atat in stanga cat si in dreapta sa. Exemple de elemente inline: <span>, <a><input>
2: block - genereaza un box block, pe care pot fi aplicate toate proprietatile legate de margin, padding si border. nu permite asezarea altor elemente in stanga sau in dreapta lor decat daca proprietatea float este folosita. Permite folosirea atat a width-ului cat si a height-ului.  exemple de elemente block by default: <div>, <form>, <fieldset>
3: inline-block: proprietate nerecunoscuta de ie 6 (si cred ca nici de ie7 dar nu garantez). genereaza un box inline (basicly) pe care insa se pot aplica proprietati disponibile in mod natural doar pt elementele de tip block. nu exista eleemnte cu acest tip de display initial.
4: list-item: genereaza 2 box-uri: unul block in exterior si unul list-item in interior. exemple de elemente: <li>
5: none: nu genereaza niciun box.
6: run-in (nu am folosit pana acum) dar din cate vad poate genera atat un box nline cat si unul de tip block. un exemplu cred ca ar fi urmatorul: un fieldset in interiorul unui div vis a vis un fieldset in interiorul unui paragraf. In primul caz probabil este generat un box de tip block, in al doilea de tip inline (in paragrafe nu pot exista elemente de tip block, nici chiar alte paragrafe, asa ce exemplul meu este putin tras de par). proprietate probabil nerecunoscuta atat de ie6 cat si de ie7
7: grupul de proprietati legate de tabele: citeste documentatia pt ca e mult de explicat. Nu sunt suportate nici pe IE6, nici pe IE7 (testat).

content: proprietate absolut inutila daca folosesti IE. este folosita in conjunctie cu pseudo-elementele :before si :after pentru inserarea din css de content. Exemplul clasic pt mine este metoda de clearing numita "easy clearing" de pe positioniseverything. (http://www.positioni...syclearing.html)

Dupa cum vezi treburile sunt cam complicate (mai ales cand vine vba de incompatibilitati cross-browser). Mult succes!

#5
baiatul

baiatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2006
mrs ff mult !!!Partea cu position miam clarificato cu ceva mai inainte prin exercitii dar clear si display "mi-a deschis tu calea".Inca o data mrs!

#6
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
cu placere

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate