Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Greenfield Residence

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3351 replies to this topic

#703
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010

View Postbadsica, on 21 februarie 2017 - 11:06, said:

Impact sa-si faca drum pe banii lor, nu pe ai nostri. Curios cum au obtinut autorizatia de construire fara sa aibe suficiente cai de acces Posted Image

Ce inseamna banii nostri? Sper sa nu par partinitor.
Ce ar trebui sa faca primaria cu banii publici? Pentru ca la astia cred ca te referi.
Adica astia au construit chiar fara nicio autorizatie? Nu cred. Atunci, daca au autorizatie de la tine, nu trebuie sa existe si o infrastructura? Cine si-a construit drum privat? Da, in complex isi fac singuri toti - sau poate nici acolo. Dar in afara lui? Cum il legi de civilizatie?
Cand s-au facut blocuri in Bucuresti, si-a construit cineva strada lui? Nu. Tot primaria trebuie sa se ocupe de treburile astea, nu de cumparat hidrobiciclete si de pus wi-fi in tramvaiele din Ferentari.

Tot primaria e aia care trebuie sa termine sau sa vegheze la finalizarea in timp a pasajelor (Sudului, Salajan peste Dambovita sau Ciurel), liniilor de tramvai (vezi Liviu Rebreanu, unde a fost oprit tramvaiul in 2008 si inca nu e gata) sau a altor lucrari din oras.
Tot primaria e aia care trebuie sa tina strazile fara gropi si sa nu mai permita tuturor bulangiilor sa parcheze pe unde ii kaka mama lor, cea mereu gestanta.
Si stii de ce trebuie sa faca asta primaria? Pentru ca ia taxe de la oamenii aia care locuiesc in zona X sau Y. Nu Soros colecteaza taxele, nu Iohannis, ci primariile si guvernele.

Edited by brukan, 21 February 2017 - 11:17.


#704
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
eu daca imi fac casa in mijlocul campului imi face cnadnru drum pana la scara ?

#705
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Nu cere nimeni drum pana la kkstoare!

2. De obicei iti faci drum pana la cel public.

3. NU vorbim de o casa in camp, vorbim de un intreg cartier de blocuri! Vorbim de mii de oameni si sute de masini!

Nu a cerut nimeni sa se faca o autostrada noua in zona, ci sa se deschida fix 1Km de drum prin padure, din care 800m sunt deja asfaltati dinainte '89.

4. pasul 2 este crearea unui drum de acces nou, pe care la nivel declarativ, dezvoltatorul e gata sa il faca din fondurile proprii, dar unii au facut piramide in timpul in care se autorizeaza la noi case/drumuri!

5. Poate aude cineva si latesc banda de intrare de pe Dn1 pe CB, ca e loc si cu investitie mica se poate face mult bine.

#706
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Dezvoltatorul trebuia sa faca demersurile pentru crearea unei noi cai de acces de pana sa vanda primul apartament in complex.
Nu-mi spune ca s-au trezit asa bruc cu 1500 de apartamente vandute peste noapte, drumu ala tot asa, era public pana saptamana trecuta si n-au stiu ca e un proces pe rol. Nu-i lasa guvernu pe investitorii cinstiti sa faca buisness performant la noi in tara :lol:

#707
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
+1

Inteleg sa fiti suparati. Insa nu inteleg de ce nu va luati de gat cu dezvoltatorul care a facut kkturi. EL trebuie sa vina cu solutii. Si trebuia sa vina demult. Intr-o tara civilizata, nu bananiera ca Ro, nici nu se punea problema ca dezvoltatorul sa se gandeasca sa foloseasca acel drum vreodata, din moment ce NU era al lui. Si se STIA asta de la inceput.
Iar latirea benzii de intrare in DN1 nu e chiar atat de simpla. In primul rand pe o parte sunt niste firme si pe cealalta e padure. Apoi, intersectia aia e gandita intr-un fel. Trebuie sa iei aprobari de la CNADNR inainte de toate, pentru modificari. Pentru ca acea intersectie nu e gandita sa deservasca unui numar atat de mare de masini.
Nu rar se intampla ca pe iesirea spre centura din DN1 (sensul Buc-Otopeni), coada de masini sa se intinda si 200 de metri pe prima banda. Si asta pentru ca ies f multe masini de pe Teisani. Dar in fine, hai sa nu acuzam.
La punctul 3 trebuia dezvoltatorul sa se gandeasca la treaba asta cand s-a gandit sa investeasca acolo. Dar l-a durut "la basca". "Lasa bah, vedem atunci cum facem. Mai o spaga, mai o "savarina" la primarie si merge treaba."
Nu este singurul complex imobiliar care se loveste de problema accesului. Nu vrei sa stii cum e in Prelungirea Ghencea de exemplu. Sau la Piata Sudului. Dar nu conteaza, ca aia sunt niste saraci. Dau pe un ap. cu 3 camere sub 60000 de euro. Niste prostuti, cum scria cineva pe-aici.

#708
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbadsica, on 21 februarie 2017 - 11:21, said:

eu daca imi fac casa in mijlocul campului imi face cnadnru drum pana la scara ?


Tepele astea sunt la ordinea zilei si dupa aia se da vina tot pe autoritati.
De fapt, dezvoltatorul trebuia sa colboreze cu primaria si sa construiasca conform unui plan urbanistic, nu sa toarne niste apartamente in camp bazandu-se pe un drum de acces forestier care este al...altora.

Situatie similara cu dezvoltatorul ala care isi facuse marketing cu locuri de parcare aferente apartamentelor construite, locuri aflate insa pe un teren al unui alt proprietar. Posted Image) Cand si-a dat seama ala ce s-a intamplat, a facut loc de parcare, normal, dar cu plata. Posted Image))

Edited by mihaigerard, 21 February 2017 - 13:26.


#709
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View PostLauCalin, on 21 februarie 2017 - 13:11, said:

+1

Inteleg sa fiti suparati. Insa nu inteleg de ce nu va luati de gat cu dezvoltatorul care a facut kkturi. EL trebuie sa vina cu solutii. Si trebuia sa vina demult. Intr-o tara civilizata, nu bananiera ca Ro, nici nu se punea problema ca dezvoltatorul sa se gandeasca sa foloseasca acel drum vreodata, din moment ce NU era al lui. Si se STIA asta de la inceput.
Iar latirea benzii de intrare in DN1 nu e chiar atat de simpla. In primul rand pe o parte sunt niste firme si pe cealalta e padure. Apoi, intersectia aia e gandita intr-un fel. Trebuie sa iei aprobari de la CNADNR inainte de toate, pentru modificari. Pentru ca acea intersectie nu e gandita sa deservasca unui numar atat de mare de masini.
Nu rar se intampla ca pe iesirea spre centura din DN1 (sensul Buc-Otopeni), coada de masini sa se intinda si 200 de metri pe prima banda. Si asta pentru ca ies f multe masini de pe Teisani. Dar in fine, hai sa nu acuzam.
La punctul 3 trebuia dezvoltatorul sa se gandeasca la treaba asta cand s-a gandit sa investeasca acolo. Dar l-a durut "la basca". "Lasa bah, vedem atunci cum facem. Mai o spaga, mai o "savarina" la primarie si merge treaba."
Nu este singurul complex imobiliar care se loveste de problema accesului. Nu vrei sa stii cum e in Prelungirea Ghencea de exemplu. Sau la Piata Sudului. Dar nu conteaza, ca aia sunt niste saraci. Dau pe un ap. cu 3 camere sub 60000 de euro. Niste prostuti, cum scria cineva pe-aici.

Nu stiu ce aveti voi cu zona de sud... Eu stau in Popesti-Leordeni. Imi ia in functie de zi/ora/sezon intre 3 si 15 minute sa trec de Piata Sudului. Cand este prea aglomerat pe Oltenitei, am drum ocolitor care ma scoate in Brancoveanu. Au fost si situatii exceptionale cand a fost infundat absolut tot (dar se intampla in medie de 2 ori pe an) in rest este acceptabil. Iar cand o sa se deschida in sfarsit pasajul subteran... o sa fie parfum.

Cat despre Greenfield, cumva cred ca o sa se rezolve sunt prea multi bani bagati de Impact acolo pe de-o parte si o problema sociala pentru Primarie pe de alta parte.

#710
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Sa fime seriosi...nu faci 3 minute din Popesti pana dupa piata sudului decat daca este 3 dimineata,nu prinzi nici un semafor si mergi cu 130.Si eu stau in Popesti si nu e chiar asa roza,daca depinzi de masina.Noroc ca eu sunt pe partea cu metroul,prostutule care ai dat 60000 euro in zona de sud :)))

#711
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010
E si vina dezvoltatorului ca a mintit si a promis fara aiba acele lucruri intai.
Dar, REPET, primaria a dat niste avize acolo (pe bune sau 'nebune'), a stiut ca acolo va fi un cartier. Pentru un cartier vin niste utilitati (curent, gaze, canalizare).
Este vorba si de incompetenta si rea vointa. E vorba si de pus bete in roate. E posibil sa se fi asteptat niste spagi grase care nu au venit. E posibil sa stea un smeker suficinet de mare in GF ca sa i se faca drum peste noapte.
Dar este imposibil sa treci cu vederea ca acolo e deja un cartier.
Si, intr-adevar nu trebuie sa ii faci drum pana in scara, dar e in Bucuresti si trebuie cumva racordat la utilitati cat si la infrastructura rutiera.

Nimeni nu trage la raspundere primariile ca intarzie lucrari foarte necesare cu anii si, mai mult, ingruneaza enorm viata oamenilor care depind ca acele lucrari sa fie finalizate.
La Sudului si in alte locuri de genul asta cine nu a fost lasat sa termine? Nu e vina primariei?

#712
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View PostGroh, on 21 februarie 2017 - 13:58, said:

Sa fime seriosi...nu faci 3 minute din Popesti pana dupa piata sudului decat daca este 3 dimineata,nu prinzi nici un semafor si mergi cu 130.Si eu stau in Popesti si nu e chiar asa roza,daca depinzi de masina.Noroc ca eu sunt pe partea cu metroul,prostutule care ai dat 60000 euro in zona de sud Posted Image))

nu am spus ca din Popesti trec de PS in 3 minute :) am spus doar ca trec de PS in 3 minute, adica cam atat stau la semafor cel mai putin. Este drept ca trec in jur de 9:45 si ca, mergand pe Oltenitei, folosesc linia de tramvai care acum nu este in circulatie, dar... astea sunt conditiile. eu nu sunt un prostut care am dat 60000 de EUR sunt un dobitoc care a dat 150.000 de EUR in 2006... Posted Image

#713
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
A,9.45.Pai sa treci pe la 8 :-)).
Asta era piata in 2006,astea erau preturile.Se vindeau si doua camere vechi cu 120-130.000.

#714
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Eu sunt ca basescu in 2000, "Stii ca spun ceea ce fac, stii ca fac ceea ce spun!" Iata pozele cele mai frumoase din padurea Baneasa, din sectorul 1, chiar din campia Romana.

Greenfieldistii vor zgaria ani de zile ca niste catei la aceasta bariera sperand ridicarea ei. Este imposibil. Nu sunteti un caz social cum incerca sa acrediteze pe aici cineva. Doar niste naivuti care s-au complacut intr-o mare ilegalitate. Incercati sa vindeti cat mai puteti pentru ca pierderea creste in fiecare zi.

Ahh, canalizare nu aveti nu? Si nici apa curenta? Si nici incalzire centrala? Si nici transport public?

Nasol. sunteti doar pe un camp marginal al minunatului oras.

Attached Files


Edited by korn, 21 February 2017 - 16:39.


#715
adelle79

adelle79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
Noutati:

https://vocea.biz/ac...strada-ingusta/

INFORMARE DE PRESA


          Primaria Municipiului Bucuresti va organiza joi, 23 februarie 2017, la ora 10.00, la sediul municipalitatii, o intalnire de lucru cu toti factorii implicati in problema drumului de acces in cartierul Greenfield Baneasa, pentru gasirea unei solutii pentru deblocarea situatiei.
Vor participa la intalnire reprezentanti ai directiilor de specialitate din PMB, ai Primariei Sectorului 1, ai Romsilva si ai Garzii Forestiere, precum si ai asociatiilor de locatari din zona si ai ONG-urilor interesate de acest subiect.

Gabriela Firea, Primar General:
“Important este ca avem la aceeasi masa toate partile implicate si, prin discutii constructive, sa identificam o solutie care sa tina cont si de confortul locuitorilor din zona, dar si de imperativele de protejare a mediului inconjurator. Aceasta situatie treneaza de ani de zile si pana acum nu s-au gasit decat solutii provizorii. E timpul sa facem lucrurile temeinic.”

Serviciul de presa PMB
20 februarie 2017

#716
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
@korn...ce suparat esti le lumea de acolo.
Adevarul este ca am si eu doua cunostinte acolo,carora nu le ajungeai la nas ca s-au mutat in baneasa si daca le spui ca stai in alta zona te privesc cu un aer suspect de superioritate de parca nu stau tot in niste blocuri,cu rate la banci pe 25-30 ani si trafic la greu,care evident va creste substantial o data cu dezvoltarea zonei.
In curand conceptul de "Cartier Imbratisat de Padure"va deveni o gluma buna.
De acest gen de oameni imi este sila si merita cand li se intampla ceva.
Pe de alta parte,cu siguranta sunt zeci,sute de familii care s-au indatorat la banci si au vrut un apartament intr-o zona mai linistita si mai civilizata,comparativ cu multe zone din Bucuresti si nu este vina lor pentru ceea ce se intampla acuma.
Evident,a fost naivitatea sa crezi ce spune dezvoltatorul.
Dar cand gasesti ceva ce iti place,de multe ori nu mai stai sa asculti,mergi inainte.Toti trecem prin chestia asta,toti am cumparat ceva pe care ni sa pus pata la un moment dat.
Este nasoala situatia,sa iesi din bloc si sa faci 45 minute pana in DN1,drum pe care in mod normal il parcurgi in 5 minute.
Pe de alta parte,nu poti sa judeci pe ala ca si-a inchis drumul.Este al lui si face ce vrea cu el.
Clar dezvoltatorul trebuie sa rezolve aceasta situatie impreuna cu primaria.
Nu sunt multe variante,dar daca intradevar nu mint si spun ca au cumparat o parcela sa faca alt drum dar asteapta autorizatii,atunci primaria sa le aprobe ao sa dea drumul la lucrari.
Parerea mea,pentru viitoarele blocuri care se vor construi,dezvoltatorul are tot interesul sa reolve problema.

#717
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Greenfieldistii au nenorocit padurea ani de zile, nu vor sa recunoasca treaba asta. Mai mult. sunt foarte aroganti au senzatia ca trebuie sa li se faca lor loc si cotelelor, s-a taraganat situatia curenta peste orice limita omeneasca. Imi pare rau de un om bolnav, de un om cu ghinion, dar nu de niste aroganti care au distrus padurea 10 ani la rand. Mersul pe jos face piciorul frumos.Nu le mai luati apararea ca nu s-a mutat vreun sfant pe acolo, absolut toti stiau in ce s-au bagat si cum s-a intins legea la maxim pentru ei. Sa se organizeze cum or stii si vor trece peste momentul asta nasol.

#718
lucciosu

lucciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.08.2016

View Postkorn, on 21 februarie 2017 - 16:37, said:

Eu sunt ca basescu in 2000, "Stii ca spun ceea ce fac, stii ca fac ceea ce spun!" Iata pozele cele mai frumoase din padurea Baneasa, din sectorul 1, chiar din campia Romana.

Greenfieldistii vor zgaria ani de zile ca niste catei la aceasta bariera sperand ridicarea ei. Este imposibil. Nu sunteti un caz social cum incerca sa acrediteze pe aici cineva. Doar niste naivuti care s-au complacut intr-o mare ilegalitate. Incercati sa vindeti cat mai puteti pentru ca pierderea creste in fiecare zi.

Ahh, canalizare nu aveti nu? Si nici apa curenta? Si nici incalzire centrala? Si nici transport public?

Nasol. sunteti doar pe un camp marginal al minunatului oras.

Prietene, du-te si canta la alta masa ca aici s-au luat banii.
Canalizare intr-adevar nu exista, dar daca la apa curenta faci referire la apa curgatoare, nici aia nu e intr-adevar! sic! Cat priveste incalzirea centrala, te las pe tine sa te incalzesti de la RADET, ca vad ca totul merge struna ( a se vedea avaria din Colentina de anul acesta, cea din Drumul Taberei si Militari de anul trecut etc). Si da, n-au nici transport public, dar au privat!
(a se citi ironia din postul meu)

#719
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Daaa ma fix aia au distrus padurea aia amarata...cata inversunare idioata.

#720
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postkorn, on 21 februarie 2017 - 16:37, said:

Eu sunt ca basescu in 2000, "Stii ca spun ceea ce fac, stii ca fac ceea ce spun!" Iata pozele cele mai frumoase din padurea Baneasa, din sectorul 1, chiar din campia Romana.

Greenfieldistii vor zgaria ani de zile ca niste catei la aceasta bariera sperand ridicarea ei. Este imposibil. Nu sunteti un caz social cum incerca sa acrediteze pe aici cineva. Doar niste naivuti care s-au complacut intr-o mare ilegalitate. Incercati sa vindeti cat mai puteti pentru ca pierderea creste in fiecare zi.

Ahh, canalizare nu aveti nu? Si nici apa curenta? Si nici incalzire centrala? Si nici transport public?

Nasol. sunteti doar pe un camp marginal al minunatului oras.

nu ne mai plange soarta ca nu avem nevoie.
se va rezolva problema accesului. spun asta facand un calcul simplu. acolo sunt peste 3000 de locuitori. asta inseamna peste 3000 de voturi. stii care a fost diferenta de voturi intre locul 1 si 2 in 2016 pt primaria sector 1? sub 2000 de voturi. fa niste calcule si o sa vezi cat de importanti putem fi. asta fara sa mai vorbim ca e deajuns ca fiecare dintre noi sa influenteze 1-2 votanti.

cand am luat acolo stiam ca vor putea fi probleme cu drumul ala. dar am vazut alte plusuri si am facut o alegere buna.

apa curge la robinet, canalizarea functioneaza, incalzirea e cu centrala si functioneaza foarte bine. am paltit pe ianuarie 150 ron la gaz si am avut 24-25 de grade in casa. tu cat ai dat la sistemul centralizat? si cate grade ai avut? inainte de a ma muta aici stateam la agrsoniera in titan si palteam incalzirea 80-100 de ron. asta pt maxim 20 de grade in casa.
avem si transport public. exista la mall baneasa ratb. pana acolo avem asigurat transport de catre dezvoltator.

suntem pe un camp marginal, dar macar avem liniste, aer ceva mai curat decat in minunatul bucuresti, o siguranta mai mare decat in alte cartiere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate