Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

vreau un web site nou

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007
Oricum ar fi, -tare tipa!  Ține... Hai sa-i dam, totusi, o pauza.

Sigur, D-na La_u_ra, fiecare isi cunoaste obiectivele, isi alege metodele, isi selecteaza partenerii... Doar ca aici se lucreaza ceva mai strans, si se vorbeste asa mai... "colegial", intelegeti...

De fapt, frustarea pleaca de la stilul multora care intra pe categoria "Locuri de munca", baga un anunt, si pe urma incepe ceea ce p-aici este perceputa ca o hartuiala, ca o sfidare, ca o speculatie la limita pragului psihologic...

Alaturat, este si o categorie "Oferte de servici", unde in primele 2-3 pag. au anunturi cam toti care ofera servicii in domeniul acesta -design, dezvoltare, promovare web... Si cine ar dori sa evite asemenea situatii neplacute, s-ar putea duce direct acolo si posta pe topicurile respective sau trimite PM-uri sau EM-uri... Dar atunci, am fi noi in postura sa "punem conditiile" si asta nu convine celor care vor servicii web... Si atunci prefera sa arunce "osciorul" in curtea aceasta, ceea ce le creaza impresia ca au dreptul sa faca regulile jocului, sa ne faca pretul, tariful pe "ore si operatiuni"...

Veti spune: chestie de optiune! Asi zice, nu e chiar asa...
Ati vazut dvs. vre-odata pe site-urile de anunturi, sau in paginile de reclama ale ziarelor sau revistelor, sau pe teletext..., vre-un anunt de genul:

"Proprietar de apartament, caut meserias sa mi renoveze casa! Sa aiba autorizatie si sa-mi dea factura. Cine doreste sa dea proba de lucru sa sune la tel:..."

sau

"Doamna distinsa, mi s-a rupt flecul la cizme! Caut cizmar sa ma serveasca la domiciliu. Vreau chitanta! ...Si garantie la lucrare! Adresa:..."?!

Apoi, desigur, dvs. sunteti dispusa sa platiti

View PostLa_u_ra, on Nov 27 2007, 21:50, said:

200 euro ...o suma ...mai mult decit rezonabila.
Intr-adevar, 200E nu sunt nici bani putini, dar nici multi! Nu mai fac calculul ca in replica anterioara, unde spuneam ca aprox. 100E este doar un template business, cel putin inca pe atat personalizarea, editarea, apoi luam in considerare si termenul, 48ore..., si in sfarsit, doriti si factura. O luam invers, pt. ca spuneati ca si dvs. platiti impozite: scadem TVA, scadem curent, scadem amortizare echipament, impozit pe profit si/sau dividende, taxe fel de fel, alte cheltuieli, si ramanem cu cel mult o ...friptura, si asta eventual bagata pe "reclama si protocol", ca nu ne permitem altfel...
Din aceasta perspectiva, ma scuzati, ce mai inseamna 200E...!?!

__________________________________
PS:

La_u_ra said:

Dlui...  webc i-am trimis fisierul ...
Nu ma deranjeaza si nici nu ma aranjeaza in mod deosebit sa lucrez pt. d-na La_u_ra, oricum nu alerg dupa acest job... Dar pt. cei de aici, va spun sincer ca nu am primit nimic nici in PM, nici pe Y! mail.

Edited by webc, 28 November 2007 - 02:46.


#20
La_u_ra

La_u_ra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.11.2007
Multumesc tuturor celor care au fost interesati si s-au oferit sa lucreze la site. Voi analiza ofertele si il voi anunta pe cel cu care am hotarit sa lucrez.

#21
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
la ce limbaj e aici mi se pare normal. "da si tu niste.." suntem la tara?
si de unde stiti voi ca treaba nu face intradevar 200E? poate are 2, 3 pagini si nu vrea opere de arta.

in schimb, mi se parea normal ca Laura sa dea detalii despre ce vrea, iar de factura tot ea sa se ocupe, eu stiam ca exista un contract special si cu persoane fizice, deci se poate si fara negru.

PS: pentru cei care vorbesc inca prostii si nu stiu ca se poate SEO si in flash, deci se poate si in flash SEO

#22
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postralcr, on Nov 28 2007, 10:32, said:

de unde stiti voi ca treaba nu face intradevar 200E? poate are 2, 3 pagini si nu vrea opere de arta.
De aici

View PostLa_u_ra, on Nov 21 2007, 21:43, said:

...fiindca e vorba de consultanta si training si pentru asta solutiile sint in 90% din cazuri personalizate.
(ma indoiesc ca o firma de consultanta si training ar incape in "2, 3 pagini..."), si de unde mai spunea pe undeva ca "vreau calitate..."!

Oricum, cred ca nu trebuie sa ne mai facem griji!
Am motive sa cred ca deja, mai mult de juma din site e facut de vre-unul care licitat la 60-70E, dar cu un aranjament de genul ..."D-na La_u_ra, da' va rog mult sa spuneti pe topic ca s-a luat jobul la 200E, ca sa nu mi se strice firma..."
Cine poa' sa fie...? Eu stiu...!? Vedeti si voi, de exemplu, cam cine nu a mai postat de vre-o 36 de ore nimic...
________________________________
Mi se pare mie ca SP a setat un "temporizator", un delay intre sectiunea de AdSense/ Flash si continutul efectiv al paginii, pentru a retine atentia (si click-ul...) vizitatorilor asupra reclamelor, sau e doar o ora "de varf" si merg interogarile mai greu...?!

Edited by webc, 28 November 2007 - 14:49.


#23
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postwebc, on Nov 28 2007, 14:36, said:

Am motive sa cred ca deja, mai mult de juma din site e facut de vre-unul care licitat la 60-70E, dar cu un aranjament de genul ..."D-na La_u_ra, da' va rog mult sa spuneti pe topic ca s-a luat jobul la 200E, ca sa nu mi se strice firma..."
Cine poa' sa fie...? Eu stiu...!? Vedeti si voi, de exemplu, cam cine nu a mai postat de vre-o 36 de ore nimic...
Daca te referi la asta:

DarkAngelBv said:

60 euro in 3 zile (ca sa am timp si de restul proiectelor)
75 euro in cateva ore (presupunand ca ai tu imaginile sau sti exact ce doresti sa faci).
1. Acolo era vorba doar de design, si nimic mai mult, un design foarte simplu.
2. Nu cer favoruri clientilor.
3. Acum am 2 proiecte destul de mari pentru a ma gandi la un proiect atat de micut (sa fim seriosi, unui profi nu ii va lua prea mult timp sa il faca).

Quote

eu stiam ca exista un contract special si cu persoane fizice, deci se poate si fara negru.
Exat, se face un contract de prestari serivii, iar beneficiarul (firma), are obligatia sa plateasca taxele pentru acei bani catre stat, astfel, cel care creeaza situl nu mai trebuie sa declare acei bani (asta daca este persoana fizica).

#24
dwhite

dwhite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007
DarkangelBV imi cer scuze pentru limbaj.Data viitoare am sa o spun ceva mai elegant..Ralcr,lasa baiatu` ca tu esti de la oras...si lucrezi pe 5 lei.mai si vb fara sa citesti.Pb ca nu stii cum tb sa muncesti la o pagina.mie unu nu-mi convine ce se intampla.si da,cat posteaza pe un Forum am dreptu sa-mi exprim parerea pentru ca ea dorea niste raspunsuri si reply-uri.Scurt si la obiect doamnea le-a primit.Urasc sa vad astfel de oameni,ar vrea totul moaca..
DarkangelBv vreau sa te intreb daca pentru expresia "romani tiganizati" primesc vreun warn..  B)
multumesc

Edited by dwhite, 28 November 2007 - 22:19.


#25
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
@dwhite, pe tine nu te stiu de prea multa vreme dar ralcr sigur nu-i baietas de oras si sigur nu lucreaza pe 5 lei.

Contractul de care vorbiti voi se numeste conventie civila.

Doamna/Domnisoara Laura, as dori sa-mi trimiteti si mie un brief si adresa site-ului. In general preturile mele sunt ceva mai mari dar calitatea lucrarilor le indreptateste

#26
La_u_ra

La_u_ra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.11.2007
Multumesc inca o data tuturor celor care mi-au trimis oferte. Avind in vedere dimensiunea proiectului si stilul de comunicare, novakane m-a convins sa accept oferta lui, ceea ce nu inseamna ca alte oferte nu au fost f bune.

Succes cu proiectele viitoare!

Edited by La_u_ra, 29 November 2007 - 09:29.


#27
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Na ca eu am ratat si despre ce site vorba. Ma lumineaza cineva? Nu cred ca mai e "secret"

#28
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postmiromulus, on Nov 29 2007, 18:43, said:

Na ca eu am ratat si despre ce site vorba. Ma lumineaza cineva?
De acum (-ca au trecut cele "48 de ore"...) ar trebui sa-l vezi in portofoliu, pe site-ul lui @novakane.  
...Intre template-urile lui originale, -ca ale mele sunt "prefacute"!
_________________________
N-am nici-o ...oftica.
Ii doresc si lui si d-nei La_u_ra succes mai departe!

Edited by webc, 01 December 2007 - 01:27.


#29
novakane

novakane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 07.10.2005
asta vrea sa fie atac la persoana? te simti frustrat? ceea ce prezinti tu acolo si la ceea ce m-am referit, sunt templateuri "already made" si am tradus incorect in limba romana (nici nu cred ca exista o traducere libera). in fine, site-ul tau arata aprox ca in anii 1999-2000, cu un oleaca de flash acolo obosit care prezinta ce. puteai sa faci un gradient corect si sa dai din css background-repeat:no repeat; mare filozofie nu ar fi fost. textul e clar neinteligibil pe toata pagina.

nu ai un logo concret si nu inspira absolut nimic.
albastrul de sub logo nu merge deloc cu portocaliul ales, si cel mai rau cu rozul de dedesubt.

uneori in Firefox butoanele din meniul de sus nu merg.

si mai ales nu vad nici un fel de informatie legata de firma ta. poti fi o firma fantoma.

as putea continua destul dar prefer sa ma abtin.

scuze oameni de offtopic.

Edited by novakane, 01 December 2007 - 02:11.


#30
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postnovakane, on Dec 1 2007, 02:09, said:

site-ul tau arata aprox ca in anii 1999-2000, cu un oleaca de flash acolo obosit...
...albastrul de sub logo nu merge deloc cu portocaliul ales, si cel mai rau cu rozul de dedesubt.
Bine ca este gri-kaki-petrol de pe fundalul tau o culoare ..."odihnita", vie si frumoasa!
Sigur "ca merge" cu gri-ul "ales", si cel mai bine si cu gri-ul "de dedesubt" si "cel mai rau" cu gri-ul de deasupra... Si, bine-nteles, intotdeauna, (orice culoare) cu ...alb!
(Si totusi, combinatia mea pare a fi in aceiasi paleta de culori pe Color picker -#FF6600! Un Modern-Art.Com.Ro dizainăr ca tine ar fi trebuit sa stie de cromatica, de tonuri, de game de culori...)

novakane said:

nu ai un logo concret si nu inspira absolut nimic.
Scuze, acolo am uitat sa precizez, -tie nu trebuia sa-ti inspire nimic!
Asa ca nu te mai obosi, -sa nu mai deschizi pagina aia, ca patesti ca acum, si nu mai poti sa dormi...  Si dupa cum am spus pe "Oferte de servicii", -nu ti-am cerut nici feedback, nici review...

novakane said:

si mai ales nu vad nici un fel de informatie legata de firma ta. poti fi o firma fantoma.
Poate, dar numai o singura "fantoma", spre deosebire de cele 3 (trei) nume de contact diferite, si cele 3 (trei) adrese diferite care le-am gasit pt. "firma" ta pe site, pe whois, si pe alte medii de informare...

novakane said:

as putea continua destul dar prefer sa ma abtin.
Nu, nu! E in regula, a fost destul, si mai bine preferai... de la inceput.

De asemeni, "...oameni de offtopic" (...la offtopic).

_______________________________
Si toate astea doar pt. ca i-am spus sincer, "succes mai departe"...

LE: Daca vrei neaparat sa fiu rautacios, atunci imi permit sa te intreb: mutantul acela de pe poza din profilul tau a patit asa dupa ce ti-a vazut site-ul...?!

Edited by webc, 01 December 2007 - 04:25.


#31
novakane

novakane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 07.10.2005
dupa cum se vede pe site-ul meu exista NUMAI portofolio si nu texte de genu "sunt mare shef si fac site-uri, iote ce pot face si iote ce pot face", cat despre partea de contact, dupa cum se vede nr. de inmatriculare al firmei mele modern art media J24/408/09.03.2006 se poate verifica la FISC, si pot dovedi prin FACTURI ca eu nu sunt o firma fantoma. banuiesc ca de asa ceva nu prea ai auzit, faci site-uri ca "online se fac bani".

daca tot vorbim de la om la om
1. unde iti este portofolio-ul? nu vad absolut nimic reprezentativ pe site-ul tau.
2. sa zicem... la pagina CLIENTI cine d-zeu scrie asa ceva ca o descriere "Ma rog...

    *  vre-o cateva site-uri de prezentare personala;
    *  4-5 obiective turistice;"

nu cumva putin faci teste de auto elocevnta?

3. cine is pune site-urile de portofolio pe propriul server: http://www.web-conce.../_vila/vila.htm (cum e in cazul tau).
4. cat despre logo-rui, baga un oki la mine pe site, nu sunt grafician, dar crede-ma, eu unu ma descurc mai bine ca tine.
5. si ultimul rand ca ma plictisesc sa ma bag in polemici de genu, unde iti este dom'le s.e.o, nu e putin cam ciudat ca eu am rank 3 pe toate linkurile din site (si iwebtool zice ca s-ar putea sa am 4 la viitorul ranking, vezi aici: http://www.iwebtool....dern-art.com.ro ) . atunci cat de credibila iti face firma?

tu nu ai nici o forma de contact decat un simplu formular, nu ai nici o adresa ori numar de telefon, ce sa mai zic de nr de inmatriculare al firmei.

eu zic ori lasa-te de meserie, ori pune mana si invata, nu are rost sa te iei de oameni pt ca asa iti vine tie. cati ani ai?


ah si cea mai mare parte... cea mai de incredere:

domain-name: web-concept.ro
description: MobiFon S.A.
description: Piata Charles de Gaulle, nr.15
nameserver: ns8.dr.myx.net
nameserver: dnsbck.dr.myx.net

.....

cum se poate ca un tanar profesionist ca tine, are domeniu inregistrat prin myx?

Edited by novakane, 01 December 2007 - 10:03.


#32
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postnovakane, on Dec 1 2007, 09:52, said:

1. unde iti este portofolio-ul?
Am spus, si iar am spus, si m-am plictisit repetand:

Nu fac reclama la clienti!

Pentru ce au platit, au primit! ...Si au fost multumiti. Vor mai mult, -negociem...  :rolleyes:

novakane said:

unde iti este dom'le s.e.o, nu e putin cam ciudat ca eu am rank 3 pe toate linkurile din site
E ...langa al tau, @novakane!
Adica e pe pagina pe care am gasit in Google modern-art cautare dupa "web design baia mare"...  :lol: Da, pentru consolare, ca sa intelegi ca asta nu e nici vina ta, nici a mea, citeste aici. (Pentru linistea ta, la site-urile clientilor am PR1, max.2, dupa cuv., expresiile care ii intereseaza, nu 3+, ca altii...  <_< )

novakane said:

3. cine is pune site-urile de portofolio pe propriul server: http://www.web.../_vila/vila.htm (cum e in cazul tau).
De aici, chiar ca incepi sa devi cam nesii, sa ma cauti in cu. prinsul site-ului... Iti poti si tu inchipui ca acolo a fost o mostra, un sample pt. un client...

novakane said:

cum se poate ca un tanar profesionist ca tine, are domeniu inregistrat prin myx?
Pai daca deschideai vre-un subdomeniu de pe legaturile din stanga, intelegeai, (sau, ma rog..., puteai cel putin sa citesti) de ce am paginile generice pe myX. Si btw de subdomenii, ia vezi, si alea tot pe myX ruleaza?! Ms, nu-mi raspunde...

Si, una peste alta, ca tot pui tu toate site-urile de 2-3MB (cu pics cu tot...) in portofoliu, ne arati si noua lucrarea top-secret, high-level clearence... pt. d-na L.?!?
Ca despre asta intrebase de fapt, @miromulus, eu am dat replica la postul lui (nu la al tau!), tu te-ai bagat in seama, asa ca, de acum, am devenit si eu curios sa vedem template-ul "original" cu care ai luat job-ul. (Continutul poti sa il schimbi, sa nu fie "subiect de misto"...  -_- Pe web cum o sa fie, restrictionat cu parola?!)

Edited by webc, 01 December 2007 - 15:15.


#33
novakane

novakane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 07.10.2005
prefer sa nu mai intru in discutii inutile cu tine. am destule de facut. o zi buna iti doresc si spor la munca.

#34
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
a deviat bine de tot subiectul, dar e amuzant macar. "Nu fac reclama la clienti!" asta-i cea mai tare :lol: = "Am facut niste siteuri da nu vi le arat"

#35
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
webc, daca as fi unul care vrea un site  si m-as uita la portofoliul fiecaruia, sigur! as alege site-ul lui novkane. De ce? pentru  ca e simplu si curat. La tine am vazut numai MULT SCRIS ,adica MULTA abureala .
E subiectiva treaba.

Salut.

#36
Tahity

Tahity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.09.2006

View PostRAGE, on Nov 21 2007, 14:56, said:

Daca doriti un site full-flash ma puteti contacta la [email protected]

www.darewebdesign.com - aici puteti vedea portofoliul.

Numa' bine

Da da ... chiar asa daca sunteti interesat de un site in flash va recomand pe tipul asta .. e doctor in asa ceva. Am lucrat cu el si stiu. Totodata daca vreti un site non flash contact me ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate