Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

monitorizare telefon prin GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
GFF

GFF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.11.2005
Daca ati avea un telefon cu GPS integrat, ati fi de acord sa instalati un programel care sa transmita din cand in cand(la 2-5 minute) coordonatele dvs. la un server web?
traseul dvs, precum si istoricul locatiilor vizitate ar putea fi vizualizate pe un site(pe harta la nivel de strazi sau pe google maps) cu un user si parola.

ce ziceti? cati bani ati fi dispusi sa dati pe un asemenea serviciu?

#2
GFF

GFF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.11.2005
pretul se refera la un abonament lunar

#3
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View PostGFF, on Nov 21 2007, 00:26, said:

Daca ati avea un telefon cu GPS integrat, ati fi de acord sa instalati un programel care sa transmita din cand in cand(la 2-5 minute) coordonatele dvs. la un server web?
traseul dvs, precum si istoricul locatiilor vizitate ar putea fi vizualizate pe un site(pe harta la nivel de strazi sau pe google maps) cu un user si parola.

ce ziceti? cati bani ati fi dispusi sa dati pe un asemenea serviciu?
Adica sa instalez pe telefonul propriu un soft care sa imi arate pe unde am umblat eu?  :huh: Asta pt ce, in caz ca umblu de nebun sa stiu seara pe unde am fost  :D           = inutil

Util ar fi sa il poti instala pe telefonul altei persoane si sa trimita acele date la server fara ca persoana respectiva sa stie de acest lucru  :rolleyes: dar ma indoiesc ca se poate rula un astfel de program pe un telefon, smartphone sau ce vreti, fara sa se vada ca ruleaza  -_- mai intervine problema traficului facut si nu in ultimul rad locul pe unde tii telefonul, ca ma indoiesc ca tot timpul va putea "vedea" sateliti.

Edited by Bobby_ro, 21 November 2007 - 00:39.


#4
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Ce rost are sa platesti daca iti poti face singur un astfel de serviciu ?

http://www.opengts.org/

#5
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostIgnition, on Nov 21 2007, 00:57, said:

Ce rost are sa platesti daca iti poti face singur un astfel de serviciu ?

http://www.opengts.org/
Sau inregistrezi pur si simplu trackul.
Asta-i ca aia cu marcare pozitiei masinii parcate pe GPS ca sa o gasesti dupa o plimbare :D
Eu consider ca cel putin utilizatorii softpedia nu sunt atat de 'uituci' ca sa nu zic altfel.

#6
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007

View Postsubarufan, on Nov 21 2007, 09:05, said:

Sau inregistrezi pur si simplu trackul.
Asta-i ca aia cu marcare pozitiei masinii parcate pe GPS ca sa o gasesti dupa o plimbare :D
Eu consider ca cel putin utilizatorii softpedia nu sunt atat de 'uituci' ca sa nu zic altfel.
Pe Garmin Mobile XT exista optiunea PeerPoints prin care poti sa trimiti pozitia ta prin SMS unei alte persoane, la cerere sau la intervale prestabilite. Daca acea persoana are si ea GM XT pe mobil, poate sa iti vada pozitia pe harta de pe mobilul propriu.

#7
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostZatoichi, on Nov 21 2007, 11:24, said:

Daca acea persoana are si ea GM XT pe mobil, ...
Din pacate au foarte putini in general si nici una din cunostintele mele.

#8
GFF

GFF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.11.2005

View PostIgnition, on Nov 21 2007, 00:57, said:

Ce rost are sa platesti daca iti poti face singur un astfel de serviciu ?

http://www.opengts.org/

Poti sa-ti faci singur?! Daca esti programator , poate poti.
Solutia propusa de tine nu e buna de exemplu pentru telefonul meu Eten X500+ cu Win Mobile 6

#9
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

View PostGFF, on Nov 21 2007, 00:26, said:

ce ziceti? cati bani ati fi dispusi sa dati pe un asemenea serviciu?

Nu as da nici un ban ! Servicii gratuite exista ... eu folosesc ASTA atat pe PDA (Windows Mobile), cat si pe mobil NOKIA (S60 3rd) !

Daca esti o firma si vrei monitorizare-flota (masini/oameni), atunci sunt de acord sa faci contract contra cost pentru furnizarea serviciului.

Mai concret, tot tu vei plati traficul de date pentru expedierea parametrilor catreserverul web, care nu face altceva decat iti afiseaza pe harta ce primeste de la mobil ...

Edited by vladut_v, 22 November 2007 - 11:27.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsubarufan, on Nov 21 2007, 09:05, said:

...........
Asta-i ca aia cu marcare pozitiei masinii parcate pe GPS ca sa o gasesti dupa o plimbare :D
..........

ma, nu rade, ca prin Bulgaria am facut asta. In romania parca-ti gasesti mai usor repere, dar in strainatate, mai ales cand nu intelegi limba si scrisul local....

#11
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Post_Smiley_, on Nov 22 2007, 12:29, said:

ma, nu rade, ca prin Bulgaria am facut asta. In romania parca-ti gasesti mai usor repere, dar in strainatate, mai ales cand nu intelegi limba si scrisul local....
Bine ca nu ti-au furat-o ca altfel aruncai GPS-ul - ziceai ca nu stie nici sa memoreze o pozitie ca lumea. :D
Nu faceam misto, dar parca prea... Trebuie sa recunosc totusi ca este o solutie intr-un loc pe care nu-l cunosti.

#12
GFF

GFF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.11.2005

View Postvladut_v, on Nov 22 2007, 11:25, said:

Nu as da nici un ban ! Servicii gratuite exista ... eu folosesc ASTA atat pe PDA (Windows Mobile), cat si pe mobil NOKIA (S60 3rd) !

Daca esti o firma si vrei monitorizare-flota (masini/oameni), atunci sunt de acord sa faci contract contra cost pentru furnizarea serviciului.

Mai concret, tot tu vei plati traficul de date pentru expedierea parametrilor catreserverul web, care nu face altceva decat iti afiseaza pe harta ce primeste de la mobil ...
salut,

Aceasta solutie nu are harti la nivel de strada pentru romania. Sunt sigur ca multi ar dori sa vada denumirea strazii pe harta dar si in anumite rapoarte de trasee parcurse

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate