Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ce sa cumpar Porotherm fabricat in Romania sau in Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Imi construiesc o casa si am ajuns in faza in care trebuie sa achizitionez caramida. Vreau sa cumpar Porotherm dar nu stiu daca sa iau facut in Romania sau in Ungaria. Preturile sunt aproximativ aceleasi. Ma intereseaza din punct de vedere termic (care pastreaza mai bine caldura in casa). Astept pareri.

#2
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Ma intereseaza care e mai avantajos in primul rand din punct de vedere termic dar daca vreunul prezinta avantaje sau dezavantaje din alte puncte de vedere va rog sa le mentionati. Porothermul romanesc daca o sa-l cumpar, o sa iau de la Sibiu (am intelesc ca si intre asta romanesc e diferente intre fabrici sau ceva de genul asta). Va multumesc.

Edited by Fox123, 20 November 2007 - 19:23.


#3
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Chiar nu stie nimeni care e mai buna? Eu m-am uitat pe siteul din Romania a firmei si pentru caramida Porotherm de 38 am gasit urmatorul indice de transfer termic (cred ca asta e)

Conductivitatea termica echivalenta (λech - W/mK)   0,22

iar pe siteul unguresc pentru caramida Porotherm 38 N+F  am gasit urmatorul indicator

Hőátbocsátási tényező (Wm²K)   0,46 (Pth Tm hőszigetelő falazóhabarccsal falazva két oldalt 1,5 cm mészvakolattal)

Din cate am mai citit cu cat indicatorul asta e mai mic cu atata e mai bine dar cred ca exista o mica diferenta intre formulele afisate pe cele doua siteuri respectiv:

pe siteul romanesc formula este: W/mk iar pe cel unguresc formula e de genul Wm²k

Tot pe siteul romanesc mai exista o formula respectiv:

Rezistenta la transfer termic (R - m2K/W)   1,728

Din cate am citit pe site multi au parere buna despre caramizile unguresti dar in zona in care locuiesc nu se prea cumpara. Totusi aveti ideea care sunt mai bune?

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Vrei un sfat? Las-o naiba de caramida ca porpthrmul tot porotherm e . proasta si de aici si de acolo. cred ca aia din ungaria e mai ieftina
vrei buna ia din franta sau austria.
Mai degraba ai mai inghesui cativa stalpi la casa.

#5
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
[quote name='Fox123' date='Nov 20 2007, 22:47' post='3678969']
Chiar nu stie nimeni care e mai buna? Eu m-am uitat pe siteul din Romania a firmei si pentru caramida Porotherm de 38 am gasit urmatorul indice de transfer termic (cred ca asta e)

Incet ,incet incepi sa dai de dileme:In Ungaria is vreo 7 fabrici Porotherm,cu diferente de culoare,dimensiuni,argila,etc. Intr-adevar,38n+f din ungaria are cond.  termica cca 0,19 W/mK,ceva mai buna decit pth38 cu locas de mortar de cca 0.22-0.24,similar cu cel fabricat in romania.Performanta termica e data de numarul de celule din grosimea zidului,pth ro si hu 19,pth austria germania pina la 27,altii 13-14.Caramida eficienta la zidurile exterioare e mai fragila tocmai din acest motiv,alveole multe cu pereti mai subtiri inseamna rezistenta mai mica la socuri,paradoxal multi zic ca e proasta tocmai din acest motiv,ca nu tine la malpraxis.Alti producatori fac caramida "eficienta" cu alveole mai putine,cu niste gauri de-ti cade o gramada de mortar in ele,nici nu mai specifica cond termica.Nu oricine isi permite o tehnologie de extrudare fina,asa ca folosesc niste matrite rudimentare,ies niste caramizi robuste,dar discutabile ca izolare termica.Oricum,caramida vine cu certificatul de conformitate pe palet,rez la compresiune 10N/mmp.Daca vrei sa pui polistiren de 10 cm pe casa nu conteaza ce caramida pui,criteriul de electie fiind aspect,precizie dimensionala,pret.Daca vrei un zid performant de 30 sau 38,mergi cu cei mai tari,care-ti ofera o familie mare pe inaltimea de 23,8 si foarte important ,iti ofera si caramizi sub forma de jumatati,ca sa nu acumulezi frustrari si sa spui ca e proasta caramida...
Atentie la cei doi parametri: conductivitate termica echivalenta- λ (cit mai mic) si rezistenta la transfer termic R (cit mai mare)

#6
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Am comandat azi Porotherm unguresc de 38 N+F. M-am mai consultat cu cineva si am inteles ca sunt mai bune atat din punct de vedere transferului termic cat si mai usor de zidit datorita formei.
Si m-ai am o intrebare: Pana la ce temparatura se poate zidi caramida? Daca in timpul zilei e temperatura de +1 - +5 iar in timpul noptii scade temperatura sub 0 e vreo problema? Constructorul mi-a spus ca nu ar fi nici o problema deoarece apa din mortar se "trage" si nu mai ingheata. E adevarat?

Edited by Fox123, 22 November 2007 - 20:51.


#7
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006

View PostFox123, on Nov 22 2007, 20:47, said:

Am comandat azi Porotherm unguresc de 38 N+F. M-am mai consultat cu cineva si am inteles ca sunt mai bune atat din punct de vedere transferului termic cat si mai usor de zidit datorita formei.
Si m-ai am o intrebare: Pana la ce temparatura se poate zidi caramida? Daca in timpul zilei e temperatura de +1 - +5 iar in timpul noptii scade temperatura sub 0 e vreo problema? Constructorul mi-a spus ca nu ar fi nici o problema deoarece apa din mortar se "trage" si nu mai ingheata. E adevarat?

Iar ai crezut ca problema e simpla : Elementele de tip nut feder nu sint agrementate la pereti structurali in romania,datorita zonei seismice.Probabil ca structura ta e pe cadre,atunci e ok.Te poti risca sa zidesti daca nu scade mult sub 0 grade.

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
:D aici ai ghicit-o...e pe cadru...ca are catiav stalpi intr-o linie, aiurea pusi si cu caramida de 2 lei :thumbup:
superoferta....peste un an o vinde
zideste linistit si la -20 grade..ce mai conteaza la structura de o are

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
astazi era sa inghete apa in sticla si totusi s-a zidit. si a mers brici chiar daca am dardait pe santier 11 ore. va povestesc marti(ca atunci mai ajung) daca sunt belele. fac pariu ca nu vor fi

#10
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Conu71 ne poti da rezultatul? Cum a mers cu ziditul la temperaturile din sfarsitul lui noiembrie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate