Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3133
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
AndyM,
e simplu tata!
iei un furtun cauciucat, maro, de Φ=2, neaparat cu insertie textila, vreo 2-3 m iti ajung; pe urma cumperi un bidon de plastic, neaparat transparent!, de 50l, in care faci o solutie salina 0.226%, neaparat! e musai sa respecti concentratia asta!; pui solutia salina in bidon, bagi un cap al furtunului in bidon, te pui pe un taburel si sufli in furtun! barbotezi adica! si sufli 25s la fiecare minut, timp de 12 ore. Pe urma pui capacu' la bidon si-l lasi la soare 22-25 de zile. Dupa intervalul asta de timp, scoti capacu', bagi repede capu' in bidon si sufli tare vreo 2-3 min. Daca pute, e clar! Iti pute si gura! Aaaa! am uitat: toata treaba asta cu suflaturile, tre' neaparat! s-o faci pe nemincate!!!
Succes!

PS: citi ani ai?



med_dentis,
tu ce statut profesional ai?

#3134
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
am 16 ani dar raspunsul tau este  :mellow:

Edited by AndyM, 08 April 2008 - 18:39.


#3135
monicutz

monicutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.04.2008
Pai inainte de unde stiai ca-ti miroase gura?
Intreaba si tu pe cei apropiati mama tata ...

#3136
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View PostAndyM, on Apr 7 2008, 21:30, said:

Cum pot verifica daca imi mai miroase gura? :huh:
Daca am face un top al intrebarilor cretine de pe acest thread, cred ca asta ar fi pe primul loc !

#3137
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostAna_Karr, on Apr 8 2008, 23:45, said:

Daca am face un top al intrebarilor cretine de pe acest thread, cred ca asta ar fi pe primul loc !


Am fost la un ORL-ist ca ma durea urechea si osul de deasupra ei . Mi-a dat diagnosticul de nevralgie auriculara si mi-a zis ca este de la maxilar . Este posibil sa ma doara de la maxilar urechile si oasele de deasupra lor , durere si cand inghit mai si pocnesc .
  Oricum maine merg la maxo-facial sa vad ce imi zic de acolo . Tratamentul momentan este Unasyn .

Edited by chaosss, 08 April 2008 - 22:56.


#3138
jnalla

jnalla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2008
am 20 ani si am incisivii centrali superiori inaintati in fata si cam supradimensionati>se poate corecta acest defect?daca da cum? cat m-ar costa? dureaza mult?

#3139
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postaurora56, on Apr 7 2008, 12:34, said:

cam ce preturi de practica pentru detartraj (pentru 9 dinti ca restul sunt lucrari).

Nu cred ca mai mult de  5 lei/dinte la ala cu ultrasunete.

#3140
tunnel

tunnel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.03.2008
Imi puteti recomanda, va rog, niste nume de clinici particulare in Bucuresti? Sunt total nemultumit de doctorii care m-au tratat la o clinica si de aceea vreau sa-mi incerc norocul la alta. Recomandarile mi le puteti da pe PM. Nu voi dezvalui pe forum nici numele clinicii la care am fost, nici numele clinicii care mi-a fost recomandata si nici persoana. M-au tratat 2 dr si apoi au aparut dureri desi nu m-au durut niciodata dintii permanenti inainte sa trec pe la doctorii astia, iar al treilea doctor din aceeasi clinica ce m-a consultat pt ca ceilalti nu-mi puteau da un raspuns a spus ca el niciodata nu aplica acel tratament pacientilor lui.
Nu are deloc importanta daca tarifele sunt mari. Important e sa mi se faca investigatii serioase si sa-mi corecteze, daca mai e posibil, ceea ce ma deranjeaza.

p.s. Mi-a recomandat cineva un dr mai demult dar face parte din aceesi clinica si nu vreau sa mai am de-a face cu ei.

Edited by tunnel, 09 April 2008 - 14:29.


#3141
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postjnalla, on Apr 9 2008, 10:18, said:

am 20 ani si am incisivii centrali superiori inaintati in fata si cam supradimensionati>se poate corecta acest defect?daca da cum? cat m-ar costa? dureaza mult?
Da, se poate! Consultă un ortodont! Poate dura maxim 1-2 ani în cazul în care îți va monta niste brackets-uri ortodontice!

#3142
Piramidon

Piramidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.02.2008

View Postripper, on Apr 9 2008, 16:24, said:

Da, se poate! Consultă un ortodont! Poate dura maxim 1-2 ani în cazul în care îți va monta niste brackets-uri ortodontice!


Nici ortodontul nu stie cat dureaza. Tu cum de esti atat de sigur? La mine a durat 3 ani.

#3143
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postchaosss, on Apr 8 2008, 23:53, said:

Am fost la un ORL-ist ca ma durea urechea si osul de deasupra ei . Mi-a dat diagnosticul de nevralgie auriculara si mi-a zis ca este de la maxilar . Este posibil sa ma doara de la maxilar urechile si oasele de deasupra lor , durere si cand inghit mai si pocnesc .
  Oricum maine merg la maxo-facial sa vad ce imi zic de acolo . Tratamentul momentan este Unasyn .
Ti-a dat un diagnostic cum ti-ar fi dat si o gospodina la usa blocului.
Problema ta este la nivelul articulatiei temporo mandibulare. Atata timp cat nu este cazul unei operatii, nici un BMF-ist nu are cu ce te ajuta. Dar e bine faci un consult BMF.  Tu trebuie sa vezi un ocluzolog.
Ai grija cum casti gura. Sa nu-ti "sara" mandibula si sa ramai cu gura deschisa ca sa ajungi de urgenta la BMF. Nu cred ca esti chiar in faza asta, dar si aia cand apar la Urgenta zic ca au cascat si au ramas asa. Nu mai pot inchide gura. Si sunt surprinsi si socati de ce li s-a  intamplat. Desi le trosnesc maxilarele de mult timp, numai ca  nu se asteptau sa se ajunga asa departe.

In alta ordine : nu lua Unasyn . Nu ai nevoie de asa ceva . Cel putin, noi dam Unasyn in infectii foarte grave. Are spectru foarte larg.

"Unasyn Oral este indicat in infectii produse de microorganisme sensibile. Indicatiile tipice sunt infectii ale cailor respiratorii superioare incluzand sinuzite, otite medii si tonsilite; infectii ale cailor respiratorii inferioare incluzand pneumonii bacteriene si bronsite; infectii ale tractului urinar si pielonefrite; infectii cutanate, ale tesuturilor moi si infectii gonococice. Sultamicilina poate fi indicata, de asemenea, la pacientii care necesita continuarea tratamentului cu sulbactam/ampicilina, dupa administrarea initiala de Unasyn i.m./i.v."

Daca ai fi avut vreo problema la nivelul sinusului maxilar (dar nu ai)  si un ORL-ist ar fi trebuit sa te rezolve.  

View Postjnalla, on Apr 9 2008, 10:18, said:

am 20 ani si am incisivii centrali superiori inaintati in fata si cam supradimensionati>se poate corecta acest defect?daca da cum? cat m-ar costa? dureaza mult?
Daca nu vrei sa te tratezi cativa ani la un ortodont, faci o lucrare protetica si o sa arati impecabil. Daca este vorba de 2 incisivi, te poate costa maxim 300-350 euro. Cam 150-175 euro de dinte cu tratament endodontic inclus.
Se poate si mai ieftin, dar nu-ti recomand mai ales ca este vorba de dinti frontali. Iar la tine problema este in special de natura estetica.

Edited by Ana_Karr, 09 April 2008 - 19:39.


#3144
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostAna_Karr, on Apr 9 2008, 19:31, said:

Tu trebuie sa vezi un ocluzolog.
Ai grija cum casti gura. Sa nu-ti "sara" mandibula si sa ramai cu gura deschisa ca sa ajungi de urgenta la BMF. Nu cred ca esti chiar in faza asta, dar si aia cand apar la Urgenta zic ca au cascat si au ramas asa. Nu mai pot inchide gura. Si sunt surprinsi si socati de ce li s-a  intamplat. Desi le trosnesc maxilarele de mult timp, numai ca  nu se asteptau sa se ajunga asa departe.


Am tot vazut ca tu iei in serios asta cu trsonitul articlatiei. Mie im trosneste neincetat de apropae 2 ani(parca a facut la un moment dat o pauza de vreo 1 sapt :P ); suspectez o plomba mai inalta. N-am absolut nici o durere, nu s-a blocat inca articulatia, totusi zgomotele persista. Pe parcursul miscarii de deschidere a gurii se aud 2 zgomote: unu la mijloc si unu chiar la final cand gura e deschisa la maxim.

Un ocluzolog ce-mi face? In afara de niste gutiere, ce ar putea recomanda? Gutierele vindeca problema(evident dupa ce rezolv eventuala plomba inalta) sau sunt doar pt protectie si  trebuie purtate permanent?

#3145
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Ti-am dat niste cursuri si niste citate pe pagina anterioara. Este o problema reala treaba asta cu ATM-ul.
Un ocluzolog depisteaza unde nu se angreneaza dintii bine si reface ocluzia. Daca dintii nu se angreneaza perfect, deobicei din cauza lucrarilor protetice, a plombelor incorecte, a eruptiei "ciudate" a molarilor de minte, etc, apar probleme la nivelul ATM. Uneori aceste probleme se pot agrava.
Daca ai o plomba inalta, mergi si rezolv-o . Nu o lasa asa. Nu e o idee buna sa te obisnuiesti asa, pt ca mai rau faci. Nu te vei obisnui, iti vei strica ocluzia si vei avea probleme articulare. Daca este vorba de punti, atunci este si mai grav. Trebuie sa ai stopuri ocluzale ca sa nu-ti "fuga" mandibula in diverse directii, smucindu-ti ligamentele.

Un ocluzolog stie mult mai multe si stie si cum "se mananca" aceasta problema. Medicii in cabinete, trebuie sa aiba grija sa pastreze ocluzia pacientului intacta. Nu sa le lase plombe si lucrari inalte, ca se vor obisnui ei candva.

Cand diversi pacienti fac reclamatii pt implanturi puse prost, se face o comisie din care face parte si un ocluzolog. Daca medicul scoate camasa cat de cat, ocluzologul il poate face praf in 3 secunde. Un ocluzolog poate sa-ti demonstreze in orice secunda, ca un implant  strica ocluzia si pacientul va avea probleme articulare. Nu ma refer la implanturile puse de meseriasi, ci de astea puse pe banda, in cabinetele de cartier. Reclamatiile de acolo vin.

Edited by Ana_Karr, 09 April 2008 - 20:20.


#3146
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
1.e vreo problema daca am gingiile rosii ? sau asa sunt ele ?
2.care mai sunt preturile la dentist pentru o carie micuță ?

multumesc.

#3147
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
1 . Nu stiu la ce fel de rosu te referi. Ar putea fi o gingivita. Dar numai la un control ti se poate raspunde la aceasta intrebare.
2 . Intre 50-200 RON. In functie de cabinet.

In alta ordine de idei, poate nu este vorba doar de o plomba mica, ci de  mai mult. Asta medicul o hotareste.

#3148
bianca_bb

bianca_bb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2008

View PostAna_Karr, on Apr 11 2005, 18:29, said:

Daca aveti vreo problema cu dintii, sau de alta natura (medicala), va pot da un sfat , pt ca mai am ceva timp de pierdut pana la vara, si de multe ori un sfat dezinteresat conteaza f mult .
buna

ai putea sa ma lamuresti te rog ce este mai exact alveolita, de patru zile a venit in vizita la mine si nu mai vrea sa plece.am suferit o extractie si la doua zile cand credeam ca chiar nu mai are ce sa ma doara m-am trezit cu dureri dintre cele mai groaznice traite vreodata.Problema e ca nu mai trec, atat cat sunt pe calmante e ok vreo 3 ore ,dupa te urci pe pereti nu alta.Nu stiu daca am facut bine sau nu dar nemaistiind ce sa fac de durere si citind ceva de genu pe forumuri de la alti patiti, am zis ca nu mai pot sa iau calmante tot la 4 ore si am incercat-o pe asta : pe o bucatica de vata imbibata in ceva apa de gura folosita in caz de infectii am pus niste tador faramitat si am aplicat pe locul unde a fost facuta extractia.Se poate agrava situatia daca acopar rana cu vata sau ar fi mai bine sa pun tador direct pe locul acela?sau nici una nici alta?ai ceva sfaturi pt. mine ?durerea asta tine chiar atat de mult(10-14 zile)?
inca ceva e normal ca medicul sa incerce sa iti deschida atat de mult gura la o extractie incat sa simti ca-ti plesneste capul de durere?chiar am crezut ca-mi rupe maxilarul. care -i rostul acestei dureri?
alveolita asta tine oare de incompetenta medicului?
multumesc.

#3149
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
Va deranjez cu o intrebare: Fata mea si-a rupt unul din dintii din fata(a mai ramas cam jumatate) acum 4 ani. De atunci are o coroana acrilica provizorie(dintele fiind devitalizat). Vreau sa o programez la Dentestet in vara asta pentru o coroana pe zirconiu. Spuneti-mi va rog(eu sunt din Constanta) ce medic de acolo este mai bun pentru acesta interventie? Deoarece implineste 16 ani anul acesta si este fata, vreau cele mai bune servicii indiferent de pret. Va multumesc pentru sfaturi, pareri sau experiente personale.

#3150
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postbianca_bb, on Apr 9 2008, 23:22, said:

buna

ai putea sa ma lamuresti te rog ce este mai exact alveolita, de patru zile a venit in vizita la mine si nu mai vrea sa plece.am suferit o extractie si la doua zile cand credeam ca chiar nu mai are ce sa ma doara m-am trezit cu dureri dintre cele mai groaznice traite vreodata.Problema e ca nu mai trec, atat cat sunt pe calmante e ok vreo 3 ore ,dupa te urci pe pereti nu alta.Nu stiu daca am facut bine sau nu dar nemaistiind ce sa fac de durere si citind ceva de genu pe forumuri de la alti patiti, am zis ca nu mai pot sa iau calmante tot la 4 ore si am incercat-o pe asta : pe o bucatica de vata imbibata in ceva apa de gura folosita in caz de infectii am pus niste tador faramitat si am aplicat pe locul unde a fost facuta extractia.Se poate agrava situatia daca acopar rana cu vata sau ar fi mai bine sa pun tador direct pe locul acela?sau nici una nici alta?ai ceva sfaturi pt. mine ?durerea asta tine chiar atat de mult(10-14 zile)?
inca ceva e normal ca medicul sa incerce sa iti deschida atat de mult gura la o extractie incat sa simti ca-ti plesneste capul de durere?chiar am crezut ca-mi rupe maxilarul. care -i rostul acestei dureri?
alveolita asta tine oare de incompetenta medicului?
multumesc.
Alveolita postextractionala apare a doua sau a treia zi dupa extractie. Se datoreaza descompunerii cheagului de sange care lasa osul descoperit. Nu se datoreaza neaparat incompetentei medicului. Pur si simplu sa mai intampla. Daca ti-ar fi facut sutura dupa extractie, s-ar fi evitat acest necaz.
Nu-ti mai pune toate prostiile acolo. Mergi la medic sa te rechiureteze, sa-ti puna un  neucon, eventual sa-ti faca o sutura. Te ajuta si niste antibiotice.
Problema pe care o ai, se rezolva numai la medic. Nu pe forumuri.

View Posttraffictours, on Apr 10 2008, 12:08, said:

Va deranjez cu o intrebare: Fata mea si-a rupt unul din dintii din fata(a mai ramas cam jumatate) acum 4 ani. De atunci are o coroana acrilica provizorie(dintele fiind devitalizat). Vreau sa o programez la Dentestet in vara asta pentru o coroana pe zirconiu. Spuneti-mi va rog(eu sunt din Constanta) ce medic de acolo este mai bun pentru acesta interventie? Deoarece implineste 16 ani anul acesta si este fata, vreau cele mai bune servicii indiferent de pret. Va multumesc pentru sfaturi, pareri sau experiente personale.
Mda ... vorbesti de parca i se va face operatie pe creier. Inteleg ca primeaza estetica. Dar dupa 4 ani de stat cu mizeria aia pe dinte, brusc acum vrei cele mai bune servicii. Si nu gasesti aceste servicii in Constanta. Trebuie dusa la buricul pamantului : Dentestet.
Imi suna a snobism ... dar in fine, probabil te simti mai bine stiind ca ai dat un camion de bani dupa ce ai tinut-o cu un plastic ordinar , 4 ani. Adica iti speli vina oarecum. Puteai sa-i pui portelan si acum 4 ani, ca doar nu s-a invetat acum .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate