Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Probleme cu Access Point ZiO WLB5254AP

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adrianpopa

adrianpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.01.2005
Salutare.
Am un Access Point ZiO WLB5254AP la care nu reusesc sa-l setez. E al doilea, pe primul l-am returnat.
Il conectez la calculator prin cablu, asa cum scrie in manual , dar daca intru pe ip-ul: 192.168.1.1 nu se intampla nimic. Conexiunea mea arata asa:
[ http://www.ajax.powerserver.ro/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am incercat sa setez manual ip ul calculatorului pentru a fi in acelasi domeniu de ip uri(de ex 192.168.1.3) dat nu reusesc. Am un router care inainte avea acelasi ip pt configurare (192.168.1.1) si pe care l am schimbat in 192.168.1.10 pentru a nu intra in conflict, plus am oprit si DHCP de la router si tot nimic.
Totusi, daca conectez AP  ul la router,  las ip-ul routerului la fel ca inainte si tastez 192.168.1.1 pe laptop ma conecteaza la web management ul routerului via wireless.  Nu mai stiu ce sa incerc.
Multumesc.

#2
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Încearcă 192.168.10.1. Că știu că la router ăsta e ip-ul default. La AP e întradevăr 192.168.1.1. Dacă nu merge dă-i un restore to default de la butonul de reset.

Edited by dondos, 16 November 2007 - 21:19.


#3
stm13

stm13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2007
Am avut si eu unul si default ip avea 192.168.10.254 chiar daca in documentatie scria ca e 1.1!
Incearca-l si daca merge graveaza-l pe carcasa. Nu se stie cand mai ai nevoie!

#4
adrianpopa

adrianpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.01.2005

 stm13, on Nov 18 2007, 11:22, said:

Am avut si eu unul si default ip avea 192.168.10.254 chiar daca in documentatie scria ca e 1.1!
Incearca-l si daca merge graveaza-l pe carcasa. Nu se stie cand mai ai nevoie!
Am incercat toate variantele, l-am resetat, si nimic. Am observat ca adresa care se aloca PC-ului este de genul: 169.254.246.251 deci in afara range-ului 192.168.xxx.xxx iar subnet mask 255.255.0.0.
:(

#5
stm13

stm13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2007
Dupa resetare AP-ul nu are dhcp activat asa ca trebuie sa dai calculatorului ip fix de ex 192.168.10.111 gateway 255.255.255.0 Dupa aceea intri pe ZIO si schimbi ip-ul.DHCP-ul de la ZIO nu-l activezi ca o sa ia ip din router(daca e activat) Schimbi apoi ip si la calc (dai ip dinamic) si ar treb sa mearga. incearca asa.! bafta!!

#6
adrianpopa

adrianpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.01.2005
Multumesc de raspuns, deja l-am trimis inapoi si i-l schimb cu un router wireless zyxel. :naughty:

#7
EroticaXP

EroticaXP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.11.2005
Am si eu o aratare din aia. Studiind posturile voastre, manualul si alta discutie de pe un magazin online am tras urmatoarea concluzie. In functie de versiunea de firmware setarile sunt dupa cum urmeaza:

La versiuni ale firmwareului anterioare 1.1.55 cum am avut eu inainte de upgrade setarile sunt:

192.168.10.xxx - ipul computerului
255.255.255.0   - masca subretelei
192.168.10.254 - ipul interfetei de configurare

La ultima versiune luata de pe siteul Zio setarile sunt ca in manual:

192.168.1.xxx - ipul computerului
255.255.255.0 - masca subretelei
192.168.1.1    - ipul interfetei de configurare

Introduceti ipurile dupa caz. Setarile trebuie sa fie manuale. La ambele versiuni in momentul resetului la setarile default care se face prin apasarea resetului mai mult de 5 secunde, nu se activeaza DHCPul pe AP. Acesta trebuie activat manual dupa aceea. La ultima versiune zice in zona de administrare ca userul este "admin" si parola e aia pe care o setati voi. La prima conectare nu va intreaba ca nu are deloc parola.
Este mai mult decat indicat ca operarea interfetei de administrare sa se faca din IE 6+ deoarece alte browsere afiseaza cu erori. In rest folositi manualul pentru a elucida alte probleme. Setarea DNSurilor pe PC in momentul configurarii nu este obligatorie.
Sper sa va fie de folos informatiile caci si mie mi'a mancat noptile aratarea asta. Bine ca acu merge.

#8
Lookn1

Lookn1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2009
daca stie cineva un link pentru firmware update  cel cu globalzio e decedat  mie nu'mi merge pentru ca am conexiune ppoe de la rds .. asta il omoara nu stie sa faca asa ceva

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
fiind un ap dedicat ce asteptari sa si ai sa faca routare/nat. cumpara un router decent la care apoi vei putea conecta acest ap.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate