Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alerta phishing-pagini false/emailuri false

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#55
yo9fah

yo9fah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 18.02.2009
Si eu primesc din astea ....

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
:photo:  inseamna ca ai intrat in randul lumii

#57
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006

View PostMembruAnonim, on Mar 4 2009, 10:46, said:

Da` cand esti pe siteul oficial securizat al bancii nu introduci la fel datele? :)
Altfel sa inteleg ca la idiotii de "raifaisen" nu se lucreaza cu Token?!  :huh:

Inainte sa imi inchid cardul(acum 6 luni) nu lucrau. Ti se cerea doar un username si o parola + 2 cifre aleatorii de pe card.

Edited by Dedelu, 06 March 2009 - 10:27.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cica asta e banca serioasa... Atunci nu ma mir ca majoritatea atacurilor vin pe clientii lor

#59
matrix2

matrix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.03.2007
Salut.
Imi pare ca am primit un email care e un atac de tip phishing pt pirauesonline.
Am voie sa atasez htm-ul primit aici?

#60
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Trimite-mi un PM mai bine cu el sa vedem ce e in el si daca e, pun eu ce trebuie :)

#61
i2000on

i2000on

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2009

View Postmatrix2, on Mar 9 2009, 10:28, said:

Salut.
Imi pare ca am primit un email care e un atac de tip phishing pt pirauesonline.
Am voie sa atasez htm-ul primit aici?


Salut, ai dat datele, sau doar ai primit linkul si atat ?
Da-mi si mie un forward cu adresa. Pe mine m-au capsat saptamana trecuta la Raiffeisen Bank.
Multumesc.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce inseamna "m-au capsat" ?

#63
matrix2

matrix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.03.2007
Pai i-am trimis lui crysty2k5 un PM, am inteles ca el se va ocupa cu postarea detaliilor.

Am mai primit un e-mail cu un html de data aceasta cica de la Reiffeisen Bank. Cica imi cere sa introduc codul de utilizator ca sa accesez Raiffeisen Online.

Quote

Daca doresti sa accesezi Raiffeisen Online, trebuie sa detii un card de debit Raiffeisen Bank si sa ceri activarea serviciului la orice unitate bancara Raiffeisen Bank.
Te rugam sa introduci Codul tau de utilizator.

Cod utilizator:    
  
Raiffeisen Online iti va solicita doar cifrele din seria cardului tau de debit. Nu furnizati niciodata pinul acestuia.
Nu da curs nici unei cereri de divulgare a PIN-ului!
Angajatii Raiffeisen Bank nu-ti vor solicita niciodata divulgarea parolei si a codului tau de utilizator. Intr-un asemenea caz te rugam sa contactezi de indata serviciul suport clienti Raiffeisen Online (numere de telefon 021 / 386.25.59 sau 021 / 386.52.54 ).

Oricum nu am cont la Reiffeisen.
M-am uitat cu whois si imi spune ca locatia IP ului de unde se deschide pagina web e din Bulgaria.

O sa declar si e-mailul acesta la CERT-DRT Romania

Edited by pykko, 10 March 2009 - 16:01.
inlocuire code cu quote


#64
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Am publicat si aici o stire care avertizeaza despre aceasta avalansa de e-mail-uri: http://www.faravirus...ca-din-romania/

#65
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmatrix2, on Mar 9 2009, 10:28, said:

Salut.
Imi pare ca am primit un email care e un atac de tip phishing pt pirauesonline.
Am voie sa atasez htm-ul primit aici?

Acel HTML a fost semnat de Avira, iar BitDefender a adaugat linkurile in "phishing tank" ;)

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca astia de i-au dat la Stiri, arestatii, erau baietii cu Phishingu RAiffeisen :) De cateva zile nu-mi mai vine mesajul ala care deja devenise plictisitor ...

#67
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Adevarul ca erau penibili :)

Pui acelasi text si schimbi siteul, dar mai pui si tu o virgula ceva....un alineat nou...

#68
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Măi, voi mă faceți să mă simt prost... eu am tot așteptat să primesc și eu așa ceva, și nimic. Nici pe GMail, nici pe Yahoo, nici pe celelalte două conturi (ce-i drept, celelalte două au filtrare antispam direct pe server, și nu pot vedea mesajele SPAM). Iar acum aud că cei care le trimiteau au fost arestați...  :samui:


(a nu se înțelege că nu primesc SPAM pe Yahoo și pe GMail. Primesc tone...dar de astea cu băncile n-am primit :P )

#69
mircea.t

mircea.t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2006
tocmai ce am primit acum 5 min unul de la "raiffeisen" (n-au fost nici macar in stare sa scrie cu R) care vine de la "[email protected]" :D

Quote

Contul raiffeisen necesita reactivarea !

Stimate client

Pentru securitatea dumneavoastra si evitarea pierderii de date activarea
contului tau Raiffeisen Online se va face din formularul atasat email-ului .


Raiffeisen Bank reaminteste clientilor sai:
Parola, codul PIN nu se divulga sub nici un motiv.


Va multumim pentru intelegere.

? Raiffeisen Online Banking

Atasamentul este un fisier html cu urmatorul cod, trimite catre un domeniu din Japonia care te redirectioneaza catre un domeniu din SUA unde apare un site clona (raiffeisenonline.r0s.us/eBankingWeb/login/?Lang=ro)  :D

<HTML><HEAD><META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT="0.1; URL=http://ns1.jin2.jp/server.html">
<META HTTP-EQUIV="Pragma" CONTENT="no cache">
<META HTTP-EQUIV="Expires" CONTENT="-1">
</HEAD></HTML>

Edited by mircea.t, 16 March 2009 - 10:53.


#70
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Tot de la Raiffeisen am primit un mail ca sa imi reactualizez datale dar ei cred ca noi suntem chiar asa de incuiati si o sa cadem in plasa lor, mai nou am primit de la NIVEA un mail ca am cistigat un aparat de barbierit Philips iar ca sa intri in posesia lui trebuie sa introduc un cod de reincarcare a unei cartele Orange in valoare de 4 euro.
Bai frate dar prosti ne cred astia daca ai cistigat ai cistigat nu mai trebuie sa mai dai nimic nici decum sa incarci cu o cartela Orange , imi pare rau ca nu am Orange ca le bagam un cod de la o cartela care a fost reincarcata???

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sa fi fost client Raiffeisen o taiam de mult din banca lor... astia nu au securitate de nici o culoare, poti sa ramai fara bani in cont urgent!

#72
mircea.t

mircea.t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2006
Problema asta apare la toate bancile/firmele care folosesc Internet Banking pe acest sistem. Exemplul cel mai evident este PayPal, unde mesajele de acest gen sunt la ordinea zilei. Este la fel de adevarat ca utilizarea unui Safe Word scade probabilitatea acestor atacuri (vezi ING de ex). Eu nu am cont la Raiffeisen, nici la Bancpost, BRD si totusi primesc astfel de mailuri.

Totul tine de respectarea unor reguli usoare, dar elementare ca suflatul nu doar in ciorba ci si in iaurt cand e vorba de bani si daca e prea frumos sa fie adevarat, atunci e tzeapa :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate