Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cine suporta cheltuiala de cumparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
intreb pentru ca vreau sa cumpar un apartament si am fost acum cateva luni la Banca Transilvania pentru o simulare de credit ipotecar. agentul respectiv m-a sfatuit sa-l conving pe cel care vinde apartamentul sa suporte el cheltuiala cu actele, spunandu-mi ca acum asa prevede legea, dar nu a mentionat care lege.

persoana nu a fost de acord, si am patit la fel inca de 2 ori. din discutii cu persoane particulare, reiese ca lumea considera ca nu vanzatorul ci cumparatorul trebuie sa suporte acea cheltuiala pt. ca el este interesat sa cumpere, iar nu celalalt sa vanda.

eu zic ca ambii au un interes, dar ...  cum sta treaba, de fapt?

este sau nu este mentionat in vreo lege cine anume trebuie sa plateasca toate cheltuielile cu actele de vanzare-cumparare?

#2
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostDari@, on Nov 11 2007, 12:18, said:

intreb pentru ca vreau sa cumpar un apartament si am fost acum cateva luni la Banca Transilvania pentru o simulare de credit ipotecar. agentul respectiv m-a sfatuit sa-l conving pe cel care vinde apartamentul sa suporte el cheltuiala cu actele, spunandu-mi ca acum asa prevede legea, dar nu a mentionat care lege.

persoana nu a fost de acord, si am patit la fel inca de 2 ori. din discutii cu persoane particulare, reiese ca lumea considera ca nu vanzatorul ci cumparatorul trebuie sa suporte acea cheltuiala pt. ca el este interesat sa cumpere, iar nu celalalt sa vanda.

eu zic ca ambii au un interes, dar ...  cum sta treaba, de fapt?

este sau nu este mentionat in vreo lege cine anume trebuie sa plateasca toate cheltuielile cu actele de vanzare-cumparare?


tariful notarului il plateste cumparatorul
iar vanzatorul are de platit impozitul catre stat (si nu e o suma asa mica -de cel putin 1000 de euro, trebuie sa-l pui in garda ca nu-i platesti tu acest impozit)

cel putin asa a fost la mine

#3
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
impozit pentru ce anume?  intreb pentru ca realmente nu prea ma pricep la chestii din astea, pana acum nu m-a interesat sa cumpar apart.

#4
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostDari@, on Nov 11 2007, 12:29, said:

impozit pentru ce anume?  intreb pentru ca realmente nu prea ma pricep la chestii din astea, pana acum nu m-a interesat sa cumpar apart.


in functie de anul in care a dobandit imobilul/ terenul (mai vechi sau nu de 3 ani) vanzatorul, prin vanzarea acestuia realizeaza un venit si normal
trebuie impozitat.

Sfat: gugaleste dupa 2-3 notari, suna-i si spune-le ca vrei prin intermediul lor vrei sa faci un act de vanzare-cumparare (sau precontract, nu stiu
daca i facut deja)
si il rogi sa-ti calculeze atat onorariul lui, cat si taxele ce tb platite de vanzator.
Iti cere el oricum date despre apartamentul dorit, cand l-a dobandit vanzatorul , pret, zona,etc..

asta ca sa nu dai 2 x lei la unul in timp ce altul iti poate lua numai x lei.

oricum tarifele sunt f apropiate, nu sunt mari diferente intre notari

#5
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
aha... multumesc mult de tot.
acum am aflat si de ce se feresc multi sa vanda celor care nu au bani in mana si fac imprumut la banca...

#6
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostDari@, on Nov 11 2007, 12:44, said:

aha... multumesc mult de tot.
acum am aflat si de ce se feresc multi sa vanda celor care nu au bani in mana si fac imprumut la banca...


Nu ai ptr ce.

sincer,cam putini sunt cei care au de dat 70-1120 mii euro cash :rolleyes:

majoritatea isi iau cu credit.

Vanzatorul oricum ia aceiasi bani, atat ca are de asteptat pana aproba banca  creditul pentru cumparator , max 2 sapt.

banca trimite si evaluator sa vada apartamanetul, are notarul ei care verifica actele,etc

Spor la ."cumparatura"  :peacefingers:

#7
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Exemplu real:

Valoarea tranzactiei 131.000 EUR:

Taxe:
1. Impozit pentru imobil dobindit de la o data mai mare de 3 ani = 6.450 LEI NOI (asta se compune din 4.000 lei + 1% din ce depaseste 200.000 lei noi)
2. Notar Onorariu Contract vinzare-cumparare = 5359 LEI NOI (asta se compune din 3.226 LEI NOI + 0.75% din ce depaseste 274.562 lei noi)
3. Notar Onorarie Contract de garantie imobiliare (in cazul in care se cumpara prin credit ipotecar/imobiliar) = 1.997 lei noi (1.375+40 + 0.2% pentru suma care depaseste 200.000 lei noi)
4. Taxa de intabulare a ipotecii in cartea funciara = 432 lei noi (val* 0.1% + 100)

Acum din punct de vedere legal taxele sint suportate in modul urmator;
1. de catre vinzator
2. 50%-50% vinzator-cumaprator
3+4. De catre cumparator dar numai in cazul achizitiei prin credit ipotecar/imobiliar .....

Mai sint 100-200 lei noi alte taxe.

Acum in practica se intimpla urmatoarele lucruri:
a. Vinzatorul spune ca doreste sa ramina cu suma x cache in mina. Deci cine plateste este relativ :-) asta inseamna ca suporta totul cumparatorul
b. Vinzatorul se obliga sa-si achite impozitul dar sa nu plateasca t2 (cazul cel mai frecvent, din cauza asta notarii numesc t2 ca taxa suportata de cumparator... exista o explicatie mai mult decit logica pt lucrul acesta dar mi-ar lua prea mult timp sa scriu ....). Asta inseamna ca tot cumparatorul plateste t1 din cauza ca pretul la care s-a facut negocierea contine si acel impozit (asta inseamna ca atunci cind proprietarul a zis suma X inseamna ca dupa plata impozitului ramine cu Y in mina) -> asta e cel mai civilizat scenariu
c. Vinzatorul se obliga sa plateasca t1 + 50%*t2 (cazul ideal). Tot cumparatorul suporta aceste costuri in realitate (vezi explicatia de la punctul B).

Cam asta e ideea.
Eu cind am negociat cu proprietarul am negociat cu cache-ul cu care va ramine in mina la sf tranzactiei. Mi s-a parut relativ OK pentru ca toata lumea stia exact cine si cit si ce anume plateste.

Ca urmare a negocierii cu vinzatorul am stabilit impreuna urmatoarele:
- cache-ul cu care ramine in mina va vi de 120.000 eur
- facem contractul de viunzare cumparare pentru suma de 131.000 eur.
- diferenta de 2.000 eur inseamna impozit, comision retragere numerar de la banca ... etc (de fapt am facut socoteala putin gresit la inceput si mi-a mai inapoiat omul 1.000 lei noi ... :-) )

La banca m-am dus si am declarat valaoare agreata, adica cea de 131.000 eur (pentru o parte faceam credit, o parte plateam cache).
Evaluatorului i-am zis ca val care ma intereseaza pentru banca este de 131.000 eur (a fost de acord cu mine)

Restul de taxe (t2+t3+t4) le-am platit cache din alti bani decit credit.

Eu asa am procedat, nu a fost cazul cel mai fericit, dar am vrut sa fie totul clar de la inceput cu vinzatorul.

Ceea ce nu inteleg eu de nici un fel este de ce te-a trimis agentul de la banca inpoi la vinzator. Asta mi se pare o timpenie. Pe banca o intereseaza valoarea tranzactiei, valoarea evaluata, cit iti da credit, cit pui tu cache.

Banca nu are nici o treaba cu cine si ce taxe si impozite plateste .... mi se pare o timpenie.

#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postjihadu, on Nov 11 2007, 13:10, said:

sincer,cam putini sunt cei care au de dat 70-1120 mii euro cash :rolleyes:
majoritatea isi iau cu credit.

Spor la ."cumparatura"  :peacefingers:

multumesc de urare.
unde stau eu, intr-o localitate de cateva mii de locuitori, un ap de 2 camere, 50 mp fara imb. costa cam 20-22.000 euro.

Quote

karcotashu: Ceea ce nu inteleg eu de nici un fel este de ce te-a trimis agentul de la banca inpoi la vinzator. Asta mi se pare o timpenie.
nu agentul m-a trimis la vanzator. eu abia vorbisem cu vanzatorul la tel. si-mi spusese pretul orientativ, si urma sa merg sa vad imobilul. inainte de a ma intalni cu persoana, m-am dus la banca sa vad cat ar veni rata pe luna si daca imi convine. si ... pt. ca sunt relativ cunoscuta in oras (intr-un oras mic cam toata lumea cunoaste pe toata lumea), tipul s-a gasit sa-mi dea un sfat. numai ca am impresia ca nu prea stia despre ce vorbeste, pt. ca nu a pronuntat cuvantul impozit, ci a spus clar despre taxele pentru intocmirea actelor ca e bine sa-l conving pe vanzator sa le plateasca, pt. ca se ridica la vreo mie de euro.

acum am inteles ce era cu mia de euro, ca nu taxele de notariat, ci acel impozit trebuie platit de vanzator.

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
sa nu vorbeasca cumva de agentul "imobioliar" si in discutie sa fie vorba de comisionul acestuia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate