Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Academia de Politie Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#37
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View Postesbet, on Dec 29 2007, 14:23, said:

hmmm..ce vrea sa zica nenea de mai sus:-s..ca nu mai este Fac de DREPT din acadrul ADP:-?..poi eu la ce mai dau:-s
as vrea mai multe detalii despre aceasta facultate(cine are:P)....se da proba sportiva?dak da in ce consta:-??
ast rasp...ms anticipat :worthy:
1.ADP este doar facultate de drept.
2. Probe sportive se dau, dar nu stiu sigur in ce constau(am avut un coleg care a dat anul trecut).
3. Eu nu as da acolo... nici sa ma tai... am facut greseala sa dau la liceul militar, insa a doua oara nu mai fac aceeasi greseala!
LE:
4. vezi ca au bareme medicale f nasoale+ inaltime minima 1.75(parca, nu bag mana in foc)

Edited by alex.bumbacea, 29 December 2007 - 16:00.


#38
esbet

esbet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2007
thnx alex..hmmm....probele alea sportive ma ingrijoreaza cel mai mult :confuzzled:
e chiar asa de inspaimantator la ADP?..........  :w00t:

#39
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View Postesbet, on Dec 29 2007, 18:54, said:

thnx alex..hmmm....probele alea sportive ma ingrijoreaza cel mai mult :confuzzled:
e chiar asa de inspaimantator la ADP?..........  :w00t:
uita-te pe site-ul lor, si vei gasi raspunsuri la tot ce vrei.
din cate stiu si eu acolo se va face doar politie cu studii de drept dar nerecunoscute daca te da afara din minister. e ca si cum ai face o facultate neacreditata.
daca stai bine cu nervii, 3 ani ti se vor parea usori, totusi recomand 1 an jumate de scoala la campina si apoi o facultate de drept la ID. e mult mai convenabil in privinta timpului si stresului.

in 2004 am vazut cu ochii mei cum la probele sportive a luat-o unu razna de l-au dus direct la spitalul 9.


ps: e mult mai lejer la adp decat la un liceu militar sau la o academie militara, de orice fel.

Edited by VipeR85, 29 December 2007 - 19:00.


#40
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
www.academiadepolitie.ro
exista 3 facultati : Facultatea de Politie,Facultatea de Pompieri si Facultatea de Arhivistica
Facultatea de Drept din cadrul ADP se numeste Facultatea de Politie din 2007,de anu' asta

#41
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View Postesbet, on Dec 29 2007, 18:54, said:

thnx alex..hmmm....probele alea sportive ma ingrijoreaza cel mai mult :confuzzled:
e chiar asa de inspaimantator la ADP?..........  :w00t:
Don't know exactly, dar eu am facut liceul militar... si mi-a blestemat zilele(mai mult sau mai putin). Singurul avantaj(cel care iti ridica moralul, te mai pune pe picioare) e spiritul de camin ... studentii stiu ce spun.
Daca nu esti o fire care sa accepte ordine de la unii mai prosti ca tine.... nu iti recomand. Eu fiind unul dintre cei mai priceputi la IT din liceu am avut cativa oameni care aveau nevoie de mine si m-au ajutat cand altii ma bagau in kkt... si uite asa am reusit eu sa termin liceul militar.
Dupa cum am spus, partea cea mai nasoala e cu ordinele.
BTW: Daca vrei sa te retragi in anul 2 sau 3... am impresia ca trebuie sa platesti scolarizarea de pana atunci(la mine asa era).

#42
esbet

esbet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2007
thnx  guys.......asa e facultatea de Drept e de acum facultatea de Politie , numa specializarea a mai ramas de ea:-s
dar totusi ma gandesc este obligatoriu sa stai in caminele lor :rolleyes: ..dak esti din bucuresti tre' sa stai la ei :confuzzled:

Edited by esbet, 30 December 2007 - 15:06.


#43
mihai_tdi

mihai_tdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.12.2007

View PostAddyna, on Nov 11 2007, 09:59, said:

credeti ca pe o fata ar ajuta-o mersul la sala?daca da cum si ce exercitii i-ar fi de folos ptr admiterea la academie (in special ptr proba mingii medicinale si sariturii in lungine)


       Da, antrenamentul fizic este inca o cheie importanta. F multi au picat proba asta, desi o considerau cea mai usoara. Mult succes la examene si nu uitati, ca o data intrati in sistem, depindeti de el. Nu va puteti planifica timpul cum doriti voi, Nu veti putea pleca oricand din localitate, fara cerere, aprobare..etc. Sa vedeti ce frumos este, sa te duci la munca sambata, duminica, iar de craciun si de revelion, sa-ti vezi toti prietenii plecand la munte .In functie de disciplina pe care optati, sunteti in slujba sistemului, la orice ora din 24.  Bine a zis Luci4s, depinde norocul la repartitie, visezi frumos 4 ani, si la absolvire, dupa inmanare diplomei, se striga lista de repartitie, fie ai medie mare ( concurenta ) si te duci unde vrei sau esti trimis, intr-un orasel cu care nu ai nicio legatura. Multa bafta, societatea are nevoie de voi.

Edited by mihai_tdi, 03 January 2008 - 17:16.


#44
mihai_tdi

mihai_tdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.12.2007

View Postesbet, on Dec 30 2007, 15:04, said:

thnx  guys.......asa e facultatea de Drept e de acum facultatea de Politie , numa specializarea a mai ramas de ea:-s
dar totusi ma gandesc este obligatoriu sa stai in caminele lor :rolleyes: ..dak esti din bucuresti tre' sa stai la ei :confuzzled:
nu , daca  esti din bucuresti nu trebuie sa stai acolo. In schimb,  trebuie sa te deplasezi rapid, la "alarme". Avantajul este ca mananci bine acasa, scapi de multe dracii specifice caminului. Acum cativa ani, era obligatoriu  primul an de camin, apoi te puteai decazarma cu succes, dar numai pt cei din provincie.

#45
sandrutza_18

sandrutza_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2008
mersi melek pentru invitatie :D

#46
sandrutza_18

sandrutza_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2008
mai copii,voi nu mai spuneti nimic? ;) De exemplu ce se mai aude cu probele sportive?Cum merge invatatul?

#47
Strike1

Strike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.03.2007
Se merita sa dau la campina  ? :|
Cat timp se face exact ? 1 an + 6 luni practica ? , cat sunt salarile in primii ani ?  Care sunt conditile de cazare..cati in camera ,etc..? Se poate obtine transferul intr-un oras dorit dupa absolvire ?

E diferenta mare daca as face Campina+ Facultatea de Drept in loc de Academia de Politie din Bucuresti ? Care anumele ar fi diferentele..





"se merita" nu exista in dictionar...

Edited by Lucian_M, 07 February 2008 - 09:58.


#48
sandrutza_18

sandrutza_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2008

View PostStrike1, on Jan 26 2008, 17:46, said:

Se merita sa dau la campina  ? :|
Cat timp se face exact ? 1 an + 6 luni practica ? , cat sunt salarile in primii ani ?  Care sunt conditile de cazare..cati in camera ,etc..? Se poate obtine transferul intr-un oras dorit dupa absolvire ?

E diferenta mare daca as face Campina+ Facultatea de Drept in loc de Academia de Politie din Bucuresti ? Care anumele ar fi diferentele..
e foarte mare diferenta.de la Academie iesi ofiter,de la Campina subofiter.personal,nu ti-as recomanda,cunosc bine situatia....conditiile sunt ok...nu ca cele de la adp,dar in fine...la sfarsit repartitia  e in functie de note si de preferintele tale...dar ai mari sanse sa te duci la tara pentru ca scolile de politie(doar stii...campina e scoala postiliceala)s-au specializat pe politie rurala...e alegerea ta.        

*postliceala.se fac 2 ani acum...parca...cu tot cu practica

Edited by sandrutza_18, 28 January 2008 - 11:27.


#49
stf_fane

stf_fane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.07.2007

View PostStrike1, on Jan 26 2008, 17:46, said:

Se merita sa dau la campina  ? :|
Cat timp se face exact ? 1 an + 6 luni practica ? , cat sunt salarile in primii ani ?  Care sunt conditile de cazare..cati in camera ,etc..? Se poate obtine transferul intr-un oras dorit dupa absolvire ?

E diferenta mare daca as face Campina+ Facultatea de Drept in loc de Academia de Politie din Bucuresti ? Care anumele ar fi diferentele..

cunosc pe cineva care a facut scoala de politie de la cluj si a fost repartizat undeva la tara, in apropiere de localitatea unde locuia inainte si avea salar cam 17 mil/luna. cel putin asa zicea el :P

#50
Dj_Blizzard

Dj_Blizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.01.2008
Eu ma gandeam sa incerc sa dau la Dragasani la scoala de subofiteri de jandarmi  :proud:

Desi ma gandesc din ce in ce mai serios sa dau la ofiteri la bucuresti,am auzit ca se intra foarte greu si concurenta e mare,desi nu prea am sanse imediat dupa ce termin cu bacul(fara pregatire din gramatica si istorie) am zis sa astept un an dupa bac si sa fac pregatire ,vreau sa incerc la arma Jandarmi din cadrul adp ioan cuza bucuresti,am auzit ca e mai greu ca la arma politie ,dar se intra cu medii mai mici , vre-un "batranel"iesit de pe acolo poate sa-mi dea vre-un sfat ? :P sa stiu daca la arma Jandarmi e moarte curata sau nu... :D

#51
Ady060

Ady060

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.10.2007
sal...... cum  merge cu invatatul??? la mine sa zicem k bine, insa am o problema la engleza... cine stie cand se fol alea had had, has had, have had..........????????    :D

#52
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007
Hai sa te invat altceva: exista dictionar al limbii engleze si, daca te straduiesti, gasesti si pe net. Pana una alta... uite aici: http://dictionary.re...com/browse/have

#53
Ady060

Ady060

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.10.2007

View Postalex.bumbacea, on Feb 6 2008, 20:01, said:

Hai sa te invat altceva: exista dictionar al limbii engleze si, daca te straduiesti, gasesti si pe net. Pana una alta... uite aici: http://dictionary.re...com/browse/have
thx for help......

#54
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Intotdeauna m-am intrebat de ce nu s-a pus in practica un sistem de invatamant precum Academia FBI. Veneau oameni care deja terminasera o facultate , pe banii lor, cu o oarecare experienta de viata, mai maturi, mai destupati la minte decat niste proaspeti absolventi de liceu. Mi se pare un avantaj sa ai ca ofiteri de politie oameni provenind din diverse medii , posedand experiente de viata variate fata de serii intregi de flacai si fete trasi la indigo; aceeasi pregatire, aceeasi viziune, aceleasi asteptari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate