Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Brazilia

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#91
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postallah2, on 12 martie 2018 - 18:57, said:

Insa am citit ca nu este necesara viza pentru Brazilia.

Pe site-ul MAE scrie asta:



In rest absolut nicio informatie despre cat timp trebuie sa fie valabil pasaportul...

Conditiile de intrare pentru romani in Brazilia sunt urmatoarele:
1. Pasaport valabil cel putin 6 luni de la data intrarii in Brazilia
2. Perioada maxima de sedere 90 zile pe an fara a necesita viza
3. Bilet de avion care atesta faptul ca vei iesi din Brazilia inainte de expirarea celor 90 de zile

avenirv - High season in Rio e din decembrie pana in februarie dupa cum am spus. Pe 31.12 pe Copacabana au fost 2 milioane de oameni care au asistat la focurile de artificii. Iar preturile la hoteluri in decembrie - februarie pot ajunge si la de 3 ori pretul din perioada Mai - Iunie.

#92
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
De unde ai gasit aceste informatii?

Pe site-ul MAE nu scrie asta: https://www.mae.ro/t...conditions/3676

Nici aici: http://riodejaneiro.mae.ro/node/177

Nici daca caut direct pe google copy paste la ce ai scris, nu gasesc nimic.

Multumesc

#93
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postallah2, on 13 martie 2018 - 09:20, said:

De unde ai gasit aceste informatii?

Pe site-ul MAE nu scrie asta: https://www.mae.ro/t...conditions/3676

Nici aici: http://riodejaneiro.mae.ro/node/177

Nici daca caut direct pe google copy paste la ce ai scris, nu gasesc nimic.

Multumesc

Informatiile le am de la Ambasada Braziliei in Romania. Mi-au fost necesare inainte de a primi viza.
Aceeasi informatie o poti gasi simplu si pe net https://www.worldtra.../passport-visa/
Faptul ca nu scrie pe site-ul MAE ca pasaportul tb sa fie valabil 6 luni de la data intrarii in Brazilia nu inseamna ca nu e o conditie obligatorie pt a intra in Brazilia. Multe din informatiile de pe site-ul MAE sunt incomplete.

#94
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
@allah2, de curand am avut o problema similara, am fost intr-o vacanta in Noua Caledonie de Craciun si Revelion iar pasaportul sotiei mele expira in februarie. Am consultat site-ul mentionat mai sus (https://www.worldtra.../passport-visa/) si am stat foarte linistit deoarece scrie ca cetatenii Uniunii Europene au nevoie la intrarea in Noua Caledonie doar de un pasaport valid. Ulterior cand vacanta se apropia am inceput sa fac rezervarile de locuri in multele avioane cu care trebuia sa zburam de la Bucuresti la Noumea si am observat la un moment dat o infomatie conform careia chiar si cetatenii UE au nevoie de un pasaport valid cel putin trei luni de la data iesirii din Noua Caledonie. M-am panicat asa ca am contactat gazda noastra sa verifice conditiile de intrare cu biroul de emigrari si in acelasi timp am fost la aeroport sa intreb daca in momentul in care prezint pasaportul sotiei iar destinatia finala este Noua Caledonie va fi imbarcata. In ambele cazuri raspunsul a fost 'nu se poate'! Era nevoie de un pasaport valid cel putin 3 luni de la data iesirii din tara. Am rezolvat elegant problema aplicand pentru un pasaport temporar care este valabil nu an si care in Bucuresti este emis in 2 ore.

Ce vroiam sa iti spun este ca in tot acest proces destul de stresant in care o lunga perioada de timp am stat linistit bazandu-ma doar pe informatiile de pe "net" am aflat ca exista un site a caror informatii sunt preluate din aceeasi baza de date interogata si de operatorii de la checkin-urile din marile aeroporturi din lume, IATA Travel Center: https://www.iatatrav...equirements.htm

Am facut o simulare pentru Brazilia folosind datele unui pasaport care are o valabilitate mai mica de 6 luni de la data intrarii in Brazilia si NU a fost nicio problema. Mai verifica si tu!

P.S. Cand am fost noi in Brazilia pe Copacabana in noaptea Revelionului au fost mai mult de 2 milioane de persoane pe plaja, majoritatea imbracati in alb asa cum cere traditia lor (vezi filmarea noastra mai jos):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Md6mDtPeEy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugenm, 14 March 2018 - 07:47.


#95
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Astazi am vorbit cu consulul roman de la Ambasada Romaniei din Brasilia Dl. Valeriu Rusu care mi-a confirmat ceea ce stiam de multa vreme de la Ambasada Braziliei in Romania si am scris mai sus: "Conform legii braziliene cetatenii straini care intra in Brazilia trebuie sa aiba pasaport valabil minim 6 luni de la data intrarii in Brazilia."
Multi vorbesc si scriu posturi de jumatate de pagina fara sens, putini cunosc realitatea.

Edited by razvanait99, 15 March 2018 - 03:03.


#96
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc de informatii. Incredibil ca MAE scrie informatii incomplete la ei pe site...

Cel mai probabil o sa-mi fac pasaport normal, si o sa imputernicesc pe cineva sa-mi ia pasaportul cand e gata, urmand sa mi-l aduca prietena mea pe aeroportul din Amsterdam sau Paris unde ea va face escala si se va intalni cu mine pentru a pleca in Rio Posted Image

Edited by allah2, 15 March 2018 - 15:18.


#97
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Vad ca a mai reinviat topicul asta :)
Am fost in Rio in vara trecuta.
Sa urcati la Pedra da Gavea neaparat :)

#98
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Azi e minunat in Ipanema - pacat ca tb sa lucrez.

Attached Files



#99
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postallah2, on 15 martie 2018 - 15:16, said:

Multumesc de informatii. Incredibil ca MAE scrie informatii incomplete la ei pe site...

Cel mai probabil o sa-mi fac pasaport normal, si o sa imputernicesc pe cineva sa-mi ia pasaportul cand e gata, urmand sa mi-l aduca prietena mea pe aeroportul din Amsterdam sau Paris unde ea va face escala si se va intalni cu mine pentru a pleca in Rio Posted Image

MAE nu a dat informatii incomplete (cel putin in acest caz). Am contactat MAE si in scrisoare trimisa de ei se spun urmatoarele:

"Intrarea in Republica Federativa a Braziliei este permisa cu pasaportul in curs de valabilitate la momentul deplasarii."

@allah2 ... vezi PM cu scrisoarea MAE scanata.

Edited by eugenm, 26 March 2018 - 12:52.


#100
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Buna. Cred ca de vreo 3 ani incerc sa imi fac curaj cu Brazilia si acum ca a inviat putin topicul asta, as vrea sa cer si eu cateva sfaturi. Suntem in faza de planificare, aastept o oferta buna ceva la avion dupa care probabil o sa structurez programul mai bine. Din ce am inteles, perioada optima pentru Rio, plaja, Iguazu, Buzios, Agra, ar fi noiembrie - februarie. A fost cineva in afara acestor perioade? e OK? Ma gandeam sa extend un pic pana in martie - aprilie anul viitor si parca nu as vrea sa ne ploua din belsug. Ne gandeam cumva sa zburam intai la Iguazu, trebuie probabil zbor pana la Rio si de acolo ceva intern, sa stam acolo 2 nopti macar, sper sa fie sufficient, dupa care poate 4-5 nopti zbor si cazare la Ilha Grande. Din ce am vazut spre Ilha Grande e via Rio si de acolo ceva companie de transport. Nu imi dau seama daca e nevoie de 4-5 nopti sau ar trebui mai putin. M-ar tenta si Agra, nu stiu daca are sens in vacanta asta sa facem si Agra si Ilha Grande. De final as vrea sa pastrez Rio tot asa pentru 4-5 nopti. Ideea e ca as vrea sa ne facem traseul in asa fel incat sa nu ne intoarcem de zece ori in acelasi loc. Mi-ar fi placut sa gasim timp si pentru Pantanal dar cred ca e cam imposibil si am senzatia ca nu e nici sezon.
Daca a fost cineva de curand si nu numai si a avut un program mai elaborat pe acolo, e welcome sa ma ajute si pe mine :)

#101
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
High season in Rio nu corespunde cu sezonul secetos. Perioada decembrie - februarie e cea mai agitata in Rio atat din punct de vedere al numarului de turisti cat si dpdv al vremii. Vremea e hit and miss in decembrie-februarie, verile tropicale din Rio pot aduce multe ploi torentiale si vreme noroasa (decembrie e cea mai ploioasa luna). Am fost aproape in toate lunile anului in Rio si pentru mine mai-iunie e superb: umiditate scazuta, temperaturi agradabile, numar scazut de turisti.
Sotia a fost foarte dezamagita de decembrie, nu am reusit sa urcam pe Pao de Azucar in cele 4 zile petrecute in Decembrie in Rio din cauza norilor. Iar cand ne-am incercat norocul cu Corcovado totul era invaluit in ceata si nori.
In schimb in martie si mai ales la sfarsitul lui mai anul acesta am avut parte de vreme mult mai buna.
La Iguazu am fost in Septembrie si Decembrie anul trecut. Vremea in Septembrie a fost super, n-a plouat deloc in schimb in Decembrie a plouat aproape continuu, ne-a plouat maxim la Gargantua de Diabo. In schimb vremea s-a schimbat in bine cand am ajuns la Belmond si am avut parte si de zile frumoase in partea braziliana a cascadei.
Daca mergi la sfarsitul lui mai iunie ai sansa sa vezi jaguari si un numar de pasari imens in Pantanal. Pentru mine Pantanal e un parc unic, cel mai frumos loc vizitat pe "continentul" brazilian un loc foarte dificil de exploatat, de catre om unde natura a reusit sa invinga in lupta cu omenirea.(https://mikitravelli...elusive-jaguar/)
Un alt loc special pentru mine este Lençois Maranhenses, unic in lume prin combinatia intre dunele de nisip si lagunele de apa dulce. Dar nu cred ca vei avea timp sa ajungi si in LM depinde de durata sederii in Brazilia.
Ilha Grande este una dintre cele mai frumoase insule pe care Brazilia le detine alaturi de Fernando de Noronha. Devenita raiul backpackerilor si al celor care vor sa petreaca linistit cateva zile in mijlocul naturii, Ilha Grande a fost in trecut Alcatrazul Braziliei. Vila do Abraaao este capitala insulei si locul unde majoritatea turistilor isi aleg cazarea. Insula nu are sosele, putand fi explorata atat cu barca cat si pe potecile ce traverseaza insula de la un capat la altul.
Sincer un plan viabil de 2 saptamani pentru tine ar fi: Iguazu (3n) - Pantanal (3n) - Ilha Grande (4n) - Rio (4n).

#102
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Merc frumos de raspuns. Incepusem sa ma reorientez ca m-am gandit ca pana prin mai-iunie nu am cum sa ajung si ideea e ca pe langa ce vreau sa vad, chiar as vrea cateva zile de plaja ca lumea, eventual in Ilha Grande cuym zici tu, in care sa am si soare din belsug si sa fie si apa ok. Mai iunie e deja toamna la ei nu?

Deci Agra nu are sens sa mai intre in calcul... initial ma gandeam la 2 zone de plaja dar poate ar fi mai bine sa incerc sa strecor cat mai multe. Nu stiu cand si daca ma mai intorc. Am vazut ca tot sunt oferte la KLM pentru Rio si nu stiu daca sa ma bag acum atunci pentru mai. Pot sa mai strecor in 2 saptamani cate ceva desi cred ca iti ia ceva si transferul intre locuri. Tu ai zburat Bucuresti-Rio retur? Ca ma gandesc ca asta inseamna din Rio avion pana in Iguacu, eventual in aceeasi zi ca sa nu ma mai trambalez cu bagaje (3 nopti fiindca e de trecut si in Argentina?), dupa Iguacu de zburat in Pantanal probabil si de acolo nu stiu, iar zbor in Ilha Grande si de acolo Rio cred ca bus sau ceva...

#103
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Buna Raluca!

Eu locuiesc in Brazilia acum (cam 50% din timp calatoresc), am zburat Europa - Brazilia cu toate companiile posibile (Air France, KLM, British, Tap, Swiss, Lufthansa, Latam,etc). Din Bucuresti cele mai bune preturi in general sunt cu Air France KLM (429 euro mi s-a parut super pomana, in America de Sud asta e un pret bun pt 5-6h de zbor nu pt 15).
Cel mai bine ar fi sa iti iei Buc - Rio si retur. Din Rio te duci spre Foz in aceeasi zi (vezi sa iti iei timp suficient intre zboruri 3-4h) si sa iti iei bilet cu plecare din Galeao nu din Santos Dumont. Din Foz taxi direct Argentina o sa fi varza dupa 3 zboruri dar macar a doua zi incepi ziua fresh. Biletele pentru rutele interne trebuie luate cu ceva vreme inainte pentru a plati preturi rezonabile (100-150 euro dus-intors). Ilha Grande nu are aeroport trebuie sa te intorci in Rio din Cuiaba si apoi sa iei bus + barca. Angra e de evitat au ceva favele si plajele nu se compara cu cele de pe Ilha Grande.
Mai-iunie e deja iarna in Rio, nu au decat 2 anotimpuri dar vremea e mult mai ok in perioada aceea decat in Nov-Dec.
Daca mai ai intrebari let me know.

Salutari din Antigua!

#104
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Hello again :) Mersi mult :) hmmm serios vremea e mai ok in mai - iunie, adica e de plaja? Si de baie? Asa daca nu as mai fi conditionata de luni de vara, de iarna, de tot felul, as lua biletele oricand (exceptand probabil august-decembrie ca am auzit ca in decembrie ploua zdravan). Stiam ca ianuarie-februarie e vara lor si ca atunci e recomandat, dar auzisem ca si ploua in perioada aia. Ideea e ca evident as vrea sa fie cald dar parca sa si ploua...

Cred ca o sa fiu praf dupa zbor Bucuresti - Rio - Foz si tot imediat Argentina, de partea cealalta... O sa fie ceva planificare de facut si cred ca 16 zile e deja putin, mai ales daca mai strecor Pantanal, ca inseamna ca va trebuie sa ma sucesc bine de tot dus-intors.
Poate o idee ar fi sa zbor in Argentina + Buenos Aires (cateva zile) - zbor la Iguacu partea Argentina - trecut Foz Brazilia si luat inapoi spre Rio dar cred ca Pantanal dau skip ca nu stiu unde sa il mai strecor :).

Salutari din Bucuresti :)

#105
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
In mai apa marii are in jur de 23 de grade in Ilha Grande. Daca scoti Pantanal de pe lista poti adauga Buenos Aires 3 zile dar open-jaw-urile in general te cam rup spre America de Sud. Ai noroc cu Norwegian care are preturi bune din BA spre Iguazu ca in rest companiile aeriene argentieniene au niste preturi de speriat pe rutele interne.

#106
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu mai exista one world SA pass? Noi cu ala ne-am plimbat la un pret un pic mai generos decat in mod normal (desi n-as spune ieftin...)

#107
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostDev, on 10 decembrie 2018 - 15:21, said:

Nu mai exista one world SA pass? Noi cu ala ne-am plimbat la un pret un pic mai generos decat in mod normal (desi n-as spune ieftin...)

Mai exista dar trebuie sa ajungi in America de Sud cu una dintre companiile aeriene One World. Si singura rezonabila care are zboruri catre America de Sud (bineinteles cu escala) e British Airways. Dar cum sa dai 800 euro pe un bilet catre Rio cu BA cand poti da 429 la AF/KLM?

#108
theodora_alexandra

theodora_alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2019
Buna, vreau sa planific o vacanta in Rio in luna iulie. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum e vremea in iulie? Se poate face plaja? Cate grade sunt in acea perioada? Multumesc !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate