Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Brazilia

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#55
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Posttelefon_satelit, on 20th April 2010, 17:12, said:

Vrei sa mergi individual? Daca da, calatoresti cu sotul/prietenul sau singura/cu alta persoana de sex feminin?

N-as prea recomanda excursii individuale in Brazilia unor femei neinsotite de barbati. E ca si cum ti-ai pune un mare tricou cu "Vreau sa fiu jefuita/violata" pe tine.

Merg cu sotul meu.

#56
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcrysttine, on 20th April 2010, 16:44, said:

De cateva zile ma tot gandesc la o <escapada> in Brazilia.Am citit una alta despre Rio lucruri bune si mai putin bune , si stau si ma tot gandesc daca se merita sau nu.Voi ce ziceti ? Nu cred ca e foarte relaxant sa stai cu teama ca te jefuieste, sa nu iesi in evidenta cu ceva , sa nu mergi seara pe plaja , sa nu...,sa nu...Voi , cei care ati fost , cum ati <suportat> toate acestea ?
As vrea sa vizitez (daca in final ma decid ) si Foz do Iguacu.Care sunt posibilitatile de cazare in zona ?
Multumesc si imi doresc sa aflu cat mai multe detalii.
daca esti hotarata si pleci sa povestesti la intoarcere  :coolspeak: .

#57
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Postmoschino, on 21st April 2010, 17:52, said:

daca esti hotarata si pleci sa povestesti la intoarcere  :coolspeak: .

Pai , astept si eu niste impresii de calatorie de la cei ce au fost pe acolo...Bune , rele , pozitive , negative,conteaza.

#58
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Eu am ajuns in Porto Alegre sambata noaptea. Deocamdata nu mi-am facut nici o impresie pentru ca am lucrat iar duminica a plouat si nu am iesit din hotel decat sa mananc. Prima impresie a fost placuta. Voi reveni cu detalii in zilele urmatoare.... oricum voi petrece aici inca o luna ...

O zi buna va doresc!

#59
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postcrysttine, on 20th April 2010, 16:44, said:

De cateva zile ma tot gandesc la o <escapada> in Brazilia.Am citit una alta despre Rio lucruri bune si mai putin bune , si stau si ma tot gandesc daca se merita sau nu.Voi ce ziceti ? Nu cred ca e foarte relaxant sa stai cu teama ca te jefuieste, sa nu iesi in evidenta cu ceva , sa nu mergi seara pe plaja , sa nu...,sa nu...Voi , cei care ati fost , cum ati <suportat> toate acestea ?
As vrea sa vizitez (daca in final ma decid ) si Foz do Iguacu.Care sunt posibilitatile de cazare in zona ?
Multumesc si imi doresc sa aflu cat mai multe detalii.
Daca stai tot timpul cu teama in suflet atunci mai bine nu mergi. Te duci in alta tara unde poti sa te bucuri de excursie.
Noi (sotia si cu mine) am batut cateva locuri pe-acolo, am mers si mult pe jos, dar n-am avut personal absolut nici un incident. Dar ca in orice alta tara am respectat cateva reguli de baza si am respectat si ceea ce ne-au spus localnicii:
- n-am circulat dupa lasarea intunericului prin locuri slab luminate/putin circulate
- am intrebat localnici ce se poate face si ce nu. Daca au zis ca nu e safe sa umbli dimineata devreme sau seara pe plaja (in Copacabana de ex) nu ne-am dus.
- am utilizat mult taxiul care este foarte ieftin si de incredere
- am evitat autobuzele de transport in comun care sunt extrem de ieftine dar unde au loc regulat jafuri.
- in Rio in special, ca sa vizitam orasul, am luat un ghid local, cu masina proprie, care ne-a dus peste tot unde am avut chef sa mergem. A fost foarte comod si eficient.
- n-am umblat cu ceasuri, bijuterii, aparatura la noi.  Am renuntat si la nelipsitul rucsac si implicit la camera video. Luam ceva banuti la noi (nu multi) impartiti in multe buzunare si doar un aparat foto micut, care incapea de asemenea in buzunar. In  rest umblam ca si ei: pantaloni scurti, tricou, slapi+sapca. Asa nu tentezi pe nimeni sa te jefuiasca.
- la baruri si mai ales la discoteci prin zona Copa am tinut fiecare tare de sticla de bere sau paharul de suc. ne-au spus ca daca le lasi din mana risti sa te alegi cu un somnifer in bautura si dupa aceea vin chestiile de rigoare.
- n-am schimbat decat sume mici deodata si numai in zone foarte circulate.
Am mers pe jos distante serioase si in Rio, de exemplu de la Ipanema pana la Copacabana, cand treci si prin zone mai "obosite", mai ales la capetele plajelor. Am mers si seara pana noaptea tarziu pe pietonalul de langa Copa, am vazut cum unii localnici (evident beti) s-au luat chiar la bataie, dar este multa politie care intervine urgent si face ordine.
Cei care n-au respectat una sau mai multe din regulile de mai sus au patit-o aproape invariabil:
- o pereche de unguri a plecat prin Fortaleza pentru culoare locala cu autobuzul local, plini de bijuterii, bani si aparatura. A fost jefuit intregul autobuz si au ramas fara nimic decat hainele de pe ei. In plus au asistat la impuscarea unui alt pasager, localnic de data asta, care s-a opus.
- o fata s-a bagat la un internet mai dosnic si a asistat la un alt jaf. De data asta au jefuit numai casierul.
- prietenul nostru si-a facut plimbarea de dimineata pe Copacabana (pe la 6 am) si a fost instant inconjurat de o gasca de pusti care au vrut sa-i smulga slapii din mana.
- ghidul nostru a fost jefuit imediat dupa ce a plecat de langa noi dupa ce ne schimbase 200 USD. Probabil ca au banuit ca are bani la el.
Cele mai multe incidente s-au petrecut la Fortaleza, nu in Rio, unde mi s-a parut mai safe. Dar si acolo mergeam seara de seara linistiti pe bulevardul principal si stateam la terase pana la miezul noptii dupa care mergeam pe jos inapoi la hotel, fara probleme. Dar nu coteam pe strazi laturalnice! Armele de foc sunt foarte ieftine si majoritatea infractorilor dispun de ele. La fel si drogurile: poti sa pleci de la premisa ca tipul care-ti baga pistolul sub nas a tras si el ceva prafuri inainte sa se apuce de treaba si nu prea mai gandeste limpede. E preferabil sa-i dai vreo 10 USD in bancnote mici pe care ar trebui sa-i ai la tine pentru astfel de ocazii si sa nu stai la discutii ca sa nu risti sa apese pe tragaci.
Cand iesi din marile orase si ajungi in sate sau micile orasele de provincie, te simti cam ca in Romania. Nu a existat nici un incident in aceste localitati mai mici, nici macar nu ti se mai face vreun briefing la hotel. Deci dupa parerea mea problema este la marile orase, in rest te misti destul de lejer.
Pare mai horror, dar de fapt chiar nu e. Nu mi s-a parut mai stresant decat New York de exemplu. Si acolo ti se spune clar de catre localnici: daca te dai jos din metrou undeva unde nu stii locul si toti cei care au coborat o iau spre iesirea din stanga, atunci chiar n-are rost ca tu s-o iei pe iesirea din dreapta "because bad things might happen"! Asa ca"go with the flow and enjoy"! Brazilia este o tara minunata, noi inca suntem de parere ca este de departe cea mai frumoasa tara din cate am vizitat si ne-am simtit absolut excelent acolo.

#60
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Este posibil sa plec peste cateva zile in Recife.
Acum, am intrebarile "clasice":

A mai fost cineva acolo?
Cum este?
Cât de mare este infracþionalitatea ºi cam ce mãsuri ar trebui sã iau pentru siguranþa mea?
Ce preþuri sunt pe acolo?
Orice alte informaþii îmi puteþi da sunt binevenite si promit sa ma intorc cu impresii.

#61
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Tineti-mi pumnii, plec miine in Recife, singura, voi sta in zona falezei - Boa Viagem, daca Recife este in fruntea topului crime Brazilia, Boa Viagem si Olinda sunt in cele mai unsafe din Recife.
Si nici nu pot sa ma amestec cu localnicii, ca tinuta...
Iar cu hotelul rezervat si platit, vad destule comentarii pe booking.com cum ca poti avea surprize.

#62
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostApril26, on 2nd April 2011, 10:57, said:

Tineti-mi pumnii, plec miine in Recife, singura, voi sta in zona falezei - Boa Viagem, daca Recife este in fruntea topului crime Brazilia, Boa Viagem si Olinda sunt in cele mai unsafe din Recife.
Si nici nu pot sa ma amestec cu localnicii, ca tinuta...
Iar cu hotelul rezervat si platit, vad destule comentarii pe booking.com cum ca poti avea surprize.

Tu ai ales sa te duci in Recife?
De ce n-ai ales Praia do Forte sau Bahia?

#63
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postrazvanait99, on 2nd April 2011, 12:58, said:

Tu ai ales sa te duci in Recife?
De ce n-ai ales Praia do Forte sau Bahia?

Acolo am treaba, n-am avut de ales.

#64
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Altceva!

Attached Files



#65
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostApril26, on 21st April 2011, 20:16, said:

Altceva!

Te-ai intors?
Ai fost si in Joao Pessoa si in Natal?

#66
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postrazvanait99, on 22nd April 2011, 11:33, said:

Te-ai intors?
Ai fost si in Joao Pessoa si in Natal?

Doar in Recife (risifi, amuzanta pronunctia) si Porto de Galinhas, Maracaipe, Muro Alto, am stat putin si partea turistica a fost printre picaturi.

#67
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostApril26, on 25th April 2011, 16:33, said:

Doar in Recife (risifi, amuzanta pronunctia) si Porto de Galinhas, Maracaipe, Muro Alto, am stat putin si partea turistica a fost printre picaturi.

cum te-ai simtit in Brazilia?
au fost momente cand ti-a fost frica?
merita batut drumul? presupun ca nu exista viza pentru romani.

#68
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postrazvanait99, on 25th April 2011, 23:15, said:

cum te-ai simtit in Brazilia?
au fost momente cand ti-a fost frica?
merita batut drumul? presupun ca nu exista viza pentru romani.

A fost o experienta inedita, mi-am facut multe griji. Sunt fricoasa de felul meu, iar ceea ce am citit despre Brazilia, mi-a indus o stare de nesiguranta, poate mai mare decat ar fi fost justificata. Am fost cu ochii in 4, pe cat erau localnicii de degajati, pe atat eram eu de crispata.
In fata hotelurilor stau echipaje de politie, am avut doua cereri de ceva (bani?) de la doi tineri albi, unul in mall, unul in aeroport, dar n-au fost insistenti. Am aflat ca s-au imbunatatit conditiile in anii lui Lula da Silva. Foarte curat - in zona turistica.
Am mers cu taxiul - ieftin, cu autocarul, pe jos - pe faleza, cu buggy pe plaja si cu jangada - o luntre, spre piscinele naturale dintre corali.
In spatele zonei cu hoteluri, stradute cu case modeste, gratii la usi si ferestre, saracie.
Autostrazi noi noute, pe unde am fost.
Se lumina la 5, iar la 17 se innopta. De pe la 14, fluxul acoperea plaja (nu in toate zonele).
Engleza inutila, vorbeam rar, romaneste, iar ei portugheza si mai mai ca ne intelegeam.
Merita drumul, dar sa stai vreo doua saptamani, sa fiti mai multi si sa vizitezi pe indelete.
Nu trebuie viza.

#69
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Acum am dat peste topicul asta asa ca voi posta acum, chiar daca am fost in Brazilia acum 2 ani.
Am fost acolo in interes de servicu impreuna cu sotia (avem aceeasi meserie) aprox 3 luni de zile... a fost mai mult un concediu :) In prima zi nevasta-mea a inceput sa planga ca vrea inapoi in Europa iar la intoarcere nu mai voria sa plece din Brazilia :)
Prima impresie a fost destul de nasoala dar imediat cum incepi sa te deprinzi cu lucrurile este chiar fain: cei mai prietenosi oameni, viata este extraordinar de ieftina, discoteci super (se intra numai cu act de identitate si contro cu detectorul de metale).
Noi am locuit in Belo Horizonte (la vreo 350 km de Rio) dar am vizitat imprejurimile, am fost si in Rio si la Foz di Iguasu...
Brazilia este o tara salbatica dar si o tara a contrastelor: vei vedea cladiri de sticla si imediat langa o cocioaba care sta sa cada, vei vedea un deal cu vile si piscine (inconjurate de garduri din beton si desupra sarma ghimpata electrificata) iar pe celalalt deal Favelas (case din carton, lemn, caramizi etc.)
La cat de multi oameni saraci sunt acolo nu am vazut cersetori, doar de cateva ori am vazut la semafoare niste baieti care faceau tot felul de jonglerii, dar daca nu-i dadeai bani nu era ca in Ro sa te injure sau sa-ti scuipe masina (am ramas surprins).
Despre periculozitate... in orase in general nu prea ai de ce sa-ti faci griji, este politia militara la fiecare colt (fiecare cu pistol-mitraliera), dar sunt cateva reguli nescrise care le-au enumerat oamenii pe aici pe forum, de adaugat ar mai fi ca dupa lasarea serii masinile nu mai opresc la culoarea rosie a semaforului, te asiguri si mergi mai departe... atentie ca radarele fixe functioneaza, eu am luat 3 amenzi la interval de 10 min :)
In Rio e bine ca mai mereu sa se mearga in grup dar nu am vazut incidente de niciun fel, ba chiar la 12 noaptea am iesit pe plaja de pe Copacabana impreuna cu sotia si un prieten si nu s-a legat nimeni de noi, colegii cand au auzit au zis ca suntem nebuni si sa nu mai facem asta :)
Pt vizite e bine sa luati excursii de grup (intrebati la hotel) sau sa angajati un localnic (de preferat sa va fie recomandat). Sunt multe de vazut in Rio dar totul cu atentie :)
Masina o poti alimenta si cu alcool care are cam juma din pretul benzinei si masina mere fara probleme!
Noi ne-am dorit mult sa ne intoarcem inapoi astfel am obtinut si o viza de lucru... dar am prins o oferta interesanta in Eu si am renuntat la visul brazilian...

PS: atentie mare in Rio cu baile in ocean: sunt curenti foarte puternici atat eu cat si un prieten de-al meu era sa dam ortul popii din cauza ca fara sa ne dam seama mareea ne-a tras in larg si pe valuri imense si curenti puternici ne-a fost extrem de greu sa revenim la mal, plus ca nu era nici zare de salvamar!!

Edited by Engineer_xxl, 25 August 2011 - 14:42.


#70
RazvanBogdan

RazvanBogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 14.08.2008
Profit de ocazie ca abia m-am intors dintr-o vacanta de 6 zile din Brazilia (Rio de Janeiro) si imi las impresiile aici legate de cum sa ajungi in oras din/spre aeroport (poate mere cineva la JO 2016), cum sa te deplasezi in stanga-dreapta, unde recomand sa stai etc. si cat de sigur e... poate intr-o buna zi le-o fi de folos cuiva Posted Image fiindca inainte sa plec am gasit fel si fel de informatii ba legate de criminalitate, rapiri, dorguri, card skimming... un mare FAS...

Rio de Janeiro este cu siguranta cel mai animat, colorat si exotic oras din Brazilia si probabil unul din cele mai cautate de catre turisti in America de Sud... nu am vrut sa merg la Iguazu Falls (la granita cu Argentina/Paraguay) fiindca am preferat sa ma bucur din plin de Rio de Janeiro in cele 6 zile (si asa putine)... nu mi-am pregatit excurisa foarte amanuntit si m-am lasat surprins de Orasul lui Dumnezeu... Rio e magic: plin de turisti, mancare buna, caipiriniha buna, plaje urbane de vis, oameni veseli, favele (slums braziliene) colorate (unele pacificate, altele periculoase)... desi sunt un turist mai experimentant, am descoperit un sistem de transport in comun destul de greoi - in autobuz nu stii care statie urmeaza sa te dai jos, sau in care sa astepti - au 1/2/3 statii in acelasi permietru - pentru diferite zone... ca sa nu mai zic ca niciun sofer nu vorbeste engleza, dar niciunul!... - metro-ul este destul de simplist si acopera zonele importante ale orasului ... insa ceea ce recomand este sa mergi in unul din birorurile de informare turistica (este si in Copacabana), dar si pe bulevardul Princess Isabel (intre Copa si Leme) unde domnisoarele vorbitoare de engleza te vor lamuri ce autobuze sa iei ca sa ajungi in X,Y,Z (si care statie) si care sa le iei si la intoarcere... sau poti sa iei taxiul (nu e scump, dar distantele sunt mari in Rio)... ca in orice metropola...

Legat de informatii practice: toate zborurile din Europa aterizeaza pe GIG Airport... ca oriunde altundeva, trebuie sa fii fraier, naiv sau plin de bani ca sa schimbi euro in aeroport... aveau o rata cam cu 30% mai mica fata de paritatea reala Posted Image... cea mai buna metoda e cardul!... sunt o gramada de povesti ca ATM-urile din aeroportul GIG sunt hackuite, ca ti se fura datele, informatiile... mi-am facut griji pana si eu si mi-am dus doua carduri de debit (conturi diferite) de la ING Visa... pe unul am pus 100 de euro cat sa scot din aeroport... ingeniozitatea braziliana face ca ATM-urile sa fie la nivelul al 3-lea, desi tu iti iei bagajul de la primul nivel... sus la nivelul a 3-lea sunt vreo 7 bancomate (HSBC, Bradesco si inca ceva firme)... eu am folosit Bradesco si am scos 380 de reasi brazilieni din prima... cu chitanta cu tot... basca am si primit un sms de la ING cu tranzactia efectuata si soldul curent... apropo, DigiMobil are acoperire de roamning si in Brazilia...

Noi trebuia sa ajungem in Leme (langa Copacabana)... am luat 2 harti, am intrebat scorurile... atentie, NU este statie de metro la aeroprot (e departe de oras)! sunt taxi-uri radio taxi care te duc pentru o suma fixa (sa zic vreo 30 de euro oriunde in RIO)... in modul asta esti sigura ca nu iei teapa sau nu te plimba pe la dracu (cum am patit in Dubai)... sau poti lua taxiurile galbene (clasice) de la iesirea din aeroport care au aparat si iti iese probabil vreo 20-23 de euro pana in Copacabana... dar cea mai buna varianta daca mergi in zona Rio Sud (cea turistica) este bus-ul Omnibus 2018 (care merge de-a lungul coastei... Flamengo, Copacabana, Ipanema...), costa doar 15 reas (sa zic vreo 5 euro), e cu AC, e autocar... faci vreo 45-50 de minute pana la Copacabana... eu i-am arata harta cu locul unde eram cazati la sofer si l-am rugat sa opreasca in apropiere... a fost ok, a inteles Posted Image) acelasi autocar l-am luat si la intoarcere...

Referitor la cazare, Rio este un oras destul de scump, iar cazarile nu sunt tocmai ieftine... fiindca am fost in cuplu si vroaim sa avem si noi un minim de conditii, am cautat o camera dubla, cu baie privata si mic dejun (nu-mi plac cazarile fara mic dejun)... m-am uitat pe booking si ceea ce ne placea era multe prea scump... asa ca am cautat pe airBNB... si am gasit, bineinteles, un guesthouse traditional, cu o vedere superba, in cartierul Leme (practic in extrema nordica a plajei Copacabana, de acolo incepea plaja)... un cartier animat, cu feeling si vibe brazilian, restauranate locale, o favela pacificata (noi am stata chiar in varful ei, mergeam cu moto-taxi pana acolo Posted Image)... foarte sigura, era chiar si o unitate de politie in apropiere (ma rog, la ei politia poarta mitraliera semiautomata Posted Image)... super colorata, cu grafiti, cu copii mici jucand fotbal, cu stradute inguste... un vis... am facut cea mai buna alegere!... o camera draguta, un mic dejun cu fructe exotice servit pe o terasa de unde vedeam panoramic atat Copacabana, cat si statuia lui Iisus... hamace, masa debiliard... si un motan de companie Posted Image) alte zone care le recomand in Rio ar fi Leblon, Ipanema (plaja e cea mai tare acolo), Copacabana, Leme... oricum, recomand sa stati undeva langa ocean, e frumos, chiar daca mai scump!...

Referitor la obiective, pai depinde cand ajungeti in Rio (eu am fost la finele lui martie)... sezonul de varf e decembrie - inceputul lui martie (la ei e vara)... dar in Rio poti merge oricand... fiind o destinatie exotica, iulie/august e mai aglomerat (la ei e iarna), dar poti face lejer plaja si bronza... ziceam de obicetive... primul lucru cand ajungi in Rio? un selfie la statuia lui Iisus (Corcovado)... NU ARE ROST sa cumparati biletele in avans de pe net sau prin agentie... vremea poate fii schimbatoare in Rio si daca e innorat pierzi tot farmecul... noi ne-am trezit intr-o dimineata innsorita, ceraul era complet albastru si statuia se vedea perfect... asa ca am dat o fuga sa luam shuttle bus-ul oficial de pe palaja Copacaban (Praca da Lido)... am platit vreo 64 reasi/persoana (cam 20 de euro/persoana) si in 40 de minute am ajuns... alta varianta este sa mergi in zona (destul de departe de plaje) Cosme Velho si sa iei trenuletul prin padurea tropicala Tijuca (se spune ca e fain), dar si mai aglomerat...in fine, cand ajungi acolo ti se taie respiratia... este absolut superb ce vezi in jur... un oras ca Rio nu mai gasestei, cu mare, munte, insulite, padure tropicala una langa alta... pregatiti-va sufleteste sa va luptati cu selfie-stick-urile Posted Image... apoi savurati un fresh pe terasa la preturi normale... la intoarcere iei shutlle (sunt din 20 in 20 de minute, sau chiar 15) si te duce inapoi la plaja...

ahh, eu aveam mereu la mine un rucsac in care tineam apa, apart foto, ochelari, slip si copii xerox dupa pasaport (NU VA LUATI ORIGINALUL CU VOI)...si cardul (cu care poti plati peste tot aproape) si ceva cash pentru orice evntualitate... la Sugarloaf Mountain (unde se merge cu telecabina) recomand sa-l vizitati inainte sa se insereze... cam pe la 16:30 ca sa admiri orasul si ziua, si la apus/inserat... atentie ca la orele astea s-ar putea sa fie coada... e vreo 64 de reasi/persoana si aici biletul... sunt doua opriri cu telecabina... pe primul munte (morro da urca poti sa mergi si la pas)... al doilea e deja in mijlocul apei... vederile iti taie respiratia... mai ales cand se insereaza... un cer de un rosu aprins si luminitele isi fac aparitia... se vad si avioanele cum decoleaza/aterizeaza pe aeroportul DMO (al doilea)... neaparat sa faceti o vizita la Gradinile Botanice (superba) si la Parque Lage - aici in parc sunt o gramada de maimute capuccin, parca este in jungla Posted Image) (cu bus 538 parca ajungi)... un apus la Arpoador (intre plaja Ipanema si Copacabana) este de vis... daca iti place fotbalul o vizita pe Marcana e necesara (se ajunge usor cu metroul), in zona centrala sa nu ratati teatrul national si zona Lapa plina de barulete, Rio Scenarium (samba) si Santa Teresa (unde sunt scarile faimoase si colorate, escaladaria seleron)... pentru suveniruri dati-va jos la statia Carioca, acolo gasesti cel mai ieftin.. statui, magneti si altele... la aeroport e de 5 ori mai scump Posted Image...

Legat de mancare, mie imi place conceptul de "street food" si "eat like a local"... sa incercati neaparat TAPIOCA (in diferitele ei combinatii), churros, feijoada (mancare traditionala cu orez, fasole neagra, carne de vita), Cida Bahiana un fel de gogosi umplute cu creveti si legume Posted Image...de baut: caipiriniha... apa de cocos (gasesti la greu nuci de cocos pe terasele de la plaja)... Guaravita... Posted Image am mancat la restaurante "comida a kilo".... un fel de autoservire (se plateste in functie de gramaj), mancare variata si gustoasa, multi localnici, atmosfera super...

Legat de bani, cum ziceam, am platit cu cardul in multe locuri, am schimbat si euro la casele de schimb (in zona Copacabana) la paritate corecta... dar cel mai usor e sa scoti de pa card de la banca... toate bancile au ATM-urie in interior (si sunt pazite) si sigure... am folosit Banco du Brasil si Bradesco fara nicio problema...

Ca sa nu o mai intind, daca mergi la Rio, relaxeaza-te si lasa orasul lui Dumnezeu sa te cucereasca! Nu incerca sa-ti faci prea multe planuri si sa deslusesti modalitatile de transport cu bus-uri/metro-uri cum sa ajungi la X sau Y, GPS-uri (am avut pe telefon, dar nu l-am folosit) da o fuga la info turistic cand ajungi, iei o harta gratis si pe ea iti notezi ce te intereseaza (si la aeroport imediat dupa bagaje o sa fie un info kiosk)... ahh... si bineinteles... bucura-te de o umbreluta si un scaunele pe una din plajere urbane Copacabana sau Ipanema, ia-ti o nuca de cocos sau o caipiriniha si integreaza-te in vibe-ul brazilian de pe plaja... volei, fotbal, valuri mari, nisip alb, fete frumoase... iar in zile de sarbatoare tot bulevardul e doar pentru pietoni..atmosfera de sarbatoare... ahh daca aveti net pe telefon (va luati cartela braziliana) puteti inchiria bicilete de-a lungul coastei si prin oras gratuit, doar scanati codul din locul in care le luati, este o aplicatie rio bike pe andorid/ios si va inregistrati acolo) Posted Image

Edited by RazvanBogdan, 20 April 2015 - 21:40.


#71
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Frumos relatat,destul de informativ.Dar ai uitat sa ne dai si niste preturi.Ce buget ai avut,cat te-a costat aventura braziliana?

#72
ogaru1972

ogaru1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Salut, anul trecut, intre 1 si 26 august, am petrecut impreuna cu familia o vacanta foarte frumoasa in Brazilia. Lucrez in Brazilia, in offshore, de la 1 august 2008 si putin dupa aceea sotia mea si-a manifestat dorinta de a vizita si ea Brazilia sau macar Rio de Janeiro.Trebuie sa spun ca mi-a fost greu sa ma hotarasc sa aduc familia in Brazilia. Prima mea impresie a fost destul de proasta, dar in tmp am inceput sa inteleg oamenii, sa le vorbesc limba si lucrurile au inceput sa apara intr-o alta lumina! In sfarsit, cadoul de Craciun 2013 pentru familia mea a fost biletul de avion pentru Rio, via Roma! Dupa care, am intrat in legatura cu o agentie de turism din Rio, ei ne-au propus un program, noi am avut niste obiectii, dar la final am batut palma. Am inceput din Rio de Janeiro, apoi Lencois Bahia (Chapada Diamantina), Salvador de Bahia, Praia do Forte, Lago de Acajatuba Amazonia, Foz de Iguacu, Sao Paulo, Paraty, Ilha Grande si din nou Rio! Cel mai mult ne-a placut la Lencois, cel mai dezamagitor a fost Sao Paulo. Vremea a fost super, o singura zi de ploaie  in 26 de zile,chiar nu am avut nici un fel de probleme, nici cu logistica, nici din punct de vedere al sigurantei, am fost prudenti, am stat cu gura pe fete (sotia si fica) in permanenta si totul a iesit bine la final!
Pentru transportul in Brazilia am folosit linia aeriana TAM, am cumparat niste "air pass-uri", 2 adulti si un copil de 9 ani, 2000 USD. La final, de la Sao Paulo la Paraty, de la Paraty la Angra dos Reis, si  de la Angra la Rio, microbuze.
Daca vreti mai multe amanunte, va stau la dispozitie! Numai bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate