Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Probleme monitor Sampo

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Fratilor am un monitor Sampo KM-521 cu o problema foarte ciudata , cand deschid o fereastra (se schimba luminozitatea) se modifica geometria imaginii rau de tot  se strange si pe orizontala si pe verticala si apoi se mareste  , ciclul continuand  din ce in ce mai rar pana se stabilizeza si la o urmatoare comanda face la fel  chestia e a am masurat pe finalul de linii in colector variaza tensiunea dar de ce , daca poae sa ma ajute cineva as fi foarte recunascator sau poate cu o schema :help:

#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
stabilizarea curentului de fascicol ....

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
si ce trebuie facut in cazul asta? ca si eu am aceeasi problema la un sampo 511 ;)

#4
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003
Nu mai deschizi fereste........


hi hi hi!!

Scuze... N-am putut sa ma abtin....

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite o schema de la modelul 511. Pentru vizualizare iti trebuie un plugin  DjVu pentru Internet Explorer de aici .
Cred ca in primul rand trebuie schimbate ceva condensatoare in sursa,  primar si secundar  :)
Dupa aceea ar trebui decuplat colectorul tranzistorului final linii si vazut daca la conectarea unei sarcini ( bec de 25-40W) in loc de tranzistor, exista variatii pe tensiunea de alimentare a finalului de linii.
Urmatoarea etapa este verificarea componentelor care participa la limitarea/stabilizarea  curentului de fascicol ( vezi -> deejay2k1 :D ), adica in schema data componentele care pleaca din pinul 7 al transformatorului de inalta:C742, D719, D742, C731, etc.

Attached Files



#6
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Merci man ! o sa verific

#7
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Man al meu nu e km-511 este km-521 ai si pt asta schema

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate