Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Allplan

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Bună!

M-am înscris zilele astea pentru un curs Allplan, categoria C și mă gândeam să vă întreb dacă mă va ajuta pe viitor, adică, câte firme de proiectare folosesc Allplan, cât de folosit și cât de cunoscut este la scară largă.

La prima vedere pare un program foarte ingenios și foarte complex, adică, poți să faci în el tot ce ai nevoie fără a folosi un alt program.

http://www.nemetschek.ro/

Mulțumesc anticipat!

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postpssst, on Nov 5 2007, 21:40, said:

Bună!

M-am înscris zilele astea pentru un curs Allplan, categoria C și mă gândeam să vă întreb dacă mă va ajuta pe viitor, adică, câte firme de proiectare folosesc Allplan, cât de folosit și cât de cunoscut este la scară largă.

La prima vedere pare un program foarte ingenios și foarte complex, adică, poți să faci în el tot ce ai nevoie fără a folosi un alt program.

http://www.nemetschek.ro/

Mulțumesc anticipat!
Mi se pare foarte interesant softul, nu stiu de el , e dedicat pt instalatii .Si pretul e mai mult decat rezonabil.

#3
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004

View Postploiesteanu, on Nov 5 2007, 23:04, said:

Mi se pare foarte interesant softul, nu stiu de el , e dedicat pt instalatii .Si pretul e mai mult decat rezonabil.

Nu e dedicat pentru instalatii. E folosit si in arhitectura.

Partea buna la el e ca iti poti alege ce module te intereseaza din intregul program. De-aia e si bun la pret si iti mai ofera si posibilitatea de "leasing", sa-i zicem asa. Platesti vreo 2 ani cate 300 de euro pe luna sau ceva de genul asta (in functie de ce module vrei) si dupa perioada asta ramane al tau.

Probleme sunt cu el la exportul in dwg, ceea ce e si normal, fiind concurent direct Autodesk.

#4
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View PostInteritus, on Nov 5 2007, 23:27, said:

Probleme sunt cu el la exportul in dwg, ceea ce e si normal, fiind concurent direct Autodesk.

Din moment ce programul are toate modulele necesare proiectării unei construcții de la A la Z, nu înțeleg nevoia de a mai exporta ceva în *.dwg.

Aș dorii totuși să-mi răspundeți la întrebare, programul are potențial ? merită să fac un curs ? se va folosii pe viitor ? :)

Mulțumesc anticipat!
Cu respect.

#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Eu n-am lucrat cu el (arhitectura nu e domeniul meu) . Ce pot spune, are documentatie in germana engleza franceza italiana si maghiara.

Edited by ploiesteanu, 06 November 2007 - 07:51.


#6
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004

View Postpssst, on Nov 6 2007, 00:22, said:

Din moment ce programul are toate modulele necesare proiectării unei construcții de la A la Z, nu înțeleg nevoia de a mai exporta ceva în *.dwg.

Aș dorii totuși să-mi răspundeți la întrebare, programul are potențial ? merită să fac un curs ? se va folosii pe viitor ? :)

Mulțumesc anticipat!
Cu respect.

Un curs, parerea mea, e ca merita oricand.
Cat despre nevoia de a exporta in dwg... crede-ma, e nevoie. Nu toata lumea lucreaza cu Allplan si majoritatea colaboratorilor vor formate dwg.
E si mai simplu pentru cei care nu au un plotter al lor si scot planse pe la centre... aia au dwg true view acolo, dar garantez ca nu o sa gasesti multe care sa iti poata plota ceva din allplan.

#7
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006
Eu am cumparat programul, lucrez cu el de sase ani, si iti spun ca merita toti banii. Cea mai ieftina configuratie (constructii 2D, modelare 3D, arhitectura fara structuri acoperis si urbanism) costa 100 euro/luna timp de doi ani. Programul are modul de constructii 2D, modelare 3D, arhitectura, inginerie, instalatii, geo, randari. Dupa ce cumperi una din configuratiile date de ei, poti cumpara si alt modul, pretul fiind in jur de 500 de euro. Avantajul este ca te tin la curent cu toate upgrade-urile, gratis pe perioada leasingului apoi contra cost, si ofera si consultanta (pentru cazare si o iahnie de fasole cu costita, fara gluma). Se importa si se exporta fara probleme in format .dwg, .dxf, etc.
Orice curs merita facut, cel mai bun lucru pe care-l poti face este sa cauti niste tutoriale si sa inveti dupa ele (eu asa am invatat, mi-a luat vreo doua saptamani). Cursurile sunt predate ca pentru copii batuti in cap, iar tutorialele sunt putin peste mana (te cam scarpini invers), dar avantajul este ca odata prinsa ideea iti poti organiza tu modul si principiile de lucru.
Daca vrei sa afli cati folosesc allplanul intra pe pagina lor, au acolo o lista de clienti. Sunt destul de multi, zic eu, si astia sunt numai cei care au cumparat programul.
Usurinta in utilizare este fantastica, e ca si cum ai trece de la abac la pentium 4. Si iti spun asta dupa ce-am lucrat si in autocad, si in mai mica masura in archicad. Exista si un forum (cam inactiv, poate datorita faptului ca apar foarte greu probleme nerezolvabile), daca ai nelamuriri. Daca vrei, te pot ajuta si eu.

Edited by ploiesteanu, 07 November 2007 - 11:58.


#8
sombtre

sombtre

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.11.2007

View Postrosto, on Nov 6 2007, 21:04, said:

Eu am cumparat programul, lucrez cu el de sase ani, si iti spun ca merita toti banii. Cea mai ieftina configuratie (constructii 2D, modelare 3D, arhitectura fara structuri acoperis si urbanism) costa 100 euro/luna timp de doi ani. Programul are modul de constructii 2D, modelare 3D, arhitectura, inginerie, instalatii, geo, randari. Dupa ce cumperi una din configuratiile date de ei, poti cumpara si alt modul, pretul fiind in jur de 500 de euro. Avantajul este ca te tin la curent cu toate upgrade-urile, gratis pe perioada leasingului apoi contra cost, si ofera si consultanta (pentru cazare si o iahnie de fasole cu costita, fara gluma). Se importa si se exporta fara probleme in format .dwg, .dxf, etc.
Orice curs merita facut, cel mai bun lucru pe care-l poti face este sa cauti niste tutoriale si sa inveti dupa ele (eu asa am invatat, mi-a luat vreo doua saptamani). Cursurile sunt predate ca pentru copii batuti in cap, iar tutorialele sunt putin peste mana (te cam scarpini invers), dar avantajul este ca odata prinsa ideea iti poti organiza tu modul si principiile de lucru.
Daca vrei sa afli cati folosesc allplanul intra pe pagina lor, au acolo o lista de clienti. Sunt destul de multi, zic eu, si astia sunt numai cei care au cumparat programul.
Usurinta in utilizare este fantastica, e ca si cum ai trece de la abac la pentium 4. Si iti spun asta dupa ce-am lucrat si in autocad, si in mai mica masura in arhicad. Exista si un forum (cam inactiv, poate datorita faptului ca apar foarte greu probleme nerezolvabile), daca ai nelamuriri. Daca vrei, te pot ajuta si eu.

va rugam frumos sa nu mintiti poporul cu televizorul si sa nu mai faceti reclama gratuita. e adevarat ca programul are o multime de optiuni insa nu uitati ca lumea s-a uitat la pret si nu la puterea lui. e un program care costa 2 bani si care face o treaba de 2 bani. e bun la desenat dar mai are mult de papat pana sa ajunga la puterea celorlalte.

#9
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006
Sombtre draga, daca esti asa de bun, ne spui si noua, tu, ca arhitect, sau ing constructor sau instalator, sau ca ing topograf, in ce program lucrezi? Sau ne poti spune de cite ori ai facut click pe iconita de Allplan? Sau poate ne poti spune cum se face o sectiune a unei cladiri in acest program de doi bani?
Import si export dwg-uri de citeva ori pe zi si inca nu am primit reprosuri. Explica, daca esi dragut, in ce consta dificultatea exportului in format dwg? Si in ce consta dificultatea in exploatare? Ca nu se deschid meniuri pop-up unul peste altul ca sa-ti ocupe tot spatiul de lucru?
Nu cred ca ar trebui sa ne apucam acum sa sustinem sau sa combatem programele CAD, dar daca faci anumite afirmatii ar trebui sa le argumentezi. Omul a cerut pareri. Pina una-alta sint singurul de pe aici care lucreaza cu programul asta zilnic, ca sa pot face o comparatie cit de cit obiectiva cu altele.

Completare: - pentru plotare are optiune de export pdf, in concluzie chiar poti plota oriunde
                   - este mai mult concurent cu archicad decit cu autocad
                   - ca si arhcicadul cu axis, si allplanul se completeaza pentru partea de calcul structural cu ESA.


Deci?

Edited by ploiesteanu, 07 November 2007 - 12:01.


#10
sombtre

sombtre

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.11.2007
l-am butonat de cateva ori, ca doar nu veneam ca prostu sa-mi dau cu parerea. bagi taietura si dupa asta ai sectiunea. asta iti doreai sa scriu? asa e, ai dreptate!

exportul in fisier .dwg este o tampenie: iti dubleaza linii, iti ascunde altele, iti modifica diverse cote. eu, lucrez cu programe de calcul structural si putem discuta despre diverse probleme aparute in cazul modelarii structurilor.

nu-i prima data cand scrii prostii pe aici si de asta te-am rugat sa fii mai retinut cand te apuci de aruncat o sentinta. mult succes!

#11
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 20.08.2004
nu am lucrat personal in Allplan, insa colegi de-ai mei au lucrat si am vazut ce poate programul. cine zice ca Allplan e program de 2 bani habar n-are pe ce lume traieste. mie mi s-a parut chiar mai bun decat Autocad. pe de alta parte insa, si Autocad-ul e slabut.

#12
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Mă voi înscrie la curs că nici un curs/diplomă în plus nu strică, cum zicea cineva mai sus și în plus se pare că îl primesc cu licență pe toată durata facultății.

Vă mulțumesc mult pentru păreri!

#13
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006

View Postsombtre, on Nov 7 2007, 19:29, said:

l-am butonat de cateva ori, ca doar nu veneam ca prostu sa-mi dau cu parerea. bagi taietura si dupa asta ai sectiunea. asta iti doreai sa scriu? asa e, ai dreptate!

exportul in fisier .dwg este o tampenie: iti dubleaza linii, iti ascunde altele, iti modifica diverse cote. eu, lucrez cu programe de calcul structural si putem discuta despre diverse probleme aparute in cazul modelarii structurilor.

nu-i prima data cand scrii prostii pe aici si de asta te-am rugat sa fii mai retinut cand te apuci de aruncat o sentinta. mult succes!

Oricit as incerca, nu pot sa te cred. Dar sa presupunem ca-i adevarat ce spui tu, sa presupunem ca lucrezi cu programe de calcul structural. Dupa ce faci calculul, in ce program iti faci plansele? Sau ai gasit tu programul de calcul structural in care poti face si planuri de armare, niste detalii de fundatii, sectiuni? daca-i asa spune-l ca sint multi curiosi pe-aici pe forum, si inca suficient de tineri ca sa mai invete ceva.  Io zic ca habar n-ai despre ce vorbesti. In cel mai fericit caz ai vreo cunostinta care ti-a povestit cindva ce faine-s programele de modelare 3D.

btw, a cui clona esti? ca sa stiu de unde sa te iau...

Edited by rosto, 07 November 2007 - 21:33.


#14
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004
rosto, stai calm ca allplan nu e singurul program din lume care face sectiuni si detalii printr-o simpla linie.

Si AutoCAD-ul nu este concurent cu Allplan. Ce concureaza Allplan din partea Autodesk este Revit cu variantele Architecture, Structure si MEP (Mechanical, Electrical, Plumbing) si o face stralucit prin usurinta cu care se lucreaza in ele si prin rezultate.

#15
sombtre

sombtre

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.11.2007
exista programe care iti dau schita de armare dupa care i-o predai desenatorului. normal ca mai punem ceva in plus ca sa fim acoperiti dar un inginer trebe sa calculeze si nu sa deseneze. intelegi sau mai trebe sa-ti explic cum stau lucrurile?

modelarea structurala nu e tot aia cu modelarea 3d.

ps: n-ai de unde sa ma iei dar poti sa mai cercetezi pe aici, doar nevasta nici nu ti-e moderator softpedian. stai linistit ca-mi sunteti simpatici insa nu-i cazul sa-l lauzi chiar atat de mult pe allplanu ala. numai bine si spor la lucru!

#16
acondrea

acondrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2007
Allplan este un program foarte bun. "PSSST" mergi si fa cursul acelea, nu o sa-ti para rau.

#17
szel.andras

szel.andras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2003
salutare tuturor!

uite ca sa ma bag si eu in discutia voastra ... se pare ca nu cunoastetzi Allplanu foarte multi dintre voi.
Allplanu este un program foarte foarte complex, structurat pe module: arhitectura, inginerie, modelare digitala de teren, instalatii, calcul structural ,.....
poate concura foarte usor cu autocadul.
Personal eu am lucrat vreo 12 ani in autocad.... dar sincer mi-am luat o licenta de allplan , dupa care incet incet pe parcursul de 1 an am renuntat complet la allplan... la ora actuala am 3 licente achizitionate.

Legat de documentatii si filme ..... exista in limba romana pt toate modulele in parte.

cat despre curs care este gratis si numai trebe sa achizitionezi licenta edu cu 90ron ..... merita daca vrei sa cunosti mai multe programe..

#18
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postszel.andras, on Dec 8 2007, 12:29, said:

salutare tuturor!

uite ca sa ma bag si eu in discutia voastra ... se pare ca nu cunoastetzi Allplanu foarte multi dintre voi.
Allplanu este un program foarte foarte complex, structurat pe module: arhitectura, inginerie, modelare digitala de teren, instalatii, calcul structural ,.....
poate concura foarte usor cu autocadul.
Personal eu am lucrat vreo 12 ani in autocad.... dar sincer mi-am luat o licenta de allplan , dupa care incet incet pe parcursul de 1 an am renuntat complet la allplan... la ora actuala am 3 licente achizitionate.

Legat de documentatii si filme ..... exista in limba romana pt toate modulele in parte.

cat despre curs care este gratis si numai trebe sa achizitionezi licenta edu cu 90ron ..... merita daca vrei sa cunosti mai multe programe..
Ai incercat cumva si Revit ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate