Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

casa de 100 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
ce vra el il duce la 140-150 cu dormitoare minime de apartament de 12 mp si living de maxim 18-20.
sunt ilegale intr-adevar daca nu le faci pe toate camere tehnice si birouri cu paturi ;)

#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
pai facem apartamente confort 2 cu acoperis.

#21
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View PostOtisinvest, on Nov 29 2007, 10:01, said:

Imi pare rau....nu am specificat.... 45000 RON
asadar calculul se va face 45000/70=642.857 RON /MP => 642.857 /3.5 (euro) = 183.67 euro/mp

Si din cate imi aduc eu aminte TRAIM in ROMANIA unde moneda nationala este LEU = RON....eu ca firma nu lucrez in euro.
Materialele se cumpara in lei....nu in euro
Salariile se dau tot in lei, iar taxele la stat tot in lei se dau....asadar cum as putea sa cer eu euro?!
Imi cer scuze atunci...trebuia sa specifici din start. Se vehiculeaza preturi in euro, de aici si confuzia.

#22
apostolstefan

apostolstefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2007
buna ziua, sa inteleg ca eu  care doersc sa construiesc o casa de  90 mp utili adiac vreo 45 mp parter si vreo 50 utili la etajul 1 nue ste suficient pentru a avea la parter doar living cu bucatarie si o baie  si sus doau camere cu baie .?????????/
doresc sfaturi si raspunsuri

#23
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
ba este suficient

Edited by conu71, 10 January 2008 - 10:57.


#24
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Este suficient, asa imi voi face si eu, doar ca nu am inteles cum vei avea la parter 45mp si la etaj..50mp..?! :D Poate daca pui si un balcon ceva :)

#25
Nanuka

Nanuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.01.2008
Salutari tuturor!
Vreau sa cer o parere: cat credeti ca ma poate costa o casa cu o amprenta de 105 mp, P+2, ca proiectare si constructie, cu cate un apartament pe fiecare nivel (3 camere si doua bai)? Vorbesc despre executie la cheie, cu finisaje de bun simt, cred eu: termopan, gresie, faianta, parchet, aer conditionat, contrale termice.
Ma puteti ajuta cu o estimare? Am niste oferte de la constructor si de la proiectant si as vrea sa vad cum stau.
De fapt, tb sa recunosc ca nu e chiar casa, e mai degraba un bloculet, dar asta nu inseamna ca pot sa arunc cu bani in toate partile. Nu de alta, dar ce iau de la banca trebuie sa si dau inapoi, nu?  <_<

#26
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Ce imi place, vreti sa scoateti bani si din piatra seaca daca se poate, ia sa mai intreb pe forum, sa mai fac o economie, pe urma cand le vand, ma imbogatesc! Nu?  :thumbdown:

#27
Nanuka

Nanuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.01.2008

View PostCristiALF, on Jan 11 2008, 11:32, said:

Ce imi place, vreti sa scoateti bani si din piatra seaca daca se poate, ia sa mai intreb pe forum, sa mai fac o economie, pe urma cand le vand, ma imbogatesc! :thumbdown:

Nu am de gand sa le vand. Am o familie mare.
In al doilea rand, nu s-a intamplat niciodata ca, si dupa ce ai cumparat un produs, sa te uiti totusi la preturi, ca sa te convingi ca ai facut cea mai buna alegere?
In al treilea rand, nu am cerut un deviz (pentru asa ceva contactez in private pe cineva care poate face asta), ci o parere. Au mai pus si altii astfel de intrebari, s-a mai discutat aici de preturi... Pana la urma, forumul este un loc de discutii, nu?

#28
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View PostNanuka, on Jan 11 2008, 12:46, said:

Nu am de gand sa le vand. Am o familie mare.
OK, sa fie cum zici tu.
Normal ca e forum, se discuta. Dar eu am o problema cu cei (sa spunem ca in cazul de fata nu e cazul..) care vor sa faca bloc/bloculetz/apart/vile/etc care sa le vanda mai apoi, dar vin pe forum incercand sa gaseasca si acea economie de 1 EUR daca se poate, in ideea ca deh..vor castiga mai mult la vanzare, nu?! As vrea si eu sa vad "constructorul" care pentru ca a primit sfaturi f bune undeva si a scos un pret de constructie f bun, va vinde in consecinta mai ieftin fata de ce prognozase...  :rolleyes: Si ne mai miram de ce sunt preturile care sunt..  :rolleyes:

#29
Nanuka

Nanuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.01.2008
Recunosc ca mi-ar fi placut sa vand apartamentele astea, daca ma uit la profiturile care pot fi obtinute, dar nu se pune problema...
Oricum, am trait sa vad si un constructor care a scazut pretul pe mp construit in momentul in care a crescut euro. Sunt curioasa ce va face daca - asa cum sustin tot felul de analisti - euro va scadea, in a doua jumatate a anului, iar el nu va putea umbla la pretul la care s-a angajat prin contract...  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate