Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi luna de miere

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#37
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View PostBebeca, on Jul 20 2007, 14:29, said:

Pentru luna de miere eu as propune Lisabona. Inchiriati o  masina (vreo 20 si ceva de eur pe zi un Polo) si vizitati si ce e imprejur. Si crede-ma ca aveti ce vedea. Plus ca este un oras extrem de romantic. Si aveti si oceanul aproape...


se pare ca se poate ... un raspuns la obiect... multumesc pt sugestie .

#38
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
In luna octombrie deja inceteaza aproape toate charterele principale, cu plecari saptamanale: Turcia (Bodrum, Marmaris, Kusadasi, Antalya), Spania (Costa Brava, Costa del Sol, Tenerife, Palma de Mallorca, Ibiza), Grecia (Creta, Corfu, Halkidiki, Rhodos, Skiathos), Italia (Sardinia), Cipru, Franta (Nisa, Coasta de Azur), Malta.

Asta cu 2 exceptii: Tunisia si Egipt. Acestea sunt singurele chartere care activeaza si in luna octombrie.
Concluzionand, fie mergeti in Tunisia sau Egipt, fie alegeti o varianta individuala (adica transport cu avionul, cursa de linie / masina proprie si cazare separat). Variante sunt foarte multe, daca alegi ceva in Europa e ceva mai simplu. Si, slava Domnului, ai de unde alege. Depinde de preferinte si...buget.

Toate bune.

#39
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdenis radu, on Jul 21 2007, 16:32, said:

se pare ca se poate ... un raspuns la obiect... multumesc pt sugestie .

daca astepti raspunsuri la obiect,cred ca ar trebui sa pui intrebari la obiect. ce te intereseaza? sa vezi muzee,sa faci scufundari,sa urci muntii,sa zaci la plaja,sa mergi la shopping,sa mergi in safari,sa mergi cu avionul,sa mergi cu trenul,cu masina, etc? ce buget ai? 100 euro , 10.000 euro sau 100.000 euro? asa cum am mai zis sunt foarte multe oferte in octombrie,daca nu dai detalii despre ce te intereseaza cum vrei sa ti se raspunda?

#40
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postdenis radu, on Jul 21 2007, 14:32, said:

se pare ca se poate ... un raspuns la obiect... multumesc pt sugestie .

A, asta vroiai? Ca si eu am ramas cu impresia ca vrei sa vezi unde poti gasi mai multe oferte din care sa alegi.
Eu as propune Italia - Toscana, ceva de genul asta (http://www.rent-a-vi...nintuscany.html). Combina sejurul cu o vizita la cramele de vin (se fac excursii la mai multe crame), viziteaza Florenta, Pisa, San Gimignano. Chiar nu aveti cum sa va plictisiti.

#41
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View Postmmv, on Jul 22 2007, 16:57, said:

daca astepti raspunsuri la obiect,cred ca ar trebui sa pui intrebari la obiect. ce te intereseaza? sa vezi muzee,sa faci scufundari,sa urci muntii,sa zaci la plaja,sa mergi la shopping,sa mergi in safari,sa mergi cu avionul,sa mergi cu trenul,cu masina, etc? ce buget ai? 100 euro , 10.000 euro sau 100.000 euro? asa cum am mai zis sunt foarte multe oferte in octombrie,daca nu dai detalii despre ce te intereseaza cum vrei sa ti se raspunda?

nu stiu ce ai inteles tu . am cerut sfaturi de la cei care au fost intr-o astfel de calatorie , avand faptul ca dupa nebunia de la nunta iti trebuie ceva mai putin trepidant . acum am fost clar ?

#42
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdenis radu, on Jul 23 2007, 22:44, said:

nu stiu ce ai inteles tu . am cerut sfaturi de la cei care au fost intr-o astfel de calatorie , avand faptul ca dupa nebunia de la nunta iti trebuie ceva mai putin trepidant . acum am fost clar ?

nu. absolut deloc clar. mai citeste inca o data postul meu si incearca sa dai detalii,daca vrei raspunsuri. "intr-o astfel de calatorie" a fost toata probabil lumea care s-a casatorit,doar ca unii au fost cu cortul la piatra arsa sau vama veche,altii au fost in bora-bora,unii au fost la paralia cu masina si cu inca o familie in masina ca sa iasa ieftin drumul,altii au fost la viena la shoping,unii au fost la plaja in antalia,altii au fost la plaja in maldive,unii au fost la safari in kenia,altii au fost in alpi la cabana,etc. deci ce vrei sa afli de fapt?

#43
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmmv, on Jul 24 2007, 08:44, said:

nu. absolut deloc clar. mai citeste inca o data postul meu si incearca sa dai detalii,daca vrei raspunsuri. "intr-o astfel de calatorie" a fost toata probabil lumea care s-a casatorit,doar ca unii au fost cu cortul la piatra arsa sau vama veche,altii au fost in bora-bora,unii au fost la paralia cu masina si cu inca o familie in masina ca sa iasa ieftin drumul,altii au fost la viena la shoping,unii au fost la plaja in antalia,altii au fost la plaja in maldive,unii au fost la safari in kenia,altii au fost in alpi la cabana,etc. deci ce vrei sa afli de fapt?
Sunt absolut de acord, depinde de fiecare cuplu in parte... Cred ca e corect sa spui ce tip de luna de miere ai vrea si cam in ce bani.

#44
ciprian2007

ciprian2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.08.2007
Buna,

Vreau sa-mi reconadati locatii pentru luna de miere, daca se poate sa scrieti din experienta si un buget aproximativ. Cred ca aceste sfaturi for fi utile pentru multa lume.

Eu trebuie sa aleg o lucatie pentru anul viitor si nu ma pot decide. Cu toti care am discutat au spus ca a fost perfect unde au fost, dar am impresia ca nu erau prea sinceri, din diverse motive....

Astept pareri, mersi anticipat

#45
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Pai depinde ce buget ai...
Noi am fost in honeymoon, aunl trecut in Palma de Mallorca!! Excelenta algere!! Trebuie sa mai ajung o data acolo!
cost total: cca 2500 euro (sejur+ bani de buzunar)

#46
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
si eu ma pregatesc pt anul viitor pt luna de miere

am multe in cap dar nestiind inca bugetul de care voi dispune imi e greu sa ma decid.

Zi ce buget ai si e mult mai usor de facut recomandari.

#47
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Am avut si eu dilema alegerii unui loc pentru luna de miere (i-as zice totusi voiaj de nunta, ca nu cred sa stea nimeni fix o luna de zile :) ). Dar am ales repede ca sa zic asa, pentru ca stiam cit de mult isi doreste ea sa ajunga la Barcelona, asa ca alegerea a fost simpla. Ideea e ca trebuie sa raspunzi atit tu, cit si ea la niste intrebari. Iar la final sa trageti linie si sa alegeti in cunostinta de cauza. Mai exact sa va dati seama ce vreti, pentru ca asta e foarte important.
- Vreti sa va prajiti la soare?
- Vreti sa umblati pe strazi (sau pe canale, vezi Venetia), sa vizitati diverse monumente istorice?
- Vreti sa urcati pe munte?
- Vreti un voiaj programat pina la ultimul amanunt, cu mese fixe, cu program stabilit de vreo agentie?
- Sau nu va intereseaza nimic, ci doar o camera de hotel cu pat cu saltea de apa si roomservice :naughty: ?
Sint multe variante... Si abia dupa aceea, vine marea intrebare, mentionata si de cei care ti-au raspuns deja: Ce buget aveti? Asa... fiecare iti poate da idei, dar astea sint pur subiective.
Anyway, ca sfat general, daca la anul trebuie sa pleci, aranjeaza totul cu cel mai tirziu 6-7 luni inaintea plecarii. Ma refer atit la bilete de avion (daca alegeti avionul si eu va sfatuiesc sa nu alegeti lowcost pentru ca un voiaj de genul asta nu merita sa ti-l strici cu nervi legati de intirziere, pierdut bagaje, etc.), cit si la cazare. Eu am gresit, am vazut in luna noiembrie 2006 preturi super tari la hoteluri de 5 stele in Barcelona, n-am rezervat, ca am zis ca e timp. Iar cu 3 luni inainte de plecare nu mai gaseam nici la 4 stele, iar care erau, erau la preturi duble fata de noiembrie 2006 pentru ca aparuse un congres in oras si toate hotelurile erau ful. So, nu face ca mine :nonobad:

#48
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007
daca aveti un buget marisor, vreti la mare, soare, insule pustii si ape albastre, recomand cu foarte multa caldura Maldivele. E piece of heaven!  Am stat 14 zile, pe o insula cu doar 70 camere (deci numarul total de persoane nu cred ca depasea 200 cu tot cu personal, pe care in general nu-l vedeai). Noi am stat in bungalouri pe apa, ceva de vis.  Pe insula nu ai mare lucru de facut, asa ca in afara de somn de voie, plaja si baie, nu ai prea multe variante de distractie. poti sa alegi si o insula mai mare, cu mai multe distractii daca sunteti genul. noi nu suntem.

Cu tot cu avion sejurul a costat vreo 5000 euro pentru 2 persoane.  Repet 14 zile cu pensiune completa, nu all inclusive, deci nu aveam bauturile incluse (bauturile probabil au mai costat la final vreo 300 dolari).  se poate si cu mai putin, de exemplu 3500-4000 euro dar cred ca merita pana la ultimul cent. E o experienta unica, si daca aveti bani, e pacat sa nu incercati.

Edited by mmv, 17 August 2007 - 21:14.


#49
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Asta ar fi topicul,astept pareri...........

#50
cirix

cirix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.09.2006

View Postgabimok, on Aug 24 2007, 09:53, said:

Asta ar fi topicul,astept pareri...........


Maldive...a fost PERFECT

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
+ pentru Maldive

#52
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
depinde ce preferi...mare/munte/desert/ocean....etc

#53
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
In contextul in care ai pretentia sa si primesti un raspuns pertinent, e cazul sa oferi detalii aditionale. Cum ar putea sa-ti recomande cineva ceva cand n-ai spus genul de locatie pe care-l preferi, cam ce gen de sejur ti-ai dori, bugetul alocat, perioada de timp samd?
Hai sa te intreb si eu pe tine cam ce femeie imi recomanzi. Asa, hodoronc tronc. Ar suna penibil, este?

Edited by [mz], 24 August 2007 - 20:30.


#54
cirix

cirix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.09.2006

View PostMembruAnonim, on Aug 24 2007, 23:28, said:

paralia-katerini ptr luna de miere ? no way.

Eu tot pt maldive :)))) nici Bora Bora ne e de neglijat...doar ca este mai scump:(   ( bora bora a fost destinatia initiala pt luna mea de miere...pana am aflat scorurile :))))))

A si dc tot vrei sa te mariti/ insori...si sa pleci in luna de miere...mai bine te mariti acolo...super misto nunta...eu am asistat la una...si cred ca. cheltuiala este la jumatate :)))))))) am si poze cu nunta :))))) ..dc te intereseaza ( erau doi nemti)

Edited by cirix, 25 August 2007 - 08:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate