Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi luna de miere

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#253
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postkiphtea69, on 2nd May 2010, 00:44, said:

Salutare.
Readuc la viata acest thread din motive lesne de inteles : ma insor.
Si cum orice eveniment d-asta vine insotit de mare cheltuiala, ma gandesc unde sa mai sparg inca vreo 2000 - 2500 euro. Nunta va fi la inceputul lui iulie si datele disponibile pentru plecare ar fi 8-9-10-11 iulie cu o sedere de aproximativ 8 - 12 zile. Intentia ar fi de a merge intr-un loc mai deosebit (atentie, fraza cliche-istica la orizont) ca doar o data e luna de miere.
Momentan am in vizor urmatoarele variante : Tenerife, Gran Canaria, Malaga, Ibiza, Barcelona +Salou, Thailanda si lista ramane deschisa. Noi am dori un loc relaxant, cu plaja, temperaturi nu foarte ridicate dar si cu un peisaj frumos si in afara plajei. Eu sunt pasionat de fotografie si ar avea un avantaj si locurile cu ceva camera-appeal. Nu suntem mari petrecareti deci cred ca o zona plina de cluburi nu ar fi paradisul vanat de noi.
Orice sugestie sau indrumare este binevenita.

Iata cateva sugestii pentru bilete de avion pentru destinatiile enumerate de tine mai sus (+/- 3 zile; pretul este dus-intors pentru 2 persoane):
Malaga - 440 EUR (Alitalia)
Tenerife - 740 EUR (Iberia)
Ibiza - 690 EUR (British Airways)
Barcelona - 340 EUR (Czech Airlines)
Bangkok - 1500 EUR (Aerosvit Airlines)
Gran Canaria - 680 EUR (Iberia)
Pentru cazare, te sfatuiesc sa folosesti www.booking.com (si nu uita sa dai Sortare in functie de Pret).

Edited by adiliki222, 02 May 2010 - 02:03.


#254
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
sicilia,stiu cazarea este ieftina,este o insula destul de mare.
zbor direct cu wizzair,cauta tu cat costa.

#255
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
in 4 iulie si eu ma insor.iar in 10 plecam in Ins Rab-Croatia

#256
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Si eu am evenimentul in  septembrie anul acesta  :notangel:  . Pentru ca nu dispunem de fonduri prea mari inainte ( vrem sa avem totul achitat pana atunci ) am zis ca ne alocam un buget din banii de dupa nunta. Tot verific ofertele last  minute de pe infoturism si vad  ca preturile sunt cu cateva sute mai jos decat de obicei. M-ar mai interesa si varianta "sus in avion , direct la frankfurt si de acolo prima oferta o luam si am plecat"  :naughty: . Am mai organizat plecari din tara pe cont propriu si nu am avut probleme. Agentiile de la noi sunt mult prea in urma cu informatiile. Sa revenim la destinatii.
Thailanda  :coolspeak:  ar fi pe primul loc , daca voi prinde o oferta buna pe la 700-800 euro beletu nu stau pe ganduri.
Punta Cana - am citit tot topicul, am promis ca anul viitor strang bani si o tai direct acolo, bilet prin thomas cook , plecare din germania, londra sau madrid.
Acum as vrea sa va mai intreb  : care este de preferat ? un uai in  kemer/belek unde o duci regeste in resort sau un 4 * in tenerife ? Este o diferenta mare in peisaje ? Pe mine ma impresioneaza natura foarte mult, desi iubesc confortul . pentru niste obiective , privelisti, pesti sub apa fac orice. Mai am si o problema cu soarele , dupa 5-6 zile de stat pe plaja mi se irita pielea si plec instant acasa.
In momentul de fata oscilez intre portugalia, spania , malta . Sunt constient ca turcia si grecia le voi vizita in anii urmatori.
Cand ma voi satura de viata voi strange bani si voi merge in indonezia  :coolspeak: , am citit cel mai fascinant articol pe site-ul romanesc amazingrace , despre o destinatie de scuba unde s-a stabilit recordul mondial la specii de pesti. Au ajuns acolo niste romani si ce au relatat m-a impresionat maxim. Este insa foarte costisitor asa ceva pentru mine .

#257
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

View Posttak30ver, on 11th May 2010, 13:42, said:

Tot verific ofertele last  minute de pe infoturism si vad  ca preturile sunt cu cateva sute mai jos decat de obicei.
Pentru exotice chiar este pacat sa nu profiti de ofertele last minute... si sa stii ca sunt destule. Stiu o pereche care a dat 929 euro de persoana pentru 14 nopti cu all inclusive la hotel 4* in Republica Dominicana (plecare din Frankfurt). Deci daca nu ti-e frica sa ramai pe ultima suta de metri, economisesti o gramada de bani!

#258
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009
Dorim si noi sa plecam in luna de miere pe la sfarsitul lui iulie si nu ne putem decide nicicum asupra destinatiei.
In discutie sunt: Punta Cana, Tenerife, Coasta de azur, Corsica si... poate mai aveti voi idei.
In Punta Cana mi-e cam frica sa merg pt ca iulie este sezonul ploios si din cauza uraganelor (cica anul 2010 ar fi f activ din acest punct de vedere). Ca pret, ne-am incadra in buget si cred ca ar fi o locatie potrivita, dar...
Tenerife... trebuie sa schimbam avioane... nu am luat biletele din timp si s-au scumpit destul de mult. Nici Wizz-ul nu mai e atat de ieftin. Ce se mai aude despre norul de cenusa? Am calculat undeva pe la 1700E ne-ar ajunge avionul si cazarea pe 10 zile la 4 stele. Acolo din cate am inteles e destul de accesibil totul... am fost in Mallorca anul trecut, deci cred ca e cam pe acolo ca buget.
Pe Coasta sau in Corsica am merge cu masina. Astea sunt destinatii mai scumpe, dar mai atractive pt mine. Sotul nu vrea pe Coasta. In Corsica ne costa cam 2150E doar drumul si cazarea pe 7 nopti pe o plaja cu nisip din sud. Acolo e cam scump totul, dar e si f frumos. Cine a fost in Corsica poate veni cu sfaturi... Cat costa o cina la o treasa? Cat se mai cheltuie pe excursii...
Si alte idei nu am...
Vreau nisip fin, dar nu vreau sa stau toata ziua cu burta la soare, as vrea sa mai si putem vizita cate ceva...
Poate ma ajuta si pe mine cineva sa ma decid. :D

#259
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
@clauditza25: Legat de Tenerife, am aflat de la o prietena ca apa marii este destul de rece in luna iulie (foarte rece chiar). Eu ti-as recomanda Coasta de Azur. Am gasit niste oferte chiar acceptabile pentru casute de vacante pe Coasta de Azur (in jur la 350-400 euro/saptamana) - presupun ca vreti sa stati macar o saptamana! Sau poti sa alegi un pachet in care sa vezi mai multe orase de pe Coasta de Azur (Lyon, Marseille, Nice - intre orase mergi cu trenul, daca esti fara masina).

Edited by eugeniaC, 18 May 2010 - 15:21.


#260
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009

View PosteugeniaC, on 18th May 2010, 16:20, said:

@clauditza25: Legat de Tenerife, am aflat de la o prietena ca apa marii este destul de rece in luna iulie (foarte rece chiar). Eu ti-as recomanda Coasta de Azur. Am gasit niste oferte chiar acceptabile pentru casute de vacante pe Coasta de Azur (in jur la 350-400 euro/saptamana) - presupun ca vreti sa stati macar o saptamana! Sau poti sa alegi un pachet in care sa vezi mai multe orase de pe Coasta de Azur (Lyon, Marseille, Nice - intre orase mergi cu trenul, daca esti fara masina).
nici nu mi-a trecut prin cap aspectul acesta. merci mult ca m-ai luminat!
anul trecut am fost in Mallorca unde m-as reintoarce oricand, ne-a placut fff mult si marea a fost calda ca si apa din cada. ne imaginam ca Tenerife ar fi cam tot pe acolo, dar intr-adevar apa de ocean e mult mai rece...ceea ce mie nu prea imi convine.
Pe coasta daca mergem, mergem cu masina sigur si asa ne-am si gandit ca ne cazam pe undeva, in Canne sa zicem si apoi luam fiecare plaja in parte.
Ne-am tot gandit si mie mi-e cam teama cu norul asta de cenusa sa fac rezervare la bilete de avion si am zis ca asteptam pana la sfarsitul lui iunie si speram sa prindem un last minute convenabil intr-o destinatie mai exotica. Toata lumea ne zice ca in luna de miere trebuie sa mergem undeva departe, undeva unde nu mergi oricand.
Asa ca riscam putin, lasand totul pe ultima clipa, dar daca nu gasim nimic, ne luam masina si mergem pe unde ne taie capul :D

Edited by clauditza25, 20 May 2010 - 10:08.


#261
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postclauditza25, on 20th May 2010, 11:08, said:

nici nu mi-a trecut prin cap aspectul acesta. merci mult ca m-ai luminat!
anul trecut am fost in Mallorca unde m-as reintoarce oricand, ne-a placut fff mult si marea a fost calda ca si apa din cada. ne imaginam ca Tenerife ar fi cam tot pe acolo, dar intr-adevar apa de ocean e mult mai rece...ceea ce mie nu prea imi convine.
Pe coasta daca mergem, mergem cu masina sigur si asa ne-am si gandit ca ne cazam pe undeva, in Canne sa zicem si apoi luam fiecare plaja in parte.
Ne-am tot gandit si mie mi-e cam teama cu norul asta de cenusa sa fac rezervare la bilete de avion si am zis ca asteptam pana la sfarsitul lui iunie si speram sa prindem un last minute convenabil intr-o destinatie mai exotica. Toata lumea ne zice ca in luna de miere trebuie sa mergem undeva departe, undeva unde nu mergi oricand.
Asa ca riscam putin, lasand totul pe ultima clipa, dar daca nu gasim nimic, ne luam masina si mergem pe unde ne taie capul :D
si eu tot asa spun,o destinatie unde nu mergi oricand.
dar daca in punta cana este sezonul ploios? :confuzzled: oricum sunt cateva persoane pe forum care stiu mai multe despre asta.
despre tenerife pot sa iti spun,eu am fost in luna octombrie,nu era sezon,au fost cam 27-30-de grade :coolspeak: .
despre apa,eu am putut sa intru si nu era chiar asa rece,am stat si 15 minute.
eu stiu ca luna iulie la ei este sezonul de varf,apa trebuie sa fie mai calda decat in octombrie nu?
este greu sa alegi,mai ales ca este vb de luna de miere,sper sa gasesti o destinatie frumoasa si cu mult soare :rolleyes: .

#262
dana-borz

dana-borz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2010
Ce ziceti de Mallorca ? Acolo vrem sa plecam aceasta luna in luna de miere. Am gasit o oferta la 734 euro / persoana pentru un sejur de 7 seri pe site la Alfatravel. Avem multe servicii incluse, cum ar fi biletele de avion, taxele de aeroport, tansportul de la aeroport la hotel si de la hotel la aeroport si ni se mai asigura si un tur al orasului Palma. Pe langa toate astea eu beneficiez si de o reducere, cum sunt fosta miresica :thumbup: .  A fost careva in Mallorca pt ca suntem 90% ca o sa mergem acolo si as vrea niste sugestii ce sa vizitam cand suntem acolo. :photo:  Revin cu impresii dupa ce ma intorc si cu 2-3 poze !

Edited by dana-borz, 16 June 2010 - 08:37.


#263
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View Postdana-borz, on 16th June 2010, 09:28, said:

Ce ziceti de Mallorca ? Acolo vrem sa plecam aceasta luna in luna de miere. Am gasit o oferta la 734 euro / persoana pentru un sejur de 7 seri pe site la Alfatravel. Avem multe servicii incluse, cum ar fi biletele de avion, taxele de aeroport, tansportul de la aeroport la hotel si de la hotel la aeroport si ni se mai asigura si un tur al orasului Palma. Pe langa toate astea eu beneficiez si de o reducere, cum sunt fosta miresica :thumbup: .  A fost careva in Mallorca pt ca suntem 90% ca o sa mergem acolo si as vrea niste sugestii ce sa vizitam cand suntem acolo. :photo:  Revin cu impresii dupa ce ma intorc si cu 2-3 poze !
Au fost niste prieteni, ti-o recomand cu caldura. vezi ca exista si topic separat despre destinatie , afli acolo toate tipsurile. Eu zic sa arunci un ochi si pe insulele canare, mai exact gran canaria, e mai aparte decat palma de mallorca la aceeasi bani .

#264
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Buna,
Nu am prea stiut unde sa postez speta mea, asa ca am scris aici. Sper sa imi raspunda cineva.
O miresica cu nunta in iulie deja a cumparat bilete de avion pentru luna septembrie, calatorie in stat UE, pe numele de fata. Dupa casatorie va lua numele sotului, asa ca nu prea stim ce este de facut cu iesirea din tara. Am inteles ca la starea civila se perforeaza cartea de identitate. Chiar daca nu o perforeaza, am inteles ca in cateva zile se trimit documentele la evidenta populatiei astfel incat cartea de identitate devine invalida. Ce este de facut?
Va multumesc.

#265
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Cam in aceasi situatie voi fi si eu. In 4 iunie ma marit in 11 plec in luna de miere. Nu am cumparat inca biletele de avion. Insa daca a cumparat mireasa deja biletele, sunt 3 variante: schimba numele de pe biletele de avion(cu costuri suplimentare presupun), isi face pasaport cu numele actual si va putea calatori cu el sau nu isi schimba numele decat dupa ce se intoarce din luna de miere.

Edited by luciana5, 01 April 2016 - 09:24.


#266
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Nu mai este foarte simplu. Nunta este in iulie dar de plecat pleaca in septembrie.
Biletele de avion si cazarea sunt deja luate. La cazare sa zicem ca nu ar fi probleme, dar la avion costurile pt schimbarea numelui sunt nejustificat de mari (doar nu se schimba persoana, doar numele acesteia, ma rog).
Da, va avea pasaport valabil pe numele de fata in sept cand pleaca. Insa cu cartea de identitate este problema: la starea civila cand a dus actele au anuntat-o ca vor perfora cartea de identitate si ca are 15 zile la dispozitie sa o schimbe cu noul nume. Asta inseamna ca in septembrie va avea pasaport pe numele de dra. si carte de identitate pe numele sotului. Oricum, si daca nu ar schimba cartea nu poate iesi cu ea perforata din tara.
Ce intreb este daca iese cu pasaportul sa nu-i zica ceva de genul ca nu mai este valabil (desi el este inca in perioada de valabilitate) deoarece are carte de identitate pe alt nume. Adica la o verificare se vede ca la acel CNP corespunde alt nume, nu cel de pe pasaport.
Singura solutie oare a fi aceea de a schimba biletele de avion, dar chiar nu se justifica tarifele respective...

#267
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
La aeroport iti cere ambele acte, pasaport si CI? Pasaportul nu este de ajuns?

#268
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmadelainemichelle, on 01 aprilie 2016 - 12:52, said:

Nu mai este foarte simplu. Nunta este in iulie dar de plecat pleaca in septembrie.
Biletele de avion si cazarea sunt deja luate. La cazare sa zicem ca nu ar fi probleme, dar la avion costurile pt schimbarea numelui sunt nejustificat de mari (doar nu se schimba persoana, doar numele acesteia, ma rog).
Da, va avea pasaport valabil pe numele de fata in sept cand pleaca. Insa cu cartea de identitate este problema: la starea civila cand a dus actele au anuntat-o ca vor perfora cartea de identitate si ca are 15 zile la dispozitie sa o schimbe cu noul nume. Asta inseamna ca in septembrie va avea pasaport pe numele de dra. si carte de identitate pe numele sotului. Oricum, si daca nu ar schimba cartea nu poate iesi cu ea perforata din tara.
Ce intreb este daca iese cu pasaportul sa nu-i zica ceva de genul ca nu mai este valabil (desi el este inca in perioada de valabilitate) deoarece are carte de identitate pe alt nume. Adica la o verificare se vede ca la acel CNP corespunde alt nume, nu cel de pe pasaport.
Singura solutie oare a fi aceea de a schimba biletele de avion, dar chiar nu se justifica tarifele respective...

La ce-i trebuie CI în concediu? Să folosească pașaportul pe numele de fată și cu asta basta. Nu trebuie să schimbe nici un bilet de avion.

#269
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Sau nu isi schimba numele :)

Daca asta nu e o solutie atunci calatoreste doar cu pasaportul si atat. Nu prea este legal pentru ca esti obligat sa il invalidezi si sa iti iei unul pe numele corect in decurs de numai stiu cate saptamani. Dar practic asta cred ca e cea mai intalnita metoda printre miresici cu nume schimbat. Si nu numai. Este valabil si in cazul opus (cand divortezi).

#270
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Da. Asa ar fi cel mai bine. Ne era doar sa nu fie o baza de date in care sa apara deja invalid pasaportul (pe motiv de schimbare de nume), desi el in fapt este inca in perioada de valabilitate. Dar daca nu exista posibilitatea acestei verificari incrucisate a datelor, atunci da, va iesi cu pasaportul.
Va multumesc mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate