Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Workshop Video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#1
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Cercul de informatica sectia Multimedia al Univerisitatii 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, doreste sa organizeze pe parcursul lunii decembrie workshop cu titlul "Imaginea digitala, imaginea viitorului in prezent". Desi titlul este despre era digitala, in prima zi a seminarului se vor tine cursuri si aplicatii practice de imagistica (Tehnici de filmare), urmand ca in cea dea doua zi sa se faca demonstratii de editare/prelucrare de magine.
  • La seminarul cu tehnicile de filmare se vor discuta notiuni ca: regulile planurilor de filmare, incadrarea corecta, luarea in calcul a racordurilor, tehnica plombelor de simulare 2 camere, greseli de evitat ca saltul peste ax etc
  • La seminarul de editare video nu se va pune baza pe invatarea unui anumit program (pentru simplul fapt ca universitatea are licenta doar pentru Pinnacle Studio) ci a tehnicilor de editare mai exact de montaj (cum si de ce se potrivesc anumite cadre, cum se/nu se leaga cadrele etc.)

Foarte important ! Evenimentul nu este rezervat strict studentilor universitatii ! Orice doritor poate sa participe la workshop dupa achitarea unei taxe de participare (care taxa va fi in functie de numarul de participanti)

Doritorii sunt rugati sa ma contacteze pe PM pentru mai multe detalii privind participarea la seminar, taxa de participare si posibilitati de cazare. (sa nu-mi cereti nr. de tel. ale studentelor ca nu vi le dau  :P )


p.s. este in faza de proiect dar cum stau acum lucrurile sunt sanse mari de realizare.

#2
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Daca ne adunam pana atunci am putea prinde in eveniment zia de 1 Decembrie cand aici la Alba dat fiind aglomeratia de oameni am putea gasi foarte usor cateva teme pentru partea de filmat, incepand cu tarabagii si pana la artificiile de diseara....
Deocamdata am 4 persoane (5 cu mine) dispusi sa invatam/exersam.
Astept in continuare inscrieri intrebari pe PM.

p.s. pentru ca cineva ma  "acuzat" pe PM ca as avea ganduri ascunse cu taxa de participare vreau sa subliniez ca inclusiv eu voi plati aceea taxa, chiar daca sunt organizator. Nu voi permite nimanui care nu a achitat taxa sa intre in sala.

#3
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Count me in.

Am postat pentru ca nu eram 100% sigur de trimiterea PM-ului. La Sent Items nu aparea.  :huh:

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
il facem sticky o perioada pentru cine doreste, ca sa nu suportam up-uri

Edited by GunX, 05 November 2007 - 10:29.


#5
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
M-am gandit mai bine! 1 Decembrie pica tocmai din motive de aglomeratie, aka lipsa cazare preturi "piperate" la hoteluri,... dar totusi ar fi bine candva intre Mos Nicolae si Mos Craciun  :deviltongue:
Astept doritori

#6
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Astept detalii. Este posibil 75% sa vin si eu! Desi am mult de strabatut de la tarmul marii, nu asta e problema: ci...TIMPUL!
Toata stima si apreciez pozitiv initiativa!

#7
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Sa stabilit !
15-16 Decembrie
Taxa de participare 75euro
Revin mai tarziu cu detalii despre locatie, cazare .
Fiti pe faza.

Edited by GunX, 24 November 2007 - 09:52.


#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Se discuta ideea ca acest workshop sa-l tin eu. Depinde de numarul doritorilor.

#9
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postbydede, on Nov 6 2007, 22:32, said:

Astept detalii. Este posibil 75% sa vin si eu! Desi am mult de strabatut de la tarmul marii, nu asta e problema: ci...TIMPUL!
Toata stima si apreciez pozitiv initiativa!
de la Bistrita ( cel putin ) 2 participanti, eu si cu inca un prieten ( concurenta ) :D

#10
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Putem sa si filmam ?  :)

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, niciodata nu strica o camera video confiscata in plus

#12
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostTractoristu, on Nov 9 2007, 18:50, said:

Ce naiba sa faceti cu un DVX 800 ?  :lol:
Nu e voie cu asa ceva aici. Noi ne respectam imaginea asa ca .... de la XM2 in sus
Pentru lucrarile practice puteti sa va aduceti jucariile (camere laptoace etc.) Asta daca vreti sa lucrarti cu propriile capturi, altfel exista un singur serveri cu port 1394 (din pacate) pe care se va face captura apoi fisierul se va distribiuii in retea.
Observatie nu va veti putea conecta la retea/internet calculatoarele proprii (politica de securitate a univ.) de asemenea nu puteti filma seminariile !!! Daca ati fi voi organizatorii probabil ati proceda la fel ! este totusi vorba de knowhow ! luati notite, memorati, etc. etc. SORRY

In alta ordine de idei; cazare la caminul univ. 50RON / pat/noapte
Conditii  vedeti si voi.
Attached File  IMG_0024.JPG   386.55K   111 downloads
Attached File  IMG_0025.JPG   401.74K   58 downloads
Attached File  IMG_0026.JPG   337.26K   61 downloads
Attached File  IMG_0027.JPG   504.69K   51 downloads
TV cablu frigider baie  in fiecare camera, ca si locatie in inima cetatii vouboun

Vad ca se ingroasa gluma si ne trezim ca vom avea mai multi participanti decat putem primi. Ce sa zic Primul venit primul servit
Va rog cei care au trimis mesaj pe PM sa confirmati sau sa infirmati participarea voastra ca sa putem sa facem o lista cu ordinea de inscriere, ca sa nu fie discutii la urma, de ce au ramas unii pe afara. Locuri de "outsideri' ar fi cam 15-20 avand in vedere ca suntem din judet deja 5 NBC-isti + vreo 4-5 studenti dispusi sa plateasca . Asta in idea ca nu vrem sa ne ingramadim prea multi si din workshop sa ne transformam in sedinta de partid
Inca ne mai gandim la o modalitate de plata care sa nu trezeasca suspiciuni, cel mai probabil virament bancar in contul meu  (he he nu cel personal ,... cel de firma, pe o factura proforma) , un avans cam 50% din suma, restul cash la sosire.

Tot privitor la bani as avea o propunere. chiar daca ne adunam mai multi sa pastram taxa de 75euro si din diferenta sa ne aprovizionam cu pizza, cafea, suc, alune, etc. etc. pe perioada pauzelor (lungi si dese)

GATA AJUNGE ca deja visez cu ochii deschisi. Inscrieti-va si apoi vedem ....

Edited by glido, 09 November 2007 - 21:53.


#13
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View PostsrjKhan, on Nov 11 2007, 12:30, said:

Am participat la workshopuri foto si pot sa-ti spun urmatoarele:
- pretul a ramas fix indiferent de numarul participantilor (isi facusera ei niste calcule);
- s-a mers pe regula "primul venit - primul servit", adica am achitat un avans de 50RON, iar restul la prezentare;
- desi n-am fost anuntati, am avut surpriza placuta ca in pauze (si nu numai) sa putem consuma "la greu" cafea si pizza!
- acum, in privinta filmatului sedintei: n-a fost nevoie, in pret am primit cate un DVD care continea toate tehnicile explicate pe parcursul workshopului. De fapt, ma astept sa primim asa ceva si aici... Adica, erau explicate prin desene diverse tipuri de iluminare si apareau obiectele fotografiate conform schemelor, astfel incat, daca incercai acasa sa poti compara cu ceva. In felul asta nu am pierdut timpul scriind in carnetele ci am participat efectiv la lucrari sau discutii. Deci..., de ce sa mai filmam noi. A, au mai pozat ei si au publicat fotografiile pe sit-ul lor ca sa-si faca reclama pt. urmatoarele workshopuri.
Acum, cel mai bine faceti public contul ala, stabiliti aconto si... trecem la treaba!
Multa bafta!
trimite-ti  o lista cu participanti deja inscrisi, va rog.
sa fim convinsi ca suntem pe lista.
multumesc.

#14
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostCroconelu, on Nov 11 2007, 17:24, said:

trimite-ti  o lista cu participanti deja inscrisi, va rog.
sa fim convinsi ca suntem pe lista.
multumesc.
Facem altfel
Cine vine 100% sa se inscrie aici pe forum la vedere si atunci stim si "ordinea" si precizat nr de pers care vin la workshop si nr de pers pt cazare suplimentar (lasati cu negru particpantii si cu verde nr de pers care vin in excursie)
deci
1. srjKhan   +1
2. croconelu + 1 +1 (daca bine am inteles)
3.....

#15
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
alnik - o persoana deocamdata

#16
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postglido, on Nov 11 2007, 17:55, said:

Facem altfel
Cine vine 100% sa se inscrie aici pe forum la vedere si atunci stim si "ordinea" si precizat nr de pers care vin la workshop si nr de pers pt cazare suplimentar (lasati cu negru particpantii si cu verde nr de pers care vin in excursie)
deci
1. srjKhan   +1
2. croconelu + 1 +1 (daca bine am inteles)
3.....
deci : 3 persoane de la Bistrita. croconelu + gicu + cipri.
merci.

#17
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Luati-ma si pe mine in calcul. O persoana din Bucuresti.

#18
doki

doki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.04.2005
Eu + 2 (din Sebes - Alba)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate