Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amway: e de bine sau de rau?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

Poll: Amway: e de bine sau de rau? (85 member(s) have cast votes)

Amway: e de bine sau de rau?

  1. Da, este o afacere din care se pot scoate bani frumosi. (23 votes [17.69%])

    Percentage of vote: 17.69%

  2. Nu stiu si nu ma intereseaza, dar imi plac produsele. (7 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  3. Nu ma intereseaza acest gen de afaceri. (41 votes [31.54%])

    Percentage of vote: 31.54%

  4. Este o mare pacaleala! (59 votes [45.38%])

    Percentage of vote: 45.38%

Vote

#1
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
M-am gandit ca acest subiect merita tratat separat...

Multi considera Amway un fel de secta... altii considera Amway o afacere piramidala ce ar trebui scoasa in afara legii...

Exista si persoane care fac bani in Amway. Exista si persoane care doar consuma produse Amway.

Exista destui care inca nu au auzit despre Amway.

Hai sa despicam firul in patru sa vedem la ce rezultat ajungem: e de bine sau de rau?  :OK:

#2
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
:D trebe sa fi fost la una din intrunirile lor sau ma rog prezentari chestii.......................dupa ce intra in afacerea asta parca li se spala creieru' toti au aceiasi expresii aceleasi vorbe...strange..parerea mea si la avon si restu e la fel....o afacere bazata pe prietenii prietenilor si a rudelor
parerea mea:D

#3
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
De fapt ce vand cei de la Amway? Un produs? Un serviciu? Sau e un canal de distributie?

#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
amway e o afacere buna daca ai relatii si unde sa ai ce vinde, altfel e pierdere de bani. produsele lor chiar sunt f bune in comparatie cu ce exista la noi pe piata, sunt si mai concentrate (tin mai mult) dar din pacate sunt si f scumpe.

de ex. mi-am murdarit adidasii mei albi din panza de vaselina sau ce draq e intre traversele tranvaielor, am dat cu o dracovenie de la ei si s-a dus integral, fara sa-mi arda si adidasul.

Pentru produse: www.vebso.ro si click pe vizitator.

ps: nu sunt in amway :)

#5
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
mie mi se pare o poerdere de vreme... nu as incerca asa ceva nici sa ma tai...

#6
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

trebe sa fi fost la una din intrunirile lor sau ma rog prezentari chestii.......................dupa ce intra in afacerea asta parca li se spala creieru' toti au aceiasi expresii aceleasi vorbe...strange..


Sorin P, ar fi mai multe de discutat pe tema asta, dar nu asta e important. Cand incepi un business, te gandesti la profit nu la fetzele si expresiile angajatilor, right?

Eu lucrul asta nu-l inteleg. Daca produsele sunt bune, atunci unde e pacaleala?

Quote

o afacere bazata pe prietenii prietenilor si a rudelor


Quote

amway e o afacere buna daca ai relatii si unde sa ai ce vinde, altfel e pierdere de bani


Nu cred ca e vorba de a avea relatii. E vorba de puterea de a accepta refuzuri, si de incapatanarea de a continua sa discuti cu oameni iarasi si iarasi...

De ce e o pierdere de bani? Nu cred asta. Pierdere de timp, in cazul unui esec da. Dar de bani, de ce?

#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

Originally posted by kostyq
De fapt ce vand cei de la Amway? Un produs? Un serviciu? Sau e un canal de distributie?


Amway este o afacere, cea mai ieftina franchiza din cate stiu.

Nu este o afacere in care te poti imbogati usor.
Dar este o afacere in care, lucrand part-time poti ajunge in 10-12 luni sa castigi 500 de EUR/luna sau mai mult.

Ajunge cu reclama.  ;)

Departe de mine intentia de a racola clienti Amway pe forum, intentia mea e de a purta o discutie cat mai obiectiva si dezinteresata despre Amway.

M-ar interesa sa stiu parerile celor care au votat pentru "o mare pacaleala". De ce nu posteaza cu detalii, poate au informatii care ne pot ajuta sa ne formam o parere...

Daca cineva e interesat de informatii extinse despre Amway, discutam pe PM.

#8
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
Amway e o afacere dezvoltată în sistem MLM. Există cărți despre acest tip de afacere care explică pe larg care este teoria și care practica. Este un sistem de vânzare prin agenți de vânzări, nu necesită magazine, sedii centrale sau altceva, pentru că marfa ajunge direct la client acasă. Avantajele pentru client sunt o senzație de personalizare a serviciului și o atenție în plus din partea personalului de contact. Agenții lucrează în sistem de comision, deci primesc bani în funcție de vânzări. Alte aspecte din interiorul unei asemenea organizații nu au cum să nu fie subiective.

#9
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
o fost si maimia in asa ceva acu vreo 7-8 ani cand in Ro erau ffffff putini si amway cel mai apropiat de ro era in Ungaria..si o facut si ea diferite chestii si degeaba nu s-0 ales cu mare lucru..e aiurea..produse bune dar genul asta de afacere nu prea e asa de misto..la fel ca amway e si AVON, Oriflame...tot asa piramidal...dar la urma tot tzapa iti iei

#10
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Indianule, ce inseamna sistem piramidal?
Firmele clasice oare nu au structura piramidala? Guvernul?
Nu forma geometrica a sistemului e problema, ci modul de lucru.
Una e sa iei banii de la 6 persoane si sa-i dai la o singura persoana (Caritas), sau n fraieri sa trimita bani in plic celui de pe prima pozitie si sa se treaca ei pe ultima pozitie, altceva e sa produci/comercializezi produse/servicii si sa castigi din valoarea adaugata.

Eu tot nu va inteleg in ce consta tzeapa...
E o investitie mare de facut la inceput? Bani pe care-i pierzi?

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt n firme care practica asemenea sisteme de distributie si comercializare. Se baga cine vrea sa scoata bani din chestia asta. Eu am cumparat produse de la ei acum 2-3 ani si mi s-au parut bune. Problema e ca romanasii noastri nu sunt invatati sa discute face to face cu clientul si prefera o tejghea in fata lor. Mai vor si ca banii sa apara foarte repede, comisioanele sa fie mari, etc. De aici apar problemele. Trebuie sa fii abil ca sa-l faci pe client sa cumpere de la tine, sa creada ca a apucat norocul de picior ca te-a gasit. Asta este greu de invatat si de aplicat. Nu e ca la Avon si alte firme de genul asta unde produsele sunt cam la aceleasi preturi ca in magazine si se cam vand singure - nevasta-mea cumpara frecvent de la ei geluri de dus si alte chestii fara ca reprezentantul firmei sa insiste pe un anumit produs.
Nu e teapa. Trebuie sa te duca capul si sa muncesti.
Teapa a fost la zepter cu vasele alea minune, mai toti care incheiau contracte aflau dupa ca trebuie sa achite toata suma in rate intinse pe 1,2,3 ani parca si dupa aia vedeau vasele. Aia mi se pare teapa.

#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
indianu': MLM (multy level marketing) NU e sistem piramidal in sensul pe care l-ai folosit, banii vin din _vanzarile_ celor pe care i-ai introdus in sistem si nu din taxa lor de intrare.

#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Creste numarul celor care cred ca Amway este o mare pacaleala, dar argumente ioc!

Haideti fratilor, luminati-ne si pe noi: unde e marea pacaleala?

#14
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da..poate aveti si voi dreptate dar ma refer la faptul ca in fruntea acestei afaceri sat un om..urmat de adjunctii sai..etc etc..iar in final la baza stau cei care au intra in afacere..deci cam tot ceva asemanator piramidei..depinde cum vrei sa o iei..eu m-am uitat in revistele alea amway legate de afaceri nude produse..si chiar aia zic ca e un sistem piramidal..poti castiga bani..no problem dar deja tre sa incerci sa prostesti multi oameni sa cumpere..sa se bage in afacere pana sa ajungi tu in stadiul de DIAMANT (asa stiu ca se cheama aia mai tari) pana ajungi acolo stai si faci conferinte acasa si tot ce iti iese de aici e timpul frecat aiurea..si oamenii care te judeca dupa..iar din punct de vedere material o sa poti lua mocca pe luna o pasta de dinti Glister sau un detergent L.O.C...si ce faci? te muncesti atat pt atat?deci in concluzie iti iei tzapa...dai bani sa te inscrii si degeaba ai facut-0...

#15
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.04.2004
Si eu stiu o chestie din'astea. VISION. Tot sistem piramidal si plin de MLM-uri.
Ofera produse ieftine si bune, dar incearca sa recruteze "tineri" de 40-60 ani, fiindca ei nu stiu ce e aia MLM.
Parerea mea: in cativa ani vor da faliment, sau vor micsora comisioanele si implicit veniturile inscrisilor.

#16
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Indianule: ... sa "prostesti" multi oameni sa cumpere? De ce spui asta? Produsele sunt de proasta calitate?

Iti spun eu ce cred: o groaza de oameni au incercat sa intre in Amway, 2-3 luni au prezentat produsele la maxim 50 de oameni si au fost neplacut surprinsi, dupa 3 luni de zile cand au coborat in fatza blocului si nu si-au gasit binemeritatul SLK...

Eu nu inteleg un lucru: de ce daca nu-ti iese o afacere este de vina cel care ti-a propus-o? De ce n-ai fi TU ?

Referitor la comparatia cu "piramidele" din firmele clasice.
Din moment ce te-ai angajat intr-o firma (ai intrat in sistem) iti garanteaza cineva sanse egale cu ceilalti intrati de a ajunge intr-o buna zi in top sau macar middle management?

Sau sansele tale sunt direct proportionale cu pupincurismul, sacosele carate si numarul de hoteluri de stat cu cracii in sus (oportunitate valabila numai pentru blode, LOL) ?!?

Prin urmare, care afacere e mai serioasa?

#17
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
DE cat muncesti atat primesti. S-au dus timpurile in care ei se faceau ca te platesc,tu te faceai ca muncesti.
Fa-te patron ! Si sa vezi atunci durere...
MLM te invata sa lupti.

#18
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002
Amway e o afacere in sistem MLM destul de puternica, dar de scos bani seriosi din ea scot doar cei care au abilitatea de a vinde nisip in Sahara, ca sa spun asa. Eu am fost la o singura prezentare de-a lor, am testat in schimb mai multe produse si pot spune (ca si altii inaintea mea) ca acestea sunt f. scumpe pentru veniturile noatre, dar isi merita banii.

Pentru cei care au caracterizat Amway ca fiind teapa, la ce va referiti? Ati intrat in sistem si nu ati castigat sumele atractive pomenite la inceput? In sistem MLM nu poti face bani, daca nu ai talent innascut pentru asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate