Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Imprimanta ptr imprimat CD/DvD-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
vreau sa-mi cumpar  una ...ma intereseaza in mod special printatu' dvd-urilor.
eu  unu m-am gandit la HP D5160...
la upro am gasit-o la 240ron.

poate stiti voi ceva mai  ieftin si  mai  bun....mentionez ca ma intereseaza strict tiparirea cd-urilor.

multam'

Edited by ozzyboy, 31 October 2007 - 22:57.


#2
razvan_paul

razvan_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.12.2005
ce vrei mai ieftin de atat ?

sigurul lucru care ma deranjeaza, e ca daca dai cu degetul pe un cd tiparit se intinde cerneala, si la tiparirea pe hartie mai trage uneori mai multe foi, in rest e ok, si se incarca f usor

#3
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

View Postrazvan_paul, on Nov 1 2007, 19:37, said:

ce vrei mai ieftin de atat ?

sigurul lucru care ma deranjeaza, e ca daca dai cu degetul pe un cd tiparit se intinde cerneala, si la tiparirea pe hartie mai trage uneori mai multe foi, in rest e ok, si se incarca f usor
pai  si  atunci  alea care nu  se sterg cu  sunt printate?  :confuzzled:  <_<

#4
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007
Salutare

Eu recomnad Canon Pixma ip4300. Este foarte buna pentru asa ceva. Mentionez ca pentru printare, exista niste cd-uri / dvd-uri speciale, cu suprafata mata. Nu se poate printa pe orice disc. Si daca trage mai multe foi, cumpara niste diluat, si curata putin rola care trage hartia. Si o sa mearga ca noua.

Mai multe detalii, PM

Mihai

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Am IP4300 si da, e foarte buna pentru asta (recunosc totusi, n-am putut-o compara cu alte imprimante si nu stiu cum sunt HP-urile recente). E o imprimanta foarte versatila, tiparind la o calitate buna si foto dar si text, unde cartusul negru separat ajuta (teoretic cel putin). In privinta DVD-urilor dupa cum am spus iese bine (desigur, nu se compara cu tiparirea pe hartie foto); iar cerneala e bine absorbita, la o utilizare normala nu se duce (daca insa dai cu degetul eventual putin ud... insa come on, vorbim de inkjet aici!).
Totusi modelul e "obsolete", inlocuind fiind de IP4500; iar pretul acesteia e putin mai mare.

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Suntem in 2010. Ce imprimanta ptr printat dvd-uri recomandati? Momentan am un hp5460 dar o dau din cauza cartuselor care ma costa prea mult sa le schimb. Prefer s-o vand f ieftin si cu diferenta sa iau altceva. Momentam am vazut un canon pixma IP4700, la 4 mil. merita? se face refill usor? astept pareri/sfaturi, va multumesc.

#7
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

View Postxkos, on 11th August 2010, 11:57, said:

Suntem in 2010. Ce imprimanta ptr printat dvd-uri recomandati? Momentan am un hp5460 dar o dau din cauza cartuselor care ma costa prea mult sa le schimb. Prefer s-o vand f ieftin si cu diferenta sa iau altceva. Momentam am vazut un canon pixma IP4700, la 4 mil. merita? se face refill usor? astept pareri/sfaturi, va multumesc.


  Mai recomandabil ar fi un Epson P50 cu ciss preinstalat. E mai rezistenta de cat Ip 4700, daca ii pui un  ciss nu mai ai treaba cu refiluri, iar in ceea ce priveste calitatea printului sunt cam la fel.




Yahoo Mess: cissexpert

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
vad ca se vaieta lumea cu cerneala de refill de la epson in sensul ca nu ies culorile. Ciss voi pune si pe canon ip4700, cartuele originale costa prea mult. Ideea e sa fie fiabila si sa-mi fac treaba cu ea cat mai mult, asadar care sa fie, canon? epson p50? de hp m-am saturat...


Yahoo Mess: cissexpert
[/quote]

#9
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

View Postxkos, on 12th August 2010, 16:50, said:

vad ca se vaieta lumea cu cerneala de refill de la epson in sensul ca nu ies culorile. Ciss voi pune si pe canon ip4700, cartuele originale costa prea mult. Ideea e sa fie fiabila si sa-mi fac treaba cu ea cat mai mult, asadar care sa fie, canon? epson p50? de hp m-am saturat...


Yahoo Mess: cissexpert


   Culorile la epson ies cum terbuie. Daca pui cerneala de 40 ron litrul normal ca nu ies culorile cum trebuie. Oricum nu va recomand sa mergeti pe canon cu ciss pentru ca au o functionalitate defectuoasa. o sa se infunde capul, nu va ajunge destula cerneala in capul de print, sau va fi inundat rezultatul fiind acelasi: nu  veii face treaba cu aceasta imprimanta dotata cu sistem ciss, sau cu refill la cartuse. Eu personal nu sunt in nici un fel legat de Epson, vand sisteme si pentru canon si pentru epson ( atentionand in prealabil legat de probleme), dar personal prefer epson. optiunea este tot a dumneavoastra este eu doar mi-am spus parerea.

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Bun, am luat imprimanta asta+ sistem ciss , toate bune si frumoase pana acum. Nu mai printeaza nimic pe hartie! Am listat in seara asta  vreo 40 de hartii pe mod draft, apoi am dat sa printez un dvd si mi l-a scos in culori ciudate, fara negru. Am dat un head cleaning si nozzle ala si dupa abia de mai printa ceva. Am dat iar curatare si la urma n-a mai printat nimic. Am scos cartusele ciss, am bagat pe cele originale (care sunt goale), le-am pus pe cele ciss inapoi, imi arata nivelul de cerneala la ciss dar tot nu printeaza nimic, iese coala goala. Ce e de facut? Bag piciorul, credeam ca am scapat de stresul ala de hp si dadui de fratisu, mai afurisit. Hp incepuse sa mearga cand am zis ca iau epsonu asta, parca e un facut.

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Rezolvat. Nu pusesem filtrele de aer, mare grija cu ele sa fie puse pe rezervoare tot timpul.

#12
alexandruprodan

alexandruprodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2009

View Postxkos, on 11th August 2010, 10:57, said:

Suntem in 2010. Ce imprimanta ptr printat dvd-uri recomandati? Momentan am un hp5460 dar o dau din cauza cartuselor care ma costa prea mult sa le schimb. Prefer s-o vand f ieftin si cu diferenta sa iau altceva. Momentam am vazut un canon pixma IP4700, la 4 mil. merita? se face refill usor? astept pareri/sfaturi, va multumesc.


Salut.
Eu folosesc canon si nu iti recomand sa achizitionezi imprimanta canon daca doresti sa faci refil. Eu am stricat un cap de imprimanta canon ( s-a infundat ) si a costat foarte mult ( cam cat am dat pe imprimanta) unul nou, in monentul de fata folosesc numai cartuse originale.

#13
floatunu

floatunu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.01.2007

View Postxkos, on 16th September 2010, 15:35, said:

Rezolvat. Nu pusesem filtrele de aer, mare grija cu ele sa fie puse pe rezervoare tot timpul.

Intentionez sa-mi iau si eu un EPSON P50. Alte opinii/experiente cu imprimanta asta? De asemenea as dori cu tot cu ciss, nu am chef sa am garantie in 2 locuri, am vazut ca se poate si asa...

#14
lazarvili

lazarvili

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2010
nu as recomanda canon , am stricat cateva pana acum , la refil se infunda capul repede , primele serii [ip 3000 , 4000 ] mergeau , astea mai noi nu tin la refil , voi trece la epson

#15
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
P 50 nu se mai gaseste pe nicaieri iar el mai probabil cand or sa reapara ( peste vreo trei patru saptamani ) o sa aiba u pret obscen. Recoamnd modelul PX 660, e multifunctional dar se mai gaseste la un pret decent.
http://www.cissexper...p?id_product=19

#16
tectonius

tectonius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2009
In momentul de fata cea mai potrivita imprimanta pentru imprimat cd/dvd ramane Epson Stylus Photo P50. Daca o iei cu tot cu ciss si cerneala pigment (ca sa nu ti se stearga culorile) chiar daca ai dat ceva mai multi bani, te'ai asigurat ca poti printa mii de cd/dvd'uri. O mai gasesti aici. In curand s'ar putea sa dispara si asta de pe piata asa cum s'a intamplat si cu predecesoarea sa R285.

#17
floatunu

floatunu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.01.2007

View Posttectonius, on 9th May 2011, 10:21, said:

In momentul de fata cea mai potrivita imprimanta pentru imprimat cd/dvd ramane Epson Stylus Photo P50. Daca o iei cu tot cu ciss si cerneala pigment (ca sa nu ti se stearga culorile) chiar daca ai dat ceva mai multi bani, te'ai asigurat ca poti printa mii de cd/dvd'uri. O mai gasesti aici. In curand s'ar putea sa dispara si asta de pe piata asa cum s'a intamplat si cu predecesoarea sa R285.

Am reusit intr-un final sa achizitionez un Epson P50 cu ciss si dupa aproape o luna de utilizare pot constata urmatoarele:
1. Resetarea cartuselor se face relativ usor si este accesibil butonul de reset. Trebuie doar sa fii atent la instructiuni.
2. Cand se termina un cartus, si trebuie sa-i faci reset, aproape sigur vor fi ratate 2-3 printuri. Trebuie date in plus vreo 2-3 head cleaning-uri.
3. Culorile sunt exceptionale, mai ales cand printezi cu "Enhance color". Atentie ca trebuie bine calibrat monitorul sau detectate diferentele de nuante la culorile calde. In rest e ok.
4. Consumul nu prea se simte si am printat si DVD-uri si A4 si foto mai mici, toate pe hartie foto. In functie de calitatea hartiei, printul este diferit ca si culoare, nuante. Banuiesc ca e normal intr-o anumita masura. Inca nu am reincarcat ciss-ul sa vad daca difera cerneala, asa a venit.
5. Trebuie bine observat si modul de reincadrare la printuri foto. Altfel taie din margini si nu e foarte placut.
6. Printeaza mai incet, dar bine.
7. Din cate am inteles e recomandat sa se pastreze acelasi tip de cerneala pe durata utilizarii cartuselor. Mi se pare logic (in special pentru firmele producatoare :) ).


Am observat ca a crescut pretul pe piata la P50 si exista si un PX660, la un pret si mai ridicat. Banuiesc ca P50 va disparea. Logic.

Nu am folosit Canon, dar stiu pe cineva care din cauza utilizarii incorecte, banuiesc, se chinuie cu un IP4600 si un IP4850 tot cu ciss. Ceea ce m-a determinat sa-mi iau Epson. La primele utilizari nu prea am inteles care e treaba cu head cleaning-ul. Recomand tuturor, indiferent de tipul de imprimanta, sa citeasca bine instructiunile de folosire si alte tips-uri de la alti utilizatori. Eu mi-am petrecut mult timp sa inteleg modul de functionare si diferentele la printuri, si inca mai am multe lucruri de observat.

Alta chestiune de recomandat este folosirea consumabilelor de calitate (cerneala, hartie), nu recomand printurile color pe hartie A4 normala. Mi s-a infundat de 2 ori capul de printare si a trebuit sa-i dau head-cleaning. Niciodata la hartie foto sau DVD-uri. Si la prima punere in functiune a trebuit sa-i dau head-cleaning (a fost adusa prin curier). Cam atat despre P50 dupa o luna.

#18
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
stie cineva m-ai avizat, cam care ar fi diferentele intre epson P50 si epson PX660 in afara de faptul ca ultima este multifunctionala?

Edited by vad, 22 June 2011 - 10:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate