Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tehnici de filmare (2)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2988 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
O sa continuam aici topicul vechi, cu reguli noi : este singurul topic care va mai permite subiectul NBC (nunti botezuri cumetrii). Pentru ca eu m-am saturat si vroiam chiar sa interzic acest subiect pe forum, ati avut noroc ca s-a oferit sa il modereze Mtz, el fiind probabil cel mai potrivit (nu are nici o treaba cu filmarea la aceste evenimente, nu mai poate fii acuzat de nimic) si avand deci si puterea si obiectivitatea de a taia in carne vie de acum incolo pe oricine nu se poate stapani de la certuri si orgolii intre filmaci genialii neintelesi dar agresivi, indiferent cine sunt si de unde vin ei.

Prin urmare:

1. ATENTIE LA COMENTARII, CRITICI SI PARERI. Nu poti sa nu fii agresiv, nu postezi. Esti atacat, nu raspunde cu aceiasi moneda, ai report post. Daca nu il folosesti si te incingi cu celelalt la harta, esti practic la fel de vinovat. In rest exista PM pentru impresiile care nu aduc nici un plus de valoare threadului sau pentru discutii personale pe marginea clipurilor postate.
Cel mai bine este sa respectati pe toata lumea (chiar daca munca nu va treeste respectul cuvenit) si totul va fi ok.

2. FARA PUBLICITATE. Iti protejezi munca cu un watermark care contine nickul tau sau orice altceva, dar fara telefoane, emailuri sau site-uri. Fara ecrane introductive cu date de contact sau linkuri externe prin care cauti sa te autopromovezi(asta este o regula care exista si acum deja in regulamentul general dar nu vor mai fi permise nici un fel de incalcari)

3. NU MAI POSTATI ORICE. Masurati de 10 ori si taiati odata. Daca vreti sa aratati lumii ceva, puneti numai spuma materialelor pe care sunteti in stare sa le produceti. Daca puneti un clip cu cel mai de neam prost eveniment, cu cei mai nefotogenici clienti din lume, cu cea mai neinspirata coloana sonora si cele mai de 3 lei efecte papagalicesti, lumea va va judeca pe drept cuvant, ca de altceva mai bun nu sunteti in stare.
Nu se mai accepta FLOOD-ul, adica postarea de "n" clipuri farala kilogram, fara nimic nou/diferit/deosebit intre ele. Cei care lucreaza la metru, sa stea departe si sa se gandeasca bine de tot inainte sa publice ceva.

4. NU MAI CERSITI MATERIALE. Cine vrea posteaza, cine nu, nu. Nu e nimeni obligat sa demonstreze nimanui nimic. Nu trebuie sa fii super tare in camera sa-ti exprimi parerea, dar aceasta ori o argumentezi, ori taci. Si unde nu e bun simt, o sa fie TRASH CAN-ul sau WARN-ul de la Mtz.

5. NU UITATI : ORICE ALT TOPIC DESCHIS CU SUBIECT ADIACENT SE STERGE FARA COMENTARII, IAR RECIDIVA SE PEDEPSESTE CU BAN.

Regulile acestea sunt pentru useri si nu se aplica stafului de conducere (e un regulament facut de noi, nu e o lege deasupra tuturor). Respectati pe cei care isi pierd timpul si nervii sa tina aceasta sectiune in viata.
In principu, incercati sa fiti cat mai ontopic si sa nu uitati ca interesant este threadul prin discutiile adiacente constructive de pe marginea unui clip mai mult decat clipul in sine.

#2
TheNimda

TheNimda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2007
Pentru ca e primul clip postat aici si pentru ca nu am "prieteni" in zona, imi fac curaj si postez eu.
AICI
Va rog dati incet, sunt la inceput!

#3
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
@ TheNimda
Frumos. Am vazut si vreo doua sarituri peste ax in partea finala a clipului dar in general chiar mi-a placut. Poti sa-mi spui cu ce camera ai filmat. Calitatea imaginii mi s-a parut foarte buna. De asemenea balansul de alb a fost excelent. Keep up the good work!

#4
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Per ansamblu OK. Ce nu mi-a placut: numarul mare de poze inainte de aruncatul buchetului, la inceput erau cateva cadre care mi se pareau de umplutura, fluturele mai merge dar statuia aceea din lemn nui vedeam rostul plus ca la partea cu intratul in sla si un pic dupa nici nu prea este pe muzica, in schim pe beaturile din refren le-ai nimerit de minune.

Cu siguranta mirii au fost multumiti si pe buna dreptate

p.s In schimb as avea ceva mai mult de comentat la fotograf. Am vazut cateva cadre descentrate altele strambe ....

Edited by glido, 31 October 2007 - 14:26.


#5
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Multe cadre slabe, greseli de editare f. multe, poze proaste.

#6
TheNimda

TheNimda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAnkh, on Oct 31 2007, 14:51, said:

Multe cadre slabe, greseli de editare f. multe, poze proaste.

Nu contest asta, multumesc pentru sinceritate.
As aprecia cateva amanunte legat de greselile de editare.
Pozele nu imi apartin si recunosc ca m-am grabit si nu am stat sa aleg.

#7
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Tre sa intreb ceva, sa ma lamuresc pentru a nu face greseli, pt ca abia acum mi-am dat seama la ce va referiti cand spunetzi de NBC!

Aici avem voie doar sa postam clip-uri de nunti sau de acest gen?

daca vin cu un alt clip, alt gen... nu mi-am gasit topicul? caut in alta parte?!

#8
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postpickone, on Oct 31 2007, 15:06, said:

Tre sa intreb ceva, sa ma lamuresc pentru a nu face greseli, pt ca abia acum mi-am dat seama la ce va referiti cand spunetzi de NBC!

Aici avem voie doar sa postam clip-uri de nunti sau de acest gen?

daca vin cu un alt clip, alt gen... nu mi-am gasit topicul? caut in alta parte?!
Tocmai ca ar trebuii evitat cele de nunti ca-l scoatem pe GunX din sarite  ;)  deci orice clip/documentar e binevenit

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pickone ti-am zis, daca nu e de nunta, pune unde vrei (daca vrei sa provoci/iei la intrecere cu cineva pune la provocare, daca vrei doar comentarii pune aici), singura restrictie este cele de nunta sa nu fie in alta parte decat aici, atata tot

Edited by GunX, 31 October 2007 - 15:50.


#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
NBC: AICI :)

#11
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
:clapping: impresionanta desfasurare de forte.
Un singur comentariu:
L-as fi inzestrat si pe cameramanul steady cu un wide, nu ca ar fi  taiat capete ci doar ptr efect.
In rest montaj super.

#12
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Merci, nu am wide.

#13
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostAnkh, on Oct 31 2007, 17:03, said:

NBC: AICI :)

eu observ 2 lucruri unde eu as umbla. as fi folosit tranzitii prin alb, nu prin luminanta ca sa nu ramina contururi ca la film vechi.
iar la secventele unde ai schimbat cadrul dupa ritm, cum e pe la 0:15, unghiurile sunt asa diferite si personajele in cu totul alte pozitii ca iti ia putin sa bunghesti si abia cind ai reusit s-a schimbat. fara sonor e si mai vizibila treaba. cred ca era mai bine sa fii facut asta cu bucati dintr-un singur clip. si mai poti sa folosesti tot o tranzitie prin alb (dar nu liniara, spline rapid cu etaj lung ) si sa pinzi ritmul doar pe mijlocul curbei sa nu aiba ruperi bruste, eventual pe 2 masuri nu chiar pe fiecare

Edited by sorin79, 31 October 2007 - 16:50.


#14
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostAnkh, on Oct 31 2007, 16:03, said:

NBC: AICI :)
Prima data l-am vazut fara boxe si am zis Hoppa Ankh media a dat-o in bara cand am vazut acele secvente scurte scurte. Apopi am pus boxe si ...  :clapping:
Cu o singura observatie: la intrarea in sala (si nu numai) poate dadeam un sut in funduletul fotografului
si parca unul din fade in black a fost un pic mai lung

Indrazsnesc si eu desi nici de departe nu e la nivelul celor vazute peaici:aici

stiu stiu Pinnacle si alea alea fotograful cu un amarat de obiectiv de kitt, cand coboara mireasa din masina e urat gardul, faza cu glezna e prea lunga, cam prea multe cadre cu grupulete de pozat (dar e sedinta foto asta este), si efectul acela de fade in white pe beat mai degraba da impresia de defect decat efect . :D
si acum dati in mine fara mila ca altfel nu invat. Sunt greu de cap

Edited by glido, 31 October 2007 - 17:15.


#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu-mi place :P

ma rezum doar la critica constructiva a ce m-a derajat cel mai mult, ce e bine stie el Ankh ca nu face asta de ieri, de azi :)

filmarea multicamera s-a facut cat mai tehnic si nu a mai ramas deloc loc de artistic, singura parte in care s-a incercat salvarea partii asteia a fost la editare.

adica s-a tras la mai multe camere (cum zice si florinelul desfasurare ampla de forte) dar toate au vanat diverse planuri mai mult sau mai putin generale, cum i-a venit pe moment sa fie cat mai sigur ca nu rateaza nimic : motiv pentru care nu ai detalii, nu ai prim planuri, nu ai reactii de acolo, din "sufletul lor". ai doar cadre "de pe margine". luxul la mai mult de o camera generala de siguranta este sa ai de ex "da"-urile la prim plan, emotia mirelui/miresei pe tot ecranul si cat mai multe "show off-uri" de camera suprapuse peste planul general (defocusuri, transuri, lifturi, orice plomba in racord perfect care isi permite sa dea super valoare daca se trage bine dar sa nu fie nici dezastru daca din ghinion iese gafa in moment cheie).

stiu perfect factorul psihologic ca organizare la asa eveniment, fiind nunta de amploare cu buget mare : e filmat cu frica sa nu cumva sa se scape ceva. pentru ca trebuie curaj sa dai zoom cat te tine sa prinzi un sarut pe cununa, o umbra pe perete la un sarut, o strangere de maini la vals sau sau o amorsa de artificii la tort, sansa fiind uneori mica sa mearga, insa si daca intra...

montajul e ok, dar cuturile alea scurte ma oftica (daca vrei sa iei ochii cu ceva scurt pe beat, foloseste ori ceva cu super racord, ori doar un "pump" pe luma/levels, sau un zoom digital al aceluiasi cadru, nu atat de diferit)

in rest, good job.

#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
poftiti ca nu am mai pus demult, un NBC si de la mine : aici

#17
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
:D partial aveti dreptate toti. Ce pot sa spun public e ca mirii nu au avut "emotii' care mile-as fi dorit (au fost 5 camere, una ar fi trebuit totusi sa prinda ceva si alea care au fost nu dadeau prea bine). Oricum, daca l-as mai face odata ar iesi altfel, dar trebuie sa mergem inainte. :D. Cea mai grea parte e sincronizarea, trebuie comunicatii beton si 1 om pe mixer.

#18
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
pe mine m-a deranjat tare cadrul de la secunda 30 si mi se pare cam spooky cel cu cutitul de la 3 si 18.
In rest, e ok. parca undeva noaptea se simte mai multa "forta" in montaj decat la inceput. dar e ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate