Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fahrenheit 9/11

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Vad ca nimeni nu vorbeste de filmul asta, desi e demult disponibil pe internet, si Michael Moore insusi a declarat ca asta nu-l deranjeaza, ci dimpotriva.

Va recomand cu caldura sa-l vedeti. Cei care au vazut - si au inteles - "Bowling for Columbine" stiu la ce sa se astepte. Filmele lui Michael Moore ridica valul de pe unele aspecte ale societatii americane, in mod traditional ascunse vederii. Nu e vorba de critica de dragul criticii (lasind deoparte faptul ca nu prea sint multi care fac asta in State, avind in vedere cit de impopulari si detestati ii face acest lucru), ci de patriotism real. In loc sa vedem, ca in filmele lui Spielberg sau Michael Bay, cum eroul american salveaza lumea, pe fundalul unui steag american filfiind mindru in briza, Michael Moore ne arata o femeie care si-a trimis baiatul in armata, si abia dupa ce l-a pierdut in Irak intelege ca i-a insuflat valorile gresite.

Americanii sint un popor trist, poate mai trist decit orice alta natie - in pofida faptului ca sustin contrariul, si bunastarea materiala ii orbeste...    iar atunci cind materialismul devine predominant, cuim e in cazul actualei administratii Bush jr., toate celelalte lucruri devin secundare si lipsite de importanta.

In plus, Romania ia un bobirnac de la Moore pentru graba disperata de a se alatura coalitiei americane, in contra restului Europei... bineinteles, o referinta la Dracula e obligatorie... va multumim, inca o data, conducatori iubiti!

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
http://www.sundayherald.com/43167


NO comment...

#3
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
In primele 3 zile de la lansarea in cinematografe, a avut incasari de peste 21 mil. $. In acest moment este pe locul 4 la incasari in USA cu 81 mil. $

MOVIE TICKET SALES for the first 3 days in cinema

Fahrenheit 9/11 $21.8 mil
White Chicks $19.6 mil
Dodgeball $18.5 mil
The Terminal $13.9 mil
The Notebook $13 mil
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban $11.4 mil
Shrek 2 $10.5 mil
Garfield: The Movie $7 mil
Two Brothers $6.2 mil
The Stepford Wives $5.2 mil


#4
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Vin si intreb:
- lumea se plangea pe forum despre ineptiile pe care ei nu le mai suporta din filmele americane...
- acest film este inca o dovada ca publicul american este prost, indoctrinat si nu se uita decat la filme Hollywood-iene cu happy end si cu eroi de plastilina.
- cenzura inca functioneaza in America, dovada ca Moore este speriat ca filmele sale vor fi interzise si de aceea le distribuie pe p2p;

Quote

...
Americanii sint un popor trist, poate mai trist decit orice alta natie - in pofida faptului ca sustin contrariul, si bunastarea materiala ii orbeste... iar atunci cind materialismul devine predominant, cuim e in cazul actualei administratii Bush jr., toate celelalte lucruri devin secundare si lipsite de importanta.
...


Hahahaha... inca unul care a inteles America urmarind cu atentie si intelegand filmele lor... welcome!

P.S. Imi place ideea ta despre Europa vs. America, ai uitat sa mentionezi pe ce planuri se desfasoara? Politic, economic, social sau e generalizata? Cu siguranta ca alierea Romaniei de o parte sau de alta va fi un factor decisiv in stabilirea invingatorului... caci asta asteptam cu totii infrigurati, sa aflam cine-i invingatorul... , nu?
brrrrr


:asthanos:

#5
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Multi prosti au sarit in gradina lui Moore.

#6
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Mai rau e cati "stim" adevarul si ne permitem sa vorbim.

#7
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Lady in Red, poate reusesti sa-mi explici ce vrei sa spui cu replica ta, caci e prea smechera ca s-o pot intelege...

#8
Merin

Merin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.03.2004
stiu ca nu aici se cer subtitrari dar nu cumva are cineva la filmul asta, ca as dori si eu sa-l vad....

#9
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Merin cere si ti-se va da dar unde trebuie.


Mersi

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by Lady_in_Red


P.S. Imi place ideea ta despre Europa vs. America, ai uitat sa mentionezi pe ce planuri se desfasoara? Politic, economic, social sau e generalizata? Cu siguranta ca alierea Romaniei de o parte sau de alta va fi un factor decisiv in stabilirea invingatorului... caci asta asteptam cu totii infrigurati, sa aflam cine-i invingatorul... , nu?
brrrrr


:asthanos:


tare e faptul ca romania incearca sa stea cu fundul in 2 luntre! parerea mea ca o sa cada cu fundul in apa!

#11
galiev

galiev

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.07.2004
Uitati-va si la Canadian Bacon...e super film. 911 e genial si atat.

#12
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Genial?!? saracii de noi, unde am ajuns...

#13
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
am vazut si eu "celebrul" film de a luat Palm D'or la Cannes 2004.

am fost destul de uimit de anumite detalii prezentate... detalii care starnesc un ras... destul de amar.

cred ca niciodata nu vom afla adevarul "adevarat" in ceea ce priveste anumite trepte ale istoriei

niciodata nu vom ajunge la capetele tentaculelor "caracatitei"

un documentar bine facut, exact la ce ma asteptam din partea regizorului documentarului "Bowling For Columbine"

acum... despre premiu: sub nici o forma nu mi se pare corect sa pui un film (care pana la urma nici macar artistic nu e) cu mesaj politic inaintea unor filme cu adevarat "artistice". trebuia acordat un premiu special, eventual (pentru documentare or something). observ ca de 3 ani, numai productii americane iau Palme D'or la Cannes. cum e posibil asa ceva? nu vi se pare "putin"cam dubios, avand in vedere ca singurul film american care a luat "titlul suprem" in competite a fost capodopera lui Quentin Tarantino, Pulp Fiction (1994) ???

#14
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004
sunt prea multe coincidente, si cred ca exista un sambure de adevar in afirmatiile lui moore. oricum el a facut un mare rau americii ca a scos acest film, pentru ca va creste antipatia pe care unii o poarta acestei tari. cel mai mult va avea de suferit armata americana, si mi-e mila pentru familiile soldatilor. inchipuiti-va cum va reactiona un irakian care a pierdut pe cineva apropiat (marea majoritate) si vede acest film.


"Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace..."

#15
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
va reactiona absolut normal... nu prea diferit de cum ai reactiona tu sau eu sau oricine altcineva.

ce ti se pare atat de "(mare) rau" in incercarea de a afla pana unde se intind tentaculele caracatitei?

#16
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004
nu ai citit atent sau nu m-am exprimat eu clar.  moore a facut un bine restului lumii cand a scos acest film, dar un mare rau AMERICII (aka statelor unite). deoarece nu cred ca armata americana se va retrage din irak, vor muri in continuare multi oameni nevinovati.

#17
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
wrath...gandirea ta ma depaseste.
Era mai bine ca americanii sa voteze din nou aceeasi persoana (pt ca asa le spune Britney Spears) si sa continue masacrul din Irak si cine stie cate altele ?

#18
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004
si ce te face sa crezi ca venirea democratilor la putere va coincide cu retragerea trupelor din irak? in primul rand ca e vorba de "mandria americana" si de interese, si apoi gandeste-te ce se va alege din irak, daca fortele aliate parasesc zona. va fi un haos total, lupte civile si alte nenorociri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate