Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radio Scanner si Frecventele Alocate In Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
705 replies to this topic

#595
perfidus

perfidus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2009
Banda 136-174MHz o folosesc cam toate statiile radio de taxi in FM VHF. Acum depinde de oras, prin Craiova cele mai multe sunt in zona 147 - 152 MHz.

#596
dodotm

dodotm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.04.2007
Aveti careva frecventele radio de taxi din Timisoara?

Mersi

#597
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Eu am gasit niste sunete ciudate la anumite intervale de timp pe frecventele 169.175 si 173.775, zona Mures.

#598
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Prin radio se transmit si date, nu doar voce umana modulata in frecventa, mai pot exista interferente si alte lucruri sau chiar voce modulata digital.

#599
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Pana ce imi dau si eu licenta de Radioamator raman doar la ascultare.

Eram curios daca reusesc sa scanez macar un VHF sa gasesc frecventele radio de la Taxi (just for fun), insa nimic, pauza completa. Am scanat de vreo 4-5 ori cu antena exterioara de la NAGOYA UT-106 si UT-102, nimic.

Ca si "scanner" am folosit un Baofenv UV-9R Plus, l-am luat ca si jucarie portabila, folosit in PMR pe LOW, nu am masurat ce putere scoate pe LOW, insa a fost folosit doar for fun, pentru maxim 10-15 minute.

#600
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Aici e o lista cu semnale digitale ce le si poti asculta si vezi cu care se potrivesc cele gasite de tine.
Datele pentru examene se aproprie:
- București 12-14 aprilie 2022
- Timișoara 28 aprilie 2022
- București 9-10 mai 2022
- Cluj-Napoca 10-12 mai 2022
Te-ai inscris, ai citit regulamentulde pe site de la ANCOM?  Materiale ajutatoare sunt aici, inclusiv un simulator pentru examen.

#601
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Trebuie sa dau pentru categoria IV prima data, si din pacate acolo nu primesc indicativ.. Deci voi fi pe tusa inca 1 an minim, de cand imi iau categoria IV.

Pana atunci... astept sa vina frecventa pe care am inchiriat-o de la ANCOM.

Ceea ce am gasit eu pe frecventele mentionate anterior seamana foarte mult cu -> https://www.sigidwiki.com/wiki/Autocab

Insa.. oare se foloseste un tip de criptare? CTCSS si DCS exclus, ca atunci nu ar trebui sa aud nimic daca ei emit cu CTCSS sau DCS. Ma insel?

#602
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Citeste te rog regulamentul, ai link, vezi pagina 3. Primesti indicativ si la clasa 4-a si nu dai proba de radiotehnica sau daca nu ai 14 ani, daca vrei sa fie usor sau poti da direct pentru clasa a 3-a, dar acolo dai si radiotehnica.

#603
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Am reusit sa vorbesc cu niste taximetristi pe 145.255 folosind baofeng-ul meu, mi-au promis ca voi fi gasit si pedepsit pentru intruzie dar in curand ma intorc in tara mea de origine deci nu ma ingrijorez Posted Image  Curajosilor asta are fi pontul vostru.

#604
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Sigur erau taximetristi cei de pe 145.225MHz.
Cand vei dori sa parasesti Romania, vei oprit si intrebat.

#605
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 Swagger, on 24 martie 2022 - 20:52, said:

Trebuie sa dau pentru categoria IV prima data, si din pacate acolo nu primesc indicativ.. Deci voi fi pe tusa inca 1 an minim, de cand imi iau categoria IV.

Pana atunci... astept sa vina frecventa pe care am inchiriat-o de la ANCOM.

Ceea ce am gasit eu pe frecventele mentionate anterior seamana foarte mult cu -> https://www.sigidwiki.com/wiki/Autocab

Insa.. oare se foloseste un tip de criptare? CTCSS si DCS exclus, ca atunci nu ar trebui sa aud nimic daca ei emit cu CTCSS sau DCS. Ma insel?

CTCSS si DCS iti deshid Squelch-ul. Nu este criptare este un ton de control/indentificare ce insoteste transmisia. Practic daca emiti cu o statie pe freq si nu transmiti si tonul CTCSS statia destinatie nu iti deschide canalul. Idem la receptie.  Este ca un filtru sa te asiguri ca nu iti intra altii pe freq. Practic poti emite pe aceeasi freq mai multe grupuri folosind diferit CTCSS .

Practic poti receptiona un semnal CTCSS cu un scaner dar nu poti emite cu o statie decat iti setezi pe statie atat la emisie cat si la receptie acel cod CTCSS.

 Swagger, on 24 martie 2022 - 19:33, said:

Ca si "scanner" am folosit un Baofenv UV-9R Plus, l-am luat ca si jucarie portabila, folosit in PMR pe LOW, nu am masurat ce putere scoate pe LOW, insa a fost folosit doar for fun, pentru maxim 10-15 minute.
Baofeng-ul ala scaneaza doar frecventele salvate . Nu scaneaza benzi de freq.

 Turcalet, on 27 martie 2022 - 09:11, said:

Am reusit sa vorbesc cu niste taximetristi pe 145.255 folosind baofeng-ul meu, mi-au promis ca voi fi gasit si pedepsit pentru intruzie.
Urat, foarte urat.
Ramai pe ascultare  Nu ai spirit de radioamator.

#606
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Tonurile respective sunt un filtru sa nu auzi tu decat pe acei care au setat la emisi tonul respectiv. Dar daca nu pui limita de ton(CTCSS sau DCS, PL cum mai zic unii) statia ta/scanerul tau iti scoate pe audio tot ce receptioneaza cu ton setat la emisie sau nu.
Nu UV9R, dar la UV5R, in modul VFO la scan ia si scaneaza frecventa cu freventa, dupa cum e pasul setat. Parca asa era...

#607
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
UV-9R scaneaza intre 400.000 si 519.987 MHz in banda de 70cm, iar in banda de 2m incepand cu 130.000 pana la 178.987 MHz. Pas cu pas...Merge.
Se poate comuta intre "frecventa" sau "presetari".

73!

#608
Anger5

Anger5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2006
In caz de urgență (accident montan de ex. se presupune că nu există telefon mobil) Este vreo frecvență pe care se poate lua legătura cu cineva pentru ajutor?

#609
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 29.03.2017

 Anger5, on 15 aprilie 2022 - 19:34, said:

In caz de urgență (accident montan de ex. se presupune că nu există telefon mobil) Este vreo frecvență pe care se poate lua legătura cu cineva pentru ajutor?
drona de la Vodafone

#610
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Ca sa aduca cei de la Salvamont drona de la Vodafone trebuie sa ii anunte cineva: muntele/zona si ca e nevoie de ei/echipamente
Exista 121,5MHz dar e doar pentru aviatie, exista 406MHz pentru PLB si monitorizat de sateliti sau SPOT pe la 1,6GHz tot prin satelit. Iar pentru terestru exista repetoare radioamatoarilor sau sateliti, inclusiv statia internationala spatiala, dar nu au o frecventa standard. In functie de zona/teren te documentezi, testezi (daca esti autorizat ca radioamator) si poti cere ajutor.
Sa te batezi ca cu ajutorul unui Baofeng poti cere ajutorul fara sa stii cateva lucruri e prea mult. In Retezat spre exemplu folosind infrastructura din Serbia si Bulgaria, imi luam prognoza meteo si la 4 dimineata. Din creasta (vf Papusa, Peleaga, Custura) vorbeam pana in Moldova, printr-un repetor in Ceahlau.

#611
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
In Mures e liniste pe VHF, nu am gasit nimic relevant la scanare, exceptie niste posturi de Radio pe care nici nu m-am obosit sa stau sa le caut pe net.

Ciudat ca nu am gasit pana acum la scanare in VHF nicio companie de Taxi :).

#612
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Daca ai noroc, poate intra ceva in Airband de la 130.000 in sus. Baofengu nu poate mai jos...In Romania nu am prins insa nimic acolo, nici n-am stat prea mult la panda. In schimb in Germania intra o gramada. Is multe aeroporturi. Dar e plictisitor cu timpul. Nici nu prea e permis.

In rest, daca cunosti frecventele, poti asculta repetoarele in banda de 2m (si in banda de 70 cm!) Asta fac in concediu acolo, zona Mures-Sibiu. Depinde de pozitie, de antena... cu "ciotul" din dotare nu faci tu prea multe.
Eu folosesc alternativ o Diamond SRJ77CA si o Diamond X-50. Daca ai noroc s-ar putea sa prinzi si cate o conversatie de pe ISS. Daca mai transmit. In ultima vreme e cam liniste acolo.
Cam asta ar merge cu petarda. De PMR 446 nu mai zic, ca probabil sti. Insa nu te sfatuiesc sa emiti. Dimpotriva. Fiecare o face pe raspunderea lui.

Am un Baofeng de vreo 2 ani. Il folosesc strict si doar pentru ascultat. Sa asculti radioamatorii este permis. Ma bate gandul si pe mine sa dau pentru licenta, dar aici in Germania.
Mereu eram de parere ca banda de 11m e de ajuns, cu timpul insa mi-am dat seama ca as vrea mai mult.

73!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate