Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Radio Scanner si Frecventele Alocate In Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#19
daniborca

daniborca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.10.2003
Este cineva din Timisoara in zona?

#20
Alex_golf

Alex_golf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.11.2007

View Postkavaler77, on Jan 28 2008, 01:05, said:

Sal

Cu frecvente din cluj va pot ajuta si eu daca va e util!

chair te rog, ti-am trimis si pe pm dar vad ca nu raspunzi :( si chiar as avea nevoie de frecv. folosite in cj! ms mult

#21
kavaler77

kavaler77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.01.2005

View PostAlex_golf, on Feb 14 2008, 13:30, said:

chair te rog, ti-am trimis si pe pm dar vad ca nu raspunzi :( si chiar as avea nevoie de frecv. folosite in cj! ms mult

ai primit raspuns

#22
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

View Postkavaler77, on Feb 14 2008, 23:46, said:

ai primit raspuns

Oare e asa de secret incat sa nu poti posta in vazul tuturor?
Te rog atunci si eu sa-mi dai un PM cu acelasi raspuns...Multumesc

Cata

#23
Alex_golf

Alex_golf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.11.2007

View Postvideosuzy, on Feb 15 2008, 00:41, said:

Oare e asa de secret incat sa nu poti posta in vazul tuturor?
Te rog atunci si eu sa-mi dai un PM cu acelasi raspuns...Multumesc

Cata

el se referea la frecventele mai joase si interesante unde sta politia, jand, salvarea, etc...nu la 400 unde am cerut eu :P

#24
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

View PostAlex_golf, on Feb 15 2008, 00:46, said:

el se referea la frecventele mai joase si interesante unde sta politia, jand, salvarea, etc...nu la 400 unde am cerut eu :P

Si revin cu intrebarea si mai nedumerit...de ce pe PM si nu...la liber???  :huh:

Cata

#25
Alex_golf

Alex_golf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.11.2007

View Postvideosuzy, on Feb 15 2008, 01:47, said:

Si revin cu intrebarea si mai nedumerit...de ce pe PM si nu...la liber???  :huh:

Cata

simplu :P, pt ca l-am intrebat eu pe privat si apoi am scris si in topic.

#26
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006

View Postrvic77, on Nov 2 2007, 10:15, said:

Ai grija cum asculti si ce faci pe strada, am un amic (radioamator) ce are o portabila Motorola si a fost oprit de multe ori de politisti sa-l intrebe de sanatate. E drept ca seamana foarte mult statia lui cu statia lor, si a fost bine  ca a avut autorizatia, factura si canalele memorate (programate la service autorizat) ! Eu am o liniara si autorizatia dar de sanatate nu m-au intrebat ca au zis ca e walky-talky, desi stie mai mult de atat..., iar pe amicul meu il duceau la sectie daca n-avea patalamaua la el

Poti sa ne spui mai multe detalii?... mai ales despre cadrul legal al scannerelor? E ceva de genul cum au fost detectoarele radar inainte de noul cod rutier? Adica aveai voie sa cumperi, dar nu aveai voie sa le folosesti?

#27
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postundesignus, on Mar 12 2008, 13:09, said:

Poti sa ne spui mai multe detalii?... mai ales despre cadrul legal al scannerelor? E ceva de genul cum au fost detectoarele radar inainte de noul cod rutier? Adica aveai voie sa cumperi, dar nu aveai voie sa le folosesti?
Scannerele pot fi comercializate si folosite legal conf. normelor din UE. Cum traim in Ro si legea o face Garcea s-ar putea sa fie probleme daca vrun politai se aude pe jucaria ta. Totusi datorita faptului ca nu prea seamana cu statiile de politisti si pentru ca  n-au emisie nu cred ca e vreo problema sa le folosesti, iar in ultima instanta juridic vorbind tot tu ai dreptate. Unii politai sunt cuprinsi de zel pentru ca intradevar au aparut niste dilii ce fac misto de ei pe frecventa lor, dar sansa ca sa-i prinda la un control de rutina tinde spre 0 ca n-or fi nici aia tampiti  :D
In tari civilizate si chiar in Bulgaria comunicatiile politiei, pompierilor si majoritatea comerciale sunt pe digital si aici daca faci rost de interfata si ii asculti si te prind e de rau (e si cadru legal la interceptarea digitala) Deocamdata e adevarat ca in analogic practic nu exista nici o protectie si e absurd sa le interzici.

#28
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Ma gindeam ca un astfel de scanner e mai bun decit o statie CB, pentru ca ofera acces la mai multa informatie si nu am nevoie de antena externa, acumulatori mari, etc. Nu se pune problema de facut misto, pentru ca cel putin un scanner nu emite, doar receptioneaza. Indivizi care fac misto (emit pe frecvente fara autorizatie, suna la 112 si raporteaza bombe care nu exista, etc.) vor exista mereu. La fel si politistii care fac exces de zel.
In cazul in care se vor introduce si la noi comunicatii digitale, probabil ca o alegere mai buna e o statie CB.

#29
kavaler77

kavaler77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.01.2005

View Postrvic77, on Mar 12 2008, 14:00, said:

Scannerele pot fi comercializate si folosite legal conf. normelor din UE. Cum traim in Ro si legea o face Garcea s-ar putea sa fie probleme daca vrun politai se aude pe jucaria ta. Totusi datorita faptului ca nu prea seamana cu statiile de politisti si pentru ca  n-au emisie nu cred ca e vreo problema sa le folosesti, iar in ultima instanta juridic vorbind tot tu ai dreptate. Unii politai sunt cuprinsi de zel pentru ca intradevar au aparut niste dilii ce fac misto de ei pe frecventa lor, dar sansa ca sa-i prinda la un control de rutina tinde spre 0 ca n-or fi nici aia tampiti  :D
In tari civilizate si chiar in Bulgaria comunicatiile politiei, pompierilor si majoritatea comerciale sunt pe digital si aici daca faci rost de interfata si ii asculti si te prind e de rau (e si cadru legal la interceptarea digitala) Deocamdata e adevarat ca in analogic practic nu exista nici o protectie si e absurd sa le interzici.

In SUA este legal vanzarea, cumpararea si detinerea a astfel de aparate. Chiar se dau si frecventele ...
Este un singur punct "amendament" sa zic asa in legea respectiva.

In masina care se afla in miscare NU este permisa ascultarea benzilor de politie. Ca urmare poti sa-l ai in masina dar sa NU asculti politia cand masina este in miscare. In rest sa stai tot timpul cat ai liber pe frecventa lor... :)

Asa si cu bauturile alcoolice de exemplu tot in SUA. In habitaclul masinii NU este permisa sa ai bauturi spirtoase. Nu conteaza ca este deschisa sau nu, NU ai voie. Cumparaturile ti le pui in portbagaj....

#30
vlupescu

vlupescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.06.2004
recomand BC 246T ... super adevarata jucaria ... pacat ca nu receptioneaza cum trebuie in toate zonele din Bucuresti dar... isi face treaba :D

#31
laur70

laur70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 30.07.2003
Salut,

Pentru cei interesati sa asculte online traficul de pe diferite aeroporturi: http://www.liveatc.n...nternational-eu. Aici se afla si Aeroportul Otopeni si frecventele pe care emite.

#32
sere4uall

sere4uall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.04.2008
buna, sa inteleg ca eu daca imi cumpar asa ceva http://www.midland.r...-with-radio.php pot sa ascult frecventele politiei rutiere in special ma intereseaza + renumitul canal 22 in timp ce conduc? ce acoperire are un astfel de  scanner precizez ca ma intereseaza doar sa ascult nu mai mult nu am intentii necurate :D e de ajuns acest scanner?

#33
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Poti sa-i asculti deocamdata daca pui si antena VHF pentru 136-173 Mhz, CB are frecventa 27 Mhz si bineinteles ca iti trebuie alta antena. La banii astia (500) mai bine iti iei o statie CB cu antena auto si ai si avantajul ca poti vorbi  :coolspeak: , scannerul e util daca te pasioneaza fenomenul radio, sa experimentezi diferite antene, etc, el nu e un aparat dedicat intr-o banda, iar performantele sale sunt mai mici decat ale unei statii calate pe un domeniu restrans de frecvente.
Oricum politia va trece mai devreme sau mai tarziu pe digital si nu o vei mai putea auzi.

#34
sere4uall

sere4uall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.04.2008
nu am cunostinte asa de mari in domeniu ... nu inteleg tu spui ca doar prin faptu ca pun o antena VHF o sa pot sa prin frecvente intre 136-173 dar scanerul permite asa ceva? ca nu pot sa inteleg daca el nu e facut adica daca din softul lui nu ajunge la frecventele astea... deci sa o iau foarte usor de exemplu : cumpar acel scaner si cumpar si o antena vhf ? si gata asta ar trebui sa imi rezolve problemele?adica o sa pot sa ma joc cu scanerul si sa prin frecventa politiei adica sa selectez din el frecventa pe care o vreau si asta e tot ? ca asta nu inteleg de ce trebuie sa cumpar o antena VHF nu stiu scuze ca nu ma pricep asa bine daca poti sa imi dai mai multe detalii

merci

#35
Dan Teodorescu

Dan Teodorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.12.2005

View Postrvic77, on Apr 22 2008, 08:19, said:

Poti sa-i asculti deocamdata daca pui si antena VHF pentru 136-173 Mhz, CB are frecventa 27 Mhz si bineinteles ca iti trebuie alta antena. La banii astia (500) mai bine iti iei o statie CB cu antena auto si ai si avantajul ca poti vorbi  :coolspeak: , scannerul e util daca te pasioneaza fenomenul radio, sa experimentezi diferite antene, etc, el nu e un aparat dedicat intr-o banda, iar performantele sale sunt mai mici decat ale unei statii calate pe un domeniu restrans de frecvente.
Oricum politia va trece mai devreme sau mai tarziu pe digital si nu o vei mai putea auzi.

Salut,
Intrebarea mea este: pot gasi o statie de emisie-receptie care sa acopere o banda mai larga de frecvente, la fel ca si un scaner? Ce statie sa cumpar pentru a receptiona frecventele 'interesante' din 136-173Mhz? O statie CB e pe la 27Mhz din cate stiu eu.....pot face ceva cu ea sa prinda mai sus (136-173)?
Multumesc anticipat

#36
kavaler77

kavaler77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.01.2005

View PostDan Teodorescu, on May 3 2008, 12:16, said:

Salut,
Intrebarea mea este: pot gasi o statie de emisie-receptie care sa acopere o banda mai larga de frecvente, la fel ca si un scaner? Ce statie sa cumpar pentru a receptiona frecventele 'interesante' din 136-173Mhz? O statie CB e pe la 27Mhz din cate stiu eu.....pot face ceva cu ea sa prinda mai sus (136-173)?
Multumesc anticipat


CB ul prinde numai acele 40 de canale binestiute

Ptr frecventele interesante aveti nevoie de 136 174 mHz.

NU sunt statii care sa aiba si CB si cele mai inalte de peste 136 mHz.

Statii f bune sunt Yaesu , emit pana la 5W depinde cum se seteaza.

Ca idee trebe sa stiti ce frecvente va intereseaza si sa luati statie exact ptr acele frecvente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate