Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

scriere data in excel

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
Mi-am creat niste fisier excel care ma ajuta sa-mi complectez cuponele postale ptr a la trimite clientilor ce trebuie sa plateasca o rata.
Nu reusesc sa-l fac sa-mi scrie aceaisi data in functie de luna in care eu incep sa-l complectez.
Adica daca eu azi pregatesc 10 cupoane pentru urmatoarele 10 rate si scriu cum ca prima rata scade pe data de 25 noiembrie 2007, formula sa-mi scrie automat in celelalte fisiere data de 25 a luni urmatoare. (daca voi schimba data el doar sa-mi scrie acelasi numar dar din luna viitoare)
exista o astfel de formula?

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Nu-s convins daca am inteles exact ce vrei, dar uite formula pentru ce am inteles eu!

=DATE(YEAR(TODAY());MONTH(TODAY())+1;DAY(26))

Iti va afisa intodeauna aceeasi zi, din luna urmatoare, anu curent!

Din nu stiu ce motiv, ziua trebuie s-o pui +1, daca vrei sa-ti afiseze 25.11.2007, la DAY trebuie sa scrii 26!

Edited by Berti, 29 October 2007 - 19:46.


#3
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postionel.sat, on Oct 29 2007, 19:23, said:

Mi-am creat niste fisier excel care ma ajuta sa-mi complectez cuponele postale ptr a la trimite clientilor ce trebuie sa plateasca o rata.
Nu reusesc sa-l fac sa-mi scrie aceaisi data in functie de luna in care eu incep sa-l complectez.
Adica daca eu azi pregatesc 10 cupoane pentru urmatoarele 10 rate si scriu cum ca prima rata scade pe data de 25 noiembrie 2007, formula sa-mi scrie automat in celelalte fisiere data de 25 a luni urmatoare. (daca voi schimba data el doar sa-mi scrie acelasi numar dar din luna viitoare)
exista o astfel de formula?

Eu zic sa incepi sa completezi nu sa complectezi si atunci sigur iti va merge.

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu zic sa-ti menajezi degetele pentru scrierea proiectelor F.S., lasa offtopicu' pe seama altora!

#5
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View PostBerti, on Oct 29 2007, 20:42, said:

Nu-s convins daca am inteles exact ce vrei, dar uite formula pentru ce am inteles eu!

=DATE(YEAR(TODAY());MONTH(TODAY())+1;DAY(26))

Iti va afisa intodeauna aceeasi zi, din luna urmatoare, anu curent!

Din nu stiu ce motiv, ziua trebuie s-o pui +1, daca vrei sa-ti afiseze 25.11.2007, la DAY trebuie sa scrii 26!
scuza-ma o sa incerc sa fiu mai explicit: am 11 foi de calcul in acel document, pe prima foaie introduc datele facturi si ale clientului, introduc manual data cand trebuie sa fie platita prima rata.
In toate celelate 10 foi de calcul mi se creaza un cupon cu rata respectiva, datele facturi si ale clientului, doar ca trebuie sa intervin manual sa introduc data de scadenta din luna urmatoare.
Necunoscand ziua in care apare necesitatea imprimari acestor cupoane, acest document ar trebui sa fie mereu pregatit sa calculeze in automat datele succesive primei rate. (Indiferent care ar fi data primei rate, celelalte formule din cele 10 foi trebuie doar sa-mi afiseze aceiasi zi din luna succesiva.)
Posibil sa nu existe o astfel de formula !

Edited by ionel.sat, 29 October 2007 - 21:26.


#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Daca ai in Sheet1 data curenta in celula A1, atunci in Sheet2, unde vrei sa pui data+1 luna scrii formula:

=DATE(YEAR(Sheet1!A1),MONTH(Sheet1!A1)+1,DAY(Sheet1!A1))

in sheet3, aceeasi treaba doar inlocuiesti cu MONTH(Sheet1!A1)+2 ... si tot asa in fiecare foaie!

P.s. toate celule afectate trebuie sa fie in format data!

Edited by Berti, 29 October 2007 - 21:57.


#7
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View PostBerti, on Oct 29 2007, 22:53, said:

Daca ai in Sheet1 data curenta in celula A1, atunci in Sheet2, unde vrei sa pui data+1 luna scrii formula:

=DATE(YEAR(Sheet1!A1),MONTH(Sheet1!A1)+1,DAY(Sheet1!A1))

in sheet3, aceeasi treaba doar inlocuiesti cu MONTH(Sheet1!A1)+2 ... si tot asa in fiecare foaie!

P.s. toate celule afectate trebuie sa fie in format data!
functioneaza, multumesc mult, doar ca in loc de virgula am inlocuit cu ;
super

#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pai asta difera de la un sistem la altu, depinde cum sunt facute setarile la regional settings! Bine ca te-ai descurcat!

Edited by Berti, 30 October 2007 - 09:23.


#9
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View PostBerti, on Oct 30 2007, 10:22, said:

Pai asta difera de la un sistem la altu, depinde cum sunt facute setarile la regional settings! Bine ca te-ai descurcat!
profit sa-ti multumesc inca odata, mi-ai fost de mare ajutor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate