Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

pentru ce plateste adsense cel mai mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
am facut intr-o zi o mica pagina web cu un fel de joc pe mess prin care userii dadeau mesajul primit mai departe, ca sa nu fie ultimii fraieri tzepuiti. am observat ca in 8 clikuri am primit 5centi, ce inseamna asta? doar atata plateste adsense? am mai incercat cu un mic site de muzica, la acesta a platit mai mult. stie careva cumva pentru ce tip de site ofera adsense cei mai multi bani? trebuie sa fie ceva legal, ma gandesc eu. si inca ceva. ce fel de site credeti voi ca ar avea cel mai mare succes in momentul de fata , in romania?  vreau un site pe care sa dea lumea click pe reclame , ca altfel nu se poate. adsense am vazut ca nu asociaza prea bine continutul cu reclamele. nush ce sa zic. sunt incepator si daca v-am suparat cu ceva va rog sa ma iertati! sper sa-mi raspunda si mie cineva si sa ma ajute sa aflu ce site merge facut si cine m-ar putea ajuta sa realizez scriptul gratis sau cu putini bani ca nu dispun de sume mari. ;)

a, si inca o intrebare. din ce as mai putea face bani cu un site inafara de reclame? adica sa zicem ca fac un site de anunturi, as putea cumva sa iau bani ca sa posteze lumea anunt? sau deexemplu un server, sa iau bani cum fac cei de la 3x sau o comunitate gen hi5, sa pun sa trimita sms la un anumit nr ca sa activeze contul. ce ziceti, cum se poate realiza un astfel de sistem de plata, cat costa si cat de legal este? ca asa s-ar castiga cel mai bine, sa iei bani din ceva care sa vinzi tu , nu din reclame.

Edited by mafiott92, 28 October 2007 - 23:09.


#2
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Daca faci un site cu content pt ca plateste mai bine se cheama MFA MADE FOR ADSENSE si rezulta ca eati inca unu din mizerabili care nenoroceasc netu

Da ca sa iti si raspund

Insurance
Education
Lawyers
Web Hosting
etc

#3
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postmafiott92, on Oct 28 2007, 23:06, said:

am facut intr-o zi o mica pagina web cu un fel de joc pe mess prin care userii dadeau mesajul primit mai departe, ca sa nu fie ultimii fraieri tzepuiti. am observat ca in 8 clikuri am primit 5centi, ce inseamna asta? doar atata plateste adsense? am mai incercat cu un mic site de muzica, la acesta a platit mai mult. stie careva cumva pentru ce tip de site ofera adsense cei mai multi bani? trebuie sa fie ceva legal, ma gandesc eu. si inca ceva. ce fel de site credeti voi ca ar avea cel mai mare succes in momentul de fata , in romania?  vreau un site pe care sa dea lumea click pe reclame , ca altfel nu se poate. adsense am vazut ca nu asociaza prea bine continutul cu reclamele. nush ce sa zic. sunt incepator si daca v-am suparat cu ceva va rog sa ma iertati! sper sa-mi raspunda si mie cineva si sa ma ajute sa aflu ce site merge facut si cine m-ar putea ajuta sa realizez scriptul gratis sau cu putini bani ca nu dispun de sume mari. ;)

a, si inca o intrebare. din ce as mai putea face bani cu un site inafara de reclame? adica sa zicem ca fac un site de anunturi, as putea cumva sa iau bani ca sa posteze lumea anunt? sau deexemplu un server, sa iau bani cum fac cei de la 3x sau o comunitate gen hi5, sa pun sa trimita sms la un anumit nr ca sa activeze contul. ce ziceti, cum se poate realiza un astfel de sistem de plata, cat costa si cat de legal este? ca asa s-ar castiga cel mai bine, sa iei bani din ceva care sa vinzi tu , nu din reclame.
O sa incerc sa iti raspund la partea a 2-a : si ma refer la partea cu sms ptr activare. Am icnercat eu varianta asta dar.. te pune in acp deoarece media de comision este undeva 50-65% din valoarea tranzactionata! Asta te obliga sa cresti preturile ca sa iti ramana si tie ceva. La un sms u val de 2 usd.. scade 65% si vezi cat iti ramane tie, din care mai platsti si.. altele. Si daca nu afci treaba asta printr-un serviciu de genul asta, ori nu ai credibilitate, ori, in cazul in care pui un nr de telf uzual, sa ti se incarce creditul dar sa nu ai ce face cu banii, decat sa ... faci conversatie si asta nu mi se pare un business.


     Parerea mea ... :thumbdown:

Edited by darkangelbv, 30 October 2007 - 15:16.


#4
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Dati kill cu site`ul tau facut pe lx si pui acolo ca iti moare familia daca nu dai mai departe m`ati disperat ba

#5
raresone

raresone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.03.2007
conteaza foarte mult sa ai text in primu rand pe site cand te gandesti la adsense si nu orice fel de text... cuvintele bine alese si subiectul foarte precis iti aduc banii din adsense.

#6
six_feet_under

six_feet_under

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2006
Adsense ofera reclama contextuala , asta inseamna ca ofera reclama legata de continutul sitului tau; bineinteles ca ii poti pacali utilizand keywords care atrag reclame scumpe, dar conteaza si vizitatorii care dau click pe ele, in general conteaza sa ai un site cu un profil clar.

#7
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Asa cum s-a spun mai sus, chiar daca poti sa-l "pacalesti" pe google sa-ti afiseze reclame bine platite, oare mai da cineva click pe ele?
Hai sa dau un exemplu.. intru pe site de "muzica" ( manele ). Si vad doar reclame la forex, student loans si alte chestii medicale. Imi zic, care naiba e legatura intre manele si forex, ca eu n-o vad.. in fine, am descoperit ca respectivul afisa reclama adsense intr-un iframe. Acum, eu ma intreb cati manelisti sunt interesati de forex. Cand zic manelisti , ma refer la cei ce asculta manele.

#8
vip_vyo

vip_vyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 24.04.2006
Din cate stiu eu parca incalca prevederile adsense pusul reclamei intr-un iframe...

#9
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
da, dar daca nu se sinchiseste nimeni sa-i reclame ... isi vad de treaba

#10
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Uitati care e treaba: am recitit topicul, dupa multe luni de standby si mi se pare o tampenie ce am facut atunci si ceea ce am scris in prima parte a postului. Intre timp am invatat cate ceva, am mai cumparat ceva domenii (.ro si .net) , am invatat ca pentru siteuri care vrei s ale tii trebuie sa iei .ro , etc. In fine, nu asta va intereseaza.

M-am gandit sa revin la tema care ma preocupa si atunci. Ma gandeam la un portal web, ceva cu multe subdomenii (vezi k6.ro si k7.ro). Ma gandesc ca in momentul in care ai mule pagini, siteul respectiv se promoveaza mult mai rapid si fiecare pagina de pe fiecare subdomeniu are sansa sa scoata o anumita suma de bani. Pentru acest tip de site ar merge adsense.

Un alt site ar mai fi un joc MMORPG dar pentru acest site trebuie un script foarte complex care nu poate fi scris de oricine. Pentru ca acest script sa fie cat mai bun si sa fie gata intr-un timp cat mai scurt (cateva luni) este de preferat sa fie lucrat de o echipa => pret foarte mare.

Ar mai fi multe tipuri de siteuri dar nu cred ca este momentul sa dezvalui tot ce am acumulat.. poate in viitor vom colabora la vreun site ;)

Momentan as dori sa imi dati niste sfaturi. Dupa cum ziceam, as vrea un script pentru un portal web cu multe categorii. Vreau ceva mai complex pentru care as avea nevoie de ajutor. Ma gandeam sa apelez la o firma specializata in webdesign si programare dar preturile mult prea mari ma cam lasa pe ganduri. Aveti ceva propuneri?

Va multumesc anticipat si inca o data imi cer scuze pentru problemele cauzate in trecut si sper sa ne intelegem bine de acum incolo. O Seara frumoasa va doresc!

#11
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
nu mai posteaza nimeni aici?  :huh: Nu imi poare raspunde nimeni la intrebarile adresate? :)

#12
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005

View Postmafiott92, on Mar 23 2008, 22:30, said:

Ma gandeam sa apelez la o firma specializata in webdesign si programare dar preturile mult prea mari ma cam lasa pe ganduri.

atunci instaleaza phpbb cu mod-uri

#13
worlds_pain

worlds_pain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 11.03.2008
Ma tu te-ai cam gandit la AdSense ca iti va aduce o suma mare de bani in scurt timp..ei bine, nu iti aduce. Ceea ce gastigi din AdSense este ceva asa suplimentar, nu un venit pe care sa pui baza - mai ales ca iti pot da ban in orice moment din motive stiute doar de ei. Cel mai bine este sa ai un produs propriu care sa il vinzi..nu te astepta sa iti dau idee ca daca as avea ceva bun as tine pentru mine. Iar la fel cand iti faci un site pentru Adsensuri trebuie sa ai un trafic foarte mare - cu cat ai traficul mai mare cu atat cresc sansele sa primesti click-uri. Per ansamblu, faza asta cu AdSense e o prostie.

#14
- GeO -

- GeO -

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.12.2006
O intrebare - Am inteles ca daca am domeniu .com primesc mai mult pe click decat pe .ro
Exista vreo specificare in acest sens?! cat iei pe .net .org .ws ... sau ce-am inteles e o tampenie?

#15
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Post- GeO -, on Mar 24 2008, 19:42, said:

O intrebare - Am inteles ca daca am domeniu .com primesc mai mult pe click decat pe .ro
Exista vreo specificare in acest sens?! cat iei pe .net .org .ws ... sau ce-am inteles e o tampenie?


Off ... ce bine ar fi daca unii dintre noi, am mai si citi, nu doar am vorbi ... :(

#16
- GeO -

- GeO -

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.12.2006
daca ma iei de faza cu "CAUTA mai intai" .. lasa-ma ca nu e bun de nik..
Oricum ms mult.. mi-ai fost de mare ajutor!

#17
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006

View Post- GeO -, on Mar 24 2008, 19:42, said:

O intrebare - Am inteles ca daca am domeniu .com primesc mai mult pe click decat pe .ro
Exista vreo specificare in acest sens?! cat iei pe .net .org .ws ... sau ce-am inteles e o tampenie?
Nu conteaza deloc extensia domeniului (.com/.net/.org/.ro). Tot la fel primesti pentru orice extensie, INSA conteaza limba in care e scris site-ul. Cele in engleza sunt mai bune fata de cele romanesti.

#18
- GeO -

- GeO -

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.12.2006

Quote

Cele in engleza sunt mai bune fata de cele romanesti.
Asta vroiam sa aud. ms!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate