Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

ISP - un termen depasit

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
Exista multe firme cu statut de ISP in Romania ceea ce e foarte bine!

Aceste firme ofera sau tind sa ofere servicii noi care se bazeaza pe acceasi infrastructura. Practic toti "ISP"-ii mari ofera servicii de voce, televiziune, streaming etc.

Chiar si termenul de VPN poate lua o alta conotatie. Poti cumpara de exemplu un canal de date metropolitan pentru a lega sediile unei companii din acelasi oras. Practic nu cumperi Internet ci platesti o conexiune metropolitana la o firma cu status de INTERNET Service Provider.

Se va ajunge ca acesti "ISP" sa ofere mai multe servicii in acelasi pachet. E si normal! Atat timp cat ai concurenta te chinui sa oferi servicii noi sau pachete de servicii mai atragatoare. Este drept ca un client, fie persoana fizica sau juridica, poate opta doar pentru serviciul de Internet, DAR atat timp cat aceste servicii vor veni la "pachet" la un pretz super favorabil... nu e clar ca nu cumperi doar INTERNET?

Voi ce parare aveti? Cum s-ar putea numi in viitor un ISP? :drac:

#2
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003
"Internet and multimedia service provider" - IMSP ?

"integrated communications service provider" - ICSP ?

"data and voice service provider" - DVSP ?

Se gasesc deja prin Google (si probabil multe alte denumiri).

#3
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Interesanta intrebarea nevrax... Chiar SUPER...
Oricum ca sa concluzionam, orice nume ar capata de genul ASDASP, RTEDFSP, ......SP, in final toate sunt mai mult sau mai putin SP  (service provider).

Parerea mea e ca orice nume ar capata, vor fi ITSP (Information Technology Service Provider) pentru a include tot ce tine de IT....

Dincolo de asta, orice acronim ati pune sau ar avea, nu isi are rostul.... Vezi telefonia mobila.

#4
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
Chiar e fain ITSP :)

Cred ca e cea mai buna denumire. Ar fi bine sa luam "bosorogii" de urechi ca au denumit aiurea acest gen de afacere ISP

Oricum si nenea Bill a subestimat... "64K ar trebui sa fie suficienti" :)

#5
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Da mah nevrax, dar vezi tu... NU se poate nashte inca un alt Bill Gates... Si stii de ce? Pentru ca lumea-i tampita (sorry de expresie)... Ne place sa ne complacem in doua situatii de baza...

1. Ori ne certam impartiti in doua echipe: vezi Linux vs Windows
2. Ori ne certam pe o singura categorie: vezi fosta furie Win98 vs WinXP.

Acuma, atat timp cat nu punem mintea la contributie sa scoatem ceva din ceea ce se numeste IT, si continuam sa facem mai mult bani din IT in loc sa investim in ea, asta vom obtine...

Uite... 99% din provideri incearca sa scoata bani, si asteapta investitiile sa vina de "afara" pe principiul: Nu avem bani destui...

E frumos ca nu mi-a raspuns azi Astralul la telefon de frica ca o sa-i intreb de ce sunt eu off-line? A trebuit sa sun la om pe mobil sa-i spun sa-mi raspunda la fix (VoIP), ca eu sunt? Cam asta e nivelul providerului din Romania... Si mai are pretentia sa zica si ca-si doreste sa fie numit ISP....
Si asta dupa ce baiatul care nu ma cunostea, si nu stia cine sunt, ma intreaba: "Spuneti-mi va rog, cate leduri sunt aprinse in router..."
Am zis ca-l iau la palme si nimic altceva... Asta-i intrebare de departament tehnic? Esti tampit, or what? Si cica de ce ma enervez... Cum naiba sa nu ma enervez... Ma rog, gata m-am racorit... Sorry ca a trebuit sa asistati... :drac:

Sorry nevrax, stiu ca PCNET-ul vrea... Dar nu e de ajuns... Cu totii vor, dar e vorba: facem ceva? Uite... Ce fac eu cu... Gataaaaa. Sorry de off-topic...

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
laurentiu, dar ce voiai sa te intrebe? la ce frecventa ai semnal in modem, ce modulatie, ce putere are acest semnal si de ce?!

se vede ca n-ai lucrat in departament de cutomer-care in tehnic, sa vina clientu' sa-ti zica ca el vrea "televizor de-ala alb, ca negre is destule" :)

#7
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Nu man, vroiam sa ma intrebe daca am Signal to Noise Ratio aprins, vroiam sa ma intrebe daca am cale inversa, vroiam sa ma intrebe daca am OK la Cable, daca vine semnalul cu "zgomot".... si multe altele...

Eu nu neg ca si tu ai dreptatea ta... Prea mult 'teren' strica... Nu prea intri in contact cu oamenii decat in pozitia in care sa fii injurat ca "iar ati venit sa stricati, fira-ti ai naibii de prosti"...    Si nu cred ca la Bucuresti e altfel...

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by laurentiu907
Nu prea intri in contact cu oamenii decat in pozitia in care sa fii injurat ca "iar ati venit sa stricati, fira-ti ai naibii de prosti"...  


da, numai ca la Bucuresti iti spun mai frumos: ei, si acum ce nu o sa ne mai mearga?! sau auleo, stai mult?! :drac:

#9
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
si uite asa s-a inventat meseria de off-topicer :)

#10
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Tz, tz, tz, tz..... So what? O faci pe moderatorul? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate