Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

A murit Gâscanul!

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
PACAT....DUMNEZEU SA-L IERTE !

#38
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,431
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcarman, on Oct 26 2007, 08:49, said:

1. mi s-a parut un tip foarte modest... ce se va intampla cu Scoala de Fotbal Dobrin din Pitesti?
alti indivizi "talentati" (gen Rica Raducanu) sunt de tot plansul... n-a fost cazul Gascanului...
2. PS: nu stiu de ce, dar nu prea cred ca era mare "alcolist"...
1. ai dreptate; si-a pastrat prestanta si nu s-a injosit niciodata
2. alcoolic nu cred ca era; dar a avut ceva probleme cu bautura in tinerete

Dumnezeu sa-l odihneasca pentru talent si taria de caracter :(

Edited by kretzu77, 26 October 2007 - 11:27.


#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
R.I.P. :down:

#40
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
O veste trista..!Dumnezeu sa-l odihneasca pe acest magnific fotbalist si om!

#41
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Dz sa il odihneasca

A murit cel mai mare fottbalist al Romaniei pacat

#42
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.. !

#43
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006
RIP

PS Bine că a fost totuși decorat post mortem, ante mortem nu prea e obiceiul la noi...

#44
EntaEih

EntaEih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 23.10.2007
Pacat!
Eu sunt microbista de mica si, sincer mi-au dat lacrimile cand am auzit...Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

#45
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
A murit un maestru, s-a nascut o legenda....

#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pacat, ne mor valorile.
Tatal meu l-a vazut jucand (tata e din '49) si are multe carti cu fotbalistii din acele vremuri. Cand eram mai mic- le-am citit pe nerasuflate. Fotbalul, poveste veche- o carte care te tine cu sufletul la gura.
Nene Dobrin, sa ai grija de sportul romanesc, de acolo de Sus! Si vorbeste cu SEFU' sa te lase sa mai cobori sa urechesti pe cei care calca stramb.

#47
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Nicolae Dobrin a fost inmormantat in Cimitirul Militar Sfantu Gheorghe din Pitesti, in prezenta a mii de persoane. La ceremonie a participat și naistul Gheorghe Zamfir, care a interpretat câteva piese din repertoriul popular.
În jurul orei 11.30 a avut loc slujba de înmormântare, la centrul terenului de pe stadionul din Trivale, care a fost ținută de Episcopul Calinic al Argeșului și Muscelului și de un sobor de 30 de preoți.
Adio, Nicolae Dobrin!  :down:
Sursa

#48
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Să-i fie țărâna ușoară

Edited by 4nDr3i, 29 October 2007 - 17:51.


#49
liviumx

liviumx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.12.2006
NICOLAE DOBRIN A FOST INMORMANTAT

Câteva mii de oameni au înfruntat ploaia luni pentru a asista la ceremonialul religios care a precedat înmormântarea fostului mare fotbalist Nicolae Dobrin.

Sicriul a fost coborât din loja de la tribuna oficială de o gardă militară și depus la centrul terenului, pentru o slujbă de pomenire. Sicriul a fost purtat pe umeri de militari, în timp ce Gheorghe Zamfir a interpretat la nai cântece de jale. Momentul omagial a fost continuat de poetul Adrian Păunescu și de fanfara Teatrului 'Alexandru Davila' din Pitești. Galeria echipei FC Argeș și nu numai a scandat minute în șir numele lui Dobrin și a intonat cântece în memoria marelui fotbalist. Sute de coroane și mii de buchete de flori au fost depuse în tribune și pe marginea terenului.

Slujba religioasă a fost oficiată de un sobor de preoți în frunte cu PS Calinic, episcopul Argeșului și Muscelului, iar sicriul cu trupul neînsuflețit al marelui fotbalist Nicolae Dobrin a fost coborât în mormânt, luni, la ora 14,10, la cimitirul Sfântul Gheorghe din Pitești, aflat în vecinătatea stadionului pe care marele fotbalist a susținut sute de meciuri și care îi poartă numele.

Primarul municipiului Pitești, Tudor Pendiuc, a anunțat că, la intrarea în stadion va fi ridicată o statuie a marelui fotbalist, iar strada pe care se află stadionul va purta numele 'Nicolae Dobrin'.

Mii de oameni simpli, dar și personalități ale vieții publice au adus în aceste zile un omagiu fostului mare fotbalist Nicolae Dobrin, printre care președintele Traian Băsescu, el înmânându-i duminică soției lui Nicolae Dobrin Ordinul Național Serviciul Credincios în grad de cavaler, președintele Senatului, Nicolae Văcăroiu, președinții FRF și LPF, foști coechipieri ai ''Prințului din Trivale'', fotbaliști, antrenori etc.

Nicolae Dobrin, considerat unul din cei mai mari fotbaliști români, s-a stins din cauza unei boli necruțătoare - cancer pulmonar în stare avansată, la Spitalul Județean Argeș, unde fusese internat la terapie intensivă, după ce starea lui de sănătate se agravase brusc. Decesul s-a produs vineri dimineața, în jurul orei 7,20.

Nicolae Dobrin a fost unul dintre cei mai buni fotbaliști români din istorie, impresionând mai ales prin tehnica sa desăvârșită. Dobrin, născut pe 26 august 1947, a debutat în Divizia A la o vârstă fragedă, la aproape 15 ani, sub culorile echipei Dinamo Pitești, într-un meci cu Știința Cluj (1-5). De fapt, întreaga sa carieră este legată de clubul argeșean, singurul pentru care a evoluat, cu o scurtă experiență la CS Târgoviște (1980-1982). A jucat 408 meciuri în Divizia A și a marcat 111 goluri.

La echipa națională a disputat 48 de partide, marcând 6 goluri. Marea sa neîmplinire rămâne faptul că nu a evoluat niciun minut la CM 1970, din Mexic, deși făcea parte din lot. O altă neîmplinire este transferul ratat la Real Madrid, din cauza refuzului regimului comunist, deși spaniolii oferiseră o sumă fabuloasă pentru acea vreme, 2 milioane de dolari.

În palmaresul său se află două titluri de campion cu FC Argeș (1972 și 1979) și trei titluri de cel mai bun fotbalist al anului (1966, 1967 și 1971). La echipa națională a debutat la 18 ani, pe 1 iunie 1966, într-o partida cu Germania, disputată în localitatea Ludwigshafen, meci pierdut de prima reprezentativă cu scorul de 0-1. A fost selecționat în echipa lumii (14 decembrie 1972), într-un meci organizat cu ocazia retragerii spaniolului Gento.

După ce s-a retras din activitate, Dobrin a rămas aproape de clubul FC Argeș și a îndeplinit mai multe funcții de conducere, dar și tehnice în cadrul grupării piteștene. Nicolae Dobrin a antrenat pe FC Argeș în mai multe rânduri (91-92, 98-99 și 2001). Nicolae Dobrin s-a ocupat în ultima perioadă de Școala de fotbal din Pitești care îi poartă numele. A fost maestru emerit al sportului și profesor de educație fizică, iar o perioadă observator LPF.

#50
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
gata, l-ati si uitat?

#51
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View Postcarman, on Oct 31 2007, 14:40, said:

gata, l-ati si uitat?
Mortii cu mortii, noi astalanti cu astalanti, fiulex :D

#52
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcarman, on Oct 31 2007, 14:40, said:

gata, l-ati si uitat?
Nope, de altfel era și foarte greu, ținând cont de supramediatizarea din aceste zile... totuși, care-i sensul întrebării?

#53
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Asteptam sa treaca 6 saptamani. Pana atunci, RIP.

#54
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Nicolae Dobrin, nu te vom uita niciodata! Odihneste-te in pace!  :( Pcat, ne mor legendele si putinii oameni de valoare pe care-i mai aveam. In curand va mai pieri un component al generatiei Guadalahara, grav bolnav pe patul de spital! A spus-o si Topescu la 100% si am gasit si eu pe net!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate