Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Medici versus "vindecatori miraculosi"

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
@ado: imi pare rau ca n-am inteles nimic din ce ai zis. :)
aia 20-30% erau aia care, din ce ne-au zis astia pe la farmaco, se tin frumos de tratament cit si cum trebuie, cu explicatiile din dotare ( asa ca ceaiurile de 5 bulioane habar n-am ce treaba au aici). cu restu' iti racesti gura de pomana, ca oricum or sa ia mai putin "electromicina" ca "am auzit ca nu e buna la ficat" sau ca li se pare lor ca "e mai bine" si de ce sa nu mai pastreze si pentru alta data.
pot sa-i explic eu lu' bunica-miu pina crap ca nu e bine sa bea cit ia antibiotice, ca oricum el "stie mai bine si nu-l invat eu cum sa faca".

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
n-are conteaza :D , eram sictirita si obosita de explicatii (ia incearca sa convingi patru atotstiutori unul dupa altul ca daca doctorul a zis "ospen" inseamna ca nu trebuie augmentin, si ca daca a scris "omez" inseamna ca nu trebuie si ranitidina :death: )

As zice asa: 10% fac tratament corect si complet - de astia vorbeai tu, cu optimism :D , 20-30% pricep ca e nevoie de tratament corect si complet, dar nu-l fac, sau il schimba, sau mai pun de la ei niste pastile, ca stiu mai bine decat medicul - eu de astia vorbeam, si restul pun botul la vrajeli si dau cinci milioane pe ceaiuri (inca nu-mi revin, de cand a venit o tanti, indignata ca nu se vindecase, sa-mi spuna de tratamentul cel miraculos si scump).

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrox, on Oct 23 2007, 19:25, said:

pot sa-i explic eu lu' bunica-miu pina crap ca nu e bine sa bea cit ia antibiotice, ca oricum el "stie mai bine si nu-l invat eu cum sa faca".

     Poate imi explici mie de ce nu e bine sa bei in timp ce iei antibiotice .
     Dupa ce imi explici , cauta si in prospecte si vezi daca scrie ceva in acesta privinta .

View Postadadoi, on Oct 23 2007, 21:30, said:

As zice asa: 10% fac tratament corect si complet - de astia vorbeai tu, cu optimism :D , 20-30% pricep ca e nevoie de tratament corect si complet, dar nu-l fac, sau il schimba, sau mai pun de la ei niste pastile, ca stiu mai bine decat medicul - eu de astia vorbeam, si restul pun botul la vrajeli si dau cinci milioane pe ceaiuri (inca nu-mi revin, de cand a venit o tanti, indignata ca nu se vindecase, sa-mi spuna de tratamentul cel miraculos si scump).

      Ceea ce scrii este incoerent si dincolo de limita regulilor gramaticale .

Edited by adadoi, 23 October 2007 - 20:58.


#22
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcspot, on Oct 23 2007, 21:42, said:

Poate imi explici mie de ce nu e bine sa bei in timp ce iei antibiotice .
     Dupa ce imi explici , cauta si in prospecte si vezi daca scrie ceva in acesta privinta .
Stai ca-ti explic eu, ca am mai explicat azi de doua ori: daca bei alcool in timp ce iei antibiotice risti sa:
1. ai o reactie de tip "disulfiram" (antalcool)
2. anulezi efectul antibiotic
3. grabesti metabolizarea antibioticului

Te-am lamurit? Poate imi spui si mie de ce nu scrie pe nici un bloc "nu sariti de la etaj".
Trebuie sa ma intelegi: sunt femeie, blonda si farmacista. N-am cum sa fiu coerenta.

#23
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Si totusi am vazut in jumatate de an, cateva cazuri de infectii urinare ce au trecut de la sine (se intampla ca am lucrat intre medici si bolnavi). Una dintre paciente chiar a cautat diferite surse   de vitamina C (portocale, lamai etc) si a cultivat o stare de spirit pozitiva. Se poate afirma ca toti s-au vindecat pe baza propriei imunitati.

In acest timp au fost sute de persoane ce isi faceau antibiograma pentru orice infectie cat de banala - fiindca le-a recomandat medicul evident.

Personal nu am facut o antibiograma de cand sunt si antibiotic nu am luat decat de vreo 10 ori(4 obligat de parinti) si sunt ferm convins ca in 80-90 % din cazuri as fi putut rezolva cu imunostimulatoare. Ce-i drept o data mi-a salvat degetul si poate chiar viata fiindca aveam un panaritiu scapat de sub control. Dar daca as fi stiut atunci de unguent cu propolis alta ar fi fost treaba.

Eu vad situatia in felul urmator : omul merge la medic cu o banala raceala (presupun un caz). Acolo-i baga pe gat o reteta cu un antibiotic potrivit   :D . De ce ? Ca sa nu riste nimic de aia, fiindca solutia asta convine de minune si pacientului, medicului ( sa nu uitam farmacistul, face si el un ban  gramada) , dar asta a fost si va ramane o solutie pe termen scurt. Daca medicul sau farmacistu s-ar gandi in perspectiva , solutia implicita este imunostimulatorul, evident fiindca imunitatea trebuie cultivata in timp.

Si atunci ar fi o banalitate sa faci baie printre sloiuri de gheata si daca totusi ai facut pneumonie un numar foarte mic de indivizi ar mai avea nevoie de antibiotic.
Personal am cunoscut un medic sef, FOARTE zgarcit in utilizarea antibioticelor (ala era pe gustul meu).

Per ansamblu, atat breasla medicilor si farmacistilor(cei cu functii de raspundere) cat si  tagma sarlatanilor imi starnesc dezgustul in egala masura. Ultimii prin lipsa de scrupule in folosirea oricaror mijloace oricat de ridicole, iar capetele luminate prin neurmarirea rezultatelor pe termen lung si lipsa unei viziuni globale asupara situatiei - cu toate ca avand cunostinetele necesare ar fi primii chemati sa rezolve problema.

Pestele, de la cap se impute !

Edited by Mirovaia_Scorb, 23 October 2007 - 22:33.


#24
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007

View PostMirovaia_Scorb, on Oct 23 2007, 23:31, said:

Si totusi am vazut in jumatate de an, cateva cazuri de infectii urinare ce au trecut de la sine (se intampla ca am lucrat intre medici si bolnavi).

Uite asa se duc unii spre pielonefrita cronica si insuficienta renala cronica.

Una dintre paciente chiar a cautat diferite surse   de vitamina C (portocale, lamai etc) si a cultivat o stare de spirit pozitiva. Se poate afirma ca toti s-au vindecat pe baza propriei imunitati.

Toti din cati ? In stiinta se lucreaza cu procente si statistici.

In acest timp au fost sute de persoane ce isi faceau antibiograma pentru orice infectie cat de banala - fiindca le-a recomandat medicul evident.

Antibiograma e cea mai inteleapta metoda sa determini antibioticul ideal. Lipsa ei duce la aparitia rezistentei la antibiotice. Din pacate nu se poate pune in practica totdeauna. Si apropos, ce e aia infectie banala ?

Personal nu am facut o antibiograma de cand sunt si antibiotic nu am luat decat de vreo 10 ori(4 obligat de parinti) si sunt ferm convins ca in 80-90 % din cazuri as fi putut rezolva cu imunostimulatoare. Ce-i drept o data mi-a salvat degetul si poate chiar viata fiindca aveam un panaritiu scapat de sub control. Dar daca as fi stiut atunci de unguent cu propolis alta ar fi fost treaba.

Alta ar fi fost treaba, da. Poate o mana cu patru degete.

Eu vad situatia in felul urmator : omul merge la medic cu o banala raceala (presupun un caz). Acolo-i baga pe gat o reteta cu un antibiotic potrivit   :D . De ce ? Ca sa nu riste nimic de aia, fiindca solutia asta convine de minune si pacientului, medicului ( sa nu uitam farmacistul, face si el un ban  gramada) , dar asta a fost si va ramane o solutie pe termen scurt. Daca medicul sau farmacistu s-ar gandi in perspectiva , solutia implicita este imunostimulatorul, evident fiindca imunitatea trebuie cultivata in timp.

Si atunci ar fi o banalitate sa faci baie printre sloiuri de gheata si daca totusi ai facut pneumonie un numar foarte mic de indivizi ar mai avea nevoie de antibiotic.
Personal am cunoscut un medic sef, FOARTE zgarcit in utilizarea antibioticelor (ala era pe gustul meu).

Per ansamblu, atat breasla medicilor si farmacistilor(cei cu functii de raspundere) cat si  tagma sarlatanilor imi starnesc dezgustul in egala masura. Ultimii prin lipsa de scrupule in folosirea oricaror mijloace oricat de ridicole, iar capetele luminate prin neurmarirea rezultatelor pe termen lung si lipsa unei viziuni globale asupara situatiei - cu toate ca avand cunostinetele necesare ar fi primii chemati sa rezolve problema.

Pestele, de la cap se impute !

In unele privinte, ai dreptate. Antibioticele trebuie folosite cu masura dar insotite de antibiograma daca se poate. Lipsa folosirii "cu zgarcenie" si administrarea in orice infectie respiratorie virala a dus la decapitarea multor cefalosporine din primele generatii. Dar inlocuirea totala a lor cu imunostimulatoare sau mai stiu eu care ceaiuri ar duce la scaderea populatiei romanesti. Si asa suntem cam putini. Mai bine multi si destepti.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate