Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ce fac ? Clickuri NEVALIDE

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
E a doua zi , nu consecutiva... dar in care observ:

Peste 100 de clickuri pe un anumit canal si un castig foarte mic ,plus alte zeci de clickuri pe celelalte reclame

... CE ESTE DE FACUT ? Astept raspuns cat mai urgent, nu imi doresc sub nicio forma sa imi fie banat contul :|

Cineva vrea sa imi faca rau... Lucrul bun este ca aceste clickuri nu sunt considerate si ca $.
Folosesc adsense de cand a intrat si in Romania, a mers foarte bine pana acum o luna cand vad ca si castigurile mi-au scazut drastic... Site-ul meu are ~ 50 000 de afisari zilnic si 4500 vizite/zi

Astept raspunsurile dvs... ar fi bine sa anunt google ?

Edited by Cata., 19 October 2007 - 17:34.


#2
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Daca ai cu mult mai multe clickuri decat de obicei (CTR-ul mare) trimite-le email celor de la google in care sa le zici ca banuiesti ca cineva iti apasa pe reclame de multe ori si sa verifice daca e vreo problema.
Cel mai bine e sa le trimiti email, pentru a nu avea probleme acum sau cand iti trimite banii.

#3
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Nu imi vine sa cred... ce om sa fi sa dai clickuri fara rost pe site-ul cuiva :| ?

Ctr-ul a crescut de 4 ori mai mult fata de ieri.
Pentru ca are multe afisari, nu e un ctr mare, dar diferenta si clickurile necontorizate sunt mult mai mari fata de ieri!

Ms mult pt raspuns... astept si alte raspunsuri , care ar putea fi cauza si cum sa ma apar de aceste lucruri.

#4
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Sfatul meu e sa scoti reclamele de pe site. Stiu ca e dureros pentru ca nu mai produci nimic, dar mai bine sa-ti protejezi contul adsense.

Treaba cu trimis mail la adsense e cu dus intors. Adica, teoretic le atragi atentia ca e o problema ( problema pe care sigur ei au observat-o ).

#5
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Nu e o problema daca le scot timp de 4,5 zile... dar daca nu vor mai aparea reclamele si cei de la google nu au cum sa verifice site-ul cu reclamele pe el, nu va duce acest lucru la banarea contului ?

E o situatie destul de rea, sa nu faci nimic si sa te trezesti cu de doua ori mai multe clickuri.

Care ar fi masura cea mai buna sa imi protejez contul, asta ma intereseaza cel mai mult!

#6
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
cei de la google nu-ti verifica tie reclamele pe site. Ei verifica informatiile despre cei care au dat click pe reclame, verifica informatiile despre ip-urile de pe care s-au dat click-urile.

#7
Jimie

Jimie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.04.2005
Parerea mea e ca cineva foloseste reclama aia de la tine de pe site... ca sa intre pe un site pe care vrea sa mearga...

#8
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Exista scriptul de la adlogger.org, care te "anunta" cand cineva apasa de mai multe ori pe reclama, dar de cateva luni nu mai merge bine (scrie si pe siteul lor). Adlogger vad ca recomanda ClickAider, dar nu stiu cat de bine merge pentru ca nu l-am incercat (si nici nu stiu daca respecta tos-ul adsense!!!). Practic adlogger iti trimitea un email cand cineva apassa pe reclama de 2 - 3 ori (sau cat vreai tu) pe reclama.

Alte metode de protejare a contului nu cunosc si nici nu cred ca exista.

#9
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Am procedat la scoaterea reclamelor.
Astept cateva zile sa vad ce se intampla, sper ca totul sa fie in regula.
MS!

#10
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
E cel mai bun lucru pe care il puteai face. Eu am avut aceeasi problema acum 1 an si ceva si am trimis email celor de la suport adsense. Partea proasta e ca imediat dupa ce am trimis acel email mi-au dezactivat contul pentru clickuri invalide. Chiar daca la apel le-am spus ca, chiar eu am fost cel care a raportat problema, mi-au raspuns ca eu sunt singurul responsabil pentru acele click-uri si trebuia sa ma protejez impotriva lor.

#11
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Sper sa nu fie prea tarziu, s-au dat destul de multe clickuri.

Si acum nu mai ai cont adsense ?

#12
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Astazi am pus si eu Adsens pe site'ul meu si mi se pare o mare prostie ca cineva sa-ti dea clickuri aiurea pe reclame...nu se poate face o "intelegere" cu Google prin care sa nu i-a decat un singur click pe IP in 24 de ore?

Ma intreb cand va face google.com un tool pentru protectia propietarilor de situri, ca asa poate oricine sa-ti faca rau..iti da zilnic 20-30 de clikuri si te-ai dus.

#13
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

View PostCata., on Oct 19 2007, 21:05, said:

Si acum nu mai ai cont adsense ?

Nu, nu mai am. Si asta din cauza unor "binevoitor" dar si din vina mea ca nu am acordat destula atentie asupra protectiei. Problema a fost si faptul ca eu tocmai ce plecasem intr-o vacanta in strainatate de 2 saptamani unde nu am intrat pe internet deloc. Cand m-am intors faptul era consumat deja.

#14
nic01ae

nic01ae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 21.09.2007

View PostCata., on Oct 19 2007, 18:29, said:

Peste 100 de clickuri pe un anumit canal si un castig foarte mic ,plus alte zeci de clickuri pe celelalte reclame

... CE ESTE DE FACUT ?

Cateva idei sugerate de alti webmasteri pe alte forumuri:

- instaleaza un click tracker precum AdLogger (http://www.adlogger.org) care previne clickurile multiple (sorry, se pare ca intre timp AdLogger nu mai corespunde noului AdSense, astfel incat programatorul scriptului respectiv recomanda o alta aplicatie, ClickAider, http://clickaider.com)

- instaleaza Google Analytics pe sit astfel incat lui Google sa ii fie mai usor sa vada ce se intampla cu situl tau

- in cazul in care Google a banat contul de AdSense pentru clickuri invalide, cel mai bine e sa ii trimiti logurile serverului (dar de obicei sansele de reabilitare sunt extrem de mici in astfel de cazuri)

Edited by nic01ae, 22 October 2007 - 23:13.


#15
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Din ce am vazut, clickaider este un fel de contor pentru clik-uri. N-am inteles daca poate sa blocheze afisarea reclamei unui vizitator care a dat click pe mai multe reclame.

Ce treaba are analytics-ul cu adsense? Analytics-ul e un contor ( complex ) de trafic. Iar google n-are nevoie de analytics ca sa stie ce se intampla cu site-ul tau.

Iar log-urile serverului.. ce naiba sa faca google cu ele? Pe langa ca se pot falsifica, nu ofera informatii importante pentru adsense.

#16
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006

View PostCata., on Oct 19 2007, 20:06, said:

Am procedat la scoaterea reclamelor.
Astept cateva zile sa vad ce se intampla, sper ca totul sa fie in regula.
MS!
Daca folosesti un serviciu gen statistics.ro sau gtop.ro si esti un pic atent cred ca poti afla pe respectivul si il poti bana. E destul de simplu. Te uiti si vezi cine tot intra la tine pe site si sta cu insistenta si in plus te uiti sa vezi daca intra direct (fara urmeazanumelemeudespammerprost). Apoi esti atent la numarul de hits (alea live) si cauti o legatura. In final vezi ce IP abuzeaza.  ;)

Edited by lorin_miculescu, 24 October 2007 - 14:16.


#17
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Da, dar exista posibilitatea ca daca cineva chiar vrea sa ii faca rau sa foloseasca proxy, sau sa aiba ip dinamic gen RDS fibra si sa il schimbe din cand in cand.

#18
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002

View Postlorin_miculescu, on Oct 24 2007, 15:16, said:

Daca folosesti un serviciu gen statistics.ro sau gtop.ro si esti un pic atent cred ca poti afla pe respectivul si il poti bana. E destul de simplu. Te uiti si vezi cine tot intra la tine pe site si sta cu insistenta si in plus te uiti sa vezi daca intra direct (fara urmeazanumelemeudespammerprost). Apoi esti atent la numarul de hits (alea live) si cauti o legatura. In final vezi ce IP abuzeaza.  ;)

Treaba asta ar putea sa mearga pe un site mic.. cu putine vizite, dar un site cu peste o mie de viteze.. deja e aproape imposibil sa determini ce si cum. Eu folosesc addfreestats.com si au o optiune sa inregistreaze link-urile de iesire de pe site, iar respectivul tracker identifica click-uri pentru adsense. Dar, oricum nu ajuta.. pentru ca tot trebuie sa stai non stop sa vezi cine da click.

Edited by bogdanar, 24 October 2007 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate