Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

inchidere balcon ... Help!!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
marianaenescu

marianaenescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2004
Am si eu o rugaminte la voi: vreau sa inchid balconul (are 8.5 m2) si bate soarele toata ziua. Ce imi recomandati?
Am primit de la un mester popular o oferta de 16,5 mil pt profil Al cu rupere termica si geam termopan (ceea ce mi se pare prea frumos ca sa fie ok) si mi-a mai spus o poveste ca pvc-ul se deformeaza de la soare si ca incepe sa scartiie, si ca nu pot face un geam inalt de 1,40 m pt ca in timp nu se mai inchde bine din cauza greutatii.
Dati-mi si voi parerile voastre! Pls!
Aveti stiinta despre faptul ca se deformeaza de la soare si scartie pvc-ul? Cum pot evita asta? Pot sa pun geam normal pe profil de pvc?

Multam.

#2
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
fa cu firma... e prea scump ca sa-ti permiti sa te joci cu mesteri populari.

pvc este f. bun...
iti recomand geam LOW-E ... care mai obtureaza actiunea solara...
geamurile nu e cazul sa le faci asa inalte

de scartait... ce sa scartaie? balamalele? alea nu-s din pvc.. si le poti unge.

#3
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
marianaenescu , eu zic sa nu-ti inchizi balconul daca nu trebuie neaparat sa faci asta. Balconul apartamentului meu imi ofera o oarecare libertate (nefiind inchis), avand in vedere ca locuiesc la bloc.

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
marianaenescu -> daca ai balconul inalt, cel mai simplu este ca in marginea superioara sa pui o portiune fixa de geam. Asa limitezi din inaltimea ferestrei.

Daca balconul tau este orientat spre soare, alege geamuri care la lumina puternica devin fumurii. Costa mai mult dar fac toti banii

succes!

#5
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006
am observat ca se mai pun intrebasi legate de cum se fac zugraveli constructii etc
am sa incerc sa va ajut daca pot si nu ma depaseste cu raspunsuri ... poate ajuta la ceva

#6
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Ai putea incepe prin a citi ceea ce e

aici

#7
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 Dana_H, on Sep 8 2006, 08:37, said:

Ai putea incepe prin a citi ceea ce e

aici


Dana.... imi pare rau ca te dezamagesc ... eu vorbesc despre constructii nu de construit case ... am deschis topicul pentru intrebari generale nu despre ceva anume... :P

#8
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

eu vorbesc despre constructii nu de construit case
  :w00t: poate vrei sa spui in cazul asta amenajari interioare...have fun :peacefingers:

#9
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

 Dana_H, on Sep 8 2006, 08:37, said:

Ai putea incepe prin a citi ceea ce e

aici

Ai dat un link spre un topic de 65 de pagini... :w00t:
cine are răbdare să le citească pe toate?

#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cine e interesat, citeste.

Tu asa iti practici profesia? Daca dai peste o documentatie de peste 100 de pagini, te plictisesti si nu mai citesti ? :P

#11
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 Dana_H, on Sep 8 2006, 21:42, said:

Cine e interesat, citeste.

Tu asa iti practici profesia? Daca dai peste o documentatie de peste 100 de pagini, te plictisesti si nu mai citesti ? :P



si daca ma cam grabesc ce fac? ... astept sa termin de citit ?
sau caut un raspuns rapid si la obiect ? :naughty:

#12
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

 Dana_H, on Sep 8 2006, 21:42, said:

Cine e interesat, citeste.

Tu asa iti practici profesia? Daca dai peste o documentatie de peste 100 de pagini, te plictisesti si nu mai citesti ? :P

DAcă ceea ce mă interesează se află în 100 de pagini le citesc pe toate, dar dacă eu am nevoie doar de două pagini, atunci la alea trebuie să ajung din prima!

Și ca să rămân la tema propusă. Am mai multe întrebări:
- se mai folosește carbid pentru tencuieli exterioare?
- dacă un perete de exterior se umezește pe interior (inițial la esterior trebuia să fie altă cameră, dar s-a demolat și atunci când plouă cred că se udă cărămizile) pot să elimin efectele astea prin aplicarea de polistiren  cu plasă și apli cu glet de exterior?
- am un perete de interior din cărămidă la care a căzut tencuiala și vreau să-l îmbrac cu rigips. Pentru că are și un oarecare rol de rezistență, ar fi necesar să tencuiesc pentru întărirea lui?

#13
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Pentru cine stie s-o foloseasca, exista functia 'search'.

Si inca ceva, daca moderatorilor li se pare ca topicurile sunt oarecum similare, fie il inchid pe cel nou deschis, fie il alipesc la cel vechi. Asa ca s-ar putea sa sfarsesti tot la cele 65 de pagini. Deocamdata e doar o presupunere.

#14
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 olteanul, on Sep 8 2006, 23:23, said:

DAcă ceea ce mă interesează se află în 100 de pagini le citesc pe toate, dar dacă eu am nevoie doar de două pagini, atunci la alea trebuie să ajung din prima!

Și ca să rămân la tema propusă. Am mai multe întrebări:
- se mai folosește carbid pentru tencuieli exterioare?
- dacă un perete de exterior se umezește pe interior (inițial la esterior trebuia să fie altă cameră, dar s-a demolat și atunci când plouă cred că se udă cărămizile) pot să elimin efectele astea prin aplicarea de polistiren  cu plasă și apli cu glet de exterior?
- am un perete de interior din cărămidă la care a căzut tencuiala și vreau să-l îmbrac cu rigips. Pentru că are și un oarecare rol de rezistență, ar fi necesar să tencuiesc pentru întărirea lui?
vis-a-vis de carbid raspunsul e DA dar folosesti zeama lui nu pe el(ofera tencuielii o duritate extraordinara -incearca sa bati un cui de beton in el :D)
cu peretele - varianta ta cu poliestiren e cea mai buna dar nu folosii glet de exterior ci poti folosi ceva de genul driscuiala (un fel de tencuiala mai subtire si ca strat si ca consistenta)si peste asta potiaplica  BAUMIT e cel mai bun dar e si scump.... merita toti banii!!
daca vrei sa il intaresti eu zic sa il tencuiesti dar sa pui pe el si nuste plasa de buzau sau rapit
succes!!! :coolspeak:

#15
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

 Bastard, on Sep 8 2006, 23:33, said:

cu peretele - varianta ta cu poliestiren e cea mai buna dar nu folosii glet de exterior ci poti folosi ceva de genul driscuiala (un fel de tencuiala mai subtire si ca strat si ca consistenta)si peste asta potiaplica  BAUMIT e cel mai bun dar e si scump.... merita toti banii!!

Eu mă gândisem că după ce fixez polistirenul și pun plasa și adezivul lui astfel că voi avea peretele uniform.
Ei bine, după asta să gletuiesc cu adeziv (sau cum s-o chema) de gresie de exterior.
Fiind pentru exterior va rezista mai bine la apă. Cred.

#16
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 olteanul, on Sep 8 2006, 23:39, said:

Eu mă gândisem că după ce fixez polistirenul și pun plasa și adezivul lui astfel că voi avea peretele uniform.
Ei bine, după asta să gletuiesc cu adeziv (sau cum s-o chema) de gresie de exterior.
Fiind pentru exterior va rezista mai bine la apă. Cred.
e bine si asa dar ai grija sa netezesti bine suprafata , si dupa dai o vopsae rezistenta la apa

#17
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

 Bastard, on Sep 8 2006, 23:46, said:

si dupa dai o vopsae rezistenta la apa

Am o vopsea tip email care genul celei auto și e foarte bună pentru metal.
Fiindcă am multă am să încerc să dau cu pistolul.

#18
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 olteanul, on Sep 9 2006, 00:15, said:

Am o vopsea tip email care genul celei auto și e foarte bună pentru metal.
Fiindcă am multă am să încerc să dau cu pistolul.


nu stiu cat de buna va fii vopseaua dar merita incercat (de ce nu) oricum poti vopsii din nou
varianta cu pistolul e geniala pentru ca intra in toti porii peretelui
:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate