Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

platitoare sau nu de tva?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postbobiro2001, on Mar 6 2009, 21:41, said:

Deloc...ceea ce zic eu e ca o completare (daca te-am citat..inseamna ca sunt de acord)...si pentru care am cerut o lamurire...poti sa mi-o dai?

Daca citezi inseamna ca te referi la pasajul respectiv in comentariul tau. N-am inteles legatura. Sau sunt eu prea obosit.

In sfarsit... esti neplatitor, nu recuperezi nimic de la stat.

Edited by TLGsoft, 06 March 2009 - 21:01.


#56
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Dati-mi si mie un sfat , tot asa vreau sa deschid vreo 3 magazine de haine , dar in acelasi timp mai am si alte activitati in care se va lucra doar cu firme.In cazul asta cum e mai bine ? Platitor sau neplatitor ? Si am mai auzit o varianta cum ca odata cu noul cod fiscal nu mai exista neplatitor pentru societatile proaspat infiintate.

#57
lds_ok

lds_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.10.2005
Salut

Poate ma ajutati si pe mine....
Vreau sa deschid o firma ce se va ocupa cu comertul online. Se vor importa produse din UE si se vor vinde in Ro catre persoane fizice. Cum este mai bine sa fie in acest caz, platitoare de TVA sau neplatitoare? Cum recomandati sa aleg impozitarea, pe profit sau pe venit?

Multumesc anticipat

#58
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
Am si eu o intrebare: daca eu stiu ca voi depasi pragul celor 35.000EUR intr-un an (calendaristic) si ma fac PFS sa zicem in August a.c., cand anume trebuie sa ma duc la ANAF sa ma declar platitor de TVA?

Merci.

#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
fie te declari platitor de tva de la inceput, fie atunci cand ajungi la 35k

#60
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
@Smiley, nu inteleg. Ma declar platitor de TVA cand ating cei 35.000 masurati de cand? De cand am devenit PFA si am rupt prima factura sau de la inceputul anului viitor adunand sumele de pe facturile aferente 2010?

Edited by Abu, 29 May 2009 - 21:13.


#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
eu stiu ca trebuie sa depasesti cei 35k intr-un an, unde anul incepe la 1 ian si se termina la 31 dec.
la 1 ian resetezi "contorul" si incepi sa aduni iarasi valoarea facturilor. daca pana la 31 dec ajungi la 35k, te declari platitor de tva (incepand din momentul depasirii pragului).


ar fi bine sa te duci la administratia financiara sa intrebi, dar nu te astepta ca ei sa stie sigur

#62
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
Merci Smiley. Sper sa fie cum zici tu - o sa intreb si la ANAF insa le-am mai trimis un mail acu vreo 3 saptamani si nu am primit nici un raspuns :(

#63
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View PostAbu, on 29th May 2009, 22:12, said:

@Smiley, nu inteleg. Ma declar platitor de TVA cand ating cei 35.000 masurati de cand? De cand am devenit PFA si am rupt prima factura sau de la inceputul anului viitor adunand sumele de pe facturile aferente 2010?

Te declari platitor de TVA in luna urmatoare depasirii plafonului de 35000 euro (119.000 lei) calculat de la inceputul activitatii. Odata declarat platitor de TVA ramai asa. Pana in 10 ale lunii urmatoare depasirii plafonului te duci la finante cu balanta si declaratia 010 de unde vei primi un certificat de platitor de TVA cu data de la care vei aplica TVA-ul. Vezi sa nu depasesti termenul de declarare ca sigur vei avea un control pe cap in acest caz.

#64
morosanu72

morosanu72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2013

View Postmsjohntm, on 31 mai 2009 - 12:53, said:

Te declari platitor de TVA in luna urmatoare depasirii plafonului de 35000 euro (119.000 lei) calculat de la inceputul activitatii.

Eu ştiam ca anual. Oricum, înregistrarea, din oficiu, în scopuri de TVA a unei persoane impozabile se consideră valabilă începand cu:

- data reactivării contribuabilului prin decizie a organului fiscal competent, în cazul contribuabililor declaraţi inactivi conform prevederilor 78 alin. 1 din Codul de Procedură Fiscală;
- data înregistrării în registrul comerţului a menţiunii privind reluarea activităţii, în cazul contribuabililor intraţi în inactivitate temporară, înscrisă în registrul comerţului;
- data comunicării deciziei privind înregistrarea, din oficiu, în scopuri de TVA, pentru alte situaţii decat cele menţionate.
Anularea, din oficiu, a înregistrării în scopuri de TVA a contribuabilor se efectuează:
- de la data declarării ca inactivi, în condiţiile legii
- de la data înscrierii menţiunii privind inactivitatea temporară în registrul comerţului
- de la data comunicării deciziei de anulare a înregistrării în scopuri de TVA de către organul fiscal, în situaţia în care asociaţii/administratorii persoanei impozabile sau persoana impozabilă însăşi au înscrise în cazierul fiscal infracţiuni şi/sau faptele prevăzute la art. 2 alin 2 lit a din OUG 75/2001, privind organizarea şi funcţionarea cazierului fiscal
- din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul de depunere a celui de-al şaselea decont de taxă, în situaţia în care persoana impozabilă care are perioada fiscală luna calendaristică nu a depus niciun decont de taxă pentru şase luni consecutive şi, respectiv, din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul de depunere al celui de-al doilea decont de taxă, în situaţia în care persoana impozabilă care are perioada fiscală trimestrul calendaristic nu a depus niciun decont de taxă pentru două trimestre calendaristice consecutive.
- din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul depunere a celui de-al şaselea decont de taxă, în situaţia persoanelor care au perioada fiscală luna calendaristică, şi respectiv, din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul de depunere a celui de-al doilea decont de taxă, în situaţia persoanelor impozabile care au perioada fiscală trimestrul calendaristic, dacă în deconturile de taxă depuse pentru şase luni consecutive, respectiv pentru două trimestre calendaristice nu au fost evidenţiate achiziţii de bunuri/servicii şi nici livrări de bunuri/servicii realizate în cursul acestor perioade de raportare.

#65
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt reglementate clar conditiile in codul fiscal: http://static.anaf.r...m#_Toc304299957

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate