Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

platitoare sau nu de tva?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postfloraur, on Dec 4 2008, 23:46, said:

:)))
esti iremediabil

:lol:


Sa stii ca te astept maine cu un exemplu clar, indubitabil, unde naibii apare pierderea aia la TVA de toti se tavalesc pe jos de durere cand trebuie sa cumpere de la un furnizor neplatitor de TVA.

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
TLGsoft, ai avut pana acum de recuperat TVA de la stat? Dupa ce stai cateva luni cu banii blocati si cu controale pe cap, o sa incepi si tu sa vrei sa compensezi cat mai mult tva :)

#39
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post_Smiley_, on Dec 5 2008, 08:08, said:

TLGsoft, ai avut pana acum de recuperat TVA de la stat? Dupa ce stai cateva luni cu banii blocati si cu controale pe cap, o sa incepi si tu sa vrei sa compensezi cat mai mult tva :)

Da. Dar nu l-am cerut. Am asteptat pana cand am mai vandut eu cate ceva si s-a compensat. Daca achizitionam de la furnizori care nu-mi cereau TVA, nu aveam de recuperat de la stat.

Surprinzator, legatura pe care o faci cu subiectul discutiei, fara voia ta, inclina balanta mai mult in favoarea furnizorului neplatitor de TVA.  :lol:

#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
pai hotareste-te asupra scenariului :)

in geneal, noi vorbim despre colaborarea cu o firma mare, care este obligatoriu platitoare de TVA (daca n-ar fi, ar insemna ca are sub aia 35.000 euro/an, deci nu e firma mare), din postura de furnizor(adica eu furnizez servicii acelei firme).

daca eu sunt platitor de TVA, firma mare o sa aiba de unde sa-l compenseze. daca eu nu sunt platitor de TVA, firma mare o sa aiba o gramada de TVA de recuperat si contabilii lor or sa inceapa sa mormaie.

#41
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Problema e simpla.
Nu conteaza daca furnizorul plateste sau nu TVA atata timp cat pretul (fara TVA) este acelasi.
Adica pretul final sa fie: 1000RON la firma neplatitoare si 1000+190 la firma platitoare.
Problema e ca unii sustin ca multe firme neplatitoare de tva ti-ar vinde produsul respectiv tot cu 1190 in loc de 1000, ceea ce ar fi clar mai dezavantajos decat daca l-ai achizitiona de la o firma platitoare de tva.
Ce atata vorbarie...

LE:
TLGsoft, stii care-i de fapt durerea? Fiindca si in viata reala multi gandesc ca pe forum, si au falsa impresie ca ar fi in dezavantaj. :)

Edited by kr0k0dilu, 05 December 2008 - 12:13.


#42
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post_Smiley_, on Dec 5 2008, 12:48, said:

pai hotareste-te asupra scenariului :)

in geneal, noi vorbim despre colaborarea cu o firma mare, care este obligatoriu platitoare de TVA (daca n-ar fi, ar insemna ca are sub aia 35.000 euro/an, deci nu e firma mare), din postura de furnizor(adica eu furnizez servicii acelei firme).

daca eu sunt platitor de TVA, firma mare o sa aiba de unde sa-l compenseze. daca eu nu sunt platitor de TVA, firma mare o sa aiba o gramada de TVA de recuperat si contabilii lor or sa inceapa sa mormaie.


Here we go again.... care TVA de recuperat? Daca mie, ca furnizor, nu-mi plateste TVA? Deci ii ramane lui.

Am impresia ca faceti o confuzie, altfel nu-mi explic logica voastra. A fi platitor de TVA nu inseamna ca platesti TVA la toti furnizorii. Furnizorilor platesti sau nu TVA in functie de statutul lor.

View Postkr0k0dilu, on Dec 5 2008, 13:08, said:

TLGsoft, stii care-i de fapt durerea? Fiindca si in viata reala multi gandesc ca pe forum, si au falsa impresie ca ar fi in dezavantaj. :)


Nu-mi dau seama de unde au impresia ca daca tii banii la tine iesi in dezavantaj. Orice plus in cont este avantaj. Chiar si pe termen limitat.

#43
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostTLGsoft, on Dec 5 2008, 12:45, said:

Nu-mi dau seama de unde au impresia ca daca tii banii la tine iesi in dezavantaj. Orice plus in cont este avantaj. Chiar si pe termen limitat.

Nu conteaza de unde, in ultimele 2 pagini ai confirmarea faptului ca unii chiar gandesc asa...

#44
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 5 2008, 12:45, said:

Here we go again....

Avem incasari in luna Decembrie de 12.000lei

Chirii si alte cheltuieli de intretinere   -  5.000lei (inclusiv TVA)
Salariii -  5.000lei

In momentul in care esti platitor de TVA se face in felul urmator:
-pentru chirii si alte cheltuieli (ex.: leasing) e clar TVA-ul este deductibil si se transfera la cei care au incasat banii (presupunand ca si ei sunt platitori de TVA). Deci am avut cheltuieli 5.000 atat am platit...
Daca alte cheltuieli nu mai sunt decat salariile, atunci se extrage TVA din restul de bani si cu ce ramane, tu va trebui sa incerci sa platesti ...
In concluzie,
din 7.000lei se scad 1.330 (TVA) si din restul 5.670lei scad salariile 5.000lei ...
In concluzie ramna cu un profit de 670lei, care trebuie impozitat cu 16% :))))

Daca as fi fost NEPLATITOR DE TVA

din 12.000 as fi platit 5.000lei pe chirii si 5.000lei pe salarii. In acest fel mi-ar fi ramas profit inainte de impozitare 2.000lei
...


Mai am de facut o completare:
In cazul in care platesc o chirie catre o persoana fizica sau un neplatitor de TVA, ex. 2.000lei din cei 5.000 aceasta suma se va adauga cheltuielilor cu salarii. Adica se va scadea intai TVA si apoi se va plati catre tert.

demonstratie:
5.000 chirii (din care 2.000 catre un neplatitor de TVA)
5.000 salarii

Din 12.000 se scad 3.000 cheltuieli la care TVA se poate transfera in aval, iar pentru restul de bani se opreste 19% inainte de orice calcul.
Adica din 9.000 se scade 1710(TVA) si din restul 7290 vei plati 5.000 salarii si 2.000 chiria buclucasa.
Rezultat:
290lei - profit inainte de impozitare.

ia sa vad ce mai maraie TLG?
:P

Edited by floraur, 08 December 2008 - 18:01.


#45
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Cu precizarea ca daca esti neplatitor de TVA incasezi doar 10.084 lei pentru ca nu incasezi TVA (12.000/1,19), asa ca mai ramai cu profit inainte de impozitare de 84 lei.

#46
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmsjohntm, on Dec 8 2008, 18:40, said:

Cu precizarea ca daca esti neplatitor de TVA incasezi doar 10.084 lei pentru ca nu incasezi TVA (12.000/1,19), asa ca mai ramai cu profit inainte de impozitare de 84 lei.

Culmea...
Nu tata, indiferent de situatie serviciile mele de intermediere financiare, costa lafel de mult. Drept urmare voi incasa aceeasi bani...
Ce e chiar asa greu de inteles?

hai TLG ca te simt in coasta :)

Edited by floraur, 08 December 2008 - 18:45.


#47
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postfloraur, on Dec 8 2008, 18:54, said:

ia sa vad ce mai maraie TLG?
:P

1. Intrebarea era ce pierde un client (platitor de TVA) daca achizitioneaza servicii de la un furnizor platitor de TVA, fata de un furnizor neplatitor. Nicidecum daca clientul este sau nu platitor de TVA.

2. Chiar si asa, afirmatia "Daca as fi fost NEPLATITOR DE TVA din 12.000 as fi platit 5.000lei pe chirii si 5.000lei pe salarii. In acest fel mi-ar fi ramas profit inainte de impozitare 2.000lei" nu este corecta, deoarece daca ai fost neplatitor de TVA, veniturile tale ar fi fost 10.084, nu 12.000.


3. Exemplul este incalcit, neexplicat de unde apar sumele rezultate, foarte greu de urmarit. Probabil intentionat. Ce treaba au salariile?


Astept in continuare demonstratia la pct 1.   :lol:


Edit: Acum am vazut ca pct 2 a fost observat de msjohntm.

Later edit:  Ce vrei sa spui cu "din 7.000lei se scad 1.330 (TVA) si din restul 5.670lei scad salariile 5.000lei ..."? Tu pui TVA la salarii si zici ca sunt ai tai dupa aceea? Nu inteleg.

Man, nu te mai chinui. Chestiunea este simpla: Din TVA-ul incasat, platesti TVA la furnizori. Restul se duce la stat. Din TVA nu-ti ramane nimic. Asa ca: ori la furnizor, ori la stat, e indiferent. Cu mentiunea ca la stat se duce mai tarziu si te folosesti de el intre timp.

Edited by TLGsoft, 08 December 2008 - 19:03.


#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 8 2008, 18:55, said:

1. Intrebarea era ce pierde un client (platitor de TVA) daca achizitioneaza servicii de la un furnizor platitor de TVA, fata de un furnizor neplatitor. Nicidecum daca clientul este sau nu platitor de TVA.

nasol, nu ai rabdare sa citesti... pai uitate acolo la chiria care iti vine de la un neplatitor de TVA

2. Chiar si asa, afirmatia "Daca as fi fost NEPLATITOR DE TVA din 12.000 as fi platit 5.000lei pe chirii si 5.000lei pe salarii. In acest fel mi-ar fi ramas profit inainte de impozitare 2.000lei" nu este corecta, deoarece daca ai fost neplatitor de TVA, veniturile tale ar fi fost 10.084, nu 12.000.

Daca tu castigi o licitatie pentru un contract de consultanta nu vei incasa aceeasi bani? De fiecare data in contabilitate vor intra ACEEASI BANI .

3. Exemplul este incalcit, neexplicat de unde apar sumele rezultate, foarte greu de urmarit. Probabil intentionat. Ce treaba au salariile?

Ai rabdare si citeste acolo ca este foarte clar. Pune mana pe o cifra si spune-mi ca asta nu e bine


#49
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
La persoana fizica, ai pus 2000 fara TVA pe care i-ai scazut din cei 5000 cu TVA.

TVA-ul se calculeaza separat, intotdeauna.


Edit:

__________Venituri
Vanzari____Valoare______TVA_____TOTAL
____________10084____1916______12000





__________Caz cheltuieli 1
__________Valoare______TVA
Salarii________5000________0_____5000
Chirie firma___4202_______798_____5000

Rest__________882______1118 <- care se duce la stat



__________Caz cheltuieli 2
__________Valoare______TVA
Salarii________5000________0______5000
Chirie firma___2202_______418_____2620
Chirie pers____2000_______0_______2000


Rest__________882______1498 <- care se duce la stat


Concluzie: profitul este acelasi, TVA ramane mai mult in cazul 2 pana cand vine statul si il ia.

Edited by TLGsoft, 08 December 2008 - 19:33.


#50
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 8 2008, 19:19, said:

La persoana fizica, ai pus 2000 fara TVA pe care i-ai scazut din cei 5000 cu TVA.

TVA-ul se calculeaza separat, intotdeauna.

Pai daca este persoana fizica, la revedere nu vei putea sa ii transferi TVA, ci il vei plati tu. Asta inseamna ca din 5.000lei bani pentru chirii si alte cheltuieli la care TVA se poate deduce, mai raman doar 3.000lei. Acesti 2.000 se vor adauga astfel cheltuielilor cu salariile...

Si uite asa dam din casa noi TVA pentru 7.000lei, pe care nu i-am fi dat atata vreme cat nu eram platitori. Ca erau al statului dinainte sau nu, e o chestie de semnatica. Important este ca daca nu eram platitor nu ii plateam...


Am vazut acum ce ai scris mai tarziu si renunt la dezbatere fiindca tu pleci de la premize gresite, imi spui ca am 10.084 cand eu tot 12.000 incasez si intr-un caz si in celalalt.
Eu iti spun ca trebuie sa platesc zilele astea TVA la stat 9.000lei si asta nu e exemplu sau altceva, este chiar pe bune... Cand eram neplatitor nu trebuia sa ii dau, realitatea e chiar cruda.

Edited by floraur, 08 December 2008 - 19:39.


#51
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postfloraur, on Dec 8 2008, 20:34, said:

Pai daca este persoana fizica, la revedere nu vei putea sa ii transferi TVA, ci il vei plati tu. Asta inseamna ca din 5.000lei bani pentru chirii si alte cheltuieli la care TVA se poate deduce, mai raman doar 3.000lei. Acesti 2.000 se vor adauga astfel cheltuielilor cu salariile...

Si uite asa dam din casa noi TVA pentru 7.000lei, pe care nu i-am fi dat atata vreme cat nu eram platitori. Ca erau al statului dinainte sau nu, e o chestie de semnatica. Important este ca daca nu eram platitor nu ii plateam...


Mi se intareste convingerea ca ce am spus mai sus este adevarat. Si anume ca faceti o confuzie grava.

Daca esti platitor de TVA inseamna doar ca esti obligat sa adaugi TVA la ce vinzi. La ceea ce achizitionezi platesti TVA doar daca furnizorul iti factureaza sau nu TVA (respectiv este platitor la randul lui, sau nu)


Invers, chiar daca nu esti platitor de TVA, tu platesti TVA la ce cumperi daca furnizorul este platitor de TVA.

EDIT: Sintagma "Platitor de TVA" se refera ca esti platitor de TVA la stat, nu la furnizori.

View Postfloraur, on Dec 8 2008, 20:34, said:

Am vazut acum ce ai scris mai tarziu si renunt la dezbatere fiindca tu pleci de la premize gresite, imi spui ca am 10.084 cand eu tot 12.000 incasez si intr-un caz si in celalalt.
Eu iti spun ca trebuie sa platesc zilele astea TVA la stat 9.000lei si asta nu e exemplu sau altceva, este chiar pe bune... Cand eram neplatitor nu trebuia sa ii dau, realitatea e chiar cruda.


Premisa este in ambele cazuri ca esti un client platitor de TVA si ai incasari de 12000 (cu tot cu TVA) ceea ce inseamna ca ai incasat 10084 + 1916 = 12000

Calculul se face pentru a vedea cu cat ramai in cele doua cazuri (ai un furnizor platitor de TVA sau neplatitor de TVA).

Edited by TLGsoft, 08 December 2008 - 19:49.


#52
bobiro2001

bobiro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.04.2007

View PostTLGsoft, on Dec 8 2008, 19:47, said:

Daca esti platitor de TVA inseamna doar ca esti obligat sa adaugi TVA la ce vinzi. La ceea ce achizitionezi platesti TVA doar daca furnizorul iti factureaza sau nu TVA (respectiv este platitor la randul lui, sau nu)


Invers, chiar daca nu esti platitor de TVA, tu platesti TVA la ce cumperi daca furnizorul este platitor de TVA.
Daca ai firma neplatitoare, cu intrari de la platitori si cu iesiri la neplatitoriNU CONTEAZA ....inseamna ca te duci frumusel la STAT si ceri tot TVA-ul platit?Asa se "stinge" TVA-ul din contabilitatea ta ?

Edited by bobiro2001, 06 March 2009 - 16:08.


#53
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postbobiro2001, on Mar 6 2009, 16:58, said:

Daca ai firma neplatitoare, cu intrari de la platitori si cu iesiri la neplatitoriNU CONTEAZA ....inseamna ca te duci frumusel la STAT si ceri tot TVA-ul platit?Asa se "stinge" TVA-ul din contabilitatea ta ?

Doresti sa-mi atragi atentia asupra unei inexactitati spuse de mine? Detaliaza, deoarece ai citat ceva si discuti altceva...

#54
bobiro2001

bobiro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.04.2007

View PostTLGsoft, on Mar 6 2009, 18:07, said:

Doresti sa-mi atragi atentia asupra unei inexactitati spuse de mine? Detaliaza, deoarece ai citat ceva si discuti altceva...
Deloc...ceea ce zic eu e ca o completare (daca te-am citat..inseamna ca sunt de acord)...si pentru care am cerut o lamurire...poti sa mi-o dai?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate