Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

platitoare sau nu de tva?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
raspunsul e f simplu:
daca nu vinzi catre firme, te faci neplatitor de tva; nici o firma n-o sa cumpere de la tine daca nu esti platitor de tva, ca nu-si mai poate deduce tva-ul.
daca vinzi catre firme te faci platitor de tva.
ca neplatitor de tva, cand ajungi la un anumit plafon (ori 1 ori 2 milioarde vechi, nu stiu sigur), te treci obligatoriu ca platitor de tva.
succes

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Am gasit o explicatie avocateasca. Inteleg ca iese in pierdere doar daca vrea sa revanda, daca cumpara pentru uzul propriu nu e nici o problema.

Quote

O societate este avantajatã de faptul de a fi neplãtitoare de TVA în cazul în care îºi desfãºoarã activitatea în domeniul serviciilor ºi al microproducþiei. Atât în domeniul serviciilor cât ºi în cel al producþiei, valoarea adãugatã este mare, ceea ce ar duce la un TVA colectat mai mare decât TVA-ul deductibil.
Dacã societatea respectivã ar avea ºi clienþi finali preponderent persoane fizice, dar ºi în cazul în care clientela ar fi formatã din societãþi comerciale, lipsa TVA-ului ar putea sã o facã mai competitivã pe piaþã, permiþându-i practicarea unor preþuri de vânzare situate sub cele ale concurenþilor din domeniu, plãtitori de TVA.
Un dezavantaj al societãþilor neplãtitoare de TVA ar fi faptul cã, neavând drept de deducere al TVA-ului aferent produselor achiziþionate, acestea ar deveni mai scumpe cu cota de TVA, aceasta intrând în preþul de achiziþie al produselor.
Societãþile care au ca obiect de activitate comerþul, sunt în general, dezavantajate în cazul în care ar fi neplãtitoare de TVA, deoarece, în cazul comercializãrii de mãrfuri, TVA deductibil aferent mãrfurilor achiziþionate ar fi mare, se lucreazã în general cu stocuri care poartã cu ele o TVA aferentã, iar valoarea adãugatã în cadrul activitãþii de comerþ este, în general, mai micã decât cea din activitãþile de servicii sau producþie.
Dacã activitatea de comerþ s-ar adresa unor clienþi societãþi comerciale, atunci acestea r fi total dezavantajate sã lucreze cu societãþi neplãtitoare de TVA, deoarece nu ar avea posibilitatea deducerii acestei cote pentru mãrfurile achiziþionate ºi revândute, acestea devenind mai scumpe.
Dacã se doreºte înfiinþarea unei societãþi neplãtitoare de TVA, mai trebuie luatã în calcul ºi valoarea investiþiilor ce sunt necesare pentru demararea afacerii, dacã acestea sunt de valoare mare trebuie sã se ia în calcul pierderea dreptului de deducere a TVA-ului pentru acestea.
http://www.avocatnet...are/de/TVA.html

Edited by don_dannielo, 04 December 2008 - 15:05.


#21
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postdannielghi, on Dec 4 2008, 15:33, said:

raspunsul e f simplu:
daca nu vinzi catre firme, te faci neplatitor de tva; nici o firma n-o sa cumpere de la tine daca nu esti platitor de tva, ca nu-si mai poate deduce tva-ul.
daca vinzi catre firme te faci platitor de tva.


Daca este atat de simplu, exemplifica pentru profani. Unde apare pierderea?

#22
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View PostTLGsoft, on Dec 4 2008, 16:21, said:

Daca este atat de simplu, exemplifica pentru profani. Unde apare pierderea?

Tu imi vinzi un serviciu cu 1000 lei. Esti neplatitor de TVA.
Vecinul tau imi vinde acelas serviciu tot cu 1000 lei. El e platitor de TVA.

Factura ta la mine in contabilitate:
628=401     1000,00 lei
401=5311   1000,00 lei

Factura vecinului la mine in contabilitate:
628=401       840,34 lei
4426=401     159,66 lei
401=5311   1000,00 lei

Din alte activitati desigur am si eu profit, deci am in credit la 4427 (TVA colectata) sa zicem 500 lei.
La sfarsit de luna inchid TVA

caz 1-factura ta:
4427=4426   0lei    
4424=4426   0lei
4423=4424  500lei    Deci eu platesc la stat 500 lei

caz 2-factura vecinului:
4427=4426   159,66lei    
4424=4426   159,66lei
4423=4424   340,34lei    Deci eu platesc la stat doar 340,34lei    

Adica imi convine sa cumpar de la tine doar daca vinzi acel serviciu cu cel putin 159,66 lei mai ieftin decat vecinul tau.

Edited by msjohntm, 04 December 2008 - 21:29.


#23
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
He he, stai asa. Compari mere cu pere.

Calculeaza acelasi serviciu cu acelasi pret. Tu compari preturi diferite initiale.

Adica pret 1000 lei.

La mine pe factura apare 1000 lei, zero TVA
La concurent apare 1000 lei + 190 TVA

Edited by TLGsoft, 04 December 2008 - 21:45.


#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 3 2008, 23:57, said:

Discutia este despre firme care "stramba din nas" daca oferi servicii si nu esti platitor de TVA. Asta presupune ca afla informatia respectiva si se crispeaza de durere. Nu exista "nu stie diferenta" sau "nu isi calculeaza costurile".


Vreau demonstratie contabila la afirmatiile: "nu vrea ca nu-si poate deduce TVA-ul", "prefera factura cu TVA pe care-l poate deduce"


Astept cu interes. Si dau si o bere. :)

Hai sa iti dau eu un exemplu:

Am inchiriat doua spatii comerciale. Primul de la o firma platitoare de TVA cu 1.000e inclusiv TVA si al doilea de la o persoana fizica tot cu 1.000e.
Eu sunt platitor de TVA, e tot acelasi lucru pentru mine?
Iti spun eu ca nu e... la factura emisa de persoana fizica sunt mancat, se contabilizeaza pierdere 19%.

#25
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View PostTLGsoft, on Dec 4 2008, 21:44, said:

He he, stai asa. Compari mere cu pere.

Calculeaza acelasi serviciu cu acelasi pret. Tu compari preturi diferite initiale.

Adica pret 1000 lei.

La mine pe factura apare 1000 lei, zero TVA
La concurent apare 1000 lei + 190 TVA

Am specificat asta la sfarsit. In cazul aratat de tine aici, da e acelasi lucru, dar intr-un post mai sus spuneam care sunt practicile romanilor.

Si un alt avantaj al platitorilor de TVA ar fi acela ca unele firme la care prestezi servicii iti cer sa le faci factura cu suma X+TVA, iar daca nu esti platitor sa facturezi cu aceeasi suma X (dar nu mai adaogi TVA). Cazul meu cu 2 firme. Si cum mie imi platea in plus acel TVA, imi intrau mai multi bani in cont si vedeam eu dupa ce sa fac sa deduc cat mai mult TVA, sa nu-l mai platesc la stat.

Edited by msjohntm, 04 December 2008 - 21:56.


#26
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postfloraur, on Dec 4 2008, 22:52, said:

Hai sa iti dau eu un exemplu:

Am inchiriat doua spatii comerciale. Primul de la o firma platitoare de TVA cu 1.000e inclusiv TVA si al doilea de la o persoana fizica tot cu 1.000e.
Eu sunt platitor de TVA, e tot acelasi lucru pentru mine?
Iti spun eu ca nu e... la factura emisa de persoana fizica sunt mancat, se contabilizeaza pierdere 19%.


E vreo smecherie la chirii de la persoane fizice de se contabilizeaza obligatoriu TVA? Nu inteleg.


Anyway, discutia este de a deschide o firma platitoare sau nu de TVA. Mitul perpetuat este ca daca te faci neplatitor de TVA, firmele carora vrei sa oferi serviciile tale, stramba din nas.

Rog demonstratie.

#27
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View PostTLGsoft, on Dec 4 2008, 21:58, said:

E vreo smecherie la chirii de la persoane fizice de se contabilizeaza obligatoriu TVA? Nu inteleg.


Anyway, discutia este de a deschide o firma platitoare sau nu de TVA. Mitul perpetuat este ca daca te faci neplatitor de TVA, firmele carora vrei sa oferi serviciile tale, stramba din nas.

Rog demonstratie.

Nu stramba din nas doar in cazul in care acelas serviciu la tine e mai ieftin cu 15,96% fata de concurenta ta (platitoare de TVA). Demonstratia mai sus.

#28
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmsjohntm, on Dec 4 2008, 22:54, said:

Am specificat asta la sfarsit. In cazul aratat de tine aici, da e acelasi lucru, dar intr-un post mai sus spuneam care sunt practicile romanilor.

Si un alt avantaj al platitorilor de TVA ar fi acela ca unele firme la care prestezi servicii iti cer sa le faci factura cu suma X+TVA, iar daca nu esti platitor sa facturezi cu aceeasi suma X (dar nu mai adaogi TVA). Cazul meu cu 2 firme. Si cum mie imi platea in plus acel TVA, imi intrau mai multi bani in cont si vedeam eu dupa ce sa fac sa deduc cat mai mult TVA, sa nu-l mai platesc la stat.


Ti-am raspuns la postul respectiv ca nu este cazul "practicilor". Vorbim de business to business.

Eu doresc demonstrata afirmatia "nu vrea pentru ca nu-si poate deduce TVA-ul" care este repetata obsesiv. Eu consider ca este falsa, preluata "din auzite".

View Postmsjohntm, on Dec 4 2008, 23:03, said:

Nu stramba din nas doar in cazul in care acelas serviciu la tine e mai ieftin cu 15,96% fata de concurenta ta (platitoare de TVA). Demonstratia mai sus.

Demonstratie invalida. Pleaca de la o prezumtie falsa (preturi diferite).

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 4 2008, 22:04, said:

demonstratie..

reformulez...


Daca firma mea are o cifra de afaceri de 10.000e, eu voi trebui sa platesc TVA-ul aferent acestor bani.
Cand voi plati persoanei fizice pentru chirie, eu voi da bani din ce imi ramane dupa aplicare TVA-ului. Adica din opt mii si ceva de euro care imi raman...
Daca voi plati firmei platitoare de TVA, eu voi putea socoti din 10.000e. Recunosc ca e simplist, dar cam asa stau lucrurile.

#30
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@TLGSoft ....... tu stii foarte bine chestiile astea ?  sau nu crezi ce iti zic 2.3.4...n useri de pe forumul asta ???

este foarte foarte adevarat pe servicii poti "strabate" cu o firma neplatitoare de TVA ( te ajuta in mod special la persoane fizice - unde le iei ochii cu un pret mai mic cu ~ 19% ) ..... dar pt produse esti mancat !! eu personal as lua de la firme neplatitoare de TVA doar produse de valoare mica daca am nevoie in mod urgent de acel produs .... prefer sa pierd un pic si sa'mi satisfac un client ...

- semi off-topic : in germania, etc exista firme neplatitoare de TVA ?? - auzisem ca nu exista asa ceva acolo !

- explicatia lui msjohntm este foarte bine argumentata... de asemenea si a lui floraur ... mie mi se pare ca mai degraba te chinui sa nu crezi ce ti se zice ...

Edited by oSerX, 04 December 2008 - 22:13.


#31
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postfloraur, on Dec 4 2008, 23:11, said:

reformulez...


Daca firma mea are o cifra de afaceri de 10.000e, eu voi trebui sa platesc TVA-ul aferent acestor bani.
Cand voi plati persoanei fizice pentru chirie, eu voi da bani din ce imi ramane dupa aplicare TVA-ului. Adica din opt mii si ceva de euro care imi raman...
Daca voi plati firmei platitoare de TVA, eu voi putea socoti din 10.000e. Recunosc ca e simplist, dar cam asa stau lucrurile.

Ia hai sa vedem:

Am venituri totale de 11900 Euro cu tot cu TVA. Adica 10000 Euro + 1900 TVA incasat.

Caz I, platesc chirie unei persoane fizice neplatitoare de TVA:

- platesc factura de 1000 Euro fara TVA, imi mai raman in cont 9000 + 1900 TVA
- platesc TVA-ul ramas (1900) la stat
- raman cu 9000

Caz II, platesc chirie unei firme platitoare de TVA:

- platesc factura de 1000 + 190 TVA, imi mai raman in cont 9000 + 1710 TVA
- platesc TVA-ul ramas (1710) la stat
- raman cu 9000

So?





View PostoSerX, on Dec 4 2008, 23:11, said:

@TLGSoft ....... tu stii foarte bine chestiile astea ?  sau nu crezi ce iti zic 2.3.4...n useri de pe forumul asta ???

este foarte foarte adevarat pe servicii poti "strabate" cu o firma neplatitoare de TVA ( te ajuta in mod special la persoane fizice - unde le iei ochii cu un pret mai mic cu ~ 19% ) ..... dar pt produse esti mancat !! eu personal as lua de la firme neplatitoare de TVA doar produse de valoare mica daca am nevoie in mod urgent de acel produs .... prefer sa pierd un pic si sa'mi satisfac un client ...

- semi off-topic : in germania, etc exista firme neplatitoare de TVA ?? - auzisem ca nu exista asa ceva acolo !

- explicatia lui msjohntm este foarte bine argumentata... de asemenea si a lui floraur ... mie mi se pare ca mai degraba te chinui sa nu crezi ce ti se zice ...

Imi doresc sa vad afirmatii argumentate, sa inteleg de ce se intampla anumite chestii, sa invat si sa devin mai intelept. Nu iau de-a gata o chestie, chiar daca este sustinuta de n useri.


Tot reveniti la persoane fizice, la "asa procedeaza romanii", "iti ia ochii"... intrebarea mea era strict tehnica la subiectul topicului. UNDE apare pierderea unui client de al meu daca imi fac firma neplatitoare de TVA?

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 4 2008, 22:25, said:

Imi doresc sa vad afirmatii argumentate, sa inteleg de ce se intampla anumite chestii, sa invat si sa devin mai intelept. Nu iau de-a gata o chestie, chiar daca este sustinuta de n useri.


Tot reveniti la persoane fizice, la "asa procedeaza romanii", "iti ia ochii"... intrebarea mea era strict tehnica la subiectul topicului. UNDE apare pierderea unui client de al meu daca imi fac firma neplatitoare de TVA?

Scuze man sunt obosit si nu sunt in stare sa fac o expunere coerenta, e vina mea... revenim maine pe subiect. Pana atunci mai gadeste la chestia asta:

Daca din 10.000e inclusiv TVA, as avea de platit 10 chirii de 1.000e mi-ar ajunge doar pentru cei care sunt platitori de TVA. Nu si daca aceste facturi ar trebui platite persoanelor fizice...

#33
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postfloraur, on Dec 4 2008, 23:31, said:

Scuze man sunt obosit si nu sunt in stare sa fac o expunere coerenta, e vina mea... revenim maine pe subiect. Pana atunci mai gadeste la chestia asta:

Daca din 10.000e inclusiv TVA, as avea de platit 10 chirii de 1.000e mi-ar ajunge doar pentru cei care sunt platitori de TVA. Nu si daca aceste facturi ar trebui platite persoanelor fizice...

Booooon. Hai sa vedem.

Ai 10000 inclusiv TVA. Zici ca iti ajung pentru 10 chirii a 1000 Euro fiecare: rezulta ca cei 1000 euro sunt tot cu TVA inclus. Adica 840.33 + 159.66 TVA.

Deci firmelor platitoare de TVA ai plati 840.33 * 10 = 8403.30 pret chirie si 1596.60 TVA = 10000 Euro. Ai dedus tot TVA-ul, nu ai de dat nimic la stat. Ramai cu zero in cont.

In cazul persoanelor fizice neplatitoare de TVA (acelasi serviciu, acelasi pret) ai plati 840.33 * 10 = 8403.30 pret chirie. Ramai cu 1596.60 in cont pe care il predai la stat (TVA ramas). Deci ramai cu zero in cont.


Nu vad diferenta....

Edited by TLGsoft, 04 December 2008 - 22:39.


#34
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View PostTLGsoft, on Dec 4 2008, 22:25, said:

Caz II, platesc chirie unei firme platitoare de TVA:

- platesc factura de 1000 + 190 TVA, imi mai raman in cont 9000 + 1710 TVA

El a zis 1000 euro inclusiv TVA, de aici confuzia.
Deci el plateste 1000 euro cu totul si la fizice si la juridice. Asa a spus el. De ce nu-l crezi?
Si eu te vad baiat destept, adica prea destept ca sa ne faci pe noi sa cautam toate variantele rentabile sau nu.

Edited by msjohntm, 04 December 2008 - 22:47.


#35
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmsjohntm, on Dec 4 2008, 23:42, said:

El a zis 1000 euro inclusiv TVA, de aici confuzia.

Nu este nici o confuzie. Vezi prezumtia de la care am plecat (11900 cu tot cu TVA, am rotunjit sumele pentru facilitarea urmaririi exemplului).

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 4 2008, 22:44, said:

Nu este nici o confuzie. Vezi prezumtia de la care am plecat (11900 cu tot cu TVA, am rotunjit sumele pentru facilitarea urmaririi exemplului).

:)))
esti iremediabil

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate