Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Import china (mostre)

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 spe, on Dec 13 2007, 18:57, said:

Eu cu tot cu tva aproximez ca ar fi ~30$. Posibil sa ma insel, sa ai mai putin, sa ti le incadreze in alte tarife, mai mici, ceea ce iti si doresc. :lol:

Normal ar fi sa se ocupe TNT de activitatea de comisionar vamal. Dar nu strica o intrebare la cei de la chinavasion, sa afli cum au trimis, door-to-door sau door-to-airport.
ms mult pt informatii
nu stiu cum l-au trimis...da' mi-au cerut adresa... o sa vad...
deocamdata astept sa-mi confirme ca pleaca coletul. am facut comanda, am platit prin paypal...si astept confirmarea acum...cel putin asa au spus...

#56
blondu'

blondu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.08.2005

 bubalus, on Dec 13 2007, 15:20, said:

am comandat si eu acum un mp3 si un mp 4 player prin chinavasion....shipping prin TNT.

sunt curios sa vad daca pierd sau nu 100 USD.

ps. in caz ca primesc coletul...trebuie sa platesc tva? taxe vamale?


2,5% taxe vamale pt mp4 playere si 19% tva,asta vei plati,la valoarea facturi

#57
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 blondu', on Dec 14 2007, 00:20, said:

2,5% taxe vamale pt mp4 playere si 19% tva,asta vei plati,la valoarea facturi
deci undeva la vreo 22 -23 usd
e bine

#58
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005

 blondu', on Dec 14 2007, 02:20, said:

2,5% taxe vamale pt mp4 playere si 19% tva,asta vei plati,la valoarea facturi
Din ce imi aduc aminte (dar nu bag mana in foc) daca MP3 playerul are si radio, atunci intr-adevar taxa vamala este destul de mica. Daca este fara radio atunci e destul de mult, undeva peste 30%...

#59
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 h0tice, on Dec 14 2007, 16:29, said:

Din ce imi aduc aminte (dar nu bag mana in foc) daca MP3 playerul are si radio, atunci intr-adevar taxa vamala este destul de mica. Daca este fara radio atunci e destul de mult, undeva peste 30%...
au si radio...da' e ciudat... de ce sa fie diferenta asa mare?
si cum fac?... desfac pachetul sa vada ce e inauntru?

#60
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Oricum vamesii controleaza fizic orice pachet care intra in tara pe PF. Dar nu stiu cum le verifica ei. In mod normal, in momentul care s-a facut exportul in China, pe factura de la colet ar fi trebuit sa fie trecuta incadrarea vamala. Si declarantul vamal iti calculeaza taxele in functie de acea incadrare.

#61
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 h0tice, on Dec 15 2007, 10:22, said:

Oricum vamesii controleaza fizic orice pachet care intra in tara pe PF. Dar nu stiu cum le verifica ei. In mod normal, in momentul care s-a facut exportul in China, pe factura de la colet ar fi trebuit sa fie trecuta incadrarea vamala. Si declarantul vamal iti calculeaza taxele in functie de acea incadrare.

in sfarsit...m-au anuntat ca au trimis pachetul... mi-au dat si AWB-ul

produsele au costat 72 usd + 27 TNT-ul...si ei au scris ca pachetul valoreaza 30 usd.

"Please note that we have written down the total value of the goods as only USD 30 on the shipping waybill and express invoice, for the purposes of your country's Customs to calculate import tax (if any). This value represents the nominal China retail value for these items.

For future orders, if you want us to fill in the waybill and invoice differently, please let us know. You can give us special instructions regarding the labelling / declaration of your goods, by adding these to the 'comments' box during the online order process, and we will do our best to help you."

sper ca nu e nici o problema...nu?

#62
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Posibil sa nu platesti nici un fel de taxe vamale si tva la o valoare asa mica. Parca incepeau sa taxeze de la 45 de euro.

#63
amelisa

amelisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2006

 spe, on Dec 21 2007, 13:21, said:

Sunt in vacanta in Shanghai pentru cateva zile.Stiu ca asta nu are nici o legatura cu subiectul  in discutie insa cineva era doritor sa negocieze cantitati mici. din cate am vazut eu(recunosc ca nu am experienta) preturile pe produs difera destul de mult la cantitatile mici ;la fabrica este exclus sa faci comenzi mici iar ca sa cumperi de la distribuitorii de aici o cantitate mica nu prea vad cum scoti profit dupa ce platesti transportul,taxele,etc...Ma rog...eu nu cunosc preturile din tara ,s-ar putea sa fie destul loc pentru adaos.
intrebam si eu...e 3:30 am aici si nu am somn...
Am sa vizitez putin si Guangzhou...dar presupun  ca e cam la fel ca in Shanghai...
Posibil sa nu platesti nici un fel de taxe vamale si tva la o valoare asa mica. Parca incepeau sa taxeze de la 45 de euro.


#64
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 spe, on Dec 21 2007, 12:21, said:

Posibil sa nu platesti nici un fel de taxe vamale si tva la o valoare asa mica. Parca incepeau sa taxeze de la 45 de euro.

a venit pachetul...nu mi-au mai cerut nici un ban....mi le-a adus TNT-ul acasa...am semnat pt. le si asta a fost tot...
in concluzie au fost seriosi...

#65
zanpo

zanpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.09.2006
salut, am facut o comanda din hong kong de un mp4 player de 2 giga si cand am vrut sa il ridic de la posta mi-au zis ca taxele vamale sunt de 115 ron. am citit mai sus ca taxele ar fi de 2.5% + 19% tva dar pe pachet scria costul playerului de 15 $ si nu prea vad de unde are sa iasa suma asta de 115 ron, ei au zis ca la mp4 playere taxele vamale depind de capacitatea de stocare, daca sunt de 2 4 sau 8 giga se aplica alta taxa. oricum pana la urma au zis ca daca asta era prima data cand primeam un pachet prin posta au zis ca mi-l lasa fara sa platesc taxe vamale si nu mi-ai mai luat nici o taxa pt el si au zis ca data viitoare sa intreb inainte sa comand ceva. acum as mai da comenzi din hong kong dar nu stiu exact la ce taxe vamale sa ma astept, nu e cineva care stie exact ce taxe se aplica in cazul mp4 playerelor de 2 4 sau 8 giga sau in cazul telefoanelor mobile cu camera de 2 sau 5 megapixeli? sau pe ce site pot gasi astfel de informatii? nu vreau sa dau comanezi mari, 1 sau 2 bucati maxim per pachet si ele nu vin insotite de factura fiscala.

#66
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Am gasit asta pe un site, oare-i adevarat? Exista o lege in care-i specificata treaba asta? Daca da, care?

Quote

Coletele cu valoarea de pana la 22 de euro sunt free, adica nu se vamuiesc, nu se platesc nici un fel de taxe vamale. Coletele cu valoarea cuprinsa intre 22 si 45 de euro se vamuiesc, insa pentru ele nu se platesc nici un fel de taxe vamale. Adica se intocmeste declaratie vamala insa destinatarul beneficiaza de scutire de la plata taxelor vamale. Coletele cu valoare mai mare de 45 de euro se vamuiesc si se plateste pentru ele TVA plus eventualele taxe. Destinatarul poate beneficia si aici de scutire de pana la 45 de euro daca are in colet produse cu valoare mai mica de 45 euro si valoarea lor se scade din valoarea totala a coletului. Daca produsul sau produsele luate individual au valoarea mai mare de 45 euro, atunci nu mai beneficiaza de nici o scutire. (…) Lucrez in sistem si nu vorbesc dupa ureche.

Daca in colet sunt 3 produse cu valorile de 10, 30, respectiv 50 euro, insumate fac 90 euro. Din aceasta suma se scade 10+30=40 euro iar taxele vamale se platesc doar pentru valoarea de 50 euro, cat a ramas.
Daca este un singur produs cu valoarea de 50 euro (sau mai multe dar toate cu valoarea individuala peste 45 euro), nu mai beneficiezi de scutirea de 45 euro. Valoarea produsului nu poate fi “desfacuta”.
Daca ai 10 produse cu valoarea de 5 euro fiecare, 10×5=50 euro, de aici ai 9×5=45 - pentru astea ai scutire, iar pentru restul de 5 euro platesti taxe. Sper ca am fost inteles, daca nu, mai incerc si cu alte exemple.
Daca un DVD este in tarif la 18 euro, ar trebui platite taxe pentru unul din ele, pentru celelalte doua intri in scutirea de 45 euro (18+18=36)


#67
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
o intrebare pt cunoscatori:

vreau sa import cateva accesorii de produse electrice si electronice din china, dar as vrea mai intai sa testez piata cu o comanda mai mica. problema este ca nu am firma si nu as vrea sa o creez si pe urma sa ramana fara activitate in cazul in care nu merge. ce as vrea eu sa fac este sa fac o comanda mai mica (150-200$ pe factura, cam 30 de bucati). cum as putea sa o trec prin vama pe PF? Nu ma intereseaza sa fentez taxele vamale, doar ca nu as vrea ca produsele sa ramana blocate in vama.

Daca firma din Asia trece o valoare mai mica pe factura ajuta la ceva?

Multumesc!
Alex

#68
Mattei

Mattei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.06.2007
Eu stiam ca daca importi produse ca fiind mostre nu platesti TVAul DAR nu ai voie sa le revinzi, trebuie sa le pastrezi o perioada ca sa le poti arata la un eventual control. intreaba mai bine o contabila ca sa nu te trezesti ca nu le poti vinde.

#69
SlyBoy

SlyBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 04.06.2006
Dupa toate discutiile de pe forum despre importurile din China m`am hotarat sa fac si eu o comanda mica, monstre mai bine zis. Vrea sa dau comanda de mp4 si/sau ipod. Am inteles ca daca valoarea coletului depaseste 45 de euro se plateste vama.  Pe langa asta nu trebuie sa fie un numar mare de produse ca sa pot sa ma incadrez la persoana fizica. Pana aici am gresit cu ceva ?
Problema care ma framanta pe mine este urmatoarea: DHL livreaza pe Otopeni, dar eu sunt din Suceava. Va fi necesar sa merg dupa ele sau imi vor fi livrate la usa ?
As mai avea o rugaminte. Site`ul de pe care vreau sa dau comanda este dhgate. Imi puteti recomanda ceva mai bun decat asta ?
In mod expres, la ce trebuie sa fiu atent cand dau comanda ?

Multumesc anticipat ! :kisstogether:

#70
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
dupa ce am citi o gramada de aberatii ale unora care nu au cumparat nimic din china pana acum, o sa spun si eu niste treburi din experienta, nu din povesti
1. ems e mai scump decat dhl (ma refer la china)
2. nu poti aduce 50 de kile de papuci pe persoana fizica. la vama 99% iti va cere sa faci importul pe persoana juridica
3. nu poti aduce brand-uri prin mijloacele express (dhl, tht, air cargo,etc) vei avea probleme si marfa confiscata (singura metota este sa le aduci prin ems, dar sa discuti dinainte cu vamesul de la posta) daca primesti prin ems esti scutit la valoare de peste 45 euro de taxele vamale
4. exista metoda de shipping air-cargo costa ptr 50 de kile 300-400 usd, dar te duci la otopeni dupa marfa.
5 daca vrei sa aduci in cantitate mare  un anumit produs cel mai simplu e sa te faci PFA platitor de tva.
6. daca ai de ales intre firmele de curier express, alege dhl; am avut o data 40 carduri de memorie pe persoana fizica, si a fost ok, alta data am avut 58 si au vrut import pe persoana juridica.
7. cereti chinezului sa va puna o proforma sau o factura atasata pachetului, dar nu cu mai putin de 50% din valoarea reala.
8. NU MAI LUATI DE BUNE TOATE POVESTILE pe care le cititi pe forumuri, gen "am auzit ca/mi-a zis unul ca/se pare ca/"

succes!

 figo1988, on May 28 2008, 12:50, said:

cum as putea sa o trec prin vama pe PF? Nu ma intereseaza sa fentez taxele vamale, doar ca nu as vrea ca produsele sa ramana blocate in vama.

Daca firma din Asia trece o valoare mai mica pe factura ajuta la ceva?

Multumesc!
Alex

ce intelegi prin PF? persoana fizica sau persoana fizica autorizata (adica persoana juridica)?
nu-ti raman produsele blocate in vama decat daca au brand-uri
te ajuta sa treci valoare mai mica pentru ca in vama platesti vama+tva pe valorea declarata; daca e prea mica valorea, te incadreaza dupa alte tarife mult mai mari, ai grija

#71
SlyBoy

SlyBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 04.06.2006
@ dannielghi : aveti pm.

scuze de off. :rolleyes:

#72
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

 zanpo, on May 23 2008, 23:27, said:

salut, am facut o comanda din hong kong de un mp4 player de 2 giga si cand am vrut sa il ridic de la posta mi-au zis ca taxele vamale sunt de 115 ron. am citit mai sus ca taxele ar fi de 2.5% + 19% tva dar pe pachet scria costul playerului de 15 $ si nu prea vad de unde are sa iasa suma asta de 115 ron, ei au zis ca la mp4 playere taxele vamale depind de capacitatea de stocare, daca sunt de 2 4 sau 8 giga se aplica alta taxa. oricum pana la urma au zis ca daca asta era prima data cand primeam un pachet prin posta au zis ca mi-l lasa fara sa platesc taxe vamale si nu mi-ai mai luat nici o taxa pt el si au zis ca data viitoare sa intreb inainte sa comand ceva. acum as mai da comenzi din hong kong dar nu stiu exact la ce taxe vamale sa ma astept, nu e cineva care stie exact ce taxe se aplica in cazul mp4 playerelor de 2 4 sau 8 giga sau in cazul telefoanelor mobile cu camera de 2 sau 5 megapixeli? sau pe ce site pot gasi astfel de informatii? nu vreau sa dau comanezi mari, 1 sau 2 bucati maxim per pachet si ele nu vin insotite de factura fiscala.

du-te si zi-i la vamesul ala ca ii pui reclamatie in scris la sediul vamii in bucuresti. nu platesti vama la produse cu valoare sub 45 euro; daca el face pe nebunul, fa si tu; ce comenzi sunt alea de 1-2 mp4 playere?? mai bine adu-le prin tnt/dhl, le primesti acasa, platesti vama, dar putin (depinde ce valoare trece chinezul pe factura)
succes

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate