Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Finisaj termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
geoil

geoil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2007
Cred ca  mai devreme am postat gresit. Asa ca...Am si eu o intrebare. Mi-am pus ferestre de termopan. Cei de la firma care mi le-au montat mi-au spus ca la 2-3 saptamani de la montare pot incepe ca fac reparatiile. In momentul de fata ferestrele sunt prinse in beton si e spuma poliuretanica (?) de jur imprejurul ferestrei. Mesteri care au montat geamurile mi-au spus ca firma lor au preturi ff mari pentru lucrari de genul constructiei glafurilor (?) si ca sa ma adresez unor mesteri. Tot ei mi-au spus ca fereastra trebuie incadrata cu material care sa aiba o grosime care sa depaseasca spuma si sa se "urce" 5-10 mm pe tamplaria de termopan. Eu nu ma pricep la astfel de lucruri dar am rugamintea cine stie si se pricepe sa-mi explice si mie ce am de facut, ca atunci can vor veni mesterii zidari sa nu ma tepuiasca. Am mai patit asta din cauza nestiintei mele si sincer nu ar fi o problema daca m-ar da banii afara din casa.

#2
AdrianB1

AdrianB1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2007
Stiu meseriasii ce trebuie facut daca sunt de meserie si nu agricultori. Ideea e ca glaful o sa treaca peste marginea geamului cu ~1 cm, adica rama geamului va fi incastrata in glaf. La exterior trebuie sa iti faca si o solutie hidro, sunt mai multe variante de la clasica table de scurgere a apei la straturi de impermeabilizare. Ca sa nu uit: daca ai izolatie termica pe exterior (gen polistiren) trebuie pusa pana in tocul geamului.

Edited by AdrianB1, 17 October 2007 - 01:00.


#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postgeoil, on Oct 16 2007, 19:37, said:

...
deci ce ai de făcut.
mai întâi că după 20min spuma se întărește și se poate prelucra, adică tăia (scrie și pe tub, la instrucțiuni). după 12 ore pot începe reparațiile la fereastră. știau ei ceva, dar termenul de 2-3săptămâni se referă la perioada maximă cât spuma poate fi lăsată expusă. peste acest termen începe să se deprecieze, atunci când are contact direct cu razele de soare.

în primul și în primul rând, cu un cuter, tb tăiată spuma la nivel, interior/exterior.
apoi, pe exterior tb aplicat un strat de silicon. se netezește cu degetul și se are în vedere să formeze o peliculă fără spații libere.
în porțiunea de jos și cam 20cm pe laterale (de jos în sus) se aplică silicon fără a se face economie.
Aceste operații premergătoare sunt OBLIGATORII.
toată apa de la ploaie va încerca această zonă, deci tb bine izolată.
și cu acestea geamul este reparat 90% (nu exagerez).

în rest, meșterii știu ce au de făcut.
printre altele:
în porțiunea de jos a tocului, orificiile (picurătorii) nu se astupă.
la exterior se aplică gresie de exterior (rezistentă la îngheț) și se fixează cu adeziv de calitate, de preferat CM85.
pe laterale și în porțiunea de sus se aplică același tip de adeziv. pt exemplificare poate o să pun niște poze.

la interior chiar nu are importanță că gletul acoperă 10mm tâmplăria. chiar nu contează, frumos să iasă.
La sfârșitul reparațiilor colantul de pe tâmplărie se îndepărtează.

Spor!

Edited by euribiontuL, 19 October 2007 - 22:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate