Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Primul pas catre Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
oliviu_linux

oliviu_linux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2007
Salutare la toti :) Vreau sa ma dau si eu pe linux , nu pentru ca asa e la moda ci pentru ca ma fascineaza consola . Nu am instalat linux pe PC , am la serverul scolii acces care este pe linux :) vreau sa fac un site al scolii , in HTML stiu dar habar nu am cum sa il uploadez pe linux . Maine imi voi cumpara o carte , dar astept recomandarile voastre .Cu siguranta voi avea rabdare sa invat si sa inteleg sa iau notite si sa bag la cap . Pe WINDOWS stiu mai multe dar vreau linux pentru ca vreau sa ma descurc de acasa cu serverul scolii ( stiu ca se poate asta ) . Astept sa primesc un ajutor de la voi , mc fain .


NU SUNT GENUL DE BAIAT CARE CAUTA PROGRAM DE SPART PAROLE YAHOO ! X( mai stiu cate ceva :D

Edited by oliviu_linux, 15 October 2007 - 22:41.


#2
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Instaleaza Debian etch, documentatie este cata vrei, nu cred ca ai nevoie de vreo carte cumparata. Nu uita obisnuieste-te sa citesti documentatie, helpul diverselor scripturi. Ai putea incepe cu asta http://tldp.org/LDP/intro-linux/html/

Edited by SE7EN, 16 October 2007 - 08:30.


#3
oliviu_linux

oliviu_linux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2007

 SE7EN, on Oct 16 2007, 09:30, said:

Instaleaza Debian etch, documentatie este cata vrei, nu cred ca ai nevoie de vreo carte cumparata. Nu uita obisnuieste-te sa citesti documentatie, helpul diverselor scripturi. Ai putea incepe cu asta <a href="http://tldp.org/LDP/intro-linux/html/" target="_blank">http://tldp.org/LDP/intro-linux/html/</a>


Merci mult de tot , ce linux imi recomanzi pentru inceput , 2007 ?

Edited by oliviu_linux, 16 October 2007 - 09:51.


#4
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Slackware 12.0
http://www.slackware...country=Romania

#5
oliviu_linux

oliviu_linux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2007
si pot rula si windows si linux ?:) 1.6GhZ 512 ram si 128 placa video :) HDD80 -> daca nu pot ce config trebe sa aiba un pc care sa mearga cu amandoua ?

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 oliviu_linux, on Oct 16 2007, 11:52, said:

si pot rula si windows si linux ?:) 1.6GhZ 512 ram si 128 placa video :) HDD80 -> daca nu pot ce config trebe sa aiba un pc care sa mearga cu amandoua ?

Poti configura un dual-boot pe calc. tau sau poti instala linuxul intr-o masina virtuala( VMWare sau VirtualPC 2007 ). Linuxul nu e asa pretentios la resursele hardware, deci iti ruleaza linistit pe calc. tau. Daca optezi pt. masina virtuala, atunci n-ar strica sa-ti mai cumperi niste RAM dar, si asa, ar trebui sa-ti ruleze destul de decent .....

#7
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
"Merci mult de tot , ce linux imi recomanzi pentru inceput , 2007 ?"

Am zis, Debian, http://www.debian.org/. Aici ai un ghid de instalare http://www.howtoforg...top_debian_etch. Poti face foarte usor dual boot cu windows xp cu ajutorul grub, instalarea e foarte simpla, trebuie doar sa citesti cu atentie. Daca ai deja windows xp instalat si vrei sa faci dual boot la partitionare nu alege Guided - Use entire disk ci Manual si alege tu partitia pe care vrei sa instalezi debian-ul (e preferabil sa ai spatiu liber sau daca nu se poate stergi o partitie deja existenta).Oricum daca te descurci cu partitionarea pe windows o sa te descurci si cu cea de pe debian trebuie doar putin "common sense"  :)

#8
oliviu_linux

oliviu_linux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2007
da ok :) numai ca eu am doar partitia C :) dar am sa iau si am sa imi fac si partitia D si acolo am sa pun linux , asa e ok nu ?:)

#9
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

 oliviu_linux, on Oct 16 2007, 22:38, said:

da ok :) numai ca eu am doar partitia C :) dar am sa iau si am sa imi fac si partitia D si acolo am sa pun linux , asa e ok nu ?:)
Nu chiar. Pe linux nu exista c: d:, etc.. exista / care e echivalentul partitiei pe care e instalalat windows-ulul. Restul partitiilor, depinde de cum iti configurezi sistemul. Iti mai trebuie inca o partitie de tip linux swap, care e echivalentul pagefile.sys.
Deci iti vor trebui 2 partitii, una pe care vei instala sistemul de operare, de tip ext3 sau reiserfs(eu prefer ext3) si inca o partie de tip linux swap, care, se recomanda a fi 2Xcandtitatea de memorie ram, dar eu consider ca daca ai cel putin 1 GB de RAM, 512 MB pentru partitiqa swap sunt suficienti.

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Nu chiar. Pe linux nu exista c: d:, etc.. exista / care e echivalentul partitiei pe care e instalalat windows-ulul. Restul partitiilor, depinde de cum iti configurezi sistemul. Iti mai trebuie inca o partitie de tip linux swap, care e echivalentul pagefile.sys.
Deci iti vor trebui 2 partitii, una pe care vei instala sistemul de operare, de tip ext3 sau reiserfs(eu prefer ext3) si inca o partie de tip linux swap, care, se recomanda a fi 2Xcandtitatea de memorie ram, dar eu consider ca daca ai cel putin 1 GB de RAM, 512 MB pentru partitiqa swap sunt suficienti.
Nu cred ca are rost sa-si partitioneze inainte de a instala Debian. Daca are doar c atunci ajunge sa faca resize, pe spatiul free se va crea partitia si instala debian-ul. Partitia de swap se reeaza automat din installerul de debian, asta sigur daca alegi sa partitioneze automat.By default in debian se creeaza o partitie de tip ext3 si o partitie swap, deci nu are nevoie sa faca absolut nimic.

#11
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

 SE7EN, on Oct 17 2007, 01:04, said:

Nu cred ca are rost sa-si partitioneze inainte de a instala Debian. Daca are doar c atunci ajunge sa faca resize, pe spatiul free se va crea partitia si instala debian-ul. Partitia de swap se reeaza automat din installerul de debian, asta sigur daca alegi sa partitioneze automat.By default in debian se creeaza o partitie de tip ext3 si o partitie swap, deci nu are nevoie sa faca absolut nimic.
Nu am instalat decat o singura data debian, si nu mai tin minte absolut nimic. E ok si cum ai zis tu, eu eram obisnuit cu instalarea slackware/gentoo, unde partitiile le face utilizatorul cu fdisk.

#12
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
S-a schimbat foarte mult installer-ul de Debian, e o joaca de copii de instalat, partman - tool-ul folosit de debian pentru partitionare e foarte flexibil si intuitiv, se poate instala si in mod GUI. Oricum cine a instalat windowsul de cateva ori si are cat de cat o minima experienta nu cred sa aiba nici cea mai mica problema cu instalarea debian.

#13
oliviu_linux

oliviu_linux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2007
Da ok :) am inteles . Mai am cateva nelamuriri :) deci azi cand am fo la scoala ca sa vad un cd pe un server care are linux am fost surprins ca Profa facea toate comenzile numai din scris :) poi bine dar eu stiam ca este o interfata si la linux :) cand am deschis serveru scria
surse login:
password:
Dupa ce s`a logat a scris mc si so deschis un fel de MS-DOS al windowsului unde trebe sa faca numai comenzi , pana aici am ramas masca , adica am inteles ce o facut dar nu imi imaginam ca e numai din comenzi ... iar apoi cand a bagat cdul s`a dus la un PC cu windows si s`a uitat pe cd
E chiar asa de complicat ?:) nu ca m'am speriat ba chiar din contra ca e incredibil de fain , astept mai multe detalii

#14
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

 oliviu_linux, on Oct 15 2007, 23:40, said:

Salutare la toti :) Vreau sa ma dau si eu pe linux , nu pentru ca asa e la moda ci pentru ca ma fascineaza consola . Nu am instalat linux pe PC , am la serverul scolii acces care este pe linux :) vreau sa fac un site al scolii , in HTML stiu dar habar nu am cum sa il uploadez pe linux . Maine imi voi cumpara o carte , dar astept recomandarile voastre .Cu siguranta voi avea rabdare sa invat si sa inteleg sa iau notite si sa bag la cap . Pe WINDOWS stiu mai multe dar vreau linux pentru ca vreau sa ma descurc de acasa cu serverul scolii ( stiu ca se poate asta ) . Astept sa primesc un ajutor de la voi , mc fain .


NU SUNT GENUL DE BAIAT CARE CAUTA PROGRAM DE SPART PAROLE YAHOO ! X( mai stiu cate ceva :D
Incearca PCLinuxOS 2007.In opinia mea este cea mai "prietenoasa" distributie de Linux pentru un utilizator care nu a avut tangenta pana acum decat  cu sistemul de operare Windows.Acest sistem de operare vine "echipat" cu tot ce este necesar unui utilizator obisnuit .Contine cele mai bune  programe din lumea Linux pentru navigare internet,multimedia,office,etc.Si toate doar pe un cd.Pentru realizarea site-ului scolii ai programul Quanta, cel mai apropiat program de Dreamweaver-ul din Windows.Si un amanunt important :este unul din sistemele de operare in care consola este utilizata foarte rar(insa nu contest puterea pe care ti-o ofera aceasta).Un topic despre aceasta distibutie gasesti tot in aceasta sectiune a forumului Softpedia.

#15
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
ala e serverul scolii si daca nu ma insel au ei suse instalat de cineva de la isj, care este fara x, daca vrei sa stii un distro linux din 2007 face vista si xp sa semene cu win'95
keyword: beryl

#16
oliviu_linux

oliviu_linux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2007
ca sa instalez Debian ce aleg de aici ?:))
http://www.debian.org/releases/stable/debian-installer/

Edited by oliviu_linux, 17 October 2007 - 18:40.


#17
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
netinst cd image i386 daca vrei sa instalezi Debian prin internet (recomandat) sau full cd/dvd image tot i386. Daca iti iei ip-ul prin dhcp (automat) si ai o conexiune buna la internet atunci prima optiune e cea mai buna, la un moment dat debian-ul se va conecta la ftp server si va downloada fisierele necesare instalarii. De fapt ghidul de instalare pe care ti l-am sugerat se refera tocmai la netinstal

Edited by SE7EN, 17 October 2007 - 19:25.


#18
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 SE7EN, on Oct 17 2007, 09:47, said:

S-a schimbat foarte mult installer-ul de Debian, e o joaca de copii de instalat, partman - tool-ul folosit de debian pentru partitionare e foarte flexibil si intuitiv, se poate instala si in mod GUI. Oricum cine a instalat windowsul de cateva ori si are cat de cat o minima experienta nu cred sa aiba nici cea mai mica problema cu instalarea debian.
Am experienta de <0,05% cu fenomenul Linux. Mi-aduc aminte ca acum un an sau doi voiam sa trec sa invat ceva linux ca ma saturasem de mofturile de sistem si instabilitatile XP-ului si dupa ce am cercetat piata ma hotarasem sa instalez OpenSuSE. A trebuit sa citesc ceva manuale inainte iar partitionarea mi se parea sucita.  Nu eram obisnuit si am renuntat o vreme. Acum tocmai am instalat cu Wubi noul Ubuntu 7.10. (am avut instalat independent cu partitionare si variantele 6.10 si 7.06).O joaca de copil (ti se da mura-n gura) mai ales ca instalarea asta se face fara partitionare ca si orice aplicatie din Windows dar boot-eaza ca un OS independent (asta ca sa nu risc pierderea informatiilor importante de pe HDD). As renunta fericit la XP & Co. daca nu as fi constrans de utilizarea unor softuri de analiza statistica biomedicala (deh! fiecare cu huba lui), softuri care nu au echivalent in Linux.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate