Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Federația Rusă

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#55
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
salut...am vazut pe www.triptkts.ro un pret pentru Moscova- Vladivostok, dus-intors de cca 357 euro, fara rezervari...chiar asa sa fie?mi se pare totusi prea putin pentru 11799 km, cati sunt din Caransebes pana la Vladivostok...voi ce parere aveti?

scuze...e vorba de Caransebes- Vladivostok- Caransebes, 357,17 euro...

#56
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
m-am uitat si eu si intr-adevar acela este pretul. Insa in cei 357 de euro intra doar biletul, rezervarile pentru locul in cuseta se platesc separat. Nu sunt foarte scumpe, de ex. pana la Moscova te mai costa dus-intors 42 de euro patul, iar de la Moscova la Vladivostok te mai costa ceva euro (nu prea multi) patul. Probabil ca iesi pana in 500 de euro pe ruta asta, pret care pentru distanta asta zic ca-i foarte bun, plus aventura aferenta.

#57
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
mi-am facut o estimare si am ajuns la urmatoarea conzluzie...pe langa 357.17 euro care e biletul se mai adauga: 42 euro rezervari Bucuresti Moscova-Bucuresti, 110 euro Moscova Vladivostok-Moscova, 60 euro cazare la Vladivostok/noapte camera dubla (mergem 2)...plus mancarea de la vagonul restaurant 6 zile la dus, 6 la intors, plus pana la Moscova si inapoi, viza de rusia 35 euro/persoana...vreo 1500 euro si se face...voi ce credeti?

#58
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
da, cam 1500 de euro ajung si pt. doua persoane, la limita. Nu stiu daca ai vorbit de pret pt o sg persoana sau pt. 2. Pt o singura persoana de 1500 de euro te lafai, merita sa te gandesti sa mai "spargi" putin excursia pe drum, macar la lacul Baikal. Plus ca daca tot ajungi la capatul pamantului, mai adauga o noapte-doua la hotel, la fel si in Moscova, e pacat. Daca ai 1500 de euro de persoana, te incadrezi foarte ok, mai ales ca masa la vagonul restaurant nu-i scumpa.

#59
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
e vb de 1500 euro de persoana...cat despre mancarea de la vagonul restaurant nu stiu ce sa spun, tocmai de aia am zis 1500...iar de stat prin Rusia nu prea mi se arata...am ajunge dimineata in Moscova, mergem putin sa vedem Kremlinul si biserica Basilius si inapoi la Yaroslavky terminal...suntem doi pasionati de trenuri, tocmai acesta e si motivul calatoriei...nu vrem sa rupem traseul pentru ca tocmai in asta consta farmecul calatoriei...initial am vrut Ulan-Bator dar viza se obtine din Sofia si un drum pana acolo nu ar mai fi decat o cheltuiala in plus...si oricum varianta clasica e Moscova- Vladivostok...va fi ceva in genul http://ghioane007.blogspot.com numai ca de data asta nu ne asteapta nimeni la capat...

#60
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
inteleg ce spui, si mie imi plac trenurile, cateodata calatoria in sine valoreaza mai mult decat destinatia, insa daca tot ajungi prin Moscova si Vladivostok cred ca nu strica sa aloci mai mult de o noapte pe-acolo. Referitor la calatorie, te inteleg, pentru "palmares" da mai bine dintr-o bucata.
In conditiile date nu prea vad pe ce ai putea cheltui 1500 de euro. Transportul te duce pe la 600 cu totul, iar in vagonul restaurant n-o sa prea ai pe ce sa dai banii ca nu-i cine stie ce scump si n-au nici cine stie ce oferta diversificata, in principal spaghete si taitei, din cate zice lumea. Deci probabil o sa-ti iei ceva mancare la tine.
Daca te hotarasti sa-ti iei biletul anunta si pe-aici, sunt curios...

#61
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
deocamdata nu iti pot arata decat un bilet spre Cracovia, drum pe care l-am facut anu asta...insa transsiberianul ramane "the ultimate train ride"  :D  deocamdata e la stadiul de plan...ca tre sa pun niste bani deoparte... :D  ma gandeam ca daca e 600 euro drumul,sa ai ceva bani totusi la tine, cine stie...si ce mancare ar tine 5-6 zile?...

#62
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
si mai am o intrebare...din cate m-am informat, in termen de 72 ore de la intrarea in Rusia, trebuie inregistrata viza...in conditiile in care planul nostru este sa ajungem dimineatza in Moscova si seara sa plecam spre Vladivostok, cum putem face acest lucru?sau se inregistreaza direct la vladivostok?am inteles ca in cazul in care nu ai viza inregistrata e cam nasol...

#63
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
teoretic trebuie sa te inregistrezi (ma rog, te inregistreaza hotelul la care stai) in termen de 72 de ore la politia locala dintr-un oras. Asta inseamna ca stai 72 de ore in acelasi oras. Tu cum esti pe drum, nu vad cum s-ar aplica prevederea asta la tine. Strica si tu un mail la [email protected] sau telefon la (4021) 222-13-89, 222-15-56 ca sa fii sigur.

#64
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
si astia cine sunt?

#65
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
consulatul Federatiei Ruse la Bucuresti. Ar trebui sa stie romana, teoretic...

#66
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
am descoperit...le-am dat un mail in romana...sper sa nu treaca vreo 2 saptamani pana imi raspund... :)

#67
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

Quote

si mai am o intrebare...din cate m-am informat, in termen de 72 ore de la intrarea in Rusia, trebuie inregistrata viza...in conditiile in care planul nostru este sa ajungem dimineatza in Moscova si seara sa plecam spre Vladivostok, cum putem face acest lucru?sau se inregistreaza direct la vladivostok?am inteles ca in cazul in care nu ai viza inregistrata e cam nasol...

Eu am fost acum o luna de zile in Rusia si nu a trebuit sa imi inregsitrez nici o viza. Am stat aproximativ 10 zile pe teritoriul lor si am fost la niste preieteni rusi. Cred ca ei trebuiau sa aiba cunostiinta de vre-o inregistrare a vizei.
Neaparat sa stai cel putin 2 zile la Moscova pentru ca e pacat sa o ratezi.
Bafta !

#68
Picika

Picika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2009
Am fost la Moscova in luna mai,anul acesta...si cand am ajuns acolo,persoana care mi-a facut invitatia a inregistrat viza...am fost impreuna la o sectie de politie (cea din zona in care locuia)...acolo a completat un formular cu datele mele din pasaport,a lasat niste copii xerox...cam asta a fost tot..dar am inteles ca viza trebuie inregistrata...i s-a explicat si lui in momentul in care mi-a facut invitatia,si stiam si eu de chestia asta (am vazut pe site-ul mae)..am inteles ca daca nu este inregistrata,este posibil sa ai ceva probleme in momentul in care mai ceri o viza.

#69
Picika

Picika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2009
Cat despre Moscova...ce pot spune..pentru mine a fost ok,nu am avut parte de experiente bizare,pt ca am mers in vizita la prietenul meu ( el fiind din Moscova)...o mare problema este ca nimeni nu vorbeste limba engleza (eu cel putin nu am intalnit,nici macar la aeroport..unde am avut primul soc,acolo trebuie sa completezi un formular,migration card....nu stiam,mi-a fost explicat prin semne...am intrat putin in panica,pt ca la control pasapoarte femeia de acolo imi spunea doar migration card,si imi zambea amabil...altceva nimic...). La metrou ai toate sansele sa te ratacesti :D (asta a fost impresia mea)..exista statii unde poti schimba si 4 linii...iti trebuie neaparat o harta. Nu e problema daca ai ajuns in statie si metroul tocmai pleaca, trec la un interval de 1-2 minute...prin oras am mers cu metroul si cu masina prietenului (exista zone unde se merge cu peste 100km/h,nu exagerez),chiar i-am spus la un moment dat sa mearga mai incet,nu prea aveai cum,te claxonau cei din spate...sunt multe de vazut,eu intr-o saptamana nu am reusit sa vad tot ce-mi propusesem (am prins si 2 zile cu ploaie). Orasul e imens,e frumos si urat in acelasi timp...inca o chestie...sa nu va mire,peste tot exista detectoare de metale..inclusiv la biserica...daca ajungeti dimineata in Piata Rosie,puteti vizita si mausoleul lui Lenin...este deschis 2-3 ore dimineata,nu mult....si sa-l vizitezi este gratis..o sa gasiti o multime de persoane care se vor oferi sa va vanda bilete...nu e nevoie :D inauntru nu aveti voie sa intrati cu absolut nimic (genti,tel mobile se lasa intr-un loc special)..evident ca treci prin cateva filtre,detectoare ,etc...evident nimeni nu vb limba engleza...pt mine a fost ok,pt ca am mers cu prietenul,dar am vazut cativa turisti complet dezorientati...a,si inca ceva...preturile sunt mari,e un oras scump

#70
Jose-phine

Jose-phine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2007
Salut, eu plec la Moscova pe data de 3 august pentru cursuri de rusa la Institutul Puskin. Inca nu mi-am laut bilet de avion, are cineva vreo sugestie low-cost cu care sa nu fac 20 de ore? Va multumesc. Iar daca mai e cineva care merge la Inst Puskin sau a fost acolo, nu mi-ar strica niste sfaturi.

#71
bcristi73

bcristi73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2009

View PostJose-phine, on 14th July 2009, 15:01, said:

Salut, eu plec la Moscova pe data de 3 august pentru cursuri de rusa la Institutul Puskin. Inca nu mi-am laut bilet de avion, are cineva vreo sugestie low-cost cu care sa nu fac 20 de ore? Va multumesc. Iar daca mai e cineva care merge la Inst Puskin sau a fost acolo, nu mi-ar strica niste sfaturi.

Ai cursa directa cu aeroflot (aprox 275 eur) si in 2h30min esti acolo!http://www.flybiz.ro/

#72
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007
Buna tuturor.

Mi-am propus ca vara viitoare sa merg la Sankt Petersburg.Poate cineva sa ne impartaseasca impresii de calatorie si nu numai ?

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate