Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Federația Rusă

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Kali si Lion King:

Nu uitati de Petrodvorets si Palatul Ecaterinei (Puskin), merita sa faceti vreo 20-25 km pentru fiecare din ele. Luati in seama Puskin+Pavlovsk in aceeasi zi.

Kali, sigur ca merita 3 zile la Tallin si 7 la Sankt Petersburg. Te invidiem!

#38
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
ILoveMyBunny > merci mult!
ps: faine poze:)

#39
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Care e perioada in care pot prinde Noptile Albe la St. Petersburg? Nu ma intereseaza sa prind chiar la apogeul, chiar si un semi-intuneric ar fi bun. Daca pe 10 iulie ajung in St. Petersburg e prea tarziu? Sau e ok?

Mersi de info:D

#40
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Post_kali_, on Apr 27 2008, 20:15, said:

Care e perioada in care pot prinde Noptile Albe la St. Petersburg? Nu ma intereseaza sa prind chiar la apogeul, chiar si un semi-intuneric ar fi bun. Daca pe 10 iulie ajung in St. Petersburg e prea tarziu? Sau e ok?

Mersi de info:D

Noptile Albe le poti admira in jurul solstitiului de vara. Asta nu inseamna o saptamina si ... gata.
Mai, iunie, iulie = apus tarziu si rasarit devreme, cam asa se pot defini Noptile Albe.

Sigur te vei plimba pina la 2-3. Era sa scriu "noaptea"!

Te rog sa nu uiti de poduri, pentru ca atunci este vremea lor.

#41
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Am gasit un transport acceptabil ca pret si timp, cu avionul, cu air moldova: Chisinau-St. Petersburg , Moscova-Chisinau, costa in total 500 de euro pt 3 persoane.

Mai trebuie doar sa rezolv problema Bucuresti-Chisinau. Avand in vedere ca ar trebui sa fiu la Chisinau in jur de 5 dimineata, aveti sugestii?

#42
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007

View Post_kali_, on Apr 30 2008, 00:04, said:

Am gasit un transport acceptabil ca pret si timp, cu avionul, cu air moldova: Chisinau-St. Petersburg , Moscova-Chisinau, costa in total 500 de euro pt 3 persoane.

Mai trebuie doar sa rezolv problema Bucuresti-Chisinau. Avand in vedere ca ar trebui sa fiu la Chisinau in jur de 5 dimineata, aveti sugestii?
Eu am fost in Chisinau acum doua luni si am ajuns acolo cu un autocar care pleaca la 8 seara din Bucuresti(autogara Filaret) si ajunge fix la 5 dimineata..costa cam 50 de lei de persoana..mai e si un tren tot din Bucuresti dar nu stiu detalii..

#43
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Mersi! foarte folositoare informatia :D

#44
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Am si eu o intrebare legata de viza: sunt de incredere site-urile de invitatii?
Am incercat sa vorbim cu o agentie de turism, dar cum era de asteptat, ne baga pe gat o cazare extrem de scumpa. In Rusia gasisem apartamente de inchiriat, si cazarea ne iesea astfel cu cel putin 50% mai ieftina decat daca am sta la hotel.
Am vrea sa rezolvam pe cont propriu problema vizei, dar mi-e teama ca achitam biletele de avion, avansul la cazare, si ne trezim ca nu ni se da viza.

#45
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Tot cautand pe net, am dat de site-ul asta: http://www.unclepasha.com/tickets.htm      , care cica iti procura bilete la transsiberian la pretul real + 25 $ comision. Astfel Moscova-Beijing ar fi in jor de 250 $, fata de aproape 500 $, cu cat le vand agentiile specializate.
Acum marea problema: o fi de incredere?   Sa nu fie vreo teapa , sa dai banii si sa nu vezi niciun bilei....
Ce parere aveti? :unsure:

#46
gigionne

gigionne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.10.2006
Salut!
In august o sa plec la Moscova intr-o excursie. Poate cineva sa-mi spuna cum e mai convenabil sa te duci cu euro sau dolari si sa schimbi la banca acolo? Ma descurc cu limba engleza? Sa-mi iau harti de aici? Scrie si cu litere latine pe la obiectivele turistice sau doar chirilice? Cum sunt preturile la mancare?
Orice alte informatii sunt binevenite.
Multumesc!

#47
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postgigionne, on Mar 25 2009, 10:52, said:

Salut!
In august o sa plec la Moscova intr-o excursie. Poate cineva sa-mi spuna cum e mai convenabil sa te duci cu euro sau dolari si sa schimbi la banca acolo? Ma descurc cu limba engleza? Sa-mi iau harti de aici? Scrie si cu litere latine pe la obiectivele turistice sau doar chirilice? Cum sunt preturile la mancare?
Orice alte informatii sunt binevenite.
Multumesc!
La rusi dolarii sunt de baza, merg si euroii dar nu au acelasi succes. Cu engleza e mai greu dar nu mori de foame. Daca gasesti sa cumperi vreo harta ia-o ca la ce preturi sunt acolo chiar nu conteaza ca mai ai una din Romania.
Ref la preturi din cate stiu sunt dezastru adica exagerat de mari. De exemplu greu au gasit hotel cu 200euro/noapte si asta fara mic dejun.
Informatiile date le am de la prietena mea care a fost la MOscova luna trecuta si mai trebuie sa mearga si prin mai din nou.
Concediu placut !

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postgigionne, on Mar 25 2009, 10:52, said:

Salut!
In august o sa plec la Moscova intr-o excursie. Poate cineva sa-mi spuna cum e mai convenabil sa te duci cu euro sau dolari si sa schimbi la banca acolo? Ma descurc cu limba engleza? Sa-mi iau harti de aici? Scrie si cu litere latine pe la obiectivele turistice sau doar chirilice? Cum sunt preturile la mancare?
Orice alte informatii sunt binevenite.
Multumesc!
In general, dolarul rules, dar se pot schimba si euro. Cel mai convenabil este sa scoti ruble din ATM-uri.
Limba engleza - extrem de greu si numai cu oameni foarte tineri (de multe ori, vorbeam cu copii de scoala generala care il intreba pe taica-su si apoi imi traducea). Ia-ti harti de unde vrei, eu in general calatoresc cu ghiduri Lonely Planet. Rusii folosesc in exclusivitate caractere chirilice (inclusiv numele de magazine / restaurante gen Gucci, Armani, McDonald's, Auchan, etc) sunt scrise cu chirilice si in stilul lor (ex Auchan este Osan). Preturile la mancare sunt relativ mari in restaurante, ok in supermarketuri si fast food-uri (nu neaparat McDonald's, pot fi si pizzerii, kebab, etc).

#49
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postgigionne, on Mar 25 2009, 10:52, said:

Salut!
In august o sa plec la Moscova intr-o excursie. Poate cineva sa-mi spuna cum e mai convenabil sa te duci cu euro sau dolari si sa schimbi la banca acolo? Ma descurc cu limba engleza? Sa-mi iau harti de aici? Scrie si cu litere latine pe la obiectivele turistice sau doar chirilice? Cum sunt preturile la mancare?
Orice alte informatii sunt binevenite.
Multumesc!
Da, asa e: rusii nu prea invata limbi straine. Cred ca numai la ei si la chinezi mi s-a intamplat sa nu stie nici la receptia hotelului macar un pic de engleza.
In rest, dolarii sunt baza si sunt preturi destul de mari. Cu scrisul te mai descurci dupa cateva zile. Restaurant de exemplu secrie "PECTOPAH".  ;)

#50
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
Joi dimineata , pe 29 aprilie plec cu trenul la moscova. Sunt la vagonul cuseta si vreau sa intreb daca aceste vagoane sunt dotate cu prize. Nu de alta dar fac 47 de ore pana acolo si sunt curios daca are rost sa imi iau laptopul sa imi tina de urat.

#51
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
in compartiment aproape sigur nu ai (sunt vagoane sovietice mai vechi, insa destul de confortabile). Insa sunt mari sanse sa aiba in compartimentul conductorului, dai si tu de-o bere (cativa dolari)  si-l lasi la incarcat la el (sau ea, cum nimeresti). Desi conductorii sunt rusi, va intelegeti voi... Depinde cum te tine bateria. Sau poti sa bagi beletristica la greu :).

Edited by alexxxxx, 28 April 2009 - 10:34.


#52
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

View Postalexxxxx, on Apr 28 2009, 11:33, said:

in compartiment aproape sigur nu ai (sunt vagoane sovietice mai vechi, insa destul de confortabile). Insa sunt mari sanse sa aiba in compartimentul conductorului, dai si tu de-o bere (cativa dolari)  si-l lasi la incarcat la el (sau ea, cum nimeresti). Desi conductorii sunt rusi, va intelegeti voi... Depinde cum te tine bateria. Sau poti sa bagi beletristica la greu :).


Off..ce veste proasta mi-ai dat. Foarte nasol :(. Nu stiu ce ma voi face atatea ore in tren..va fii cu adevarat un chin. Numai bine !

#53
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
cat ai dat pe bilet si pe viza? Cu viza cum ai rezolvat-o? A fost vreo problema sa ti-o dea? Ce acte au cerut? Merci!

#54
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

View Postalexxxxx, on Apr 29 2009, 12:02, said:

cat ai dat pe bilet si pe viza? Cu viza cum ai rezolvat-o? A fost vreo problema sa ti-o dea? Ce acte au cerut? Merci!

Am un prieten rus acolo si mi-a rezlvat el printr-un voucher de la un hotel. Pe viza am platit 48 dolari si am obtinut-o in 5 zile. Nu am crezut ca o sa imi placa Rusia atat de mult. Merita cu adevarat sa o vizitezi iar St Petesburg cred ca este mai frumos decat Moscova. Eu am avut euro si am schimbat undeva la 43 ruble pt un euro. Deci paritatea este la fel ca la noi. Am stat in Moscova la un hostel si am platit 55 ron pe noapte. La St Petesburg la fel am fost cazat intr-un hotel unde pretul a fost de 60 ron pe noapte. Cu aceasta ocazie am vizitat si Kiev din Ukraina, insa tot petesburg mi- placut cel mai mult.
Meirta din plin sa vizitezi ce au putut sa construiasca un regim comunist.
Numai bine !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate