Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Federația Rusă

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostLion King, on Feb 10 2008, 03:36, said:

Salut,

anul acesta planuiesc o excursie in Sankt Petersburg cu un coleg de munca care vorbeste rusa + prietene

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva info:

- cand e cea mai buna perioada de vizitat acest oras, am inteles ca e deosebit de frumos toamna
- imi ajunge un weekend plus vineri sa zicem sau e mai bine sa imi iau o sapt libera
- ce obiective turistice ar fi
- cam de ce buget am nevoie
- cazare, viza, bilete de avion
- alte info necesare

Multumiri anticipate
Raspunsuri bazate pe ce am studiat si eu... nu am fost in Pete.
1. e frumos vara, cel tarziu septembrie. Apoi devine prea rece si noros.
2. daca tot ajungi acolo, ia-ti o saptamana, mai ai lucruri de vazut prin jur.
3. le-ai gasit :) Mai e palatul de la Tarskoe Selo de langa St. Pete.
4. mare. Cazare peste 50 - 60 dolari pe noapte cel mai ieftin (gazde la capatul liniei de metro), restaurante super scumpe.
5. viza - trebuie invitatie, se obtine de la agentii specializate (gasesti pe google). Bilete avion - low cost cu German Wings, schimband in Koln. Linii aeriene clasice (Aeroflot zboara o data sau de 2 ori pe saptamana de la Moscova la Bucuresti sau cu CSA prin Praga)
6. nimeni nu stie limbi straine, asa ca invata rusa si litere chirilice.

#20
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Profesorul meu de geogra din generala a fost cu Transsiberianul. Cica a facut vreo doua saptamani in total. Dupa vreo doua zile de plictiseala crancena nu a mai rezistat si s-a cuplat cu o rusoaica si asa au reusit sa faca fata fericiti voiajului. :thumbup:
Oricum, mi se pare ca sunt nspe mii de locuri pe lumea asta care merita vizitate inaintea Rusiei. Asa ca...

#21
Lion King

Lion King

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006

Quote

Oricum, mi se pare ca sunt nspe mii de locuri pe lumea asta care merita vizitate inaintea Rusiei. Asa ca...

r@zvan, depinde ce iti doresti de la o vacanta: relax, arta, istorie, adrenalina, depinde de la om la om

#22
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
si eu sunt interesat de mai multe amanunte despre Rusia.
Ma gandesc sa vizitez cateva orase importante din Rusia in vara asta.

Ce orase ati vizitat? Cum banii cum e, la hoteluri accepta si valuta?

Edited by Seducatorul, 14 February 2008 - 00:45.


#23
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
la baikal in siberia a fost careva?
cum se ajunge?
experiente...

#24
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
ai vreun gind secret ?

#25
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

View Postrottweiler2007, on Feb 21 2008, 22:44, said:

ai vreun gind secret ?

sa nu-mi zici ca nu te-ar tenta!

n-oi fi eu amundsen dar pana acolo cred ca ajung... :D

am citit undeva ca e destul de eftinake la distanta pe care o ai de batut... cica aeroplanele (ca nu prea poti sa le zici avioane) care zboara prin partile alea ale maicii rasiia sunt aproape gratis...
in august ar fi chiar acceptabil, cica nu sunt mai putin de -10-15 grade si uneori ai sansa sa se ajunga si pe la 10 cu plus... vorba ta: daca tot e sa o mierlim, macar s-o mierlim in siberia sa vorbeasca lumea de noi... "uite ce au facut tampitii aia; s-au dus in siberia si-au inghetat pe-acolo", "pai da, ei ce credeau..."

#26
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
pai da, dar in siberia nu ai all inclusive si nici tobogane la piscina.....in skimb parapanta poate gasesc ....pe mine m-ar tenta siberianul...e o discutie peaici pe undeva....dar e pe lista lunga, anul asta vreau turcia clar , sua si australia

#27
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

View Postrottweiler2007, on Feb 22 2008, 15:52, said:

pai da, dar in siberia nu ai all inclusive si nici tobogane la piscina.....in skimb parapanta poate gasesc ....pe mine m-ar tenta siberianul...e o discutie peaici pe undeva....dar e pe lista lunga, anul asta vreau turcia clar , sua si australia

ia intereseaza-te tu, atat cat poti, ca nu e vreo tragedie...
macar cat ar costa avioanili pana acolo...
daca ar fi s-o lom pe jos am reface calatoria lu marcu polo si mi-ar trebui concedii muuuuuulte...

iti sta mintea numa la parasute!

#28
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View Postgogoroiu, on Feb 21 2008, 19:57, said:

la baikal in siberia a fost careva?
cum se ajunge?
experiente...

O sa merg vara aceasta si am ales trasportul cu avionul pana acolo. Ca si companie am ales Aeroflot. Deci pot sa iti spun ce am gasit si ce am planificat pentru vara aceasta.
Am calculat biletele pentru Bucuresti- Moskova- Sankt Petersburg- Moskova- Irkutsk dus- intors. Cu reduceri ma duce la 1200EUR. Acum caut prin agentii sa gasesc un pret mai bun. Cred ca este mai bine sa iti stabilesti tu cursele in functie de preferinte (ora de zbor, durata, escala, etc).

Pentru tranzit in Rusia mai este o companie locala, dar pe mine nu m-a tentat. Diferenta de pret sau orar de zbor nu mi s-au parut semnificative. Poti sa ajungi la Baikal din Irkutsk, Ulan Ude si Severobaikalski (in zona de nord a lacului). Cele mai tranzitate rute sunt: Ulan Ude- peninsula Svyatoy Nos (malul sud- vestic), Ulan Ude- Arshan- Listvyanka (partea sudica a lacului), Irkutsk- Olkhon sau poti sa iei trenul din Irkutsk la Ulan Ude si vei merge pe malul sudic al lacului.

Pentru traseul meu, am gasit cu greu mijloace de transport, le-am notat pe cele posibile dar ramane si posibilitate cu "ma descurc la fata locului" (ex: nu exista curse regulate de vapoare catre insula sau care sa traverseze lacul, exista autobuze/ microbuze din Irkutsk catre insula Olkon dar pentru transferul pe insula se poate astepta 30 minute sau 2 ore). Desigur daca iti permiti, se pot inchiria iahturi de 4-8 locuri, masini (200- 300 EUR/zi), elicopter chiar. Local, pentru deplasare se pot inchiria biciclete, motociclete si poti negocia cu pescarii sa te duca intr-un anumit loc (ultima nu este recomandata de care au fost).

Cred ca cel mai bine iti stabilesti un buget minim, perioada, zona care vrei sa o vezi din regiunea Baikal si ce anume vrei sa faci in zona respectiva: recreere, sport, trasee culturale sau pur si simplu de a studia/ observa natura (in zona sunt 3 rezervatii naturale cu exemplare specifice) si apoi vei gasi si mijloacele de transport (aici la mine a aparut suplimentarea de buget). Eu invat rusa deoarece nu peste tot pe unde voi merge se vorbeste engleza. Cazarea nu iti face probleme- se practica turismul rural, sunt camping-uri amenajate pentru turisti, poti inchiria si cort...eu spre exemplu am gasit cazare la iurte cu pret intre 20- 40 EUR).

Pentru viza, sunt multe agentii de turism care iti trimit actele pentru obtinerea vizei (invitatie). Unele dintre ele sunt agentii din SUA.

#29
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
De ce nu iei transsiberianul, asa vei simti mai bine imensitatea si spiritul Rusiei ?

#30
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

View PostCalator, on Feb 25 2008, 22:39, said:

O sa merg vara aceasta si am ales trasportul cu avionul pana acolo. Ca si companie am ales Aeroflot. Deci pot sa iti spun ce am gasit si ce am planificat pentru vara aceasta.
Am calculat biletele pentru Bucuresti- Moskova- Sankt Petersburg- Moskova- Irkutsk dus- intors. Cu reduceri ma duce la 1200EUR. Acum caut prin agentii sa gasesc un pret mai bun. Cred ca este mai bine sa iti stabilesti tu cursele in functie de preferinte (ora de zbor, durata, escala, etc).

Pentru tranzit in Rusia mai este o companie locala, dar pe mine nu m-a tentat. Diferenta de pret sau orar de zbor nu mi s-au parut semnificative. Poti sa ajungi la Baikal din Irkutsk, Ulan Ude si Severobaikalski (in zona de nord a lacului). Cele mai tranzitate rute sunt: Ulan Ude- peninsula Svyatoy Nos (malul sud- vestic), Ulan Ude- Arshan- Listvyanka (partea sudica a lacului), Irkutsk- Olkhon sau poti sa iei trenul din Irkutsk la Ulan Ude si vei merge pe malul sudic al lacului.

Pentru traseul meu, am gasit cu greu mijloace de transport, le-am notat pe cele posibile dar ramane si posibilitate cu "ma descurc la fata locului" (ex: nu exista curse regulate de vapoare catre insula sau care sa traverseze lacul, exista autobuze/ microbuze din Irkutsk catre insula Olkon dar pentru transferul pe insula se poate astepta 30 minute sau 2 ore). Desigur daca iti permiti, se pot inchiria iahturi de 4-8 locuri, masini (200- 300 EUR/zi), elicopter chiar. Local, pentru deplasare se pot inchiria biciclete, motociclete si poti negocia cu pescarii sa te duca intr-un anumit loc (ultima nu este recomandata de care au fost).

Cred ca cel mai bine iti stabilesti un buget minim, perioada, zona care vrei sa o vezi din regiunea Baikal si ce anume vrei sa faci in zona respectiva: recreere, sport, trasee culturale sau pur si simplu de a studia/ observa natura (in zona sunt 3 rezervatii naturale cu exemplare specifice) si apoi vei gasi si mijloacele de transport (aici la mine a aparut suplimentarea de buget). Eu invat rusa deoarece nu peste tot pe unde voi merge se vorbeste engleza. Cazarea nu iti face probleme- se practica turismul rural, sunt camping-uri amenajate pentru turisti, poti inchiria si cort...eu spre exemplu am gasit cazare la iurte cu pret intre 20- 40 EUR).

Pentru viza, sunt multe agentii de turism care iti trimit actele pentru obtinerea vizei (invitatie). Unele dintre ele sunt agentii din SUA.

multumesc mult

am facut o socoateala si deja e cam mult...
dar ideea imi va ramine in cap... intr-adevar ma duc acolo doar ca sa vad cum e lumea in zona aia...
ma deranjeaza si faptul ca-ti trebuie viza, dar asta e!...

#31
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Am gasit pe un site invitatie cu 30 $. Inteleg ca e nevoie de ea pt obtinerea vizei. In afara de asta de ce mai e nevoie si cat costa viza?

#32
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View PostHey23, on Mar 13 2008, 22:33, said:

Am gasit pe un site invitatie cu 30 $. Inteleg ca e nevoie de ea pt obtinerea vizei. In afara de asta de ce mai e nevoie si cat costa viza?

Nu stiu daca invitatiile astea sunt reliable sau nu. Daca o sa stai la vreun hotel in Rusia in mod sigur o sa-ti trimita hotelul o invitatie pentru ambasada dupa ce rezervi la ei. In rest, pasaport, poze, asigurare medicala, rezervare la avion, formulare completate si cam atat. Viza pe mine m-a costat vreo 60 de euro, dar am cerut-o la urgenta, altfel parca ar fi fost ceva mai ieftina.

#33
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Si eu as vrea sa merg la St. Petersburg in aceasta vara, cu inca 2 persoane.
Am gasit o varianta, in care transportul ne costa 600 de euro pe toti dus-intors:

-Bucuresti-Berlin (Germanwings) , 1 zi plina in Berlin
-Zbor pana la Tallinn (cu easyjet), 2-3 zile la Tallinn, neaparat o zi la Helsinki, se ajunge foarte repede si frumos cu feribotul
-Autocar Tallinn-St. Petersburg, drum de 6 ore din cate am inteles, cu Eurolines
- St. Petersburg 7 zile pline

si inapoi, cu oprire inca o zi plina la Berlin  

Merita Tallinnul 3 zile? A mai facut cineva alta ruta? Ce parere aveti despre ruta asta?

#34
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Am fost vara trecuta in Rostov na Donu si apoi citeva zile in Soci.  Soci este un oras ce merita vizitat,munte langa mare,oras-statiune. Fiind un astfel de oras,preturile sunt mai mari,5 $ berea la terasa,2,5$ pachetul de tigari Marlboro(in conditiile in care in Rostov era undeva la 1 $) iar hotelul,de 3stele, Jemciujina,nu era f scump din cate mi-au spus colegii rusi. Restaurantele erau destul de scumpe,insa cum n-am platit eu nu pot sa stiu sigur,insa cred ca o masa completa (ciorba,friptura,cartofi si ceva vin) costa per/persoana cam 20 $.
Nu va speriati,cei care nu stiu rusa:oamenii stiu engleza,unii chiar surprinzator de bine,fiind oras turistic. Cu franceza sau germana nu rezolvi mai nimic decat in hoteluri

Edited by ILoveMyBunny, 23 April 2008 - 14:00.


#35
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
ILoveMyBunny > cu ce ai fost acolo? Masina, avion? Cum sunt drumurile, cum ai rezolvat cu cazare? Thx.

#36
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
cu avionul,Bucuresti - Rostov na Donu(sunt 2 variante,din cate stiu,eu am mers prin Viena cu Tarom,apoi cu Austrian OSdar cele mai dese sunt prin Praga,insa eu am preferat Viena. Avantajul acestui zbor este ca dureaza 17 ore,cu tot cu conexiune,cat stai in aeroport tot,fata de celelalte variante care te plimba si la Moscova,adica ocolesc foarte mult si de duc la 25 de ore
apoi cu masina cam 400 km pana la Soci(se poate ajunge si cu avionul,este si in Soci aeroport international);drumul de la Rostov la Soci e surpinzator de bun,mult mai bun decat drumurile noastre;este autostrada,Black Sea Ring Highway care merge din face inconjurul Marii Negre
Cu masina,se poate ajunge Bucuresti-Chisinau-Odessa-Melitopol-Mauriupol-Taganrog-Rostov Na Donu-Soci

Cateva poze,atat cat m-am priceput

Attached Files


Edited by ILoveMyBunny, 24 April 2008 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate