Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Federația Rusă

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Fan_Kournikova

Fan_Kournikova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.02.2006
Minunat acest forum, minunate toate aceste descrieri ale atator locuri frumoase...
  Pe mine ma fascineaza tara asta imensa, in special partea asiatica...Siberia....Transsiberianul...
  Cine a fost in Rusia? Il rog sa dea detalii, orice fel de detalii, cat mai multe.
   Ma gandesc sa merg cu Transsiberianul, Moscova-Vladivostok, e pacat sa nu faci macar o data in viata aceasta calatorie spre capatul lumii. Am vazut si topicul despre Transsiberian, totusi a fost cineva?

#2
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 Fan_Kournikova, on Oct 13 2007, 21:07, said:

Minunat acest forum, minunate toate aceste descrieri ale atator locuri frumoase...
  Pe mine ma fascineaza tara asta imensa, in special partea asiatica...Siberia....Transsiberianul...
  Cine a fost in Rusia? Il rog sa dea detalii, orice fel de detalii, cat mai multe.
   Ma gandesc sa merg cu Transsiberianul, Moscova-Vladivostok, e pacat sa nu faci macar o data in viata aceasta calatorie spre capatul lumii. Am vazut si topicul despre Transsiberian, totusi a fost cineva?

Eu am fost in aceasta vara la Moscova si Sankt Petersburg, deci iti pot oferi ceva informatii doar in legatura cu aceste orase. Si, normal tot ce tine de transport, viza, etc. Interested?

#3
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

 mihairosioru, on Oct 13 2007, 23:35, said:

Eu am fost in aceasta vara la Moscova si Sankt Petersburg, deci iti pot oferi ceva informatii doar in legatura cu aceste orase. Si, normal tot ce tine de transport, viza, etc. Interested?

Buna!
As fi si eu interesata...te rog sa povestesti in primul rand despre cazare,transport,ceva preturi,alte costuri...
Eu am mai vizitat aceste orase dar in vremurile in care acestea erau cam singurele excursii organizate in strainatate!As dori sa mai merg acum cu familia dar pe cont propriu si nu am vazut pe aici alte comentarii.

#4
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

 mihairosioru, on Oct 13 2007, 23:35, said:

Eu am fost in aceasta vara la Moscova si Sankt Petersburg, deci iti pot oferi ceva informatii doar in legatura cu aceste orase. Si, normal tot ce tine de transport, viza, etc. Interested?
Detaliaza putin calatoria la Sankt Petersburg.

#5
Fan_Kournikova

Fan_Kournikova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.02.2006

 mihairosioru, on Oct 13 2007, 23:35, said:

Eu am fost in aceasta vara la Moscova si Sankt Petersburg, deci iti pot oferi ceva informatii doar in legatura cu aceste orase. Si, normal tot ce tine de transport, viza, etc. Interested?
Da, te rog sa ne dai detalii, cum se obtine viza, cu ce ai calatorit intre Moscova si Skt Petersburg, cum sunt preturile, cum ai reusit sa comunici cu ei, am inteles ca nu pre stiu engleza.

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Fan_Kournikova, on Oct 14 2007, 14:07, said:

Da, te rog sa ne dai detalii, cum se obtine viza, cu ce ai calatorit intre Moscova si Skt Petersburg, cum sunt preturile, cum ai reusit sa comunici cu ei, am inteles ca nu pre stiu engleza.


despre viza nu stiu, eu sunt aici cu jobul (aici insemnand in St Petersburg), dar daca am inteles bine hotelul asigura "visa assistance" (pe care o platesti cu 20 de euro). nu stiu cum e cand vii pe cont propriu sau printr-o agentie.

cu engleza - din pacate cam asa e, sunt catastrofa :) e extrem de dificila comunicarea, singurii care vorbesc engleza sunt cei de la hotel (nu stiu daca la toate, dar sper ca macar atat), deci cam toate informatiile de care ai nevoie ar fi bine sa le ceri de acolo.

hartile pe care le-am gasit eu nu sunt foarte complete, in schimb mi-am luat un ghid al orasului foarte bun (si inca vreo 3 mai proaste :) ) - fiindca pe strada, ori gasesti vorbitori de engleza care nu stiu unde-s obiectivele, ori gasesti rusi care n-au stiut sa ma indrume nici daca le aratam poze, ziceau ca nu stiu ce-i aia :P - era una din cele mai celebre biserici de aici.

preturile sunt cam ca la noi, ba chiar la haine mi se par un pic mai scumpe. ce mi se pare ieftina e mancarea de la restaurant. cea din super-market e cam ca la noi - cu exceptia icrelor negre pe care le-am gasit la 5 roni :)

#7
Fan_Kournikova

Fan_Kournikova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.02.2006
Cam asa arata calatoria pe care vreau sa o fac.
linie verde=avion
linie neagra=tren
linie rosie=masina
patratele albastre=zile
cifre in cercuri=suma in euro

Durata totala-aprox 40 zile
Cost aproximativ: 2500 euro

Attached Files



#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
poate te ajuta: http://www.daciaclub...asa-t68087.html . pe mine povestirile insului ala m-au fascinat :P

#9
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

 romaximusro, on Oct 26 2007, 23:54, said:

poate te ajuta: http://www.daciaclub...asa-t68087.html . pe mine povestirile insului ala m-au fascinat :P
Trebuie sa recunosc ca are talent baiatu' !
E super tare !

#10
Fan_Kournikova

Fan_Kournikova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.02.2006
Din acea poveste am observat ca gasea cazare foarte ieftina (la un moment dat platea 9 $ si s-a mutat la alt hotel cu 4 &). Acum ... asta s-a intamplat in urma cu 14 ani, dar totusi sa fi crescut preturile atat de mult?!  Astazi daca gasesti cazare pe internet cu 50-60 de euro, e bine...    Asa ca ma gandesc ca exista si hoteluri mai ieftine, sa zicem 20 $ pe noapte, dar pentru asta trebuie sa te duci direct la fata locului, fara rezervari pe internet..  Am dreptate?
  Adica o camera de hotel in care sa ai un pat si o baie proprie, fie si la o stea...  

  Si in legatura cu biletele de tren... din ce am gasit pana acum http://www.waytoruss...ainTickets.html  e cel mai bun.     Un bilet Moscova-Vladivostok costa 410 $ (aveti idee cat costa in realitate, luat direct de la ghiseu???), si din ce am vazut poti face rezervarea cu mult timp inainte ca sa fi sigur ca gasesti bilet si ti-l livreaza ei cu o luna inainte de calatorie.
  Daca stiti alta metoda sau alt site(sau agentie)  mai bun, mai ieftin va rog sa-mi spuneti.

Si chiar n-a fost nimeni de pe acest forum cu Trans-siberianul??!!   Ma mira acest lucru pentru ca am vazut ca prin toate colturile lumii a fost cate cineva.

#11
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
O prietena de-a mea era sa si-o fure in metrou in Moscova de la niste "baietasi" pt ca vorbea in engleza  :OK:  iar daca vrei un sfat evita sa mergi cu taxiul in Moscova.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Fan_Kournikova, on Oct 28 2007, 22:35, said:

Din acea poveste am observat ca gasea cazare foarte ieftina (la un moment dat platea 9 $ si s-a mutat la alt hotel cu 4 &). Acum ... asta s-a intamplat in urma cu 14 ani, dar totusi sa fi crescut preturile atat de mult?!  Astazi daca gasesti cazare pe internet cu 50-60 de euro, e bine...    Asa ca ma gandesc ca exista si hoteluri mai ieftine, sa zicem 20 $ pe noapte, dar pentru asta trebuie sa te duci direct la fata locului, fara rezervari pe internet..  Am dreptate?
  Adica o camera de hotel in care sa ai un pat si o baie proprie, fie si la o stea...  

  Si in legatura cu biletele de tren... din ce am gasit pana acum http://www.waytoruss...ainTickets.html  e cel mai bun.     Un bilet Moscova-Vladivostok costa 410 $ (aveti idee cat costa in realitate, luat direct de la ghiseu???), si din ce am vazut poti face rezervarea cu mult timp inainte ca sa fi sigur ca gasesti bilet si ti-l livreaza ei cu o luna inainte de calatorie.
  Daca stiti alta metoda sau alt site(sau agentie)  mai bun, mai ieftin va rog sa-mi spuneti.

Si chiar n-a fost nimeni de pe acest forum cu Trans-siberianul??!!   Ma mira acest lucru pentru ca am vazut ca prin toate colturile lumii a fost cate cineva.
Moscova este unul dintre cele mai scumpe orase din lume si in plus nu este prea prietenoasa cu "budget travelers". In Moscova, cu 20 dolari pe noapte dormi in gara, cel mai ieftin hotel care l-am gasit este Mir la vreo 90 dolari (acum vreo 2 ani, probabil s-a scumpit). Mai exista niste guest house-uri - cum e Galina GH, dar sunt departe, Oricum, gaseste un loc de stat langa o statie de metro (nu e incredibil de greu, reteaua de metro in Moscova este extrem de densa) ca taxiurile te seaca.  410 $ Moscova - Vladivostok suna ok, dar nu am experienta.... Exista niste sechele de pe perioada comunista, acum vreo 3 ani cel mai ieftin bilet de Transiberian care putea fi cumparat oriunde in lume era la Agentia de Voiaj CFR din str. Brezoianu, Bucuresti. Nu stiu daca au ramas dealurile, dar n-ar fi o idee rea sa incerci... chiar si cu un telefon, pot sa-ti zicacat costa Moscova - Vladivostok... desi acum intrand in UE, s-ar putea ca preturile speciale sa fi disparut.

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Fan_Kournikova, on Oct 28 2007, 22:35, said:

Din acea poveste am observat ca gasea cazare foarte ieftina (la un moment dat platea 9 $ si s-a mutat la alt hotel cu 4 &). Acum ... asta s-a intamplat in urma cu 14 ani, dar totusi sa fi crescut preturile atat de mult?!  Astazi daca gasesti cazare pe internet cu 50-60 de euro, e bine...    Asa ca ma gandesc ca exista si hoteluri mai ieftine, sa zicem 20 $ pe noapte, dar pentru asta trebuie sa te duci direct la fata locului, fara rezervari pe internet..  Am dreptate?
  Adica o camera de hotel in care sa ai un pat si o baie proprie, fie si la o stea...  

  Si in legatura cu biletele de tren... din ce am gasit pana acum http://www.waytoruss...ainTickets.html  e cel mai bun.     Un bilet Moscova-Vladivostok costa 410 $ (aveti idee cat costa in realitate, luat direct de la ghiseu???), si din ce am vazut poti face rezervarea cu mult timp inainte ca sa fi sigur ca gasesti bilet si ti-l livreaza ei cu o luna inainte de calatorie.
  Daca stiti alta metoda sau alt site(sau agentie)  mai bun, mai ieftin va rog sa-mi spuneti.

Si chiar n-a fost nimeni de pe acest forum cu Trans-siberianul??!!   Ma mira acest lucru pentru ca am vazut ca prin toate colturile lumii a fost cate cineva.

Arunca un ochi aici: Sau baga un search dupa Galina GH

http://www.themoscow...com_budget.html

#14
Fan_Kournikova

Fan_Kournikova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.02.2006
Mersi mult, Imperator!
  In Moscova ma gandisem la niste hosteluri, chiar dc stai cu altii in camera, desi am gasit si o camere private(duble) la 50 euro. http://www.hostelbookers.com/  Insa in Vladivostok, Khabarovsk ori Ekaterinburg sa fie la fel de scumpe hotelurile?

A, si inca ceva, aveti idee cat costa litrul de benzina in Rusia?

P.S. Tu, care ai calatorit atat, nu te tenteaza si o calatorie cu Transsiberinul?

Edited by Fan_Kournikova, 29 October 2007 - 10:08.


#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Fan_Kournikova, on Oct 29 2007, 09:51, said:

Mersi mult, Imperator!
  In Moscova ma gandisem la niste hosteluri, chiar dc stai cu altii in camera, desi am gasit si o camere private(duble) la 50 euro. http://www.hostelbookers.com/  Insa in Vladivostok, Khabarovsk ori Ekaterinburg sa fie la fel de scumpe hotelurile?

A, si inca ceva, aveti idee cat costa litrul de benzina in Rusia?

P.S. Tu, care ai calatorit atat, nu te tenteaza si o calatorie cu Transsiberinul?
Galina GH si Travellers GH aparent sunt cele mai populare hosteluri din Moscova. Relativ la alte orase, chiar nu stiu, nu am fost decat la Moscova si de fiecare data in delegatie :) Asta nu inseamna ca nu am vizitat la greu...
Daca esti din Bucuresti, iti recomand sa te duci la libraria Noi sau Carturesti si sa cumperi un ghid Lonely Planet Russia & Belarus. Acolo iti dau o lista destul de completa de posibilitati de cazare si pe care o aprofundezi pe net :) Din pacate, nu am cartea, am un Let's Go East Europe mai vechi (2001) care este complet irelevant la viteza cu care se schimba Rusia (si nu numai).

Pretul benzinei, iata un raport din august 2007:
Consumer prices for gasoline averaging Russia in August 2007 compared to July 2007 increased by 1,3%, reports the Federal State Statistics Service (Rosstat), Russia.

Так, стоимость бензина марки А-76 составила 16,05 руб./л, что на 1,3% больше, чем в июле 2007 г., цена бензина марки Аи-92 выросла на 1,3% – до 19,1 руб./л. Thus, the cost of gasoline brands A-76 was 16,05 rubles. / L, a 1,3% more than in July 2007, the price of gasoline brand Ai-92 increased by 1,3% to 19,1 rub . / l. Бензин марки Аи-95 поднялся в цене на 1,3% – до 20,58 руб./л. Petrol brand Ai-95 rose in price at 1,3% up to 20,58 rubles. / L. Цена на дизельное топливо выросла на 0,9% – до 17,09 руб./л. The price of diesel fuel rose by 0,9% to 17,09 rubles. / L.

1 euro = 35.6 RUB
1 leu = 10.6 RUB

Despre Transiberian, sincer, nu prea ma atrage extrem de tare... stiu ca sunt zile intregi destul de boring petrecute prin taiga de iti vine sa .... bei tone de vodca cu ceai si sa canti la balalaica... As prefera mai repede Asia Centrala, in special Uzbekistan si Turkmenistan.

#16
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
@rodica_c, @PixulMeu, @Fan_Kournikova

Mai intai sorry ca vin cu niste raspunsuri la aproape 4 luni de la primul post in acest topic, dar nu am mai ajuns in aceasta zona forumului cam de multicel.

Sa le luam pe rand:

1. Cazare

La Moscova am stat la niste prieteni. Nu am informatii despre hoteluri, adica nu v-as putea recomanda vreun hotel din experienta proprie. La Sankt Petersburg am stat la un hostel care se cheama All Seasons (http://www.hostel.ru/). Locatia destul de buna, la zece minute de mers pe jos de statia de metrou Park Pobedy. Din cate imi amintesc am platit 42 de euro pe noapte camera cu trei paturi, baie pe hol la comun. Hotelul era cam mizerabil, miros de tevi si canalizare, atmosfera de cladire in paragina de pe vremea URSS-ului. Dar am avut apa calda. Si un soricel in camera.

2. Transport

Am zburat la Moscova cu Lufthansa din Budapesta cu escala la Frankfurt la dus si la Muenchen la intors. Am platit un pret destul de bun pe bilet, aproximativ 250 de euro dus intors. Am studiat si posibilitatea de a zbura low-cost, nu a meritat pentru ca pana am obtinut viza s-a facut deja tarziu si preturile erau mari. Asa ca Lufthansa a fost cea mai buna solutie. Am scris un trip report despre zborul la dus la adresa http://forum.fly-ra....topic.php?t=872 .

In principiu se poate zbura si low-cost, cu conexiuni prin Germania. AirBerlin, GermanWings ofera rute catre Moscova si Sankt Petersburg. Mai sunt si alte companii. Un argument pentru un bilet cu low-cost catre Rusia ar fi ca puteti sa cumparati un bilet pana la Moscova la dus si returul sa vi-l luati de la Sankt Petersburg. Chestia asta nu ar fi posibila la o companie de linie pentru ca ati fi taxati ca si cum ati cumpara doua bilete dus si ati plati vreo 1 000 de euro pentru toata distractia.

De la Moscova la Sankt Petersburg am mers cu trenul, ziua la dus, noaptea la intors, cu vagon de dormit. Trenurile sunt foarte curate, mi-au placut mult. Nu mai pot acum sa-mi amintesc cat am platit, cred ca aproximativ 80-100 de euro in total, dar nu bag mana in foc pentru aceasta informatie. Biletele de tren sunt nominale, trebuie sa aratati pasaportul cand le cumparati ca sa va scrie numele pe ele si cand va suiti in vagon.

3. Preturi

Mari. Mancarea ingrozitor de scumpa la Moscova, mai ales daca cumparati mancare de la magazine mici. Am vazut un kil de cartofi care costa 3 euro. Solutia ar fi sa mergeti la un supermarket, exista Metro si Auchan dar sunt foarte departe. Am mers la un Auchan cam 40 de minute cu metroul la dus si inca 40 de minute la intors, la statia Bratislavskaya, pe linia de metrou Lublianskaya. Din cate stiu eu, aici este singurul Auchan la care se poate ajunge doar cu metroul, fara sa mai fie nevoie sa mai luati si vreun autobuz sau tramvai de la ultima statie de metrou. (Info despre metrou si harta la http://engl.mosmetro.ru/) Preturile la Auchan putin mai mari decat la noi pe la Carrefour de exemplu, dar totusi acceptabile. Eu zic ca asta este singura solutie pentru a gasi de mancare la preturi acceptabile, probema e ca e foarte departe de centru si se pierde mult timp.

Transportul in Moscova nu e scump. Metroul este aiuritor, obositor, adanc si foarte aglomerat.

Muzeele sunt la preturi normale, la fel ca in vestul Europei. La multe muzee, inculsiv la Hermitage, studentii, indiferent de nationalitate si de tara in care studiaza intra gratis. Testat de mine, a functionat.

4. Viza

Eu mi-am luat viza din Budapesta. Nu a fost complicat, in principiu trebuie sa ai pasaport si o invitatie (trimisa ori de catre un hotel ori de catre o organizatie sau persoana care te invita). De regula, fiecare hotel are un "visa service". La ambasada nu mi s-a pus nici o intrebare, poate si pentru ca nu prea m-am putut intelege cu individul de la ghiseu: el nu vorbea decat rusa si ungureste. Pana la urma ne-am inteles pe germana. S-a uitat doar pe pasaport, a facut o copie dupa invitatie, m-a taxat cu vreo 60 de euro si gata. Nu a vrut sa vada rezervari la avion sau asigurare medicala. In trei zile eram posesorul unei vize turistice rusesti.

Nu stiu cum e la ambasada la Bucuresti sau la consulatul de la Constanta, cred ca e OK pentru ca intre timp a intrat in vigoare si acordul de vize intre UE si Rusia.

5. Comunicarea cu rusii

Parca germana si franceza merg putin mai bine ca engleza. Lumea este foarte prietenoasa, cu exceptia celor care au o uniforma pe ei, fie ca e de politie, de supraveghetor la muzeu sau de taxator la metrou. Nu stiu cum se poate explica, dar in momentul in care poarta o uniforma, toti devin brusc zbiri. In rest, repet, pe strada oamenii se opresc in loc sa te ajute.

Cam asta e pe moment. Daca aveti intrebari promit sa raspund rapid, nu ca pana acum. Poate o sa pun si ceva poze. Si o sa mai scriu si cate ceva despre Sankt Petersburg.

#17
Lion King

Lion King

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
Salut,

anul acesta planuiesc o excursie in Sankt Petersburg cu un coleg de munca care vorbeste rusa + prietene

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva info:

- cand e cea mai buna perioada de vizitat acest oras, am inteles ca e deosebit de frumos toamna
- imi ajunge un weekend plus vineri sa zicem sau e mai bine sa imi iau o sapt libera
- ce obiective turistice ar fi
- cam de ce buget am nevoie
- cazare, viza, bilete de avion
- alte info necesare

Multumiri anticipate

#18
Lion King

Lion King

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
Intre timp am mai scotocit nitel internetul si am dat peste cateva chestii interesante.

Adrian Nastase face pe blogul sau o descriere foarte frumoasa a Sankt Petersburgului, in vacanta din vara trecuta petrecand 2 zile in acest oras.

Sankt Petersburg - prima zi. La Ermitaj

Sankt Petersburg - prima zi. Catedrala Sf. Isaac

Sankt Petersburg - prima zi. Plimbare de seara pe Neva

Sankt Petersburg - prima zi. Faimoasa nava de razboi Aurora

Sankt Petersburg - ziua a doua. Castelul Peterhof

Amintiri despre Sankt Petersburg

Posturile contin si cateva poze superbe. Nu uitati sa cititi si comentariile, gasiti si acolo destule informatii utile.

Am mai stat de vorba si cu un amic, mi-a spus ca Sankt Petersburgul este zugravit foarte bine in "Razboi si face" de Lev Tolstoi.

Alte referiri mai apar:
- in jurnalul de calatorie al lui Andre Gide, "Retour de l'U.R.S.S"
- "Sankt Petersburg. Povestile de dragoste ale unui oras" de Vladimir Fedorovski
- Taras Bulba. Povestiri din Petersburg de Gogol

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate