Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Ferestre de mansardă - VELUX vs FAKRO vs ROTO vs KEYLITE

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#433
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Posteam, on 02 martie 2015 - 22:18, said:

Comparatia cu masinile cred ca-i suficient de potrivita asadar:
- daca este precum Dacia Supernova din punctul meu de vedere este buna doar daca esti un tinichigiu forte pasionat sau pasional,
- daca este precum Solenza este aproape acceptabila dar tot trebuie sa fii priceput in ale tinichigeriei,
- daca este precum Loganul cred este multumitor,

eam, pentru oricare din cele trei modele de masina enumerate de tine mai sus, gasesti piese de schimb si service in orice oras mai maricel din tara . pentru masinile marca tata, gasesti ????? poate cel mai apropiat service si magazin de piese auto care sa iti asigure suport pentru autoturismele tata este la 150 km distanta si astfel s-ar putea ca masina " ieftina" pe care ai cumparat-o sa devina una cu un cost de utilzare destul de mare .
acest lucru se intampla si la ferestre . ce faci daca ai probleme la o garnitura care trebuie inlocuita, este o toamna ploioasa si tu primesti termen de livrare 3 saptamani ????? iti spun eu : o sa schimbi si ceva gips carton !!! ( ca sa nu mai intram in detalii privind costurile si partea de executie ).

nici eu nu sunt o persoana care arunca cu banii ( pentru ca nu ii am Posted Image ), si inteleg foarte bine ca atunci cand nu ai bani decat de logan, nu poti sa iti cumperi opel . important este sa sti cu adevarat care sunt dezavantajele unui pret mic ( pentru ca pe acestea vanzatorii " uita" sa le spuna . ) .

Edited by razvan_voicu, 03 March 2015 - 06:12.


#434
eam

eam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.09.2006
Poate suna pueril, piesele de schimb nu stiu exct cum sta treaba la ferestre ma gandeam ca un geam daca se sparge ma duc la un centru de termopane si-mi iau de acolo, daca nu-i acoperit de garantie  sau trebuie sa astept prea mult, iar cu feroneria sau garniturile poate se potriveste sa iau de la un alt producator decat cel al ferestrei daca va fi cazul... Sunt impacat cu gandul ca garantia poate fi egala cu zero.

Comparatia cu masinile n-a fost chiar completa presupunem cele 3 masini noi, fara sa tinem cont de piesele de schimb, cat timp tine una dintre masini pana isi pierde unele dintre calitatile importante initiale sau pana sa trebuiesca reparata?
SN: probleme cu rugina si apa din primul an, mecanica (analog feronerie) nu mai conteaza cand iti ploua in masina (masina de ocolit, calitate foarte proasta)
SLZ: probleme cu apa si rugina dupa 2-3 ani, mecanica buna   (calitate proasta spre medie)
Logan: in functie de noroc, fara probleme de tinichigerie si mecanica ~ 5 ani (calitate medie spre buna)
Sigur mai sunt si alte masini mult mai bune in alta gama de pret, diferenta majora fiind facuta de comfort si poate siguranta.

Edited by eam, 03 March 2015 - 12:46.


#435
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
ok, atunci zi-mi si mie, dupa parerea ta, cine sunt SN-urile si SLZ-urile ferestrelor de mansarda ???

#436
eam

eam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.09.2006
:) eu asta incerc sa aflu comparativ, la ferestre nu ma pricep la masini catusi de cat am avut pe rand una din cele 3 masini. Intrebarea mea de la inceput a fost catusi de simpla: proaste, mediocre sau bune, ar mai fi si foarte bune dar nu cred ca-i cazul, raspunsuri am primit mai mult sau mai putin evazive de genul cat dai atata face :))) Cat de rau e ca n-au decat o singura garnitura sau ca rama-i mai ingusta cum afecteaza aceste lucruri durata de viata sau infiltratiile care sunt defapt miza acestor tipuri de ferestre, care este durata de viata acestor ferestre, lasand la o parte feroneria care poate sa cedeze? Le voi folosi pe post de ferestre fixe pentru un plus de lumina si caldura in timpul anotimpurilor reci pentru aerisire am ferestre verticale

Nu vreau sa deranjez pe nimeni sau sa supar. Concret pe langa alte explicatii poate cineva pe baza experientei sa le incadreze conform intrebarii mele: proaste, mediocre sau bune?

#437
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011
Buna la toti,

Ma bag si eu in discutie si o sa spun faptul ca nu exista o incadrare de genul: proaste, mediocre sau bune, dar ai putea sa le clasifici astfel:
- produse premium unde poti incadra FTT de la Fakro si R8 de la Roto, GGL de la Velux (ordinea descrierii este doar alfabetica - F, R, V)
- produse standard unde poti incadra KAV de la Dakea, FTP de la Fakro, R7 de la Roto, GLL de la Velux (aceeasi ordine)
- produse medii unde poti incadra KDV de la Dakea, FTS de la Fakro, R4 de la Roto, GZL de la Velux
- produse low cost unde poti incadra Optilight de la Fakro, Rooflite (este inclus si brandul Baudeman) si Balio produse de grupul VKR
Aceasta impartire are in vedere si cateva elemente tehnice de genul: numar de garnituri, grosime toc, calitate, etc
Recomandarea mea este sa renunti la marca Baudeman si pentru ceva bani in plus te poti uita la Dakea sau inca ceva bani in plus la Fakro, Roto sau Velux. Toti acestia au prezenta in Romania si daca ai nevoie de piese de schimb nu astepti mai mult de 5 zile. Riscul cel mai mare este intradevar la sticla, dar daca te duci la un producator de sticla termopan iti face aceelasi tip de sticla (si aici ma refer la caracteristicile sticlei) in maxim 2 zile si la 1/3 din pretul pe care-l primesti de la producatorul de ferestre de mansarda.
Si ... trebuie sa mai stii ca problemele nu apar la produs  (nu degeaba toti ofera minim 10 ani garantie!) ci la montajul acestuia si de aici si problemele!!! Asa ca ar trebui sa ai mare grija la montaj.
Trebuie sa mentionez faptul ca aceasta impartire a ferestrelor imi apartine; asta ca sa nu se supere nimeni dintre cei care sunt de la producatori.

Dan

#438
eam

eam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.09.2006
Multumesc Dan pentru raspusul pertinent, voi tine cont el.

#439
adika

adika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2011
Salut cunoscatori,
Sunt putin presat de timp si sper ca nu sa mai discutat asta..
   -Doresc sa comand de pe internet tabla tip Lindab, si au in oferta ferestre Velux 78x118 + rama de etansare. Ar trebui sa mai fie ceva la fereastra (nu ma refer la accesoriile personalizate)?  
   -Intre capriori am ~83cm, ma gandesc ca ar trebui sa fie ok.
   -Vreau sa fac o evaluare de material la tabla daca pica bine pe acoperis (practic foaia de tabla-tigla se termina la 12-13cm de Velux ), si nu stiu cat ar trebui sa fie tabla tip Lindab decupata daca fereastra are 78x118? Tot atat?
   -In interior pe caprior nu am finalizat de pus osb cu izolatia; in acest caz se poate monta fereastra ?
Multumesc sunteti cei mai tari!

#440
tuffguy

tuffguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2004
Buna ziua, as dori sa gasesc un mester care sa monteze 2 ferestre de acces pe acoperis de la Fakro.

Eu sunt din Iasi.

Poate cineva de aici sa-mi recomande pe cineva?

Multumesc.

#441
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011

View Postadika, on 01 iulie 2015 - 18:13, said:

Salut cunoscatori,
Sunt putin presat de timp si sper ca nu sa mai discutat asta..
   -Doresc sa comand de pe internet tabla tip Lindab, si au in oferta ferestre Velux 78x118 + rama de etansare. Ar trebui sa mai fie ceva la fereastra (nu ma refer la accesoriile personalizate)?  
   -Intre capriori am ~83cm, ma gandesc ca ar trebui sa fie ok.
   -Vreau sa fac o evaluare de material la tabla daca pica bine pe acoperis (practic foaia de tabla-tigla se termina la 12-13cm de Velux ), si nu stiu cat ar trebui sa fie tabla tip Lindab decupata daca fereastra are 78x118? Tot atat?
   -In interior pe caprior nu am finalizat de pus osb cu izolatia; in acest caz se poate monta fereastra ?
Multumesc sunteti cei mai tari!
Buna,

Pentru ferestre comanzi fereastra de mansarda si rama de etansare cu terminatia 2000 (contine si kit-ul termoizolant si hidroizolator).
Distanta intre capriori este f buna la 83cm.
La partea de tabla, se poate decupa in jurul ferestrei, asa ca nu ar trebui sa tii cont de lungimea tablei.
Pentru montaj este foarte bine in aceasta faza!

Dan

View Posttuffguy, on 03 august 2015 - 08:39, said:

Buna ziua, as dori sa gasesc un mester care sa monteze 2 ferestre de acces pe acoperis de la Fakro.

Eu sunt din Iasi.

Poate cineva de aici sa-mi recomande pe cineva?

Multumesc.
In Iasi ca  si buni montatori cauta-i pe Bogdan Stan sau Ilie Carlig. Poti sa-i gasesti pe site la Velux. Sau poti apela la DZ de la Fakro sa-ti recoamnde pe cineva.

#442
calin_vanilla

calin_vanilla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2015
Buna de curand mi-am achizitionat un apartament care are gemuri pt masarda ,cica Velux ,marcaDAKSRA,intrebarea mea este de unde pot sa achizitionez garniturile de cauciuc la geam si rama pentru ca acestea nu imi mai etanseizeaza bine si intra vant pe la geam.

Edited by calin_vanilla, 31 August 2015 - 19:38.


#443
giamgiu

giamgiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.02.2009
Salut, vreau sa îmi montez si eu 3 ferestre de mansarda Velux dar nu am încă finisajele interioare făcute (izolatie termica, gipscarton etc.). Întrebarea este daca se pot monta in stadiul asta sau e nevoie sa fac izolatia si dupa ferestrele? Ferestrele nu le voi monta eu personal ci voi apela la un montator autorizat Velux. Multumesc.

#444
Ditzah

Ditzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.01.2007
Buna seara.
Ma poate ajuta cineva cu o cotatie de pret pentru 3 bucati Velux Standard Plus, 78x140 (inclusiv kit montaj)?
Multumesc.

#445
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Doresc sa montez pe un acoperis cu invelitoare din tigla ceramica Bramac Donau doua ferestre Velux Standard Plus GLL 1055, una de dimensiunea 66*118 cm (distanta dintre capriori este cca. 66 cm), iar cealalta 55*98 cm (distanta dintre capriori este cca. 55 cm) sau echivalent Roto sau Fakro. Casa se afla in Predeal, in padure, intr-o zona cu ierni foarte geroase si cu multa zapada. Inclinarea acoperisului este de cca. 45 grade.
M-am orientat bine? Ce alt model imi puteti recomanda?

Edited by RX65Red, 03 May 2016 - 00:03.


#446
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011

View PostRX65Red, on 02 mai 2016 - 23:59, said:

Doresc sa montez pe un acoperis cu invelitoare din tigla ceramica Bramac Donau doua ferestre Velux Standard Plus GLL 1055, una de dimensiunea 66*118 cm (distanta dintre capriori este cca. 66 cm), iar cealalta 55*98 cm (distanta dintre capriori este cca. 55 cm) sau echivalent Roto sau Fakro. Casa se afla in Predeal, in padure, intr-o zona cu ierni foarte geroase si cu multa zapada. Inclinarea acoperisului este de cca. 45 grade.
M-am orientat bine? Ce alt model imi puteti recomanda?

Mansarda este locuita si are tavanul finisat la interior cu lambriuri din lemn de brad. Tigla ceramica este montata pe astereala cu folie anticondens, iar sub astereala se afla izolatia cu vata minerala.

#447
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Doresc sa montez pe un acoperis cu invelitoare din tigla ceramica Bramac Donau doua ferestre mansarda, una la care distanta dintre capriori este max. 66 cm = distanta dintre cuie lambriu, iar la cealalta distanta dintre capriori este max. 55 cm = distanta dintre cuie lambriu. Mansarda este locuita si are tavanul finisat la interior cu lambriuri din lemn de brad. Tigla ceramica este montata pe astereala cu folie anticondens, iar sub astereala se afla izolatia cu vata minerala. Casa se afla in Predeal, in padure, intr-o zona cu ierni foarte geroase si cu multa zapada. Inclinarea acoperisului este de cca. 45 grade.

Ce model imi puteti recomanda?

#448
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
La recomandarea montatorului VELUX autorizat Razvan Tomita, care ne-a montat 4 ferestre de mansarda VELUX in 2002 si o invelitoare de acoperis cu accesorii complete LINDAB, ne-am orientat la achizitia si montajul a 3 ferestre GLL cu izolatie termica BDX (GLL 1055 CKO4 55*98 2 buc., GLL 1055 FKO8 66*140 1 buc., EDW 2000 CKO4 2 buc., EDW 2000 FKO8 1 buc.). Razvan Tomita a venit la locatie si a facut masuratorile si ne-a recomandat sa le achizitionam prin firma FLAMEDYS S.R.L. (Florin Meret), al carei colaborator este, urmand ca dansul sa faca montajul.

Am luat legatura cu Florin Meret si pe data de 12.07.2016 am achitat integral in avans cele 3 ferestre (4521 lei), asa cum ni s-a solicitat si am primit o factura de avans. Am fost informati ca Razvan Tomita va efectua montajul pe 21-22.07.2016. L-am sunat pe Razvan Tomita si acesta , surprinzator, mi-a spus ca nu mai lucreaza de mult pentru FLAMEDYS, fiind nemultumit de salariu si ca incearca totusi sa faca montajul. FLAMEDYS m-a asigurat totusi ca nu este nici o problema si ca Razvan Tomita va efectua montajul pe 21-22.07.2016.
Pe data de 18.07.2016 FLAMEDYS mi-a confirmat prin E-mail ca ca Razvan Tomita va efectua montajul pe 21-22.07.2016. L-am sunat pe Razvan Tomita din nou si acesta mi-a spus ca nu a fost anuntat de lucrare (!) si oricum nu poate sa faca montajul pe 21-22.07.2016, ci poate peste 2 luni! (intre timp mutasem tot mobilierul din mansarda impreuna cu sotia, ceea ce ne-a luat cateva zile!). Am cerut explicatii la FLAMEDYS si ni s-a raspuns a doua zi pe 19.07.2016 la ora 10:00 ca intr-adevar Razvan Tomita nu se mai poate ocupa de lucrare si ca vom primi banii inapoi in cursul zilei, urmand ca intai sa recupereze banii inapoi de la VELUX pentru ferestrele comandate, ceea ce nu s-a intamplat. Am trimis o solicitare pe E-mail la VELUX si a doua zi la ora 9:12 ne-a sunat Directorul Vanzari Zonal VELUX Marius Marin care ne-a informat ca Florin Meret nu a trimis comanda la VELUX pentru cele 3 ferestre si nu a trimis la VELUX nici un ban. A mentionat ca incearca sa-l convinga pe Florin Meret sa ne inapoieze banii, asa cum promisese cu o zi inainte FLAMEDYS. Apoi dansul s-a intalnit cu Florin Meret si s-a razgandit si a incercat sa ne convinga sa ne trimita cele 3 ferestre VELUX, dar fara sa se mai asigure montaj (!), urmand ca Marius Marin sa recupereze banii ulterior de la Florin Meret. Cum era si normal am refuzat si atunci Marius Marin m-a luat in deradere si a spus ca nu ne mai poate ajuta cu nimic. L-am sunat pe Razvan Tomita si dansul s-a oferit initial sa-mi dea el banii inapoi (!) si apoi l-a sunat pe Florin Meret ca sa-l convinga sa-mi returneze banii. Abia pe la ora 16:00 am primit factura de avans integral (4521 lei) stornata, dar nici un ban. Am trimis un E-mail de avertizare ca ne vom adresa autoritatilor competente celor 3 factori implicati (FLAMEDYS, VELUX, Razvan Tomita) si pe 21.07.2016 ora 9:33 m-a sunat Florin Meret si m-a anuntat ca ne-a trimis in cont 2521 lei, urmand ca restul sa-i trimita in cursul zilei dupa ce-i recupereaza de la VELUX (!), ceea ce nu s-a intamplat. Am incercat sa-l sun la telefon la ora 15:00, dar nu a raspuns, asa ca i-am trimis o noua avertizare pe E-mail si SMS. A raspuns imediat si a recunoscut ca a folosit banii in scopuri personale si m-a rugat sa dau dovada de clementa (!), promitandu-mi ca voi primi restul de bani pana la sfarsitul zilei (ceea ce nu s-a intamplat) sau maine dimineata, 22.07.2016.
In concluzie, daca pe data de 22.07.2016, ora 9:30 nu vom primi restul de bani inapoi, vom solutiona problema pe cale legala si ii vom acuza pe toti cei implicati in aceasta escrocherie ordinara (Distribuitorul autorizat VELUX - firma FLAMEDYS S.R.L – Florin Meret, montatorul autorizat VELUX - Razvan Tomita si firma VELUX Romania – Marius Marin) de cel putin urmatoarele infractiuni: inselaciune, furt, favorizare infractor, asociere in participatiune, delapidare, frauda financiara, reclama mincinoasa), cele mai multe din aceste infractiuni fiind pedepsite cu inchisoarea, nu cu numai cu amenda. Datorita faptului ca factura de avans a fost deja stornata cu data de 20.07.2016, firma FLAMEDYS S.R.L. nu mai are nici un temei legal sa detina banii primiti in avans de la noi.
Cumparati VELUX!!!

Dupa multi nervi si nopti nedormite, astazi 22.07.2016, ora 11:50, am primit restul de bani de la Florin Meret.

Aparent, vechea mea cunostinta, Razvan Tomita, s-a ocupat de legatura cu Florin Meret, fiindca acesta nu a mai raspuns la telefon sau SMS. Domnul Marius Marin nu a mai recunoscut nimic din ceea ce mi-a spus pe data de 20.07.2016, iar velux romania mi-a trimis un raspuns in care mentioneaza ca flamedys nu mai este distribuitor autorizat velux romania.
O sa deschid o sticla de sampanie si o sa sarbatoresc impreuna cu sotia. Pentru noi velux romania nu mai exista, asa ca nu o sa mai facem nici o plangere.
Sa auzim numai de bine!

P.S. Mi-am adus aminte cu aceasta nefericita ocazie de dictonul: CLIENTUL NU ARE NICIODATA DREPTATE SI NU ARE DREPTUL SA FIE MULTUMIT VREODATA. ARE NUMAI DREPTUL SA PLATEASCA.

#449
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Am pus aceeasi postare de mai sus pe pagina Facebook velux romania si dupa 1 ora a disparut! Adevarul e ca nu au nevoie decat de aprecieri pozitive...

#450
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostRX65Red, on 22 iulie 2016 - 20:47, said:

Am pus aceeasi postare de mai sus pe pagina Facebook velux romania si dupa 1 ora a disparut! Adevarul e ca nu au nevoie decat de aprecieri pozitive...

Si eu as sterge denumirea producatorului, dar e prea des amintit si acum nu am dispozitia necesara, poate altadata. Plus ca, nu prea ma intereseaza aceasta ramura a domeniului. Daca era un producator autohton de tamplarie pvc , acum era stearsa denumirea.

Asta pentru ca, am un principiu, responsabil este cel care ia banii si desigur, cel care da banii, nimeni altcineva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate