Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Ferestre de mansardã - VELUX vs FAKRO vs ROTO vs KEYLITE

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#1
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Salut,
Trebuie sa imi cumpar 6 bucati ferestre pentru mansarda dimensiunea 66x118 si vreau sa va cer parerea despre modelele comercializate de cele mai cunoscute firme de pe piata - Velux si Fakro.

VELUX - F 06 66 x 118

GGL3059 :
-geam dublu din sticla flotata intarita
-izolator de energie
-cu gaz inert 4-16-4
-coeficient U=1,2W/mK
sau
GGL3073 :
-geam dublu din sticla flotata intarita
-izolator de energie
-cu gaz inert 3-3-14-4
-coeficient U=1,2W/mK

FAKRO - 66 x 118

FTP-V :
-geam dublu din sticla flotata intarita
-izolator de energie
-cu gaz inert 4-16-4
-coeficient U=1,0W/mK

Va multumesc anticipat.

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
sub ce înclinaþie se prezintã acoperirea mansardei?
montajul îl realizeazã firmele respective ºi este bine aºa întucât necesitã o izolaþie perifericã deosebitã. la unele am vãzut cã tocul, pe toatã suprafaþa, este prevãzut cu pervaz.

#3
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

 euribiontuL, on Oct 13 2007, 00:01, said:

sub ce înclinaþie se prezintã acoperirea mansardei?
montajul îl realizeazã firmele respective ºi este bine aºa întucât necesitã o izolaþie perifericã deosebitã. la unele am vãzut cã tocul, pe toatã suprafaþa, este prevãzut cu pervaz.
inclinatia este 70 pentru 4 buc. si 15 pentru 2 buc.
montajul il realiuzeaza o firma specializata si agreata de catre Velux si Fakro

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
am comandat Velux cu rama de instalare (mergea si fara rama, dar a fost 60 EUR/ bucata si asigura o instalare si izolatie mai buna); instalarea mi-o fac eu cu mesterul tamplar care-mi face acoperisul fiindca furnizorul meu nu asigura montaj (mai la munte)

inteleg ca Velux sunt mai experti ca altii, daca diferenta de pret nu e mare alege Velux

#5
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
preturile sunt aproape egale

din ce am inteles eu : fakro au o garnitura in plus la aceiasi bani cu velux (s-ar putea sa fie baliverne...dar asa mi-a zis cineva care si-a pus)

#6
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Fakro sunt un pic mai scumpe la aceleasi dimensiuni, poti compara lista de preturi la ambele produse pe site-urile lor.
Oricum sunt preturi de lista si fiecare dealer iti face pretul lui, in general mai mic decat pretul de lista.
Eu personal le-am vazut pe amandoua la acelasi dealer. Se spune ca Fakro au x si y in plus. Eu am optat pt Fakro pentru
faptul ca fata de Velux au manerul de deschidere in partea de jos si in locul unde o sa le montez mansarda pleaca de la 1.5 m+
cosoroaba + caprior + inaltimea geamului vvreo 90 cm deci nu as fi putut sa il deschid decat cu tija prelungitoare sau urcat pe ceva.
Ce mai au in plus , se pare ca suprafata vitrata este mai mare la ferestre de dimensiuni identice datorita mecanismului de aerisire care este altfel montat si in plus are 3 trepte de inchidere a ferestrei. Cam atat. In rest imi par identice.
Daca nu ai preferinte privind pozitionarea manerului de deschidere, parerea mea este sa cumperi de la firma care iti face cel mai mic pret.
Vezi si la montaj, eu am primit oferte cuprinse intre 40 si 60 euro/bucata, importatnt e pretul final.

#7
bigfooot

bigfooot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2007

 alexp79, on Oct 26 2007, 10:14, said:

preturile sunt aproape egale

din ce am inteles eu : fakro au o garnitura in plus la aceiasi bani cu velux (s-ar putea sa fie baliverne...dar asa mi-a zis cineva care si-a pus)

Eu zic mai bine sa-ti pui ROTO sunt de 10 ori mai bune , are 3 garnituri, maner jos, lemn triplu stratificat. Aste sunt facute in Germania (calitatea e la ea acasa).

Edited by raduk, 22 November 2009 - 19:14.
link poblicitar


#8
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
Am si eu o intrebare.Daca locul unde o sa le montez mansarda pleaca de la 2m unde ar fi cel mai bine sa pozitionez geamurile de mansarda? Cat mai jos ca sa le pot deschide? si am inteles ca numai Fakro se poate deschide de jos. Obtin lumina mai multa cu doua geamuri de mansarda decat cu doua geamuri normale puse in perete? va rog sa-mi raspunde-ti. va multumesc anticipat.

#9
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
@bigfoot : am luat fakro si au 3 garnituri,2straturi de lac protector,maner jos ...si mai multa lumina decat velux (seamna cu descrierea ta ceea ce am cumparat...si probabil la acelasi pret)

@anielax : nu prea inteleg prima parte a intrebarii (da-mi un pm cu intrebarea mai clara)
@anielax : evident ca o fereastra in acoperis iti ofera mai multa lumina decat o fereastra verticala

eu pun 2 fakro ..una pt lumina pozitionata mai sus .si una pozitionata mai jos prin care voi admira cerul si privelistea de pe un fotoliu (la ultima nu ma astept la prea multa lumina utila in pod)..e o chestiune  de gust si utilitate pozitionarea lor ...cel mai bine te urci la fata locului si te gandesti bine ce vrei (numai sa nu renunti la ele.....sunt prea misto si merita banii..eu deja ma simt mai bine cu ele nemontate si ambalate  ^_^

#10
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 overseas, on Oct 16 2007, 16:55, said:

am comandat Velux cu rama de instalare (mergea si fara rama, dar a fost 60 EUR/ bucata si asigura o instalare si izolatie mai buna); instalarea mi-o fac eu cu mesterul tamplar care-mi face acoperisul fiindca furnizorul meu nu asigura montaj (mai la munte)

unde ai gasit la pretul asta? spune-mi si mie te rog

Edited by raduk, 22 November 2009 - 19:26.
editare citat


#11
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
rama a fost 60 euro.. :)

#12
bigfooot

bigfooot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2007

 alexp79, on Nov 29 2007, 16:21, said:

@bigfoot : am luat fakro si au 3 garnituri,2straturi de lac protector,maner jos ...si mai multa lumina decat velux (seamna cu descrierea ta ceea ce am cumparat...si probabil la acelasi pret)

@anielax : nu prea inteleg prima parte a intrebarii (da-mi un pm cu intrebarea mai clara)
@anielax : evident ca o fereastra in acoperis iti ofera mai multa lumina decat o fereastra verticala

eu pun 2 fakro ..una pt lumina pozitionata mai sus .si una pozitionata mai jos prin care voi admira cerul si privelistea de pe un fotoliu (la ultima nu ma astept la prea multa lumina utila in pod)..e o chestiune  de gust si utilitate pozitionarea lor ...cel mai bine te urci la fata locului si te gandesti bine ce vrei (numai sa nu renunti la ele.....sunt prea misto si merita banii..eu deja ma simt mai bine cu ele nemontate si ambalate  ^_^


Mai cu tot respectul, dar  din cate spui tu ca inca nu le ai montate de unde stii tu cata lumina ofera fereastra Fakro, iar din cate stiu eu Fakro este cea mai scumpa fereastra de pe piata , dar in acelas timp asta nu inseamna ca e chiar cea mai buna. Am analizat si eu toti producatorii de pe piata si eu Fakro l-am eliminat primul , nu am avut incredere in produs, Velux ar fi OK dar m-am interesat la niste prieteni in Germania si au spus ca daca gasesc si la noi sa nu ezit ca sunt cele mai bune. In plus pe site-ul ROTO din Germania spun ca incepand cu august 2007 ferestrele ROTO au 15 ani garantie. Asta spune multe.
Acum sa nu crezi ca sunt rautacios si ca as avea ceva cu Fakro sau ca cu tine, mai bucur ca ai luat aceste ferestre si sper sa te foloseste de ele cu placere, dar cand le montezi vezi daca nu cumva ti-au vorbit de varianta a 2-a de pret care intradevar are ceea ce spui (3 garnituri, maner jos, 2 straturi de lac......)si in final ti-au dat cea simpla si mai ieftina de la ei, (o garnitura, un strat de lac si lemn doar stratificat).
De lumina  nu stiu mai nimic dar din cate am vorbit cu mesterul aceasta se obtine si din modul cum se monteaza cadrul de rigips de langa ferastra.
Cu respect

#13
bigfooot

bigfooot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2007

 AnielaX, on Nov 24 2007, 20:53, said:

Am si eu o intrebare.Daca locul unde o sa le montez mansarda pleaca de la 2m unde ar fi cel mai bine sa pozitionez geamurile de mansarda? Cat mai jos ca sa le pot deschide? si am inteles ca numai Fakro se poate deschide de jos. Obtin lumina mai multa cu doua geamuri de mansarda decat cu doua geamuri normale puse in perete? va rog sa-mi raspunde-ti. va multumesc anticipat.


Mai este si Roto care are manerul jos, dar oricare ar fi producatorul tot ai nevoie de tija suplimentara sau scaunel. In conditiile in care doresti mai sunt si ferestre electrice dar sunt ceva mai scumpe. Despre lumina e ceva normal ca o ferstrele de mansarda ofera mai multa lumina. Se spune ca suprafata vitrata trebuie sa fie 10% din suprafata camerei.
Poti intra pe site lor din Romania www.fereastrademansarda.ro

#14
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007

 bigfooot, on Dec 5 2007, 11:01, said:

Mai cu tot respectul, dar  din cate spui tu ca inca nu le ai montate de unde stii tu cata lumina ofera fereastra Fakro, iar din cate stiu eu Fakro este cea mai scumpa fereastra de pe piata , dar in acelas timp asta nu inseamna ca e chiar cea mai buna. Am analizat si eu toti producatorii de pe piata si eu Fakro l-am eliminat primul , nu am avut incredere in produs, Velux ar fi OK dar m-am interesat la niste prieteni in Germania si au spus ca daca gasesc si la noi sa nu ezit ca sunt cele mai bune. In plus pe site-ul ROTO din Germania spun ca incepand cu august 2007 ferestrele ROTO au 15 ani garantie. Asta spune multe.
Acum sa nu crezi ca sunt rautacios si ca as avea ceva cu Fakro sau ca cu tine, mai bucur ca ai luat aceste ferestre si sper sa te foloseste de ele cu placere, dar cand le montezi vezi daca nu cumva ti-au vorbit de varianta a 2-a de pret care intradevar are ceea ce spui (3 garnituri, maner jos, 2 straturi de lac......)si in final ti-au dat cea simpla si mai ieftina de la ei, (o garnitura, un strat de lac si lemn doar stratificat).
De lumina  nu stiu mai nimic dar din cate am vorbit cu mesterul aceasta se obtine si din modul cum se monteaza cadrul de rigips de langa ferastra.
Cu respect

eu le-am luat la pachet cu invelitoarea (si inca nu le-am platit ..si nici nu le-am desfacut dar pe cutie scrie FTP)
eu am cerut varianta a 2-a (FTP)  care are 3 garnituri si 2 straturi de lac...o sa numar garniturile cand le vor desface ei..si le voi plati atunci
despre roto nu stiu multe...garantia de 15 ani e ceva intradevar...(cu conditia sa le faci intretinerea cu o firma specializata cred)

#15
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 bigfooot, on Dec 5 2007, 10:20, said:

Se spune ca suprafata vitrata trebuie sa fie 10% din suprafata camerei.
Adica daca eu am o camera de 25 m.p. trebuie sa am 2,5 m.p ferestre de mansarda?
Cate ferestre mi-ar trebui?

Edited by raduk, 22 November 2009 - 19:27.
editare citat


#16
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
pai fiecare producator are o brosura (chiar si online) in care sunt prezentate ferestrele pe dimensiuni si suprafata vitrata a fiecareia in m2

bine ar fi sa fie indreptate inspre sud .....

#17
bigfooot

bigfooot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2007
S-ar putea sa greseste cu poozitionare spre sud a ferestrelor, trebuie sa te gandesti ca aceste ferestre sunt in plina bataie a soarelui si vara se creeaza efectul de sera si va fii foarte cald. Chiar se incinde sub fereastra.
Cei de la Roto au spus ca cu un rulou de intunecare nu se rezolva acesta problema , datorita faptului ca intre rulou si fereastra se va creea o perna de aer foarte cald care in final tot in camera ajunge.

#18
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
eu pun ferestre de mansarda pt lumina in podul circulabil (1 buc pe sud, 1buc pe apus)..as fi vrut mai multe dar nu vreau sa dau peste cap bugetul..se pot monta si peste cativa ani ...si oricum mai am geam dublu mare la lucarna pe rasarit.

[...]

Edited by raduk, 22 November 2009 - 19:32.
editare off-topic


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate