Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17765 replies to this topic

#12763
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am vazut ce am intrebat doar ca pana cand am scris am facut o pauza de 20 de minte si cand am revenit deja era altceva in cap...

In mod normal, oricare AC vandut prin magazinele serioase ar trebui sa aiba garantie. Cat despre profesionalismul serviceurilor, e la noroc, depinde peste cine dai.
Poate stiti povestea mea cu Gree postata acum vreo 4 ani (Gree, numarul 1 in vanzari), reprezentantul local (care e si montator agreat Daikin) a dat-o de gard rau de tot, au mai fost inca 2 interventii ale unei echipe trimise direct de la ASTON. Conteaza foarte mult OMUL ca piese s-or gasi. Aici nu ai de unde sa stii.
Eu am preferat la ultimul AC sa renunt la garantie si sa montez cu unul care a mai montat la mine si de 3 ani AC merge foarte bine.
Din cauza unor curieri neprofesionisti am ajuns sa intreb (cateodata) la magazinele online, care este curierul si sa declin comanda daca este acel curier, mai bine lipsa.

#12764
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015

View Postdanghetau, on 22 ianuarie 2022 - 08:22, said:

Conteaza foarte mult OMUL ca piese s-or gasi.
Enorm de mult conteaza!
Cineva care a avut cateva instalari de AC-uri la viata lui (eu inclusiv), isi poate da seama usor de asta.
D-aia unul ca mine insista cand spune pe-aici ca e foarte important ca cei interesati de achizitii si instalare sa gaseasca firme care le pot oferi toate serviciile: vanzare-garantie-instalare. Si mai bine astepti dupa un instalator profesionist cu adevarat ( eventual cautate referinte etc) decat sa cumperi servicii de montaj de pe net sau sa montezi cu cine-o fi si cine-o cadea.
Inainte de ultima mea achizitie, imi dorisem f mult sa fac montajul cu unul cu care am mai montat in trecut, un profesionist desavarsit. Din pacate pt mine firma lui comercializa doar Daikin si ME... Nu ca nu mi-ar fi instalat orice, doar ca nu as mai fi avut toate serviciile de la ei. Plus ca pt alegerea mea (panasonic) mi-a zis ca nu se poate ocupa firma sa de lucrurile pe care i le ceream (sa cumpar adica prin firma sa, etc). Mi-a mai zis si ca in Ro e grele cu marca asta, ca -in caz de ceva- stai prea mult dupa piese, etc
Pana la urma am gasit local o alta mica firma de frigotehnie care se ocupa exclusiv cu comercializare si instalare panasonic. Instalatorul (inginer frigotehnist cu experienta, care detinea dealtfel si firma) se ocupa in principal cu vanzare si montaje de echipamente si solutii profesionale (comerciale) de climatizare; in subsidiar si cu echipamente rezidentiale. Si da, un profesionist bun si acesta. Apropo, instalarea unui simplu split in cazul meu particular (fiindca am avut ceva particularitati la locatie) a durat cel mai mult din cate instalari am mai avut in viata mea... 6-7 ore. Pompa de vacuum? aprox 1 ora (asta doar asa ca sa inteleaga unii). Tot el mi-a "demontat" si povestea celuilalt cum ca ar dura mult venirea pieselor... mi-a zis ca, de cand se ocupa cu aceasta marca si in cazurile cand a fost nevoie, piesele ii vin foarte repede direct din depozitul reprezentantei europene a marcii din Germania parca; nu prin intermediari romani.

Ca o gluma referitor la ce ziceai, danghetau@, cu fiabilitatea in timp, intr-o locatie am si eu o chinezarie (nordstar daca nu ma insel), de 22 de ani; functioneaza inca, ca o drujba dar functioneaza :)

#12765
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 16.12.2020
Daca placa de baza nu poate fi reparata (de vreun electronist priceput) una noua de la reprezentanta costa atat de mult incat te gandesti daca nu e mai bine sa cumperi aparatul nou. Traim in epoca consumerismului accelerat , ca atare producatorii nu doresc sa vanda piese la pret rezonabil.

#12766
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Am vazut pe diverse site-uri "Placa electronica universala pentru aer conditionat cu telecomanda" , daca e universala astea ce au in plus/minus fata de cea originala?
Ca daca ar fi sa excludem partea electrica matele din cupru si cu valvele si TXV-ul si cea o mai avea le cam au toate, fie ele china sau daikin!

#12767
goznerg

goznerg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.08.2005
Salutare. Ce model imi recomandați pentru încălzire până în 2000lei? Midea prime sau new blanc ma gândesc ca poate ar fi bun. Din ce am mai citit new blanc merge pana la -25 grade, dar in realitate nu știu dacă face față.

#12768
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 16.12.2020

View Posttheionutzradu1991, on 22 ianuarie 2022 - 12:31, said:

Am vazut pe diverse site-uri "Placa electronica universala pentru aer conditionat cu telecomanda" , daca e universala astea ce au in plus/minus fata de cea originala?
Ca daca ar fi sa excludem partea electrica matele din cupru si cu valvele si TXV-ul si cea o mai avea le cam au toate, fie ele china sau daikin!


Cu acele placi iti transformi inverter-ul in on off. Functioneaza la modulatie maxima si apoi off. Singurele placi de inverter vazute pe la chinezi de vanzare (la preturi mari) sunt de Midea (sau copii). Din pacate placile de inverter inca nu au ajuns "banalitati" ce se gasesc ieftin la chinezi.

#12769
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View Postgoznerg, on 22 ianuarie 2022 - 14:33, said:

Salutare. Ce model imi recomandați pentru încălzire până în 2000lei? Midea prime sau new blanc ma gândesc ca poate ar fi bun. Din ce am mai citit new blanc merge pana la -25 grade, dar in realitate nu știu dacă face față.
Pune un link sa citim si noi cu pana la -25 grade.

#12770
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Deci e clara cu partea electronica, e de belea daca pica.
Dar de exemplu sa zicem restul pieselor (compresoare/valve etc) sunt compatibile sau se pot inlocui de la un model la altul?
Adica sa zicem ca pica compresorul si nu se gaseste original, se poate ceva "universal" ca parca am vazut la vreo 500 ron de 12k btu!

#12771
goznerg

goznerg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.08.2005

View Postvictord36, on 22 ianuarie 2022 - 16:51, said:

Pune un link sa citim si noi cu pana la -25 grade.

Attached Files


Edited by goznerg, 22 January 2022 - 17:10.


#12772
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View Postgoznerg, on 22 ianuarie 2022 - 17:09, said:

Asta-i ceva generic.Intra la specificatii si ne spui dupa.

#12773
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View Postflorinellll, on 21 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Da am prins promotia respectiva,insa aveau la momentul respectiv peste 400 bucati in depozite
Am achizitionat inca unul .......pentru un prieten.
Inca o statistica
Aceasi incinta 25mp temp ext 0 grade ,int 25 grade, consum mediu 290w/h masurat timp de 4 ore
Modul ""Super Quiet"" reduce zgomotul dar si consumul instant cu circa 10--12% ceia ce este benefic pentru reducerea nr de "on-off "
De asemenea setarea respectiva reduce turatia compresorului si ventilatorului ,vorbim de UE
Modulare sub 330w nu am vazut,probabil in zilele cu temperaturi pozitive mai mari va fi, speram.
Totusi, legat de modulatie minima, ma gandesc ,un motor de pana la 1500w sa functioneze la 100w nu cred ca este normal !!
Spun asta prin prisma faptului ca nu functioneaza in gol, trebuie sa duca si compresorul care compresor sa produca ceva .
Vom vedea ce voi mai ""descoperi""Posted Image
Are rezistenta de degivrare ? Nu cred ca are la 290w/h.

#12774
goznerg

goznerg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.08.2005

View Postvictord36, on 22 ianuarie 2022 - 17:32, said:


Asta-i ceva generic.Intra la specificatii si ne spui dupa.
Ok. Poți să îmi recomanzi ceva?

#12775
ghstoian

ghstoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2006
Are cineva ventilatie centralizata cu recuperare de caldura in combinatie cu incalzire cu aer conditionat?
As fi curios cat de eficient e un astfel de sistem in distributia uniforma a caldurii de la AC, in toata casa, ca sa nu mai trebuieasca suplimentat cu alte surse in incaperile mici (ex. in bai) si cat de eficienta ar fi combinatia asta in conditiile in care se reduc pierderile energetice cu ventilatia prin eliminarea necesitatii de a deschide ferestrele pentru a ventila incaperile.
Nu vreau sa-mi dau numarul de la pantofi ca sa obtin un raspuns extrem de specific pentru o situatie data. M-ar interesa in schimb pareri generale pe aceasta tema, sau daca cineva dintre participantii la discutie are un astfel de sistem si vrea sa impartaseasca informatii despre cum se comporta acesta.
Multumesc.

Edited by ghstoian, 22 January 2022 - 20:35.


#12776
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011

View Postgoznerg, on 22 ianuarie 2022 - 14:33, said:

Salutare. Ce model imi recomandați pentru încălzire până în 2000lei? Midea prime sau new blanc ma gândesc ca poate ar fi bun. Din ce am mai citit new blanc merge pana la -25 grade, dar in realitate nu știu dacă face față.
New blanc este vechiul model midea blanc cu unele mici modificări ,și acela in descriere vânzătorilor scria că merge până la -25, dar în certificatul Eurovent fusese testat până la -10. El este posibil sa funcționeze  la -25 dar este Important cu ce randament.







#12777
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 16.12.2020

View Posttheionutzradu1991, on 22 ianuarie 2022 - 16:54, said:

Deci e clara cu partea electronica, e de belea daca pica.
Dar de exemplu sa zicem restul pieselor (compresoare/valve etc) sunt compatibile sau se pot inlocui de la un model la altul?
Adica sa zicem ca pica compresorul si nu se gaseste original, se poate ceva "universal" ca parca am vazut la vreo 500 ron de 12k btu!

Daca e de aceeasi capacitate si voltaj teoretic ar trebui sa mearga alta marca de compresor.

View Postgoznerg, on 22 ianuarie 2022 - 14:33, said:

Salutare. Ce model imi recomandați pentru încălzire până în 2000lei? Midea prime sau new blanc ma gândesc ca poate ar fi bun. Din ce am mai citit new blanc merge pana la -25 grade, dar in realitate nu știu dacă face față.

Cam greu pana in 2000 , daca te uiti in urma cu cateva pagini (sau search pe postarile mele) gasesti ce as lua eu in categoria asta de pret. Nu vreau sa fac "reclama".

#12778
goznerg

goznerg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.08.2005
Silentium?

#12779
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 16.12.2020
Pe pagina asta https://forum.softpe...page__st__12546

#12780
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

În specificațiile oficiale Midea New Blanc funcționează pe încălzire doar până la -15 grade. Midea Blanc mergea până la -25 grade.

În gama de preț sub 2000 de lei, eu am optat pentru Midea New Prime - cca. 1650 lei.

Spor !

Edited by cain2k, 23 January 2022 - 13:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate