Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#1
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Am ajuns la concluzia ca am nevoie neaparat de un trepied, dar cum nu am bani pentru unul, am luat in considerare achizitionarea unui monopod. Merita? De unde pot sa-mi cumpar unul?

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
f64studio

#3
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Sa fii tu sigur ca am cautat deja inainte sa intreb. Dar la 1 milion si ceva imi iau trepied.
Dar spune-mi merita? Eu am impresia ca un monopod nu-mi ofera chiar deloc stabilitate. Eu cred ca imi tremura camera mai mult pe orizontala decat pe verticala. Ai folosit vreodata unul? Cum e?

#4
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
monopodul e SUPER OK.
mai ales daca faci poze de sport de exemplu. sau wild life cand ai nevoie sa urmaresti animalul.
iti ofera mobilitate si nu iti tremura chiar asa aparatu in mana.
eu mi-as luat unu fara nici o ezitare.
nu e bun in alte situatii.
in studio de ex. acolosha trepiedu rulz

#5
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Salut,
merita banii un monopod. Daca trebuie sa te misti cand faci pozele (adica evenimente sportive, evenimente mondene) monopodul e mult mai eficient decat trepiedul de care se impiedica toti. Poti folosi si un trepied cu un singur picior extins, insa ansamblul e mai instabil, mai urat si destul de incomod.
Ca referinta (ce zic mai jos e masurat ochiometric):

la 300mm (480 daca tin cont de fov-crop) = fara monopod, timp minim 1/500 (sau 1/300 de exemplu, dar 50% risca sa iasa tremurate); cu monopod - 1/50
la 50mm (85 pe digitalul meu) = fara monopod  1/50 minim, cu monopod 1/5-1/10 (tot asa, depinde; dar la 1/10 ies cam 90% fara tremurat).

Trepiedul este bun, cum spuneau si cei dinaintea mea, pentru lucrul in studiou. Pe teren e incomod, se impiedica oamenii de el, e greu sa te muti ca sa schimbi unghiu.

Toate cele bune!

#6
nomad

nomad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2006
Salut, am si eu nevoie de un sfat, sau mai multe, va rog.

Stiu ca ceea ce vreau eu este probabil utopic, dar still, poate gasesc ceva asemanator. So, getting to the point, am tot citit ce abereaza baietii de pe nikonians.org, dar eu nu imi permit sa dau peste 300 de euro doar pe un cap de trepied ... so poate imi da cineva alta idee :)

Ce m-ar interesa :

1. "aparatura" : Nikon D80 + Nikkor 18-70, probabil un 70-300 VR si un SB-600 soon enough.
2. nu am masina, deci ceva care sa poata fi carat in spate, pe umar, etc, fara carausi/vizite dese la sala de forta, si daca se poate si cu rapid deployment, fine by me :D
3. ma intereseaza ceva la cel putin 1.25m-1.50m, macar din genunchi sa il pot folosi, acum am unul mic de tot, cred ca 24 de cm, and its a pain in the ass.
4. ca tipuri de fotografii, everything, de la panorama pana la portret.
5. did I mention as cheap as possible ?! :))
6. daca nu reusiti sa specificati ceva cheap, dati-mi idei de ce folositi voi, moderate etc, care sa prinda cat mai multe din nevoile mele, fotografia e doar o pasiune pour moi so ... :)

Ma intereseaza ce folositi daca se poate, nu posturi de genul "am auzit io, am vazut io in brosura X, etc" ... de alea am vazut si eu multe, dar sunt mai nelamurit decat eram inainte sa ma apuc sa caut :P

Multam.

#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Manfrotto 190XProB? Cu cap... hmm... vrei 3D sau cu bila? Ar trebui sa tina fara probleme ce-ai tu si un 804RC2.
Plusuri:
- posibilitati de reglare (fata de 190-ul non-Pro). Poti sa-i pui coloana orizontal, il poti pozitiona pentru low-angle...
- destul de solid
- negru (poate crezi ca glumesc, insa afaik e anodizat, nu vopsit. Deci se zgarie mai greu)
Minusuri?
- trece binisor de 2kg cu tot cu cap.

Eu am varianta 190ProB (cu cap 141RC), dureaza mai mult sa-i montezi coloana orizontal insa in rest afaik sunt similare.

#8
emilcarstea

emilcarstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2007
Salut! Eu am D80 si deocamdata doar un 50mm f/1.8. Ca trepied mi-am luat Manfroto 055ProB iar capul este Manfrotto 804RC2. Tot ansamblul(cap+trepied) cantareste ~3,2 kg. Dupa vreo ora de carat la el prin oras incepi sa-l simti. Am vazut ca vrei 70-300 care este mai greu decat D80-ul si nu are collar.
Uite ce se discuta pe un thread, tot aici pe forum:

"Am folosit pentru mai bine de un an Giotos VT-809 fara probleme (si fara 70-300VR). Din momentul in care am cumparat acest obiectiv trepiedul a devenit un cosmar deoarece aparatul avea tendinta permanent de a cadea in nas. Am stricat aproape manerului de strangere incercand sa stabilizez ansamblul.
Odata cu D80 l-am schimbat pe Manfrotto 190x ProB + 484rc2 ball head. Situatia s-a imbunatatit dar nu foarte mult. Tendinta de "tilt" a disparut in mare parte la un cadru static dar la panning s-a intamplat de cateva ori sa o iau razna cu obiectivul si sa pierd o pasare in zbor de exemplu.
Iar odata cu prime-ul 300mm f/4 am schimbat 484rc2 pe 488 RC4.
Noul ball head merge perfect cu prime-ul, dar tendintele de "tilt" inca mai mocnesc pe 70-300VR in panning.
Deoarece placuta de prindere este mult mai generoasa la 488rc4 mi-am permis o improvizatie cu o bucata de cauciuc intre tripod collar si obiectivul prime, si de asemenea intre placuta si baza inferioara a VR-ului. In acest fel ansamblul este perfect, fara vibratii, solid, etc.
Dar in acelasi timp combate din plin viteza si practicalitatea ansamblului. Dureaza cateva minute bune sa pun "masinaria" la punct.
Nu ma deranjeaza cand stau la panda sau cochetez cu un cadru bun, dar cand esti presat de timp toate astea devin inconveniente care stau in calea unei fotografii reusite si uneori a fotografiei in sine (animalul dispare, bye bye poze).



This post has been edited by audiofile: Oct 7 2007, 21:36"

#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Ce spune acolo nu are treaba mai degraba cu capul? Oare un cap cu bila e potrivit pentru panning, tinand cont ca nu-l poti "elibera" pe o singura axa?  In fine, n-am lucrat cu ball heads - nici nu stiu cum ai putea urmari o pasare-n zbor de pe trepied :)

#10
roxana.zenit

roxana.zenit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2007
Acum nu stiu cat de on topic sunt si eu insa trebuie sa va intreb ceva important pentru mine: pentru un Zenit11 cu obiectiv Pentacon de 135mm, eventual plus blitz (care cantaresc impreuna cam 1.5-2 kg) ce trepied mi-ati recomanda? Mentionez ca ar trebui sa fie ieftin si bun ca sa-l parafrazez pe Nomad. Evident, ar trebui sa fie si usor de carat caci nu sunt muschiuloasa de felul meu :D   Multumesc.
P.S. A folosit cineva vreun trepied cumparat de la alexro11 pentru astfel de aparate?sunt curioasa daca suporta cu bine greutatea specificata.

#11
nomad

nomad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2006
Multam pentru idei, nu vreau sa fiu scartar ... dar mi se pare cam mult aproape 8 mil pentru un trepied, cu banii aia imi iau un sb-600 :D
Sper sa gasesc ceva mai cheap ... daca nu voi ramane la 190x prolly.

Apropo, de asta stie cineva ceva ? http://f64.ro/det.ph...id=325&pid=1820

#12
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Parerea mea e ca daca e sa investesti in trepied, mai bine o data si bine, decat de multe ori si prost. Daca il iei pe ala, s-ar putea sa fii dezamagit de rezultate si sa vrei una dintre solutiile cu cap separat.

#13
nomad

nomad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2006

View PostTudor_DX, on Oct 10 2007, 15:14, said:

Parerea mea e ca daca e sa investesti in trepied, mai bine o data si bine, decat de multe ori si prost. Daca il iei pe ala, s-ar putea sa fii dezamagit de rezultate si sa vrei una dintre solutiile cu cap separat.

off, deci oricum o dau, tot la ceva de genul ajung nu ?:)

multam guys :)

#14
audiofile

audiofile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2007
Asta pare un compromis interesant -->> http://f64.ro/det.ph...id=325&pid=2990
Insa mare grija cu 70-300VR, are chitibusurile lui.

#15
nomad

nomad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2006

View Postaudiofile, on Oct 10 2007, 16:29, said:

Asta pare un compromis interesant -->> http://f64.ro/det.ph...id=325&pid=2990
Insa mare grija cu 70-300VR, are chitibusurile lui.

interesant, multam :D

ce chitibusuri ?:)

#16
audiofile

audiofile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2007
Citatul este dintr-un   mesaj de-al meu.

#17
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
OK, atunci iti adresez direct intrebarea: problema tinea de cap, nu? Oare un cap 3D (sau unul cu bila mai "sofisticat") n-ar fi rezolvat partial (macar) aceste probleme?
Ca cele cu bila stim cum sunt, cum l-ai slabit un pic a si fugit aparatul.

#18
audiofile

audiofile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2007
Kunzite o sa-ti raspund si eu pe cale directa la cateva puncte din acest topic.

Da, problema tinea de cap si de platforma de prindere.
La obiective cu greutate mai mare decat aparatul (care nu dispun de tripod collar) este foarte important ca suprafata de prindere sa fie cat mai mare si sistemul de blocare sa fie foarte solid.
Head-urile ieftine 3D sunt foarte proaste si instabile. De asemenea ajung la o uzura masiva (prematura) din incercarile de a rigidiza ansamblul.

Quote

Ce spune acolo nu are treaba mai degraba cu capul? Oare un cap cu bila e potrivit pentru panning, tinand cont ca nu-l poti "elibera" pe o singura axa? In fine, n-am lucrat cu ball heads - nici nu stiu cum ai putea urmari o pasare-n zbor de pe trepied smile.gif

Ball head-urile cu sistem de blocare tip parghie(sau levier) sunt infinit mai bune.
De asemenea miscarea panoramica este posibila cu anumite tipuri de ball-head-uri si trepiede, independent de cea 3D ale bilei in sine.
In privinta panning-ului si a urmaririi unui subiect in miscare e o problema de exercitiu, nimic mai mult. Orice ball head de calitate iti permite mai multe "grade de libertate"(dpdv al vitezei) in miscarea 3D.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate