Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

calatorie in italia

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
crisim

crisim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.05.2007
sal !!!!
poate puteti sa ma ajutati !
Intentionez ca la sfarsitul saptamanii sa ma duc pe la rude in Italia
Chestia e ca ma duc prima oara cu masina proprie  (un Opel vectra C  ) , am mai fost anii trecuti dar cu altcineva cu auto
In mare m-am cam lamurit cu traseul , cu vignete .........
Mai am cateva intrebari pt voi la care sper sa gasesc raspuns
        deci:
   1.as vrea sa innoptez in austria ,undeva  pe la graz poate ma ajuta cineva cu tarife , locuri etc...( mai ieftine sigur )
  2.  in afara de asiguare la masina mai tb ceva??? (am si casco si rca )
    3. cam cat ma costa toate taxele astea de autostrazi pana la brescia???
    4. alte sfaturi de la voi utile la drum
in speranta unor raspunsuri bune ......VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#2
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
1. http://www.accorhote...situation.shtml  e in jur de 37-40 euro/pers
Probabil vei gasi ceva moteluri mai ieftine la fata locului.
2. Masina trebuie sa fie inscrisa pe numele unei persoane din masina (sau daca e pe altcineva iti trebuie procura) . Cel mai probabil, casco nu e valabil in strainatate. Citeste clauzele sau intreaba de extindere la asigurator.
3. Autostrada in Italia pana la Brescia costa undeva intre 10-15 euro dus si inca atat la intors. Adica un total de 20-30 euro.
4.
- Imprumuta un GPS daca nu ai. Eu nu as merge fara.
- Nu fa pe viteazul la volan. Mergi cu "valul" pe autostrazi si nu vei avea probleme, chiar daca depasesti limita cu 10-20 km/h.
- Ai grija la rezervor sa nu ramai in pana prostului. :) Eu fac un plin la Nadlac si imi ajunge pana dincolo de Viena. Fac asta ca sa evit pompele din Ungaria unde trebuie sa ai forinti. Daca ai masina pe benzina iti recomand sa mai faci un plin inainte de a intra in Italia. E mult mai buna benzina din Austria (si parca si mai ieftina). In italia am vazut ca sunt benzinarii care au pompe "servito" in care esti servit (dar litrul e mai scump) si pompe "fai da te" unde bagi singur si e mai ieftin.
- E bine sa iti faci si asigurare de sanatate. Nu mai e obligatorie dar e bine sa o ai, mai ales ca nu costa mult.
- in Ungaria iau vigneta din primul Petrom (la cateva sute de m dupa granita), iar in Austria in prima benzinarie. Le poti lua in Euro chiar si in Ungaria.
- Ai grija la camere. Le poti vedea usor ca sunt montate pe niste cadre de metal, ca niste poduri deasupra autostrazii. Aproape in fiecare tunel sunt camere cu radar asa ca acolo iti recomand sa respecti viteza.
- Daca ai ratat iesirea de pe autostrada NU CUMVA sa intorci sau sa dai cu spatele!!! Am auzit de amenzi de 1000-1500 euro pt asa ceva... si e foarte periculos!
Te duci mai departe si iesi pe urmatoarea. N-ai ce face.


Drum bun!

Edited by OIL1, 08 October 2007 - 11:47.


#3
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 OIL1, on Oct 8 2007, 12:46, said:

- in Ungaria iau vigneta din primul Petrom (la cateva sute de m dupa granita)...

E vorba de vama Nadlac. Imi pare rau ca nu mai pot edita.

#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 OIL1, on Oct 8 2007, 12:46, said:

- Ai grija la camere. Le poti vedea usor ca sunt montate pe niste cadre de metal, ca niste poduri deasupra autostrazii. Aproape in fiecare tunel sunt camere cu radar asa ca acolo iti recomand sa respecti viteza.
- Daca ai ratat iesirea de pe autostrada NU CUMVA sa intorci sau sa dai cu spatele!!! Am auzit de amenzi de 1000-1500 euro pt asa ceva... si e foarte periculos!
:lol:  :lol:  :lol:
Daca as avea atatea sute de euro pe sub cate poduri am trecut cu 180km/h pe autostrazi, nu as mai munci toata viata...
Cine dreaq e atat de cretin sa dea cu spatele pe autostrada? Si chiar daca ar fi, ar trebui sa fie lasat s-o faca,,,sa scapam de el!

#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 crisim, on Oct 8 2007, 11:01, said:

1.as vrea sa innoptez in austria ,undeva  pe la graz poate ma ajuta cineva cu tarife , locuri etc...( mai ieftine sigur )
  2.  in afara de asiguare la masina mai tb ceva??? (am si casco si rca )
    3. cam cat ma costa toate taxele astea de autostrazi pana la brescia???
    4. alte sfaturi de la voi utile la drum
in speranta unor raspunsuri bune ......VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. cauta pe net hotel etap sau formula 1.
2. daca e leasing, iti trebe procura si prelungire de casco
3. o sa te coste undeva la 50 de euro, dus intors, asta pe autostrazile din italia. (maxim)
4. sa fii atent cum mergi prin Italia, aia sunt bezmetici rau. rar semnalizeaza. atentie la radare (niste movilite betonate pe marginea drumului, cam 1,5 m inaltime). statii de combustibil sunt cate vrei, mai putin partea de iesire austria-intrare italia.
in rest, drum bun.

#6
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 sanddy1964, on Nov 8 2007, 22:41, said:

:lol:  :lol:  :lol:
Cine dreaq e atat de cretin sa dea cu spatele pe autostrada? Si chiar daca ar fi, ar trebui sa fie lasat s-o faca,,,sa scapam de el!

Am vazut in Bulgaria :)) In Europa civilizata n-am vazut dar am auzit de un idiot, românas de-al nostru, care cica a facut asta si a luat o amenda zdravana.
Saracul vazuse autostrada pt prima data in viata. :)

In Bulgaria am vazut una si mai tare: a ratat iesirea si a intors de-a dreptu' ca sa iese cum trebuie :))) A facut o bucla.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate