Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

angus young

- - - - -
  • Please log in to reply
380 replies to this topic

#1
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
Nu sunt de formatie inginer constructor , si nu m-a interesat pana acum cum se construieste o casa , dar sper cu ajutorul vostru al celor ce postati aici si cu ABC -ul proiectului pe care de abia acum il descopar sa o scot la capat si sa vad casa finalizata . Locatia e la 12km de Bucuresti (dimineata cand e aglomeratie fac pana in centru 40minute cu masina) intre doua paduri si la 150 m de lacul Pustnicu (zona este suficient de inalta , prima panza freatica este la 20m , putul care se vede in fotografii este in a 3 panza la 42 m. Pana acum s-au facut sapaturile , si s-a facut fierul beton pentru fundatie , urmand ca maine sa se toarne betonul de egalizare , dupa care sa se cofreze , sa se introduca armaturile in groapa si sa se toarne betonul pentru armatura . Fierul l-am luat de la Arabesque cu 19.700/kg si transport gratuit . Am optat sa torn betonul B100 , 30mc de egalizare cu CIFA de la Romconstruct ( a fost cel mai mic pret obtinut la ei , dupa ce am negociat cu Carpat Beton , Holcim si Dimar . La faza a 2-a , betonul de armatura , o sa lucrez cu Holcim sau cu Carpat Beton fiindca folosesc statii total computerizate de dozaj LIEBHERR si betonul am auzit ca este OK . La faza de radier constructorii ( o echipa de 5 baieti din Bolintin , care au mai facut pana acum vreo 10 case din care am inteles 3 prin Pipera) s-au oferit sa toarne manual , la fel stalpii .

- desi in proiect nu am prevazuta membrana hidroizolatoare la nivelul fundatiei , ma gandeam totusi sa-i pun ....sugestii , care este cea mai buna ?
- azi a plouat ceva , si maine ar fi trebuit sa turnam betonul de egalizare , ce ziceti sa aman turnarea 1-2 zile ( am inteles ca de marti se indreapta vremea )
- conductele de canalizare si alimentare cu apa se introduc in fundatie de acum , sau doar se fac din lemne de cofraj traseele si conductele se introduc ulterior ??
- este necesar un diriginte de santier ?? cam cu cat se remunereaza si ce clauze sa trec in contract astfel incat sa ma asigur ca va fi ok totul

Edited by punkt, 20 June 2009 - 09:52.


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
-poti sa-i pui poti sa nu, eu am pus
-toarna ca o sa vina vremea si mai rea. in schimb as turna b150. putina apa nu-i face rau
-eu le-am bagat din prima. e mai simplu
-necesar. am dat 700 de euro pt doua case. el se ocupa de actele necesare

Edited by conu71, 08 October 2007 - 06:42.


#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postangus_young, on Oct 7 2007, 23:37, said:

- conductele de canalizare si alimentare cu apa se introduc in fundatie de acum , sau doar se fac din lemne de cofraj traseele si conductele se introduc ulterior ??
ori lasi niste cofraje in fundatie ori le tragi pe sub fundatie. Cu cit mai adinc cu atit mai bine.Depinde si unde'i cota canalizarii. Draguta si mare casa ta ^_^ . Mult succes, rabdare si chibzuinta. Asteptam evolutia santierului.

#4
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
azi s-a turnat betonul de egalizare , 33 mc adica 3 cife de 9mc si inca una cu 4mc , baietii ziceau ca a iesit foarte bine (nu am avut timp sa ajung acolo) si ca maine aseaza fierul in gropi si incep sa faca cofrajele pentru urmatoarea faza de turnare , mi-au dat comanda sa negociez caramida si astept calculatia lor ca sa o confrunt cu necesarul din proiect . Ma gandeam sa incerc caramida Euroterm fabricata in Croatia despre care am auzit numai vorbe frumoase , ca nu s-ar face deloc rabat la calitate si avand in vedere structura portanta a constructiei s-ar putea sa fie esential ....Revin maine seara cu imagini si v-as ruga un sfat in privinta alegerii caramizii de 30 sau de 38 (oricum o sa pun si polistiren de 10) dar ma intereseaza foarte mult raportul pret-calitate ....eventual cine poate PM cu distribuitori de Euroterm si nu numai ....care sa aiba si stoc permanent . De asemenea ce polistiren extrudat sa pun , cu ce coeficient si produs de cine ??
:P

Am pus si o imagine a zonei din Google Earth ....eu sincer sunt indragostit de zona , de aer , de pitoresc ....ma rog mai putin de oameni care sunt pe acolo , sincer comparatia unui prieten cu Snagovul nu este deloc exagerata si ca sa vorbim de distanta 12 km ....ce sa mai zic

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
cu cat iei caramida si de unde. asteptam cu real interes negocierea

#6
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
deja am negociat Porotherm  38 cu transport gratuit si descarcare 345 RON / mc, dar sincer vroiam sa vad daca pot sa scot un pret bun la Euroterm ....am deja 3 importatori mari sa vad maine ce pot sa scot de la ei ...si bineininteles sa aiba si marfa fiindca ultima oara unul din ei avea 2 barje pe drum si faceau 2 saptamani

daca poti zi-mi si mie ce Polistiren extrudat recomanzi ??

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
habar nu am. bag decat expandat. o sa bag extrudat doar la glafuri. vezi ca e mare pretul la caramida. eu am luat cu 2.9 mil si astept sa mi o aduca. provenienta serbia.

#8
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
expandatul e bun la fundatie ? am auzit asta undeva dar nu as risca sa incerc , e vb de izolatie hidro pe care doar extrudatul o face cu adevarat eficient ( doar se foloseste si la terase) , cat despre caramida sarbeasca poti sa-mi spui ce marca e si de ce fabrica e facuta ?? eventual da-mi PM ca sa nu faci reclama aici

#9
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
ce dimensiuni are terenul?

#10
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Angus, nu o faci prea calduroasa punand caramida de 38 si polistiren de 10?
La cat iese zidul, 50 cm? Asta-i castel, nu mai e casa... :)

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostRocknroll, on Oct 8 2007, 23:10, said:

Angus, nu o faci prea calduroasa punand caramida de 38 si polistiren de 10?
frica romanului de vecinii de la rasarit, ne'a educat bine ^_^ .

#12
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Vroiam sa imi iau si eu o casa in darza. Cum sunt vecinii pe acolo? ti se pare ca ar fi de calitate? ferma aia de la crevedia este departe? vara miroase? Cam cat mai costa mp in zona?

#13
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View PostRocknroll, on Oct 8 2007, 23:40, said:

Angus, nu o faci prea calduroasa punand caramida de 38 si polistiren de 10?
La cat iese zidul, 50 cm? Asta-i castel, nu mai e casa... :)

nu e diferenta mare la pret intre Porotherm 30 si 38 , asa ca de ce nu ?

#14
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View Postwolfyman, on Oct 9 2007, 19:08, said:

Vroiam sa imi iau si eu o casa in darza. Cum sunt vecinii pe acolo? ti se pare ca ar fi de calitate? ferma aia de la crevedia este departe? vara miroase? Cam cat mai costa mp in zona?

habar nu am cum e pe la Darza , cred ca ai inteles gresit ...casa pe care o construiesc nu este acolo ...ci in partea de est la iesirea spre mare > Whatever ...sa stii ca acum vreo 4 ani vroiam sa cumpar un teren pe undeva pe la Dragomiresti (zona centura Carrefour Militari) si foarte aproape de teren era o ferma de pui ....acuma sfatul meu ...cumpara-ti cat mai departe de ferma de pui ...minim 5 kilometri ...cred ca intelegi ce vreau sa zic ?!?! :D

#15
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postangus_young, on Oct 9 2007, 19:53, said:

nu e diferenta mare la pret intre Porotherm 30 si 38 , asa ca de ce nu ?
Diferenta la pret/mc e chiar neglijabila, in schimb ai nevoie cu 26-27% mai multi metri cubi de caramida ca sa zidesti aceiasi pereti.

Opinia personala : 30+10 este suficient.

#16
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
am tot cautat zilele astea caramida si am gasit asta care mi-a placut foarte mult ( nu atat mie ci sefului de echipa care a zis ca e ok din toate punctele de vedere)
http://www.taiga.ro/...izori/nexe.html

caramida este
TB 25
Greutate: 17,1kg
Consum/mp: 10,7 buc
Dimensiuni: 380 x 250 x 238mm
Buc/pal: 72buc
Coeficient de conductivitate termica: 0,28 W/mk

cu nut si feder si se gaseste si in Bucuresti sub pretul Porothermului care am inteles ca e cam varza (cel putin asta romanesc)

a folosit cineva asa ceva , e ok ...e arsa la parametrii , cat mortar intra , se zideste usor ???

#17
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
Saptamana asta au venit cei de la Electrica sa sape pentru reteaua de curent si am aflat cu stupoare ca 25 de metri de sapatura + toate hartiile + 380V costa nici mai mult nici mai putin decat 3900 RON . Initial am vrut sa bag monofazat , dar cine se ocupa de montat electrica de casa mi-a recomandat 380V ....Si sa va mai zic o faza tare , omul care a platit taxa a stat la coada la Electrica de la ora 8 pana la ora 12 ca sa- i ia banii si dosarul ....incredibil  :w00t:

#18
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Nu stiu sa te ajut in privinta constructiei dar am cateva nelamuriri legate de proiect : de ce ai un dormitor la parter si nu este ca celalalte la etaj? Vad la etaj ca ai un birou, daca ai de gand sa-l folosesti in acest scop, camera de lucru, de ce nu este la parter? Arata f bine casa la exterior, mi-a placut mai ales terasa cu luminator dar geamul de deasupra copertinei de intrare arata ca si cum nu ii este locul acolo. Sper ca nu te-au deranjat observatiile mele. Spor la treaba si ... nervi de otel

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate