Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#451
anonimus70

anonimus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.03.2008

View PostMtz, on Dec 5 2008, 23:33, said:

Eu, fiind nerealsist, vreau sa imi iau produsul pe componente si sa mi-l fac singur. Cand investesti munca si pasiune in ceva, cu siguranta vei tine mai mult la el si va fi un motiv de mandrie de fiecare data cand il vei vedea. Am un DVD Rom vechi prin casa si pe care vreau sa il pun in acea cutie, cateva filme pe DVD-uri care nu au corespondent HD decocamdata si un HDD care trebuie eliberat mereu din lipsa continua de spatiu.

salutari din lumea nereala,
Mtz
Salut Mtz : esti cel mai tare ;
am un dvd E-boda 555 cu firm tau si este grozav !
Si eu sint nerealist si doresc o astfel de placa de baza :
De fapt cred ca cei de la E-boda puteau cistiga de mult piata cu aceste Pb lasindu-ne pe noi sa ne alegem carcasele si ce sa mai punem in ele ca oricum sint foarte multe opinii si nu pot fi multumiti toti .Cred ca era o miscare buna . Asa au pierdut startul si clientii a trecut un an si ei inca nu au carcase ! Pina vor gasi carcase se vor schimba multe pe aceasta piata foarte sensibila ;
Acum 3 ani eram innebuniti dupa DivX ( nici aici nu avea E-boda succes fara ajutorul tau si al acestui forum ) astazi vedem ca e_boda a pierdut piata divX si tot mai multi cumparatori vor NMT , miine cine stie ce vom dori !
Inca o data multumiri pentru munca depusa ;
E-boda a facut multi bani datorita tie si puteau macar sa iti dea gratis dvdurile la care ai modificat FW si viitorul NMT pe care inteleg ca l-ai pipait putin .
Oare Prigoana stie ca esti mai bun decit multi angajati cu salarii mari si ca ei au stat degeaba si isi luau salariile iar tu munceai sa ne ajuti pe noi si i-ai tinut pe ei in functii ?

Edited by Mtz, 09 December 2008 - 01:49.


#452
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Diferenta intre PB de la E-Boda si cea de la Popcorn Hour B110 este ca cea de la E-Boda este non-standard, cea de B100 fiind mATX. Deci nu se poate alege carcasa ci va trebui construita, cel mai simplu prin adaptarea uneia vechi, chiar si de la un VHS player. Asa ca vor trebui ceva scule, imaginatie si noroc ca sa duci la un sfarsit proiectul. Norcul tine de ce carcasa gasesti. La o adica poti sa le pui si intr-o cutie de carton si sa legi alea pe acolo cu banda izolatoare. Sau chiar intr-o sacosa! Cu ocazia asta rezolvi si portabilitatea, cand te duci la un preten sa ii arati cum se vede un film in 1080p. Si toate astea dintr-o punga de plastic! :lol:

Cred ca pe la ei pe acolo sunt 2 tabere: una care sta mai mult pe net si care e mai la curent cu realitatea de pe piata a NMT si care vrea sa vanda placile si cealalta care vrea sa astepte carcasele. Cea de-a doua cred ca isi ia in calcul si probabilitatea ca in timpul montarii userul sa strice ceva pe acolo si sa vina cu placa inapoi cum ca ar fi fost defecta si tot felul de discutii dupa aceea. Mai poate fi si faptul ca tin la blazon si nu ar putea sa prezinte la ei pe site asa ceva, iar in magazine in niciun caz.
Avand in vedere ca aceste playere se adreseaza in special celor care au activitate pe net, este foarte posibil ca cine viziteaza site E-Boda sa ajunga si aici, daca nu cumva o fi fost invers, de pe softpedia s-a ajunt pe site E-Boda. Ca sa impace si capra si varza, ar putea sa isi prezinte disponibilitatea de a vinde macar aici deoarece sunt sigur ca cei care cumpara de pe net vin de pe acest thread deocamdata.
Prin aparitia NMT-ului prezentat in mailul de mai sus este foarte posibil ca ei sa decida sa astepte carcasele deoarece au reusit sa scoata un produs pana de sarbatori.

Referitor la Prigoana: sa ii transmiteti ca a castigat in alegeri tot datorita mie, deoarece zecile de mii de posesori de E-Boda au fost multumiti de scula si l-au votat, votandu-ma de fapt pe mine. :first:  :saddam: (uite ca am gasit si smiley cu Prigoana, sau ma rog, cu mustata lui celebra. Basca sigur nu e a lui)
Restul nu comentez.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 December 2008 - 01:56.


#453
anonimus70

anonimus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.03.2008
Multumesc de raspuns Mtz, dar mai este o deosebire intre PB de la E-Boda si cea de la Popcorn Hour B110 anume ca B110 se vinde in timp ce E-Boda tot lanseaza de anul trecut NMT-ul lor si cred ca trec si sarbatorile astea ;
Pacat de PB ca le-am putea folosi noi ! Referitor la garantie e o prostie , cei de la PH cum pot vinde PB sau componentele de calc nu se pot defecta daca nu stii ce faci ?
Tu ai avut in mina componentele NMT-ului lor dar nu am vazut sa fi scris ceva despre cum funcctioneaza; sa inteleg ca ti-au dat componente nefunctionale doar asa sa mai calmeze lumea cu ajutorul tau si sa mai treaca un an fara player HD E-Boda ? Vezi ca tot cu tine au noroc ? Fara tine uita lumea de Playerul HD de la E-Boda intr-un an si ceva ! Pacat !
Te salut si te respect !

Edited by Mtz, 09 December 2008 - 01:29.


#454
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu am avut acasa la vremea cand am pus pozele pe forum un cu totul alt proiect si care a cam fost abandonat sau va aparea intr-o alta forma. Dupa aia am ramas si eu surprins cand userul de la E-Boda a prezentat un produs care eu am vazut ca nu seamana cu ce avusesem eu acasa cateva zile. Asta s-a vazut si din reactia mea cand au comunicat dimensiunile playerului. Nici macar nu mi-au cerut parerea. De fapt ei nu imi cer parerea. Fac produsul si dupa aia zic: "uite ce avem de gand sa scoatem pe piata". Chestia cu playerul la 750 lei am aflat-o de pe forum prin prezentarea acelui mail. De placi stiam eu ceva, dar nu si de surse. Eu stiam ca sursele nu au venit pentru ca le vroiau de 6A.
In legatura cu testatul, nu prea sunt chestii de testat deoarece softul este facut de Syabas si are aceleasi calitati software. Cand apare un update pentru un NMT, in scurt timp apare si pentru toate celelalte, deci beneficiaza de acelasi suport. Totusi pot aparea diferente dpdv hardware, cum ar fi de exemplu faptul ca se foloseste o memorie mai mare (1Gb fata de 256mb), sau o sursa de 6A in loc de clasicele 4A. Si ca sa imi pot da seama daca aceste optiuni in plus imbunatatesc redarea, ar trebui sa stiu ce anume streseaza aceste componente.
Eu, fiind curios ca o baba, de-aia vreau o placa din aia, ca de uitat la filme oricum ma uit foarte foarte rar. Am cu ce sa vad materiale HD daca chiar vreau, asa ca nu ar fi o urgenta pentru mine. Imi plac provocarile si sa inving. Nu-mi place sa astept mai ales cand e vorba de o provocare.
Eu nu am spus in postul precedent ca ei nu vor vinde aceste PB. Eu le-as vinde si asa pentru ca sunt firma si banul trebuie sa circule cat mai repede. Treaba userului daca si le tine intr-o plasa sau o cuite aurita.
Apreciez totusi la E-Boda ca au incercat pe cat au putut sa ofere cat mai multe optiuni posibile si cu dotari mai puternice, in timp ce in China se duce razboiul de a produce cat mai ieftin cu putinta si sa evite cat mai mult posibil plata licentelor. Daca ar fi aparut jucariile astea de la inceput cu unitate DVD-Rom, unii nu le-ar mai fi considerat inutile si in momentul in care aceastea ar fi disparut din noile modele ar fi fost iarasi useri nemultumiti. Neincluderea acestora s-a facut tot din motiv de pret. Mai ales ca in cazul DVD Video Originale mai trebuia platita o licenta. Oricum, presimitirea mea este ca intr-o zi se va face play si la DVD Originale criptate; stati numai sa apara primul NMT care face asta (probabil cel de la Dune) si in cateva luni cred ca avem si optiunea asta prin vreun firmware creat de cineva, acasa. Ah, si de ce nu, play de Blu-Ray.

enjoy,
Mtz

#455
LEVIATAN

LEVIATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.07.2007
Interesant este ca nu prea s-a gandit lumea la treaba asta-am intrebat si eu stanga-dreapta si discutiile sunt la fel ca aici-contradictorii.Eu am un HDD de 1T,pe care am dat 500 RON.Inseamna ca incap pe el cam 240 de filme in format DVD.Daca le-as pune pe suport disc-m-ar costa cam 240 RON,ca sa nu mai vorbesc de ars DVD-uri samd.In plus as evita sa mai trag o gramada de porcarii de filme pe DVD-uri,pentru ca le-as vedea direct de pe HDDsi le-as elimina,precizand,totodata, ca imi place sa vad filmele pe televizor,nu pe monitor.De asta am intrebat.

#456
anonimus70

anonimus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.03.2008

View PostLEVIATAN, on Dec 10 2008, 23:51, said:

Interesant este ca nu prea s-a gandit lumea la treaba asta-am intrebat si eu stanga-dreapta si discutiile sunt la fel ca aici-contradictorii.Eu am un HDD de 1T,pe care am dat 500 RON.Inseamna ca incap pe el cam 240 de filme in format DVD.Daca le-as pune pe suport disc-m-ar costa cam 240 RON,ca sa nu mai vorbesc de ars DVD-uri samd.In plus as evita sa mai trag o gramada de porcarii de filme pe DVD-uri,pentru ca le-as vedea direct de pe HDD si le-as elimina,precizand,totodata, ca imi place sa vad filmele pe televizor,nu pe monitor.De asta am intrebat.
Ce anume ai intrebat ?Eu nu am inteles !
Este minunat sa poti viziona filmele de pe hdd ca le poti sterge usor pe cele care nu iti plac , dar este buna si o optiune de a avea un dvd-rom pentru a putea viziona direct dvd pe care le avem deja pe discuri ! Nu este o optiune fara de care nu se poate trai dar nici nu strica daca nu costa in plus decit un
dvd-rom pe care il avem prin acasa . Cind se umple hdd de 1T ce faci il pui in sertar si cumperi altul sau stochezi filmele care iti plac pe dvd si refolosesti hdd ?

View Postanonimus70, on Dec 11 2008, 11:44, said:

Ce anume ai intrebat ?Eu nu am inteles !
Este minunat sa poti viziona filmele de pe hdd ca le poti sterge usor pe cele care nu iti plac , dar este buna si o optiune de a avea un dvd-rom pentru a putea viziona direct dvd pe care le avem deja pe discuri ! Nu este o optiune fara de care nu se poate trai dar nici nu strica daca nu costa in plus decit un
dvd-rom pe care il avem prin acasa . Cind se umple hdd de 1T ce faci il pui in sertar si cumperi altul sau stochezi filmele care iti plac pe dvd si refolosesti hdd ?
Scuze am vazut acum la ce te refereai ! Vrei sa conectezi un Hdd de 1T la un dvd player cu usb ! Cauta un dvd payer cu usb 2.0 de ex philips 3260 cu firm ware modificat ;

Edited by anonimus70, 11 December 2008 - 11:01.


#457
anonimus70

anonimus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.03.2008

View Postanonimus70, on Dec 11 2008, 11:55, said:

Ce anume ai intrebat ?Eu nu am inteles !
Este minunat sa poti viziona filmele de pe hdd ca le poti sterge usor pe cele care nu iti plac , dar este buna si o optiune de a avea un dvd-rom pentru a putea viziona direct dvd pe care le avem deja pe discuri ! Nu este o optiune fara de care nu se poate trai dar nici nu strica daca nu costa in plus decit un
dvd-rom pe care il avem prin acasa . Cind se umple hdd de 1T ce faci il pui in sertar si cumperi altul sau stochezi filmele care iti plac pe dvd si refolosesti hdd ?


Scuze am vazut acum la ce te refereai ! Vrei sa conectezi un Hdd de 1T la un dvd player cu usb ! Cauta un dvd payer cu usb 2.0 de ex philips 3260 cu firm ware modificat ;
Problema este ca nu vei putea vedea imagini de DVD (ex ISO) ci doar VOB-uri cam nasol nu? de ce crezi tu ca unii vor altceva de ex NMT-uri ?

#458
anonimus70

anonimus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.03.2008

View PostMtz, on Dec 6 2008, 00:33, said:

ecs, omul doar a prezentat niste optiuni cautate cum ar fi decodarea DTS, chestie cu care putine unitati se pot lauda. Dolby Digital e de la sine inteles.

daddy, nu inteleg de ce ai cumpara asa ceva daca ai deja un TViX. Poate doar daca ai nevoie de un al doilea player neaparat. Unii au spus ca acestea s-au facut mici ca sa te poti muta cu ele prin casa, adica din sufragerie in dormitor. Eu, unul, nu ma vad facand asa ceva, scoatand cablaraie si migrand cu ele prin casa.

blackat, te-ai gandit ca de fapt TViX l-ai cumparat de fapt tot de la E-Boda? La un moment dat unii spuneau ceva de genul: "Dom'le pai daca vand si TViX isi taie singuri craca de sub picioare printr-un produs concurent".
Playerul de 849 lei pe care l-a prezentat omul in acel mail este pe gustul oamenilor "realisti" care considera unitatea optica o inutilitate. Pretul cred ca este bun si spre deosebire de 99% dintre playerele de pe piata, provine dintr-un parteneriat cu o companie puternica, nu 3 chinezi intr-o coliba. Va fi in genul popcorn, doar ca arata mai bine. Daca suporta si DTS analog 2.0 mi se pare cea mai buna alegere la ora actuala in categoria aceea de pret.
Eu, fiind nerealsist, vreau sa imi iau produsul pe componente si sa mi-l fac singur. Cand investesti munca si pasiune in ceva, cu siguranta vei tine mai mult la el si va fi un motiv de mandrie de fiecare data cand il vei vedea. Am un DVD Rom vechi prin casa si pe care vreau sa il pun in acea cutie, cateva filme pe DVD-uri care nu au corespondent HD decocamdata si un HDD care trebuie eliberat mereu din lipsa continua de spatiu.

salutari din lumea nereala,
Mtz
salut , o intrebare : de unde stii ca va arata mai bine ca PH ?
Si de unde stii ca va aparea vreodata ? Au avut un an si ceva si nu au scos nimic ! acum au zis citeva zile , au trecut citeva si tot nimic ! Nu apare nimic la E-boda pe site ;
Te salut, si te respect !

#459
florian_cj

florian_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2005
Incet, incet cred ca o sa-mi indrept atentia spre PH. Cunosc 2 persoane care saptamana asta au renuntat la ipoteticul produs de la E-Boda si si-au luat PH A110. Daca nu apare saptamana viitoare, o sa spun adio produselor E-Boda...

#460
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postanonimus70, on Dec 11 2008, 16:08, said:

o intrebare : de unde stii ca va arata mai bine ca PH ?
Eu presupun ca modelul ieftin asa va arata, dar de culoare neagra.

Attached File  E1.jpg   96.2K   163 downloads Attached File  E7.jpg   181.79K   131 downloads

Attached File  E3.jpg   184.17K   96 downloads Attached File  E4.jpg   213.96K   97 downloads Attached File  E5.jpg   205.21K   107 downloads Attached File  E6.jpg   214.67K   113 downloads

Specificatii:
Attached File  E8.jpg   120.54K   141 downloads

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 13 January 2009 - 16:29.


#461
jimag

jimag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.04.2008
Eu tocmai am primit azi pachetul cu PCH B-110 (+ stick-ul wireless :) ). Maine sper sa primesc si cutia (Antec NSK2480) si HDD-ul (WD 500 AACS - ca de 1Tb nu aveau pe stoc).

Probabil cei de la E-Boda au o strategie pe termen lung, pentru cand se asteapta o crestere a pietei HD. Deocamdata cred ca sunt destul de putini cei care dau 800-900 RON pe o "cutie" care sa le ruleze MKV-uri - "ce-or mai fi si alea si de ce nu pot sa le vad pe DVD player-ul meu ca cel care mi l-a vandut a zis ca stie orice format!!!" - ca sa nu mai vorbim de TIVx la 1500.
Multi colegi de servici ar zice ca sunt nebun sa dau atatia bani cand pot sa vad MKV de pe PC desi lucrez in IT intr-o multinationala, deci salariile sunt mult peste "venitul mediu" din RO iar oamenii ar trebui sa aiba idee despre rezolutii si care-i avantajul unei rezolutii mai ridicate ..... Sa nu mai vorbesc ca unii colegi m-au sfatuit sa ma uit la filmele MKV (HD Ready 720p) de pe laptop folosind iesirea video "S-video" pe plasma mea HD-Ready. Chiar am primit un cablu "cu mufe aurite" cu care se vedea "bestial" la colegul respectiv....   :rolleyes:  :lol:   Va dati seama ca nu am pierdut timpul sa-i explic cum e cu High Definition vs. S-video... Si sa nu uitam ca vorbim de oameni din IT....

Cred ca cel putin la noi in tara sectorul divx este inca cel care domina. Sa nu uitam ca lumea cumpara DVD playere sub 200 RON si sisteme "home theatre" la cateva sute de RON (adica cele 5 cutiute de plastic si "moofer-ul" ala mare unde sunt butoanele ....) fara sa aiba minimul de idee care e diferenta intre Dolby Digital, DTS sau Stereo !!! (vezi intrebarile pe aici pe forum .... :) ).
Totusi, cei 20 de pasionati care scriem pe aici pe forum suntem o minoritate pentru piata de electronice, chiar daca mai adaugam inca cateva mii de pasionati care nu scriu pe acest forum.

Sper ca acesta este motivul pentru care E-Boda nu se grabeste prea tare iar d.p.d.v. management ii inteleg, desi tare as fi fost curios de placa lor .... :) Chiar acuma am verificat pe site si nu apare NIMIC nou :(

Hai ca m-a luat valul...  :huh:

Domnilor de la E-Boda, comunitatea "Home Theatre" de pe softpedia asteapta un semn de la dvs.....

Edited by jimag, 11 December 2008 - 20:07.


#462
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View PostMtz, on Dec 11 2008, 19:38, said:

...
enjoy,
Mtz

Pe ce te bazezi? Mie unul imi place cum arata, are HDMI, USB, iesire optica. Nu sunt lamurit cu o chestie. Nu se poate pune hard-disk? Sau numai pe USB?

#463
anonimus70

anonimus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.03.2008
da arata minunat , multumesc , oare poate reda si imagini de dvd iso ? Accepta hdd intern sata ?Apare anul asta ?

Edited by Mtz, 11 December 2008 - 20:16.


#464
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007
Da, frumusel, dar eu m-am resemnat. Nu mai imi iau nimic anul asta.

O sa astept pana cand o sa apara un player cu decodare analogica 5.1, placa WLAN, etc.

#465
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
blackcat, mai mult ca sigur ar trebui sa il deschizi ca sa pui HDD si nu e asa de simplu ca la Popcorn, pentru ca in cazul asta iti trebuie o surubelnita. ;)
Cu ce nu sunt eu lamurit, e unde este mufa de USB Slave.

anonimus, scrie si in specificatii ca reda ISO. E o clona de Popcorn Hour. Se vede asta dupa telecomanda. Mai mult ca sigur, nu va aparea pana de sarbatori.

ecs, si eu tot 5.1 astept. De fapt, inca astept sa pun mana pe placa aia care cica le-a sosit deja.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 December 2008 - 20:18.


#466
jimag

jimag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.04.2008

View PostMtz, on Dec 11 2008, 20:15, said:

Cu ce nu sunt eu lamurit, e unde este mufa de USB Slave.

"Gand la gand cu bucurie" :) Tocmai am intos pozele pe toate partile si mi-am pus aceeasi intrebare. Ma gandeam ca o fi una din cele 2 din spate, dar in specifictii apar 2mufe USB Host + 1 Slave ... :)

Daca lamuresti ceva zi-ne si nou, ca Slave-ul asta pare ceva super util, mai ales daca nu ai wireless la NMT si ai un laptop cu care mai iei un film de la servici sau un download de pe torente. Nu mai trebuie sa scrii pe HDD extern sau stick-uri USB, salvezi ceva timp.

#467
anonimus70

anonimus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.03.2008

View PostMtz, on Dec 11 2008, 21:15, said:

anonimus, scrie si in specificatii ca reda ISO. E o clona de Popcorn Hour. Se vede asta dupa telecomanda. Mai mult ca sigur, nu va aparea pana de sarbatori.
scuze de bucurie nu am citit atent ! Dar cum nu mai apare anul asta ca se laudau ca in citeva zile il lanseaza! Iar ne aburesc !
Si eu astept sa vad PB daca nu iau PH B110 ;

Edited by Mtz, 12 December 2008 - 05:55.


#468
Vespa

Vespa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.09.2008
De ce asteptati un player cu decodare analogica 5.1?
nu e suficient hdmi 1.3a?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate