Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Amplificator audio alimentat de la sursa de calculator (?)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
se poate alimenta un amplificator audio de la o sursa de calculator? mie mi se pare o solutie ieftina (pret/putere), dar nu stiu cum sta cu zgomotul.

#2
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Se poate face acest lucru, zgomot nu ar trebui sa fie si chiar daca e se poate scoate. Incearca.

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
pai crezi ca iti ajunge o sursa de calculator?....poate doar de un amplificator mititel asa...;)......e bine filtrat curentul....cel putin cand am incercat eu nu s-a pus problema de zgomot....doar de potential:D:D:D:D

#4
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
Da, se poate alimenta un amplificator la o sursa de PC.
Eu am avut un timp un TA8210 (sau KIA6210, e acelasi lucru, numai de la firme diferite) pe o sursa (normal, pe bratul de 12V).
Integratul scoate normal la 14,5 V vreo 2X22 W reali, ceea ce e suficient si pentru o petrecere in casa.
Daca ai o sursa care scoate mai mult pe bratul de 12V, de ex.: 14, 15 pana in 17, 18V oricum, puterea de iesire a integratului creste pe la vreo 25W.

#5
iuli_T

iuli_T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2004
de mers merge sigur , cu zgomotul nu cred ca vor fi probleme ... defapt sigur nu vor fi ... puterea e intr-adevar mica , e limitata de tensiune , da la o sursa de vre-o 300W ai destul curent deci fructifica-l ... doua amplificatoare de putere mai mica ...15W cred la 12 V.. da conectate in punte ... cu un defazor la intrare obtii de 4Xputerea unui singur amplificator , ion cazul nostru 4X15W pe aceeasi sarcina (da tre sa maresti radiatorii )indicat sa folosesti pe o sarcina dubla 8ohmi sa zicem in loc de 4 ,caz in care o sa ai de doua ori puterea deci vre-o 30W putere reala ...incearca :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate